Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση


nikostz99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, daredevil92 είπε

Θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν πέραν του λόγου αλλαγής χώρας και την προσωπικότητα του ατόμου. Κάποιοι θέλουν όντως να ζήσουν σε μια άλλη χώρα όχι επειδή τους αναγκάσαν οι συνθήκες αλλά επειδή ήθελαν να δουν κάτι άλλο που τους γοήτευσε. Άλλοι ακόμα και λεφτά να βγάλουν έχουν προαποφασίσει ότι θα είναι δυστυχισμένοι.

Περιγραφεις τον λογο για τον οποιο η εννοια του expat ανακαλυφθηκε. Μερικοι δεν θελουν να ειναι μεταναστες βρε παιδι μου, πολυ μπαναλ και λαικο. Στη δικη μου θεωρηση, ανεξαρτητα των πτυχιων σου αν πηγαινεις σε μια χωρα για μια καλυτερη ζωη, οικονομικα, κοινωνικα κλπ εισαι μεταναστης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Σου έδωσα παράδειγμα στη Γερμανία πως στο κομμάτι της ασφάλεια διαχωρίζουν τους ανθρώπους ανάλογα με το εισόδημα/δουλειά. Μπορώ να σου δώσω και ένα άλλο παράδειγμα. Όταν κάποιος πάει στην Αμερική για να δουλέψει σε εστιατόριο, είναι μετανάστης. Οι γονείς τους θα πουν ότι είναι μετανάστης. Όταν κάποιος πάει στην Αμερική για να δουλέψει σαν καθηγητής σε ένα πανεπιστήμιο ή είναι Manager σε μιά από τις Big4, δεν θα τον περιγράψεις σαν μετανάστής ούτε οι γονείς του θα πουν ποτέ ότι μετανάστευσε. Είτε μας αρέσει είτε όχι, υπάρχει μια διαφορά (ανεξαρτήτου αν θα έπρεπε ή όχι). 

Δεν ανέφερα τι πιστεύει ο bilya ή εγώ. Ανέφερα τι πιστεύει η πλειοψηφία του κόσμο και κάτι τέτοιο πρέπει να αναφέρεται σε τέτοια θέματα. Και εγώ γνώρίσα κάποιον 50+ στη Γερμανία που μιλούσε τέλεια αγγλικά. Τι με αυτό; είναι ο κανόνας; Όχι. Ο κανόνας είναι ότι οι 50+ στη Γερμανία δε μιλάνε αγγλικά (ούτε τα βασικά).

Δεν ξέρω ποια είναι οι πλειοψηφία, δεν έχω ουτε εναν συνάδελφο Βρετανό που να θεωρεί οτι οι pensioners στην Ισπανία είναι expats.

Όλοι λένε το ίδιο πράγμα, ότι όλοι αυτοί είναι μετανάστες.

Δεν είναι τυχαίο οτι αυτός ο όρος έγινε overused απο τους brexiters όπου πρόσεξε θεωρούν expats μόνο τους Βρετανούς, εμένα κ τους υπόλοιπους συναδέλφους μου απο ΕΕ immigrants μας λένε/λέγανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, OxiGiannisGiannakis είπε

Περιγραφεις τον λογο για τον οποιο η εννοια του expat ανακαλυφθηκε. Μερικοι δεν θελουν να ειναι μεταναστες βρε παιδι μου, πολυ μπαναλ και λαικο. Στη δικη μου θεωρηση, ανεξαρτητα των πτυχιων σου αν πηγαινεις σε μια χωρα για μια καλυτερη ζωη, οικονομικα, κοινωνικα κλπ εισαι μεταναστης.

Το μετανάστης έχει αποκτήσει μια χροία κακομοίρης Έλληνας στη Γερμανία που δουλεύει λάντζα και τον λένε μαυροκέφαλο. Έχει μέσα πόνο, δυστυχία και νόστο.

