Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση


nikostz99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Nikos Chatzoglou είπε

Αν παίρνεις καθαρά 800-1000 στην Ελλάδα χωρίς νοίκι, μια χαρά είσαι. Επειδή έχω ζήσει στην Αγγλία ξέρω ότι το να δουλεύεις full-time με τον κατώτατο μισθό και να έχεις νοίκι θα ζεις χειρότερα απ' ότι στην Ελλάδα χωρίς νοίκι με το μισθό που ανέφερες. 
Με πολλά από τα υπόλοιπα που λες συμφωνώ αλλά όπως είπα και πριν με το σχόλιό μου ήθελα να θίξω το ότι ο μισθός από μόνος του δεν είναι αρκετό στοιχείο για να κρίνουμε αν αξίζει ή όχι η μετανάστευση είναι και χίλια δυο άλλα που πρέπει να έχουμε κατά νου.

Συμφωνώ απόλυτα με το ότι επισημαίνεις πως οι λόγοι μετανάστευσης δεν είναι απαραίτητα οικονομικοί (γτ βλέπω πολύ κόσμο που θεωρεί δεδομένο ότι έφυγες από την Ελλάδα λόγω δουλειάς/χρημάτων).

Προσωπικα, χωρις νοικι Αθηνα θα ημουν οριακα με αυτα τα χρηματα, και δεν θα εμενε και τιποτα στην ακρη (και ενα μεγαλο εξοδο που ειναι το αμαξι, μου το εκαναν δωρο, αλλιως με 800-1000 δεν ξερω τι παιρνεις με τετοιο μισθο, που για Ελλαδα ειναι πανω απο τον μεσο ορο).

Τα εχουμε ξαναπει για Αγγλια, δεν καταλαβαινω γιατι πανε Λονδινο ατομα που παιρνουν κατωτατο και ειναι ανειδικευτοι. Βορεια Αγγλια μια χαρα ζεις με κατωτατο, δουλειες υπαρχουν σε ολη την Αγγλια. 

4 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Στο εξωτερικό μπορεί τα πράγματα και η πίεση να είναι ίδια με εδώ, οι προοπτικές είναι τέτοιες που σε βάθος χρόνου καθιστούν καλύτερη επιλογή να πας έξω. Πικρία μπορεί να έχει ο οποιοσδήποτε για το οτιδήποτε δεν κατάφερε να πετύχει στην ζωη του, και εγώ έχω πικρία και εσύ μπορεί να έχεις για διαφορα και πάρα πολλοί άλλοι. Όταν μας φλωμωνουν από μικρά με φρουδες ελπίδες και φύκια για μεταξωτές κορδελες χωρίς να μας εξηγούν τον κόπο και τον χρόνο που απαιτούνται για να εκπληρωθούν κάποια πράγματα στην ζωή, αυτα παθαίνουμε, γκρίνιες, πικρες, έλλειψη ικανοποίησης και ματαιοδοξία. 

Κοιτα, το εξωτερικο ειναι πολυ δυσκολο, αλλα για αλλους λογους. Ειναι και ο μισθος, ειναι και η αξιοκρατια, ειναι και καλυτερο περιβαλλον για γυναικες, οι Αγγλοι ειναι τυπικοι και δεν ασχολουνται και πολυ μαζι σου, δεν κανουν αδιακριτες ερωτησεις κλπ. Ειχα την "τυχη" να ακουω απο παιδι οτι ο δρομος δεν ειναι στρωμενος με ροδοπεταλα, οποτε ποτε δεν περιμενα κατι ευκολο στην ζωη μου. Επισης, ειχα την τυχη να θελω να παω εξωτερικο ετσι και αλλιως, που ειναι σημαντικο γιατι οπως σου ειπα εχει δυσκολιες, μοναξια κλπ. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Ωραίος, ειλικρινά έχω δει άπειρα άτομα στο εξωτερικό που νύχτα μέρα κράζουν τη χώρα που τους φιλοξενεί. Απορώ τι κάθονται εκεί αφού είναι τόσο δυστυχισμένοι.

