Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση


nikostz99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Αυτό είναι κατάντια.Να πηγαίνεις έξω να δουλεψεις και να σε βοηθάνε απο την Ελλάδα.

Εδω βοηθουσαν ακόμα περισσότερο. αλλά μην το παιζουν κι οτι κάνουν ζωαρα στο εστιατόριο του μπαρμπα τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, velociraptoras είπε

Εδω βοηθουσαν ακόμα περισσότερο. αλλά μην το παιζουν κι οτι κάνουν ζωαρα στο εστιατόριο του μπαρμπα τους 

Αυτοί ουτε γερμανικά δεν θα μάθουν.Καμία φιλοδοξία ,κανένα μέλλον.Μονο προφορά βάζουν όταν γυρνάνε Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αυτό είναι κατάντια.Να πηγαίνεις έξω να δουλεψεις και να σε βοηθάνε απο την Ελλάδα.

Ενας λόγος παραπάνω να μην τα λαμβάνουν άτομα που δεν τα δικαιούνται.

Δεν παίρνω κανένα επίδομα φίλε.απλα είχα επιχειρηματολογήσει ότι δεν με συμφέρει να δηλωθω κάτοικος εξωτερικού γιατί μελλοντικά μπορεί να χάσω την ασφάλεια υγείας και ίσως κάποιο ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα. 

Και στο κάτω κάτω παίρνω και ένα ρίσκο. Αν με πιάσουν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/4/2021 στις 12:53 ΜΜ, nikostz99 είπε

Γεια σας παιδια,ξερει κανεις να μου πει τι παιζει με την αγορα εργασιας στο εξωτερικο?ειναι καλη ιδεα να φυγει καποιος.το ξερω πως σε καποια πραγματα η ελλαδιτσα μας ειναι πολυ πισω.Επισης εχει κανεις καμια προσωπικη εμπειρια απο το εξωτερικο αποδοχεσ συνθηκες κτλ?

Καλησπέρα....επειδή έχω πολύ κόσμο στο εξωτερικό έχω να σου πω το εξής 

Γη της επαγγελίας Αυστραλία μετά Νέα Ζηλανδία Εάν βρεις δουλειά να πας εκεί είναι ότι καλύτερο 

Γερμανία τελευταία επιλογή καλά λεφτά μεν - εξαρτάτε την δουλειά βέβαια- όμως πολύ μουντή χώρα, ψυχρή Εάν με καταλαβαίνεις, όταν εννοώ τελευταία επιλογή εννοώ Εάν δεν βρεις σε άλλη χώρα και θες ή το έχεις ανάγκη να φύγεις τόσο πολύ

Σουηδία - ένας γνωστός μου μαραγκός- μου είπε πως έχουν πάει πάρα πολύ ξένοι- Έλληνες Αλβανοί Από Συρία κτλ - και έχουν ξεκινήσει να χαλάνε τα αφεντικά στα χρήματα σου λένε ξεκινά με 12.5 να πληρώνεσαι, Εάν θυμάμαι καλά το ποσό.

Για εμένα Εάν έχεις πτυχίο σε κάτι ή έχεις μεγάλη εμπειρία Σε οικοδομές, υδραυλικά κτλ  αξίζουν πολύ οι δύο πρώτες επιλογές... εαν εχεις στα οικονομικά πτυχία κτλ για να μην φύγεις τόσο μακριά Ελβετία Λουξεμβούργο επιλογές που αξίζουν

Αυτά!!!

Στις 16/4/2021 στις 1:21 ΜΜ, nikostz99 είπε

αρχικα δεν εχω καποια συγκεκριμενη χωρα ωστοσο σκεφτομουν αμερικη...αγγλια...Τωρα στον τομεα παιζετε σιγουρα θα εχω σπουδασει κατι (φετος δινω πανελελε) μου αρεσει ο πολιτικος μηχανικος και τα μαθηματικα.Οσον αφορα τωρα τον πολιτικο μηχανικο ενω στην ελλαδα αν εχει μπακραουντ τα πραγματα ειναι δυσκολα στο εξωτερικο εχω ακουσει οτι υπαρχει αρκετο μελλον και δουλεια

 

Τώρα το είδα Πολιτικός μηχανικός Σαουδική Αραβία Κατάρ κτλ...γνωστός μου έκατσε 15 χρόνια και έβγαλε καλό χρήμα...ουσιαστικά εκεί ξεχνάς ζωή και απλός δουλεύεις 

Επεξ/σία από vense97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

 

Ενας λόγος παραπάνω να μην τα λαμβάνουν άτομα που δεν τα δικαιούνται.

