Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση


nikostz99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αυτό το σημείο να προσθέσω, ότι στις περισσότερες Δυτικοευρωπαϊκές χώρες, ο μισθός συνήθως είναι μεγαλύτερος, με μικρότερο κόστος ζωής, ακόμη και στις πρωτευουσες. Μειονέκτημα (που στην πορεία μετατρέπεται σε πλεονέκτημα), είναι η γλώσσα όταν πρωτοπάς. Βέβαια όπως ανέφερα, στην πορεία, το να ξέρεις την γλώσσα μετατρέπεται σε πλεονέκτημα σου.

 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Papakaliati είπε

Σε αυτό το σημείο να προσθέσω, ότι στις περισσότερες Δυτικοευρωπαϊκές χώρες, ο μισθός συνήθως είναι μεγαλύτερος, με μικρότερο κόστος ζωής, ακόμη και στις πρωτευουσες. Μειονέκτημα (που στην πορεία μετατρέπεται σε πλεονέκτημα), είναι η γλώσσα όταν πρωτοπάς. Βέβαια όπως ανέφερα, στην πορεία, το να ξέρεις την γλώσσα μετατρέπεται σε πλεονέκτημα σου.

 

Μικρότερο κόστος ζωής σε σχέση με τι; με την Ελλάδα;
Αυτό με τη γλώσσα ισχύει πάρα πολύ είτε να την ξέρεις είτε να προσπαθείς να την μάθεις/βελτιώσεις, θα σε βοηθήσει μετά σε πολλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

 

Σήμερα ο κατώτατος είναι 8,91 μεικτά την ώρα (αυξήθηκε πριν δέκα μέρες από 8,72 που ήταν). Η κλασσική full time δουλειά είναι 40 ώρες τη βδομάδα (από τις οποίες πληρώνεσαι 37,5 διότι το μισάωρο διάλειμμα είναι απλήρωτο)· αυτό καθαρά αντιστοιχεί σε £1289 καθαρά το μήνα αν δεν έχεις το pension scheme 5% και σε £1250 αν έχεις το pension scheme. 
Εγώ έπαιρνα ακόμη πιο λίγα (£1220) επειδή ήταν το 2019 και ο κατώτατος ήταν χαμηλότερος. Ο τομέας ήταν στο social care ο όπου πάντα τον κατώτατο πληρώνεσαι άσχετα με το τι πτυχία έχεις.

Το "μόνο ανειδίκευτοι παίρνουν minimum στην Αγγλία" που λες είναι πάρα πολύ σχετικό διότι μπορεί πχ κάποιος να έχει μάστερ αλλά να μην μπορεί να βρει δουλειά στο αντικείμενό του και να δουλεύει σε δουλειές του κατώτατου μισθού (και είναι πολύς ο κόσμος που βρίσκεται σε τέτοιες δουλειές).

Αρα δουλευει σε δουλεια ανειδικευτου και αυτος με μαστερ, και παιρνει το minimum. Carer ησουν; Εχει παντα ζητηση το συγκεκριμενο, ολο ζητανε κοσμο. Εκανε και καμπανια ο NHS προσφατα νομιζω. Αλλα νομιζω πως δυσκολα παιρνεις περισσοτερα, πολλοι το κανουν στην αρχη μεχρι να βρουν κατι αλλο.

https://www.thesalarycalculator.co.uk/hourly.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Μικρότερο κόστος ζωής σε σχέση με τι; με την Ελλάδα;
Αυτό με τη γλώσσα ισχύει πάρα πολύ είτε να την ξέρεις είτε να προσπαθείς να την μάθεις/βελτιώσεις, θα σε βοηθήσει μετά σε πολλά.