 γιαυτο μην παιρνεις σοβαρα ολα  ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, efib είπε

Προσωπικα, χωρις νοικι Αθηνα θα ημουν οριακα με αυτα τα χρηματα, και δεν θα εμενε και τιποτα στην ακρη (και ενα μεγαλο εξοδο που ειναι το αμαξι, μου το εκαναν δωρο, αλλιως με 800-1000 δεν ξερω τι παιρνεις με τετοιο μισθο, που για Ελλαδα ειναι πανω απο τον μεσο ορο).

Τα εχουμε ξαναπει για Αγγλια, δεν καταλαβαινω γιατι πανε Λονδινο ατομα που παιρνουν κατωτατο και ειναι ανειδικευτοι. Βορεια Αγγλια μια χαρα ζεις με κατωτατο, δουλειες υπαρχουν σε ολη την Αγγλια. 

Συμφωνώ στο Αγγλία-Λονδίνο-Άπειρες άλλες περιοχές κλπ
Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για κάποια μέρη της Ελλάδας πχ η Αθήνα απ' ότι ακούω έχει πολύ υψηλά ενοίκια (αν και δεν είμαι από εκεί) καλά για Θεσσαλονίκη δεν το συζητάω καν έχει ξεφύγει εντελώς η κατάσταση. Αντίστοιχα υπάρχουν πόλεις πχ Σέρρες που μπορείς να μείνεις πολύ πιο οικονομικά. Βέβαια εκεί υπάρχουν άλλα θέματα πχ είναι πολύ δύσκολο να κάνεις παρέες στην εληνική επαρχία να δεν είσαι από εκεί διότι όλοι συνεχίζουν να έχουν τις παρέες που είχαν από το σχολείο κλπ και γενικά δεν ανοίγονται από μια ηλικία και μετά σε νέα άτομα αλλά αυτό το είναι ένα θέμα από μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, efib είπε

Σχολιασα την σταση του τυπου "κλαιγεστε επειδη δεν βγαλατε χρηματα στην Ελλαδα και νομιζετε εξωτερικο θα ειναι καλυτερα" και μετα ολα αυτα για εξορμησεις και παραδεισενια σκ. 1/2 Ελληνες μισθωτους παιρνει μεχρι 800ε, η ανεργια ειναι στα υψη. Αυτη ειναι η πραγματικοτητα. Προφανως καποιοι παιρνουν εξαιρετικους μισθους ακομα και στην Ελλαδα, οσοι γνωστοι μου εχουν μεινει Ελλαδα ειναι περιπου στα 2κ (καθαρα) και ειμαστε κατω των 30. Τι σημαινει αυτο; Οτι ολοι ειναι ετσι; Προφανως και τα πολυ ικανα ατομα θα εχουν πολυ καλους μισθους, ειναι ομως ολοι στην Ελλαδα ετσι; Για να σκεφτεται καποιος την μεταναστευση σημαινει οτι Ελλαδα δεν πανε και τοσο καλα τα πραγματα, καποιοι για μισθο, καποιοι λογω νοοτροπιας.

Δεν ξερω τι κανουν οι ανειδικευτοι, αλλα φανταζομαι τα 1400 στην βορεια Αγγλια ειναι καλυτερα απο τα 560ε στην Αθηνα. Γιατι Ελλαδα=Αθηνα, αλλα Αγγλια <> Λονδινο. 

Η Ελλαδα συνολικα ειναι σε τραγικη κατασταση, προφανως και υπαρχουν και εξαιρεσεις και τις βλεπω και στην παρεα μου απο την σχολη (σχολιαζω μισθο, οχι περιουσια που κληρονομησαν). Αλλα το να λεμε οτι υπαρχει πικρια επειδη δεν εβγαλαν λεφτα ειναι τουλαχιστον προκλητικο για τον μεσο Ελληνα που παλευει να βγαλει τον μηνα.