Αρα ο ενηλικας που εχει μια αναπηρία και δε μπορει να εργαστει  πρεπει να γινεται βαρος στους συγγενείς του καθως το κρατος δεν τον στηρίζει για να μην παιρνουν επιδόματα όσοι δε δικαιοούνται? το αν δικαιουται καποιος ή όχι θα επρεπε να ελεγχεται με αλλους τρόπους κι οχι με αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

Αρα ο ενηλικας που εχει μια αναπηρία και δε μπορει να εργαστει  πρεπει να γινεται βαρος στους συγγενείς του καθως το κρατος δεν τον στηρίζει για να μην παιρνουν επιδόματα όσοι δε δικαιοούνται? το αν δικαιουται καποιος ή όχι θα επρεπε να ελεγχεται με αλλους τρόπους κι οχι με αυτόν.

Αν δουλευεις στο εξωτερικό γιατί να παίρνεις επίδομα στην Ελλάδα ;Και δεν μίλησα για επίδομα αναπηρίας,δεν καταλαβαίνω γιατί το αναφέρεις συνέχεια. απο την στιγμή που λεω ότι δουλευει στο εξωτερικό.Υπάρχει και το φτηνό τιμολόγιο της ΔΕΗ ,υπάρχει και το ΚΕΑ ,δεν ξέρω τι άλλα υπάρχουν καθώς ποτε δεν έχω ασχοληθεί.Μονο μια φορά έχω πάρει βοήθεια απο το κράτος,το 300αρι επι Τσίπρα.Τοσα χρόνια μονο πληρώνω.

 

 

Και αν κοπουν τα επιδόματα απο άτομα που δεν πρέπει να τα λαμβάνουν μπορεί να ανέβει το ποσο για εκείνους που πραγματικά τα χρειάζονται .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, vense97 είπε

Καλησπέρα....επειδή έχω πολύ κόσμο στο εξωτερικό έχω να σου πω το εξής 

Γη της επαγγελίας Αυστραλία μετά Νέα Ζηλανδία Εάν βρεις δουλειά να πας εκεί είναι ότι καλύτερο 

Γερμανία τελευταία επιλογή καλά λεφτά μεν - εξαρτάτε την δουλειά βέβαια- όμως πολύ μουντή χώρα, ψυχρή Εάν με καταλαβαίνεις, όταν εννοώ τελευταία επιλογή εννοώ Εάν δεν βρεις σε άλλη χώρα και θες ή το έχεις ανάγκη να φύγεις τόσο πολύ

Γη της επαγγελίας δεν υπάρχει. Πουθενά δεν σε περιμένουν με τα δολάρια στα χέρια να τα μοιράσουν. Αυτός που δεν είχε στην Ελλάδα μοίρα, σόρρυ αλλά σίγουρα δεν θα έχει ούτε στην Γερμανία, καλά για Αυστραλία - Νέα Ζηλανδία δεν το συζητάμε καν, δεν θα φτάσει καν η χάρη του εκεί κάτω. 

Όσους ξέρω να είναι επιτυχημένοι στο εξωτερικό, είχανε (η θα είχανε άμα το επιλέγανε) καλές δουλειές και στην Ελλάδα. Και τούμπαλιν, όποιοι επιλέξανε να μείνουν στην Ελλάδα και διακρίθηκαν, σίγουρα θα διακρινονταν και στο εξωτερικό. 

Τα πράγματα στην εργασία είναι απλά, νόμος προσφοράς και ζητησης. Πόσοι μπορούν να κάνουν την δουλειά σου, πόσοι μπορούν να κάνουν τόσο καλά όσο εσύ την δουλειά σου, και πόσοι είναι διατεθημένοι να κάνουν την δουλειά σου.  

Προσωπικά δεν έχω γνωρίσει ποτέ εργαζόμενο στο εξωτερικό που να τον συντηρούν οι δικοί του. Ίσως τους πρώτους λίγους μήνες, μέχρι να βρει δουλειά, αλλά μέχρι εκεί. Από την άλλη, δεν έχει τύχει να έχω επαφές με ανειδίκευτους. 

11 ώρες πριν, velociraptoras είπε

ειναι γερμανια 5-6 παλιες μου συμφοιτητριες, οι 3 έχουν παιδια και παιρνουν σχεδον ολοκληρο μισθό επιδόματα χωρις να έχουν εργαστεί γερμανια ουτε μια μέρα, απλά γεννησαν εκεί. η μια μαλιστα που έχει 4 μενει ανυπαντρη και δε τα έχει αναγνωρισμενα ο συντροφος της  για να εχει ακόμα περισσότερες παροχές

Τι εννοείς έναν ολόκληρο μισθό επιδόματα; Μισθό Γερμανίας, η Ελλάδας; Γιατί υπάρχει τεράστια διαφορά, με μισθό Ελλάδα στην Γερμανία, ούτε για σπίτι δεν φτάνουν, ποσό μάλλον για να ζήσεις. Επίσης δεν μπορείς να πάρεις τα υπόλοιπα σοβαρά επιδόματα (Hartz 4), χωρις να εχεις δουλεψει καποια χρονια στην Γερμανια.  