Σήμερα αυτό δεν υφίσταται, τουλάχιστον σε αυτή την ένταση. Τους φίλους σου τους βλέπεις μέσω κάμερας κάθε μέρα αν θες. Εισιτήρια βρίσκεις πολύ φτηνά αρκετές φορές. Οι περισσότεροι κάνουν καλές δουλειές γιατί φεύγουν έξω με πτυχία. Εγώ αν κάνω ειδικότητα στην Ιρλανδία ας πουμε και είμαι ειδικευόμενος χειρουργός θα είμαι μετανάστασης; Όσοι δουλεύουν ερευνητές, καθηγητές, υποψήφιοι διδάκτορες είναι μετανάστες; Είναι άτομα που αναγκάστηκαν να φύγουν; Ή άτομα που επέλεξαν να ανοίξουν τους ορίζοντες τους και να δουν τι γίνεται έξω από την Ελλάδα;

Εγώ όταν πήγα Ιρλανδία πήγα να γνωρίσω μια χώρα και να μάθω πράγματα στον ερευνητικό μου τομέα. Όλα τα παραπάνω παραδείγματα διαφέρουν τρομερά από τον μετανάστη όπως τον αντιλαμβανόμαστε. Σίγουρα μια που δουλεύει καμαριέρα σε ξενοδοχείο είναι πιο κοντά σε αυτό που λέμε μετανάστης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, daredevil92 είπε

Όσοι δουλεύουν ερευνητές, καθηγητές, υποψήφιοι διδάκτορες είναι μετανάστες; Είναι άτομα που αναγκάστηκαν να φύγουν;

Ναι ειναι! Γιατι στην χωρα τους αν εμεναν ειτε δεν θα εβρισκαν δουλεια, ειτε η δουλεια θα ηταν κατω απο τα προσοντα τους ειτε θα ειχαν  εναν χαμηλο μισθο. Αρα πηγαν πηγαν σε μια αλλη χωρα για μια καλυτερη ζωη. Αυτο για εμενα ειναι ο ορισμος του μεταναστη. Επειδη δεν δουλευουν σε ορυχειο ανθρακα και δεν πινουν ρετσινα μπορουμε να τους πουμε cool μεταναστες, μην χαλασουμε τις καρδιες μας 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να προσθέσω κάτι

Όταν πάει κάποιος έξω πρέπει να χει και διάθεση για blending. Αν πάει με σκεπτικά παπούτσι από τον τόπο σου και ας είναι μπαλωμένο, να πω τα παιδιά μου Μαρία και Ελένη και να τους λέω μέρα νύχτα τι ωραία που είναι στην Ελλάδα και όταν μεγαλώσουν να πάνε Ελλάδα, να νιώθω ότι απειλούμαι ότι χάνω την Ελλάδα από μέσα μου και να γίνει ένας εθνικιστής που όμως τον ζει μια ξένη χώρα δεν θα περάσει καλά. Πρέπει να αγαπήσεις (για μενα) τη χώρα που πας αλλιώς να πας αλλού. Εγώ δεν ένιωσα ξενιτεμό. Όταν ήμουν με τον Ιρλανδό όλο μάθαινα για το πως μεγάλωσε,πως ζει ένας Ιρλανδός, πόσα δεν ήξερα και πόσα έμαθα. Δεν πόσταρα στο φβ "καλημέρα, καλή εβδομάδα, καλή Παναγιά, ευλογημένη ημέρα" με δίπλα περιστεράκι, θάλασσα, μπαλκόνι,λουλουδάκι, καφεδάκι,τσιγαράκι.

Be whatever you want, your call

1 λεπτό πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Ναι ειναι! Γιατι στην χωρα τους αν εμεναν ειτε δεν θα εβρισκαν δουλεια, ειτε η δουλεια θα ηταν κατω απο τα προσοντα τους ειτε θα ειχαν  εναν χαμηλο μισθο. Αρα πηγαν πηγαν σε μια αλλη χωρα για μια καλυτερη ζωη. Αυτο για εμενα ειναι ο ορισμος του μεταναστη. Επειδη δεν δουλευουν σε ορυχειο ανθρακα και δεν πινουν ρετσινα μπορουμε να τους πουμε cool μεταναστες, μην χαλασουμε τις καρδιες μας 😃

Έχει βάση αυτό που λες, αλλά δεν ισχύει για όλους. Πολλοί είναι πιο "international" από άλλους. Είναι στον άνθρωπο. Πολλοί όταν φεύγουν πονάνε, άλλους δεν τους νοιάζει. Ξέρω πολλούς, ιδιώς υπ διδάκτορες που απλά ψάχναν πανεπιστήμια έξω χωρίς να κοιτάξουν ελληνικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, bilya είπε

Δεν ξέρω ποια είναι οι πλειοψηφία, δεν έχω ουτε εναν συνάδελφο Βρετανό που να θεωρεί οτι οι pensioners στην Ισπανία είναι expats.