Ο τροπος που το λεει με ενοχλησε, γιατι ο μονος λογος που μεταναστευει καποιος ειναι οτι δεν εκανε περιουσια Ελλαδα, συμφωνα με τα λεγομενα του. Ας πει οτι για τους ικανους, με σοβαρα πτυχια και μεταπτυχιακα τα πραγματα ειναι ετσι και ας το σκεφτουν καλυτερα πριν πανε εξωτερικο. Εκει θα το ακουσω γιατι, οπως ειπα, το βλεπω και σε φιλους μου. Αν και λογος μεταναστευσης ειναι και η νοοτροπια που υπαρχει στην Ελλαδα ή και αλλοι λογοι.

edit. Οταν λεω για μεταναστευση μιλαω παντα για ατομα high-skilled, δεν ξερω τι κανουν οι ανειδικευτοι και τι προοπτικες εχουν. Μονο Αγγλια που ξερω, νομιζω οτι καλυτερα να παρεις κατωτατο Β.Αγγλια, παρα 560ε στην Αθηνα, φανταζομαι οτι και σε αλλες πλουσιες δυτικες χωρες ειναι πιο ανθρωπινα τα πραγματα με κατωτατο.

 

πραγματικά την έχω την απορία,για πες μας στον ιδιωτικό τομέα σε ποιές δουλειές και πόσοι παίρνουν 2Κ ;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

Αυτό είναι ένα υπερβολικό παράδειγμα που περιλαμβάνει ανθρώπους που χρειάζονται ψυχίατρο και δεν βοηθάει στην κουβέντα.

Ίσως και ναι ίσως και όχι. Δεν είναι η μοναδική περίπτωση που γνωρίζω, μπορεί για σένα να είναι ακραία, γνωρίζω και άλλες δύο παρόμοιες όχι σε τόσο έντονο βαθμό όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Συμφωνώ στο Αγγλία-Λονδίνο-Άπειρες άλλες περιοχές κλπ
Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για κάποια μέρη της Ελλάδας πχ η Αθήνα απ' ότι ακούω έχει πολύ υψηλά ενοίκια (αν και δεν είμαι από εκεί) καλά για Θεσσαλονίκη δεν το συζητάω καν έχει ξεφύγει εντελώς η κατάσταση. Αντίστοιχα υπάρχουν πόλεις πχ Σέρρες που μπορείς να μείνεις πολύ πιο οικονομικά. Βέβαια εκεί υπάρχουν άλλα θέματα πχ είναι πολύ δύσκολο να κάνεις παρέες στην εληνική επαρχία να δεν είσαι από εκεί διότι όλοι συνεχίζουν να έχουν τις παρέες που είχαν από το σχολείο κλπ και γενικά δεν ανοίγονται από μια ηλικία και μετά σε νέα άτομα αλλά αυτό το είναι ένα θέμα από μόνο του.

Εχει τεραστια ανεργια στην επαρχια, και στο χωριο μου οι δουλειες ειναι για σερβις, ντελιβερι και κατι λιγα λογιστικα. Μην περιμενεις ευκαιριες Αθηνας. Δυστυχως, η Αθηνα ειναι μονοδρομος.

 

5 λεπτά πριν, Molpadia είπε

πραγματικά την έχω την απορία,για πες μας στον ιδιωτικό τομέα σε ποιές δουλειές και πόσοι παίρνουν 2Κ ;;;;;;

Γιατι σου κανει εντυπωση; Μιλαμε για ατομα που ειναι πραγματικα πολυ ικανα. IT related ειναι οι περισσοτεροι, καποιοι data scientists, καποιοι στο marketing. Αυτοι οι μισθοι υπαρχουν, απλως δεν ειναι για ολους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Molpadia είπε

πραγματικά την έχω την απορία,για πες μας στον ιδιωτικό τομέα σε ποιές δουλειές και πόσοι παίρνουν 2Κ ;;;;;;

Να σου πω εγώ.

Το πόσοι παίρνουν δεν είμαι σε θέση να το πω.