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, giwrgos555 είπε

Ρε παιδιά να ρωτήσω εγώ τώρα αφού η τηλεργασία έγινε της μόδας και γενικά θα παραμείνει η τηλεργασία σε ενα βαθμό και μετά το covid 19 δεδομένης της ψηφιοποιήσης  που συμβαίνει και στην εργασία.Δεν θα ήταν καλύτερο κάποιος να κυνηγήσει θέση με τηλεργασία στο εξωτερικό και να μένει Ελλάδα ή η φορομπηχτική είναι τοσο αβάσταχτη Ελλάδα που δεν θα βγάζεις τιποτα;

Δεν έχει να κάνει συγκεκριμένα με την Ελλάδα διότι όπου και να είσαι φορολογικός κάτοικος (δηλ μένεις τουλάχιστον 183 μέρες το χρόνο) πρέπει να δηλώνεις το παγκόσμιο εισόδημά σου, οπότε θα πληρώσεις φόρο Ελλάδας στο ξένο εισόδημα μείον το φόρο που ήδη κρατήθηκε εξωτερικό. Αυτό είναι ένας από τους λόγους που δεν συμφέρει αλλά πέρα απ' αυτό πολλές εταιρίες ζητάνε να είσαι στη χώρα που είναι η εταιρία ακόμα κι αν δουλεύεις από το σπίτι πχ η Ιρλανδία που προσλαμβάνεις πολύ κόσμο στο ΙΤ από εξωτερικό τους ζητάει να νοικιάσουν σπίτι στην Ιρλανδία ακόμη κι αν δουλεύουν remotely

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Αν δουλευεις στο εξωτερικό γιατί να παίρνεις επίδομα στην Ελλάδα ;Και δεν μίλησα για επίδομα αναπηρίας,δεν καταλαβαίνω γιατί το αναφέρεις συνέχεια. απο την στιγμή που λεω ότι δουλευει στο εξωτερικό.Υπάρχει και το φτηνό τιμολόγιο της ΔΕΗ ,υπάρχει και το ΚΕΑ ,δεν ξέρω τι άλλα υπάρχουν καθώς ποτε δεν έχω ασχοληθεί.Μονο μια φορά έχω πάρει βοήθεια απο το κράτος,το 300αρι επι Τσίπρα.Τοσα χρόνια μονο πληρώνω.

 

 

Και αν κοπουν τα επιδόματα απο άτομα που δεν πρέπει να τα λαμβάνουν μπορεί να ανέβει το ποσο για εκείνους που πραγματικά τα χρειάζονται .

Θα πρέπει να γινονται περισσότεροι έλεγχοι. κι εγω τωρα δεν παίρω μονο για τα παιδια είχα πάρει για λίγα χρόνια αυτο που καταργηθηκε από τους μισθούς και πήγε στο οπεκα και το δινουν σε όλους. τωρα λογω εισοδηματος δεν το δικαιουμαστε, οποτε δε γνωριζω. όταν ημουν μικρή που η οικογενεια μου είχε αναγκη δεν μας εδιναν τιποτα απολυτως και εζησα πραγματικά ακραία φτωχεια. 

επίσης λέω οτι στην ελλάδα τα επιδοματα είναι χαμηλά ιδιως για τα ατομα με αναπηρίες, προσωπικά το εψαξα για μένα για συνταξη απότο ταμείο μου αλλά βαινει ακομα πιο κάτω κι απο το προνοιακο οποτε δεν το προχωρησα. αλλά ενας ανθρωπος που οντως δε μπορει να εργαστεί πουθενα είτε λογω αναπηρίας είτε λόγω του οτι είναι 55-65 και δεν τον παιρνει κανεις για δουλειά πρέπει να εχει στηριξη από το κράτος. η ταλαιπωρία για τα βασικά είναι απίστευτη. Αντιθετα ολοι αυτοι που δουλεύουν μαυρα και τσιμπανε κι ενα σωρο επιδοματα, κοινωνικά τιμολογια κλπ θα έπρεπε να υπάρχει τροπος να διασταυρωνεται αν όντως εχουν αναγκη ή αν απλά κοροιδευουν. ε στη γερμανια τα επιδόματα είναι πιο ευκολο να τα παρεις από οτι στην ελλάδα, οχι μονο για παιδιά αλλά και για ένα σωρό άλλους λόγους. στη μια την κοπέλα που αναφέρω πιο πριν με τα 4 παιδια χωρις πατέρα ποτε δεν πήγε  καποιος από μια προνοιακή υπηρεσία να δει που ζει και με ποιον, παρολα αυτα παιρνει ενα πολύ καλό ποσο ως μονογονεική οικογένεια. αν ηταν παντρεμενη παλι θα επερνε ενα ποσο αλλά πιο λίγα. 