Μικρότερος κόστος ζωής στις πρωτευουσες του σε σχέση με Λονδίνο. Το θέμα με την γλώσσα είναι, όσο λιγότερο διαδεδομένη τόσο μεγαλύτερο ατού σου αποτελεί. Τα αγγλικά θεωρούνται δεδομένο. 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, efib είπε

Αρα δουλευει σε δουλεια ανειδικευτου και αυτος με μαστερ, και παιρνει το minimum. Carer ησουν; Εχει παντα ζητηση το συγκεκριμενο, ολο ζητανε κοσμο. Εκανε και καμπανια ο NHS προσφατα νομιζω. Αλλα νομιζω πως δυσκολα παιρνεις περισσοτερα, πολλοι το κανουν στην αρχη μεχρι να βρουν κατι αλλο.

https://www.thesalarycalculator.co.uk/hourly.php

Carer/care assistant/support worker/healthcare assistant όλα αυτά δίνουν πάντα τον κατώτατο, όχι δεν παίρνεις περισσότερα ακόμα και σχετικά πτυχία πανεπιστημίου να έχεις· μετά από πολύ καιρό αν ολοκληρώσεις κάποια in service trainings/qualifications μπορεί να πάρεις κάποια αύξηση τύπου 0,20-0,25 την ώρα.
Ναι ξέρω πάντα έχουν πολλή ζήτηση και ο λόγος που έχουν μονίμως έλλειψη προσωπικού είναι ότι πληρώνουν όσο πληρώνει και το Μcdonald's/Burger King etc. Δεν ιδρώνει τ' αυτί τους γενικώς.

(Κι εγώ το thesalarycalculator χρησιμοποιώ)

Επεξ/σία από Nikos Chatzoglou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Σήμερα ο κατώτατος είναι 8,91 μεικτά την ώρα (αυξήθηκε πριν δέκα μέρες από 8,72 που ήταν). Η κλασσική full time δουλειά είναι 40 ώρες τη βδομάδα (από τις οποίες πληρώνεσαι 37,5 διότι το μισάωρο διάλειμμα είναι απλήρωτο)· αυτό καθαρά αντιστοιχεί σε £1289 καθαρά το μήνα αν δεν έχεις το pension scheme 5% και σε £1250 αν έχεις το pension scheme. 
Εγώ έπαιρνα ακόμη πιο λίγα (£1220) επειδή ήταν το 2019 και ο κατώτατος ήταν χαμηλότερος. Ο τομέας ήταν στο social care ο όπου πάντα τον κατώτατο πληρώνεσαι άσχετα με το τι πτυχία έχεις.

Το "μόνο ανειδίκευτοι παίρνουν minimum στην Αγγλία" που λες είναι πάρα πολύ σχετικό διότι μπορεί πχ κάποιος να έχει μάστερ αλλά να μην μπορεί να βρει δουλειά στο αντικείμενό του και να δουλεύει σε δουλειές του κατώτατου μισθού (και είναι πολύς ο κόσμος που βρίσκεται σε τέτοιες δουλειές).

 

Αλιμονο, δεν το ειπα με μειωτικη διαθεση, κι εγω εχω διαφορα πτυχια αλλα πρωτος μου μισθος ηταν 1400 λιρες, ξερω απο πρωτο χερι ποσο δυσκολη ειναι η αρχη. Δυστυχως πολλοι στην Ελλαδα δεν καταλαβαινουν αυτη την πραγματικοτητα και ποσο ανταγωνιστικο ειναι το περιβαλλον! Οι καλυτεροι απο ολο τον κοσμο θελουν να ερθουν και να δουλεψουν σε χωρες οπως η Αγγλια! Με υπομονη και επιμονη αν αποδειξεις την αξια σου και σε μαθει η πιατσα η ζωη σου θα βελτιωθει πολυ!

19 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Σε αυτό το σημείο να προσθέσω, ότι στις περισσότερες Δυτικοευρωπαϊκές χώρες, ο μισθός συνήθως είναι μεγαλύτερος, με μικρότερο κόστος ζωής, ακόμη και στις πρωτευουσες

 

Καλα και το Λονδινο υποτιθεται δινει London allowance που ειναι μια κοροιδια και μιση οταν το studio σε οποιαδηποτε αλλη πολη παιζει στις 600-700 λιρες και στο Λονδινο στις πιο κακοφημες απομακρες γειτονιες δεν πεφτει κατω απο 1200 λιρες το μηνα.