Όλοι λένε το ίδιο πράγμα, ότι όλοι αυτοί είναι μετανάστες.

Δεν είναι τυχαίο οτι αυτός ο όρος έγινε overused απο τους brexiters όπου πρόσεξε θεωρούν expats μόνο τους Βρετανούς, εμένα κ τους υπόλοιπους συναδέλφους μου απο ΕΕ immigrants μας λένε/λέγανε.

Foreigners!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bilya είπε

Δεν ξέρω ποια είναι οι πλειοψηφία, δεν έχω ουτε εναν συνάδελφο Βρετανό που να θεωρεί οτι οι pensioners στην Ισπανία είναι expats.

Όλοι λένε το ίδιο πράγμα, ότι όλοι αυτοί είναι μετανάστες.

Δεν είναι τυχαίο οτι αυτός ο όρος έγινε overused απο τους brexiters όπου πρόσεξε θεωρούν expats μόνο τους Βρετανούς, εμένα κ τους υπόλοιπους συναδέλφους μου απο ΕΕ immigrants μας λένε/λέγανε.

Ο όρος υπήρχε και υπάρχει πολύ πριν το Brexit. Δε διαφωνώ ότι όλοι μετανάστες είναι/είμαστε αλλά υπάρχει εντελώς διαφορετική αντιμετώπιση  βάση της δουλειάς και των δεξιοτήτων σου και εκεί κολλάει το expat. Συνειδητά ή ασυνείδητα, η αντιμετώπιση είναι εντελώς διαφορετική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Πάντα όταν αναφερόμαστε σε μισθούς στο εξωτερικό, μιλάμε για μεικτά, εκτός άμα το διευκρινίζουμε. Σε αρκετές χώρες τους εξωτερικού, καθαρά από καθαρά διαφέρουν. Γερμανία άμα είσαι για παράδειγμα παντρεμένος, μπορείς να μπορείς σε ευννοικη φορολογική κλίμακα, με μεγάλη διαφορά στις κρατήσεις. H διαφορά εξαρτάται από το ύψος τον αποδοχών, μπορεί να φτάσει και τα 800-1000 ευρώ διαφορά, με μέσο όρο τα 400 ας πούμε.

Τα αλλά που είπες ισχύουν, 5 οι ειδικοί φτάνουνε, και ανάλογα την ειδικότητα τα ξεπερνάς και άνετα. Δεν πληρωνουν όμως όλες οι ειδικότητες το ίδιο, οι διάφορες είναι μεγάλες, ακόμη και της τάξης του 30% από ειδικότητα σε ειδικότητα.  

 

Δεν ισχυουν τα οσα γραφεις. Εχουν ρυθμιστει οι απολαβες των ειδικων/ειδικευομενων την τελευταια 2ετία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Foreigners!! 

καλά εννοειται κ αυτό. 

10 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Ο όρος υπήρχε και υπάρχει πολύ πριν το Brexit. Δε διαφωνώ ότι όλοι μετανάστες είναι/είμαστε αλλά υπάρχει εντελώς διαφορετική αντιμετώπιση  βάση της δουλειάς και των δεξιοτήτων σου και εκεί κολλάει το expat. Συνειδητά ή ασυνείδητα, η αντιμετώπιση είναι εντελώς διαφορετική.

Ε λογικό δεν είναι,  ο ρατσισμός κατά μεταναστών παντα ειναι ανάλογος του πορτοφολιού κ αυτό ισχύει σε όλες τις χώρες.

Τώρα για το expat για να τελειώνει αυτό, κανενας βρετανός δεν θα με πει expat, expat θα με πει ενας Έλληνας που ζει ελλάδα. Γι αυτό λεω οτι δεν υπαρχει διαφορά.

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bilya είπε

Ε λογικό δεν είναι,  ο ρατσισμός κατά μεταναστών παντα ειναι ανάλογος του πορτοφολιού κ αυτό ισχύει σε όλες τις χώρες.

Τώρα για το expat για να τελειώνει αυτό, κανενας βρετανός δεν θα με πει expat, expat θα με πει ενας Έλληνας που ζει ελλάδα. Γι αυτό λεω οτι δεν υπαρχει διαφορά.