Σε ποιες δουλειές παίρνουν τώρα, διευθυντικές θέσεις σε πολλά και διάφορα επαγγέλματα, θέσεις που αναλαμβάνεις πολλές ευθύνες σε πολλά και διάφορα επαγγέλματα. Τι επαγγέλματα και ασχολίες μπορεί αν είναι αυτά, τουρισμός, πληροφορική, ΙΤ, οικονομικά, θέσεις μηχανικού. Με αστερίσκους βάζω και σερβιτοριλίκι, έχω γνωστό που παίρνει 1000 ευρώ καθαρά σερβιτόρος, κάνει αυτή την δουλειά από τα 18 και δούλευε μέχρι πριν την πανδημία σε φραγκάτα μαγαζιά και κέντρα διασκέδασης, έχει τόσα κονέ και γνωριμίες από εκεί που όσο έχει την υγεία του και την αντοχή του, άνεργος δεν παίζει να μείνει, του έχουν τύχει tips μια φορά 500 ευρώ από κάποιον Άραβα, δεκάδες φορές από 50 αλλά και πάνω από 100 ευρώ από πλουσίους τα καλοκαίρια, οπότε όπως καταλαβαίνεις, θεωρητικά 1000 ευρώ καθαρά, μαζί με τα tips παραπάνω, δεν ξέρω πόσα.

Τώρα πόσοι είναι σε πλήθος αυτοί..... δεν ξέρω, σίγουρα δεν θα είναι πολλοί και δεν αποτελούν πλειοψηφία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2021 στις 4:39 ΜΜ, Nikos Chatzoglou είπε

Ισχύει ο γενικός κανόνας για τις 183 ημέρες το έτος αλλά στην πράξη έχει να κάνει με το τι δηλώνεις στην εφορία πχ αν είσαι δηλωμένος σαν φορολογικός κάτοικος Ελλάδας (δεν έχεις δλδ κάνει τη διαδικασία για αλλαγή φορολογικής κατοικίας) πρέπει να δηλώνεις στην Ελλάδα το παγκόσμιο εισόδημά σου (άσχετα από το αν έχεις σπίτι, δουλειά έξω κλπ). Ναι ξέρω πολλοί δεν το κάνουν και κάποιους τους έχουν πιάσει. Τώρα άμα κάνεις την αλλάγή και μεταφερθείς σε ΔΟΥ εξωτερικού τότε ναι δεν χρειάζεται να δηλώνεις στην Ελλάδα τίποτε άλλο πέρα από τα ελληνικά εισοδήματα (άσχετα από το πόσες μέρες περνάς σε ποιο μέρος).
Παρεπιπτόντως για να δηλωθείς φορολογικός κάτοικος εξωτερικού πρέπει να πας ση ΔΟΥ σου πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας από τη χώρα που μένεις/δουλευεις πχ Γερμανία το οποίο για να το πάρεις πρέπει να είσαι εκεί 183 μέρες μέσα στο ίδιο φορολογικό έτος (εδώ κολλάν οι 183 μέρες).
Ελπίζω αυτό να ξεκαθαρίζει κάπως τα πράγματα.

Έχω ζήσει 10 χρόνια Αγγλία, 2 Ολλανδία και 1 Σιγκαπούρη. Αυτά που λες ΔΕΝ ισχύουν. Καθώς οι χώρες τις ΕΕ έχουν υπογράψει αναμεταξυ τους συμφωνίες για την αποφυγή διπλής φορολόγησης. ΜΟΝΟ εάν έχεις εισοδήματα στην Ελλάδα ενώ είσαι/δουλεύεις στο εξωτερικό υποβάλλεις δήλωση για τα εν Ελλαδι αποκτηθείσα εισοδήματα.

Η Ελλάδα έχει συμφωνίες για την αποφυγή διπλής φορολόγησης με σχεδόν 60 χώρες. Η Σιγκαπούρη δεν είναι μέσα σε αυτές και ήταν η μοναδική φορά που δήλωσα το εισόδημα και τους φόρους που πλήρωσα στην Σιγκαπούρη. Ήταν η μοναδική φορά που χρειάστηκα να υποβάλλω αίτηση για αποφυγή διπλής φορολόγησης (οι φόροι που πλήρωσα εκεί συμψηφίστηκαν με ότι θα πλήρωνα εδώ). Για τις χώρες τις ΕΕ (+ όπου άλλου υπάρχει αυτή η συμφωνία) δε χρειάζεται να υποβάλλεις χαρτιά, ανταλλασουν από μόνες τους τα στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Να σου πω εγώ.