Παντως το σουπερ μαρκετ Αγγλια ειναι πολυ πιο φτηνο απο Ελλαδα. Ειδικα σε καθαριστικα τα κοστη ειναι κατω απο το μισο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

 

Αλιμονο, δεν το ειπα με μειωτικη διαθεση, κι εγω εχω διαφορα πτυχια αλλα πρωτος μου μισθος ηταν 1400 λιρες, ξερω απο πρωτο χερι ποσο δυσκολη ειναι η αρχη. Δυστυχως πολλοι στην Ελλαδα δεν καταλαβαινουν αυτη την πραγματικοτητα και ποσο ανταγωνιστικο ειναι το περιβαλλον! Οι καλυτεροι απο ολο τον κοσμο θελουν να ερθουν και να δουλεψουν σε χωρες οπως η Αγγλια! Με υπομονη και επιμονη αν αποδειξεις την αξια σου και σε μαθει η πιατσα η ζωη σου θα βελτιωθει πολυ!

Όχι κανένα πρόβλημα. Βασικά απαντούσα σ' αυτό που είπε η Έφη αλλά και πάλι δεν το είχα πάρει ως "προσβλητικό" απλά εννοούσα ότι πολύς κόσμος με πτυχία πανεπιστημίου εργάζεται σε θέσεις του κατώτατου μισθού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, efib είπε

Αρα δουλευει σε δουλεια ανειδικευτου και αυτος με μαστερ, και παιρνει το minimum. Carer ησουν; Εχει παντα ζητηση το συγκεκριμενο, ολο ζητανε κοσμο. Εκανε και καμπανια ο NHS προσφατα νομιζω. Αλλα νομιζω πως δυσκολα παιρνεις περισσοτερα, πολλοι το κανουν στην αρχη μεχρι να βρουν κατι αλλο.

https://www.thesalarycalculator.co.uk/hourly.php

Εγω που είμαι carer και σε εταιρία που δίνει χαμηλοτερο απο τις αλλες μισθό είχα τον πρωτο χρόνο λιγο πανω απο £20Κ  και τον δευτερο ,αυτόν που μολις τελειωσε ,σχεδόν £27Κ.Οι κρατησεις μου ,εφορία-NI-peoples scheme ,αυτά τα δύο χρόνια είναι κοντά στα £10Κ

 Ζero hour contract αλλά προσπαθώ να δουλευω πάνω απο 300 μερες τον χρόνο,το κυνηγάω όσο μπορώ .Επιπλέον δεν έχω έξοδα στεγασης και σιτισης.Κυριολεκτικά μπορείς να μην χαλάς τίποτα..Αλλά πολύ ψυχοφθόρα δουλειά.24/7 στην πρίζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εγω που είμαι carer και σε εταιρία που δίνει χαμηλοτερο απο τις αλλες μισθό είχα τον πρωτο χρόνο λιγο πανω απο £20Κ  και τον δευτερο ,αυτόν που μολις τελειωσε ,σχεδόν £27Κ.Οι κρατησεις μου ,εφορία-NI-peoples scheme ,αυτά τα δύο χρόνια είναι κοντά στα £10Κ

 Ζero hour contract αλλά προσπαθώ να δουλευω πάνω απο 300 μερες τον χρόνο,το κυνηγάω όσο μπορώ .Επιπλέον δεν έχω έξοδα στεγασης και σιτισης.Κυριολεκτικά μπορείς να μην χαλάς τίποτα..Αλλά πολύ ψυχοφθόρα δουλειά.24/7 στην πρίζα.

Μήπως είσαι live-in carer? Αν ναι, τότε είναι λογικό να παίρνεις τόσα γιατί δουλεύεις πολύ περισσότερες ώρες. Οι μισθοί που έγραψα πιο πάνω αφορούν καθαρά το κλασσικό πενθήμερο οχτάωρο (με το απλήρωτο μισάωρο διάλειμμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nikos Chatzoglou είπε

Μήπως είσαι live-in carer? Αν ναι, τότε είναι λογικό να παίρνεις τόσα γιατί δουλεύεις πολύ περισσότερες ώρες. Οι μισθοί που έγραψα πιο πάνω αφορούν καθαρά το κλασσικό πενθήμερο οχτάωρο (με το απλήρωτο μισάωρο διάλειμμα).

Ναι,live in carer.

Πιο πολύ το έγραψα για να δείξω ότι τρόποι και ευκαιρίες για να βγάλεις χρήματα υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Ναι,live in carer.

Πιο πολύ το έγραψα για να δείξω ότι τρόποι και ευκαιρίες για να βγάλεις χρήματα υπάρχουν.

