Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση


nikostz99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, archer100 είπε

Γιατί αυτό;

Πανακριβα σπιτια, ενα δωματιο ζωνη 1-3 θα εχει νοικι οσο ενα δικο σου διαμερισμα σε οποιαδηποτε αλλη πολη της Αγγλιας. Πολυ ακριβο κοστος ζωης και σε ολα τα αλλα. Τωρα αυτο ειναι καθαρα προσωπικη αποψη αλλα θεωρω οτι το Λονδινο ειναι υπερβολικα πυκνοκατοικημενο, βρωμικο και ειναι απροσωπο οπως ολες οι μεγαλουπολεις. Ειδικα αν δεν βγαζεις 35k (περιπου 2200 το μηνα) η ζωη σου θα ειναι πολυ μιζερη! Με τα ιδια χρηματα σε οποιαδηποτε αλλη πολη κανεις καλη ζωη!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Αν μιλαμε για τη δυτικη Ευρωπη γενικα για εναν εργαζομενο, ειδικα αν εχει πτυχιο και εξειδικευση, το επαγγελματικο κομματι ειναι πολυ καλυτερο απο Ελλαδα. Ενα αλλο κομματι ειναι η ζωη, δεν ειναι για ολους και δεν θα την αντεξουν ολοι. Η δικια μου εμπειρια απο Αγγλια εχει δειξει οτι η ζωη ειναι πιο μοναχικη, ειναι πιο δυσκολο να κανεις φιλους. Η ζωη εχει επισης σταθεροτητα που αν και θετικο στο τελος κατανταει βαρετη. Στα θετικα ο μισθος στην ωρα του, αδειες κανονικα και οποτε εσυ θελησεις, απολυτος σεβασμος και πολλες ευκαιριες αν εχεις ορεξη για δουλεια. Οσοι σκεφτονται για Αγγλια ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΛΟΝΔΙΝΟ!

Εγώ θα έλεγα όσοι σκέφτονται Αγγλία ότι άργησαν .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Εγώ θα έλεγα όσοι σκέφτονται Αγγλία ότι άργησαν .

Αργησαν αν ειναι ανειδικευτοι. Μηχανικους/ Εκπαιδευτικους/Γιατρους/Νοσηλευτες τους θελουν, ειναι σε shortage χρονια τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, efib είπε

Αργησαν αν ειναι ανειδικευτοι. Μηχανικους/ Εκπαιδευτικους/Γιατρους/Νοσηλευτες τους θελουν, ειναι σε shortage χρονια τωρα.

 

Οσοι πρόλαβαν να φτιάξουν χαρτιά δεν εξαρτώνται απο τον σπόνσορα κλπ .Μπορούν να αλλάζουν δουλειές ,να μείνουν μίνιμουμ 5 χρόνια(εκτός αν λείψουν 2 χρόνια συνεχόμενα)  και να συνεχίσουν να μένουν με τα επόμενα στάδια,settled κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζω την διαδικασια, Αγγλια μενω.  Μιλαω για οσους θελουν να μπουν UK μετα τις 31/12/2020 11pm. Αυτοι που ειπα μια χαρα visa παιρνουν και μενουν μεχρι να παρουν συνταξη. Ειδικα γιατροι/νοσηλευτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Οσοι πρόλαβαν να φτιάξουν χαρτιά δεν εξαρτώνται απο τον σπόνσορα κλπ .Μπορούν να αλλάζουν δουλειές ,να μείνουν μίνιμουμ 5 χρόνια(εκτός αν λείψουν 2 χρόνια συνεχόμενα)  και να συνεχίσουν να μένουν με τα επόμενα στάδια,settled κλπ.

Αυτο. Με βιζα εισαι πολιτης β κατηγοριας, αναγκαζεσαι να κανεις συγκεκριμενες δουλειες για να μην χασεις τη βιζα και ας εχεις πτυχια και εξειδικευση,το ειχα δει σε συναδελφους απο τριτες χωρες.

 

1 ώρα πριν, efib είπε

Γνωριζω την διαδικασια, Αγγλια μενω.  Μιλαω για οσους θελουν να μπουν UK μετα τις 31/12/2020 11pm. Αυτοι που ειπα μια χαρα visa παιρνουν και μενουν μεχρι να παρουν συνταξη. Ειδικα γιατροι/νοσηλευτες.

Για γιατρους νοσηλευτες συμφωνω και επαυξανω. Μηχανικους δεν θα το ελεγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

 

 

Για γιατρους νοσηλευτες συμφωνω και επαυξανω. Μηχανικους δεν θα το ελεγα...

Και για αυτους φοβάμαι ότι θα δυσκολέψουν τα πράγματα με αυτους που έρθουν απο  Χονγκ Κονγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Και για αυτους φοβάμαι ότι θα δυσκολέψουν τα πράγματα με αυτους που έρθουν απο  Χονγκ Κονγκ.

Και τα 5 άτομα;  

Αλλα προφανώς ισχύει ότι αν κάποιος ήθελε να πάει Αγγλία, έπρεπε να πάει ήδη. Από την άλλη, οι εναλλακτικές που απομένουν στην δυτική Ευρώπη, δεν είναι και λίγες και μάλιστα είναι και οικονομικά, πιο ενδιαφέρουσες.

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Και τα 5 άτομα; 

--About 7,000 people from Hong Kong have already been allowed to settle in the UK since July, the Home Office said.--

 

A visa scheme to allow Hong Kong residents to come to the UK opens on Sunday, with some 300,000 people expected to apply.