Το πόσοι παίρνουν δεν είμαι σε θέση να το πω.

Σε ποιες δουλειές παίρνουν τώρα, διευθυντικές θέσεις σε πολλά και διάφορα επαγγέλματα, θέσεις που αναλαμβάνεις πολλές ευθύνες σε πολλά και διάφορα επαγγέλματα. Τι επαγγέλματα και ασχολίες μπορεί αν είναι αυτά, τουρισμός, πληροφορική, ΙΤ, οικονομικά, θέσεις μηχανικού. Με αστερίσκους βάζω και σερβιτοριλίκι, έχω γνωστό που παίρνει 1000 ευρώ καθαρά σερβιτόρος, κάνει αυτή την δουλειά από τα 18 και δούλευε μέχρι πριν την πανδημία σε φραγκάτα μαγαζιά και κέντρα διασκέδασης, έχει τόσα κονέ και γνωριμίες από εκεί που όσο έχει την υγεία του και την αντοχή του, άνεργος δεν παίζει να μείνει, του έχουν τύχει tips μια φορά 500 ευρώ από κάποιον Άραβα, δεκάδες φορές από 50 αλλά και πάνω από 100 ευρώ από πλουσίους τα καλοκαίρια, οπότε όπως καταλαβαίνεις, θεωρητικά 1000 ευρώ καθαρά, μαζί με τα tips παραπάνω, δεν ξέρω πόσα.

Τώρα πόσοι είναι σε πλήθος αυτοί..... δεν ξέρω, σίγουρα δεν θα είναι πολλοί και δεν αποτελούν πλειοψηφία.

οκ. ότι νάναι λές, συγκεκριμένα έχεις να πείς κάτι; δεν υπάρχουν αυτά τα χρήματα στην Ελλάδα πλέον- σερβιτόρος , έχω πέσει απο την καρέκλα απο τα γέλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, papapontikas είπε

Έχω ζήσει 10 χρόνια Αγγλία, 2 Ολλανδία και 1 Σιγκαπούρη. Αυτά που λες ΔΕΝ ισχύουν. Καθώς οι χώρες τις ΕΕ έχουν υπογράψει αναμεταξυ τους συμφωνίες για την αποφυγή διπλής φορολόγησης. ΜΟΝΟ εάν έχεις εισοδήματα στην Ελλάδα ενώ είσαι/δουλεύεις στο εξωτερικό υποβάλλεις δήλωση για τα εν Ελλαδι αποκτηθείσα εισοδήματα.

Η Ελλάδα έχει συμφωνίες για την αποφυγή διπλής φορολόγησης με σχεδόν 60 χώρες. Η Σιγκαπούρη δεν είναι μέσα σε αυτές και ήταν η μοναδική φορά που δήλωσα το εισόδημα και τους φόρους που πλήρωσα στην Σιγκαπούρη. Ήταν η μοναδική φορά που χρειάστηκα να υποβάλλω αίτηση για αποφυγή διπλής φορολόγησης (οι φόροι που πλήρωσα εκεί συμψηφίστηκαν με ότι θα πλήρωνα εδώ). Για τις χώρες τις ΕΕ (+ όπου άλλου υπάρχει αυτή η συμφωνία) δε χρειάζεται να υποβάλλεις χαρτιά, ανταλλασουν από μόνες τους τα στοιχεία.