Τρόποι υπάρχουν αλλά (για μένα) θεωρώ ότι είναι κάτι με περιορισμένη διάρκεια διότι το να δουλεύεις 24/7 σημαίνει αυτόματα ότι δεν έχεις κοινωνική αλλά και προσωπική ζωή που σαν ενήλικας θέλεις να έχεις. Βέβαια αυτό είναι κάτι που το βλέπει ο καθένας για τον εαυτό του.

Επεξ/σία από Nikos Chatzoglou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Τρόποι υπάρχουν αλλά (για μένα) θεωρώ ότι είναι κάτι με περιορισμένη διάρκειδ διότι το να δουλεύεις 24/7 σημαίνει αυτόματα ότι δεν έχεις κοινωνική αλλά και προσωπική ζωή που σαν ενήλικας θέλεις να έχεις. Βέβαια αυτό είναι κάτι που το βλέπει ο καθένας για τον εαυτό του.

Ειναι θεμα προτεραιοτητων και τον σκοπό που έχει θέσει ο καθένας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Τρόποι υπάρχουν αλλά (για μένα) θεωρώ ότι είναι κάτι με περιορισμένη διάρκειδ διότι το να δουλεύεις 24/7 σημαίνει αυτόματα ότι δεν έχεις κοινωνική αλλά και προσωπική ζωή που σαν ενήλικας θέλεις να έχεις. Βέβαια αυτό είναι κάτι που το βλέπει ο καθένας για τον εαυτό του.

Στην πρώτη σου θέση στο εξωτερικό όμως, εκτός και άμα έχεις σημαντικές γνώσεις ήδη (βασικά ακόμη και τότε αρκετές φορές), κάνεις θυσίες ενδεχομένως το όσον αφορά το ωράριο εργασίας, και σίγουρα όσον αφορά τον μισθό σου. Από την 2η όμως θέση και μετά, συνήθως παίζεις με τελείως άλλες συνθήκες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω εγώ τώρα αφού η τηλεργασία έγινε της μόδας και γενικά θα παραμείνει η τηλεργασία σε ενα βαθμό και μετά το covid 19 δεδομένης της ψηφιοποιήσης  που συμβαίνει και στην εργασία.Δεν θα ήταν καλύτερο κάποιος να κυνηγήσει θέση με τηλεργασία στο εξωτερικό και να μένει Ελλάδα ή η φορομπηχτική είναι τοσο αβάσταχτη Ελλάδα που δεν θα βγάζεις τιποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, giwrgos555 είπε

Ρε παιδιά να ρωτήσω εγώ τώρα αφού η τηλεργασία έγινε της μόδας και γενικά θα παραμείνει η τηλεργασία σε ενα βαθμό και μετά το covid 19 δεδομένης της ψηφιοποιήσης  που συμβαίνει και στην εργασία.Δεν θα ήταν καλύτερο κάποιος να κυνηγήσει θέση με τηλεργασία στο εξωτερικό και να μένει Ελλάδα ή η φορομπηχτική είναι τοσο αβάσταχτη Ελλάδα που δεν θα βγάζεις τιποτα;

Φυσικά και θα ήτανε, αλλά αν κάποιος είναι δύσκολο να βρει θέση ενώ είναι καινούργιος σε μια ξένη χώρα, τότε φαντάσου ποσό δύσκολο είναι άμα είναι σε άλλη χώρα, με την εταιρία να έχει ακόμη μεγαλύτερο pool υποψηφιων. 

Άμα είσαι ήδη πχ ήδη στην Βρετανία με χρόνια προϋπηρεσία, είναι αρκετά εύκολο να βρεις γυρίζοντας στην Ελλάδα. 

Ξέρω αρκετούς που μένουν Ελλάδα και δουλεύουν για εταιρίες εξωτερικού με μισθους σχεδόν εξωτερικού, όλοι όμως έχουμε ζήσει μερικά χρόνια έξω, στην εκάστοτε χώρα. Ειδικά εφόσον η χώρα είναι άλλη από την Βρετανία, και μιλάς και την τοπική γλώσσα, τότε έχεις τεράστιο πλεονέκτημα σε σχέση με υπόλοιπους, ακόμη και αν μιλάμε για διεθνείς εταιρίες με επίσημη γλώσσα τα Αγγλικά. 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...