The visa, which is open to holders of a British National (Overseas) passport and their immediate dependents, will offer a fast track to UK citizenship.

https://www.bbc.co.uk/news/uk-55847572

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

--About 7,000 people from Hong Kong have already been allowed to settle in the UK since July, the Home Office said.--

 

A visa scheme to allow Hong Kong residents to come to the UK opens on Sunday, with some 300,000 people expected to apply.

The visa, which is open to holders of a British National (Overseas) passport and their immediate dependents, will offer a fast track to UK citizenship.

https://www.bbc.co.uk/news/uk-55847572

Και πόσοι δηλαδή θα είναι γιατροί; Και πόσοι όντως θα το ακολουθήσουν, και δεν το κάνουν σαν διαμαρτυρία; Και στην τελική, πάντα ήτανε σχετικά απλό από το Hong Kong, να πήγαινες Αγγλία.

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πλησιαζεις το τελος των σπουδων σου, τοτε μπορεις να αρχισεις να κοιτας πως ειναι η κατασταση σε διαφορες χωρες στο εξωτερικο γιατι τα πραγματα αλλαζουν συνεχως. Επίσης, οσο σπουδαζεις, κανε το σωστο βημα και κανε Erasmus για να δεις πως ειναι στα αληθεια εξω. Αλλα καντο σοβαρα, σε καλο πανεπιστήμιο και διαβαζοντας, οχι επιλέγοντας πχ Βαρκελωνη για να εισαι καθε ΣΚ Μαγιορκα/Ιμπιζα.

Απο εκει κ περα, θεωρω οτι μεινεις/δε μεινεις Ελλαδα, αξιζει οπως κ δηποτε να ζησεις κ εργαστεις εξω 4-5 χρόνια. Τεραστια εμπειρία ζωής και ανοιγει παρα πολυ το μυαλό σου, σπάζοντας την φουσκα της Ελληνικης πραγματικότητας. 

Πλεον εχω ζησει 11+ χρόνια εξω και δεν το εχω μετανιωσει καθολου. ναι μου λειπουν πραγματα, κυριως οι γονεις, αλλα οσο περνανε τα χρονια τοσο πιο καλο γινεται. Το αρχικο σοκ ειναι το ζορι αλλα μετα αν δεν εισαι Ελληναρας (οι μισοι και βαλε που ξερω, κλεινονταν κ καναν παρεα μονο με Ελληνες) αλλά γνωρισεις κ κανεις ντοπιες παρεες, η ζωη σου γινεται μια χαρουλα :)

 

υγ: Η Αγγλια κανει ΚΡΑ για πολιτικους μηχανικους. Σε αρχιτεκτονικο γραφειο ειμαι και κυνηγαμε να βρουμε structural engineers με το τουφεκι, ειναι πνιγμενοι στη δουλεια όλοι τους! Αλλα ακομα κ ετσι, δεν ειναι ευκολο πλεον να μπεις στη χώρα δυστυχως, καμια σχεση με παλια. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

 Στα ακίνητα, εδώ που μένω κέντρο Αθήνας βαρέθηκα να βλέπω κάδους για μπάζα και ανακαινίσεις, χτίζεται και κάτι σε οικόπεδο στο τετράγωνο μου, λογικά πολυκατοικία, βέβαια οι ανακαινίσεις πιθανότατα είναι με τις επιδοτήσεις του εξοικονομώ.

 

Εχοντας κάνει ριζική ανακαίνιση στο σπίτι μου το καλοκαίρι, και έχοντας συναντηθεί με ~20 διαφορετικά συνεργεία, όλοι τρέχαν για δουλειές. Από μπογιατζήδες που μου ζητούσαν 4000 για το βάψιμο σε ένα δυάρι, μέχρι πλακάδες που νόμιζαν ότι έχω κερδίσει το Τζοκερ. Ανάπτυξη σκεφτόμουν. Μέχρι που μάθαινα οτι το 70% αυτών ήταν από Κινέζους/Ρωσσους που ερχόντουσταν, φτιαχναν πολυκατοικίες και ριχναν κανα 2 εκατομμυρια για να πάρουν μια βίζα. τα υπόλοιπα 29% ήταν πάλι μεγαλομεσιτικά που κάναν κατοικίες ανθρώπων airbnb.

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Επεξ/σία από georgeps21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

 

Εχοντας κάνει ριζική ανακαίνιση στο σπίτι μου το καλοκαίρι, και έχοντας συναντηθεί με ~20 διαφορετικά συνεργεία, όλοι τρέχαν για δουλειές. Από μπογιατζήδες που μου ζητούσαν 4000 για το βάψιμο σε ένα δυάρι, μέχρι πλακάδες που νόμιζαν ότι έχω κερδίσει το Τζοκερ. Ανάπτυξη σκεφτόμουν. Μέχρι που μάθαινα οτι το 70% αυτών ήταν από Κινέζους/Ρωσσους που ερχόντουσταν, φτιαχναν πολυκατοικίες και ριχναν κανα 2 εκατομμυρια για να πάρουν μια βίζα. τα υπόλοιπα 29% ήταν πάλι μεγαλομεσιτικά που κάναν κατοικίες ανθρώπων airbnb.

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Αυτοί που έρχονται να επενδύσουν για βίζα είναι ελάχιστοι πλέον, γινόταν χαμός πριν 2-3 χρόνια με αυτούς. Βέβαια καλά κάνεις και λες την εμπειρία σου, δεν σε αμφισβητώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...