Δε ξέρω γιατί αναφέρεσαι αποκλειστικά στους Βρετανούς :) Οι Γερμανοί πάντως το χρησιμοποιούν συνέχεια και μάλιστα οι ιδιωτικές ασφάλειες όταν στοχεύουν σε μετανάστες, στοχεύουν μόνο σε expat. Άρα όχι, δεν είναι μόνο ελληνικός όρος ;)

Ρίξε μια ματιά π.χ. (https://www.ottonova.de/en/ml/german-health-insurance?gclid=CjwKCAjwgb6IBhAREiwAgMYKRujaPUebrKu_i5f5BlkXBL_9-FoGWsHaIfLdS4JrsHkZee_llUkuxBoC92sQAvD_BwE). Ο λόγος όπως είπα, είναι συγκεκριμένος. Δε μπορείς να έχεις ιδιωτική ασφάλεια στην Γερμανία (αντί για δημόσια) αν δεν έχεις εισόδημα πάνω από 60.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχετε κολλήσει με το expat. Αυτό είναι ψυχολογία. Είναι σαν τον αντεντοκουμπο, τώρα τον λένε Έλληνας αν πουλούσε δίσκους ακόμα θα τον έλεγαν νιγηριανό κα φυσικά δεν θα είχε υπηκοότητα. Το expat είναι υποσυνείδητο και έχει να κάνει με αυτόν που αισθάνεται κατώτερος είτε λόγω οικονομικης κατάστασης είτε λόγω εθνικότητας. Για αυτό έναν Άγγλο στην Ελλάδα δεν θα τον αντιμετωπίσεις το ίδιο με έναν Πακιστανός, διότι αισθάνεσαι κατώτερος του Άγγλου και ανώτερος του Πακιστανού. Το ίδιο και στις δουλειές του εξωτερικού, ένας Γερμανός θα σε βρίσει αν δει  να δουλεύεις στο σούπερ μάρκετ αν σε δει σαν ιατρό στο νοσοκομείο θα κάνει και υποκλισεις 

Να προσθέσω ότι στα ελληνικά μπορούμε να πούμε ότι το λέμε επενδυτές. Όλοι αυτοί οι ξένοι που έρχονται και χτίζουν ξενοδοχεία και βίλες τους λέει το κράτος επενδυτές όχι μετανάστες, θυμόμαστε όλοι τι αντίδραση είχε η δήλωση της Τασίας με τους επενδυτές που λιαζονται ( ο κόσμος το υποτίμησε γιατί αισθανόταν ανώτερος από τον φτωχό συριο, αλλά πολύ κατώτερος από πλούσιο σαουδαραβα) 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Macosj είπε

Έχετε κολλήσει με το expat. Αυτό είναι ψυχολογία. Είναι σαν τον αντεντοκουμπο, τώρα τον λένε Έλληνας αν πουλούσε δίσκους ακόμα θα τον έλεγαν νιγηριανό κα φυσικά δεν θα είχε υπηκοότητα. Το expat είναι υποσυνείδητο και έχει να κάνει με αυτόν που αισθάνεται κατώτερος είτε λόγω οικονομικης κατάστασης είτε λόγω εθνικότητας. Για αυτό έναν Άγγλο στην Ελλάδα δεν θα τον αντιμετωπίσεις το ίδιο με έναν Πακιστανός, διότι αισθάνεσαι κατώτερος του Άγγλου και ανώτερος του Πακιστανού. Το ίδιο και στις δουλειές του εξωτερικού, ένας Γερμανός θα σε βρίσει αν δει  να δουλεύεις στο σούπερ μάρκετ αν σε δει σαν ιατρό στο νοσοκομείο θα κάνει και υποκλισεις 

Να προσθέσω ότι στα ελληνικά μπορούμε να πούμε ότι το λέμε επενδυτές. Όλοι αυτοί οι ξένοι που έρχονται και χτίζουν ξενοδοχεία και βίλες τους λέει το κράτος επενδυτές όχι μετανάστες, θυμόμαστε όλοι τι αντίδραση είχε η δήλωση της Τασίας με τους επενδυτές που λιαζονται ( ο κόσμος το υποτίμησε γιατί αισθανόταν ανώτερος από τον φτωχό συριο, αλλά πολύ κατώτερος από πλούσιο σαουδαραβα) 