Το γνωρίζω ότι υπάρχουν συμβάσεις αποφυγής διπλής φορολογίας αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με το γεγονός ότι η Ελλάδα σου ζητάει να αλλάξεις τη φορολογική σου κατοικία αν μένεις 183 μέρες το χρόνο εκτός χώρας. Το έχω κάνει ήδη οπότε είναι άκυρο να μου λες ότι δεν ισχύει. 
Μία φορά κάνεις την αλλαγή και τελειώνει εκεί το θέμα, δεν την κάνεις κάθε χρόνο εκτός αν αλλάξεις χώρα εκ νέου.

Τώρα ξέρω ότι πολλοί δεν το κάνουν και συνεχίζουν να δηλώνουν κάτοικοι Ελλάδας ενώ είναι στο εξωτερικό. Ε οκ αν κάποιος δεν θέλει να ακολουθήσει τη νομοθεσία δεν θα μπω εγώ στη διαδικασία να τον νουθετήσω.

Σημειωτέον ότι το 2020 η ελληνική εφορία έστειλε ραβασάκια με φόρο σε Έλληνες για αδήλωτα εισοδήματα στην Τσεχία από το 2014. Η Τσεχία στην ΕΕ είναι αλλά οι εν λόγω Έλληνες δεν είχαν δηλωθεί στη ΔΟΥ εξωτερικού οπότε η Ελλάδα τους φορολόγησε το ξένο εισόδημα (εφόσον για εκείνη τη χρονιά είχαν δηλώσει φορολογικοί κάτοικοι Ελλάδας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, efib είπε

Εχει τεραστια ανεργια στην επαρχια, και στο χωριο μου οι δουλειες ειναι για σερβις, ντελιβερι και κατι λιγα λογιστικα. Μην περιμενεις ευκαιριες Αθηνας. Δυστυχως, η Αθηνα ειναι μονοδρομος.

 

Γιατι σου κανει εντυπωση; Μιλαμε για ατομα που ειναι πραγματικα πολυ ικανα. IT related ειναι οι περισσοτεροι, καποιοι data scientists, καποιοι στο marketing. Αυτοι οι μισθοι υπαρχουν, απλως δεν ειναι για ολους.

μιλάς για εξαιρέσεις το καταλαβαίνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως. Ο μεσος Ελληνας παιρνει 800ε και λεει και ευχαριστω που εχει δουλεια. Μπαινω στο ινσομνια και με αυτα που διαβαζω νομιζω οτι ειμαι στο εκαλη club, ξερω γω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Αυτός ο μισθός που αναφέρεις αφορά το 5% ίσως και λιγότερο των Ελλήνων που μεταναστεύουν. Το διευκρινίζω διότι πολύς κόσμος βλέπει αυτά τα νούμερα και θεωρεί ότι θα πάει εξωτερικό και θα παίρνει αυτά τα λεφτά (κάτι που απέχει χιλιόμετρα από την πραγματικότητα).

Συμφωνοι, επειδη μενω εκτος Λονδινου θα σου πω οτι με τον βασικο σχεδον σε ολες τις πολεις εκτος Λονδινου μενεις σε στουντιο μονος σου σχετικα κοντα στο κεντρο και εχεις μια σχετικη ανεση για τις βασικες αγορες. Με εναν καθαρο μισθο 1500-1700 λιρες σε παιρνει να κανεις και μια αξιοπρεπη αποταμιευση, σιγουρα πιο πολλα απ`οσα βαζει στην ακρη καποιος με 700 ευρω στην Ελλαδα.

Μιας και μιλαμε για μεαναστευση και για λογους μεταναστευσης ας μιλησουμε για μερικους βαρεμενους σαν και του λογου μου που οταν η θερμοκρασια ανεβαινει πανω απο 28 υποφερουν. Ε στη βορεια Ευρωπη το καλοκαιρι ειναι ανθρωπινο και το πιο βασικο, μπορεις να δουλευεις και να αποδιδεις σε ανθρωπινες κλιματολογικες συνθηκες.

Α κατι βασικο, ανειδικευτοι δεν αξιζει και τοσο να πανε Αγγλια. Αξιζει σιγουρα σκανδιναβικη χωρα οπου το οι μισθοι δεν εχουν χασμα, οποτε και χωρις εξειδικευση ζεις πολυ καλα.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...