Ναι αλλά όντως δεν έχει διαφορά κάποιος που πουλάει παράνομα CD από κάποιον που είναι καθηγητής σε ξένη χώρα; Ακόμα και μισθολογικά. Ο ένας μπορεί να βγει για φαγητό με ανθρώπους, να αγοράσει ρούχα κτλ. Σε κανέναν μα κανέναν δεν αξίζει η φτώχια. Αλλά διαφορά υπάρχει. Απλά όσοι είναι κάτω θέλουν να νιώθουν στο ίδιο καράβι με έναν που είναι επίσης σε ξένη χώρα ακόμα και αν ο δεύτερος έχει απείρως καλύτερη ζωή και αντίστροφα κάποιος που ζει καλά έξω θέλει να διαφοροποιηθεί από τον πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2021 στις 2:12 ΠΜ, OxiGiannisGiannakis είπε

Συμφωνοι, επειδη μενω εκτος Λονδινου θα σου πω οτι με τον βασικο σχεδον σε ολες τις πολεις εκτος Λονδινου μενεις σε στουντιο μονος σου σχετικα κοντα στο κεντρο και εχεις μια σχετικη ανεση για τις βασικες αγορες. Με εναν καθαρο μισθο 1500-1700 λιρες σε παιρνει να κανεις και μια αξιοπρεπη αποταμιευση, σιγουρα πιο πολλα απ`οσα βαζει στην ακρη καποιος με 700 ευρω στην Ελλαδα.

Μιας και μιλαμε για μεαναστευση και για λογους μεταναστευσης ας μιλησουμε για μερικους βαρεμενους σαν και του λογου μου που οταν η θερμοκρασια ανεβαινει πανω απο 28 υποφερουν. Ε στη βορεια Ευρωπη το καλοκαιρι ειναι ανθρωπινο και το πιο βασικο, μπορεις να δουλευεις και να αποδιδεις σε ανθρωπινες κλιματολογικες συνθηκες.

Α κατι βασικο, ανειδικευτοι δεν αξιζει και τοσο να πανε Αγγλια. Αξιζει σιγουρα σκανδιναβικη χωρα οπου το οι μισθοι δεν εχουν χασμα, οποτε και χωρις εξειδικευση ζεις πολυ καλα.

Ναι αλλά ο χειμώνας τους είναι ανθρώπινος? Γιατί εμένα ο χειμώνας με τρομάζει κυρίως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, anonymos_star είπε

Ναι αλλά ο χειμώνας τους είναι ανθρώπινος? Γιατί εμένα ο χειμώνας με τρομάζει κυρίως!

Εξαρταται που μενεις Ελλαδα και που θελεις να μεινεις στην Ευρωπη. Για νησιωτη, Αθηναιο ειναι πιο δυσκολη η μεταβαση. Γενικα οπου και να πας παιζει πολυ περισσοτερη συννεφια, Αγγλια μερια με βροχες και σπανια χιονια, Σκανδιναβια και Γερμανια πολυ πιο συχνα χιονια.

Ο καιρος το χειμωνα σιγουρα ειναι ενα μειον το θετικο ειναι οτι στο σπιτι θα εισαι πολυ πιο ζεστα απ`οτι Ελλαδα. Εγω χειμωνα καλοκαιρι ειμαι στο σπιτι με κοντομανικο χωρις τρελα εξοδα θερμανσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Εξαρταται που μενεις Ελλαδα και που θελεις να μεινεις στην Ευρωπη. Για νησιωτη, Αθηναιο ειναι πιο δυσκολη η μεταβαση. Γενικα οπου και να πας παιζει πολυ περισσοτερη συννεφια, Αγγλια μερια με βροχες και σπανια χιονια, Σκανδιναβια και Γερμανια πολυ πιο συχνα χιονια.

Ο καιρος το χειμωνα σιγουρα ειναι ενα μειον το θετικο ειναι οτι στο σπιτι θα εισαι πολυ πιο ζεστα απ`οτι Ελλαδα. Εγω χειμωνα καλοκαιρι ειμαι στο σπιτι με κοντομανικο χωρις τρελα εξοδα θερμανσης.

συνεχίζει ακάθεκτο το σκεπτικό ελλάδα και η χώρα που λέγεται εξωτερικό.. δλδ τι να πεις; σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο έχει κρύο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...