3 ώρες πριν, Papakaliati είπε

 

Τι εννοείς έναν ολόκληρο μισθό επιδόματα; Μισθό Γερμανίας, η Ελλάδας; Γιατί υπάρχει τεράστια διαφορά, με μισθό Ελλάδα στην Γερμανία, ούτε για σπίτι δεν φτάνουν, ποσό μάλλον για να ζήσεις. Επίσης δεν μπορείς να πάρεις τα υπόλοιπα σοβαρά επιδόματα (Hartz 4), χωρις να εχεις δουλεψει καποια χρονια στην Γερμανια.  

μισθό γενικά το λέω, συνολικά πανω απο 1000 το μηνα.  800 για τα παιδια μεχρι συγκεκριμενη ηλικία νομιζω 2 ετων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Γη της επαγγελίας δεν υπάρχει. Πουθενά δεν σε περιμένουν με τα δολάρια στα χέρια να τα μοιράσουν. Αυτός που δεν είχε στην Ελλάδα μοίρα, σόρρυ αλλά σίγουρα δεν θα έχει ούτε στην Γερμανία, καλά για Αυστραλία - Νέα Ζηλανδία δεν το συζητάμε καν, δεν θα φτάσει καν η χάρη του εκεί κάτω. 

Όσους ξέρω να είναι επιτυχημένοι στο εξωτερικό, είχανε (η θα είχανε άμα το επιλέγανε) καλές δουλειές και στην Ελλάδα. Και τούμπαλιν, όποιοι επιλέξανε να μείνουν στην Ελλάδα και διακρίθηκαν, σίγουρα θα διακρινονταν και στο εξωτερικό. 

Τα πράγματα στην εργασία είναι απλά, νόμος προσφοράς και ζητησης. Πόσοι μπορούν να κάνουν την δουλειά σου, πόσοι μπορούν να κάνουν τόσο καλά όσο εσύ την δουλειά σου, και πόσοι είναι διατεθημένοι να κάνουν την δουλειά σου.  

Προσωπικά δεν έχω γνωρίσει ποτέ εργαζόμενο στο εξωτερικό που να τον συντηρούν οι δικοί του. Ίσως τους πρώτους λίγους μήνες, μέχρι να βρει δουλειά, αλλά μέχρι εκεί. Από την άλλη, δεν έχει τύχει να έχω επαφές με ανειδίκευτους. 

Τι εννοείς έναν ολόκληρο μισθό επιδόματα; Μισθό Γερμανίας, η Ελλάδας; Γιατί υπάρχει τεράστια διαφορά, με μισθό Ελλάδα στην Γερμανία, ούτε για σπίτι δεν φτάνουν, ποσό μάλλον για να ζήσεις. Επίσης δεν μπορείς να πάρεις τα υπόλοιπα σοβαρά επιδόματα (Hartz 4), χωρις να εχεις δουλεψει καποια χρονια στην Γερμανια.  

γη της επαγγελίας είναι επειδή - και στις 2 αυτές χώρες  - μπορούν να συνδυάσουν το καλό επαγγελματικό περιβάλλον με την υψηλή ποιοτητα ζωής, όχι οτι θα είσαι μπουζουκια κάθε μέρα χαχα, απλός δεν πάει ο οποιοδιποτε εκεί κάτω, πουθενά δεν θα σε περιμένουν με τα λεφτά στο χέρι......

Ξέρω πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που στην ελλάδα δεν είχανε στον ήλιο μοίρα απλός έτυχε να έχουν εξειδίκευση κάπου - μαραγκοί, θερμοπρόσοψη  κυρίως δουλειές της οικοδομής -  ή να έχουν επαγγελματικά διπλώματα και να βρουν καλές δουλειές έξω σε σχέση με εδώ......

επειδή είμαι λογιστής για όσους έχουν οικονομικά πτυχία στην ελλάδα η αντιστοιχία σε λογιστικά γραφεία - φαντάσου και οι οικονομολόγοι που δεν φεύγουν γίνονται λογιστές - είναι 10 πτυχία οικονομικών για 1 λογιστικό γραφείο ενώ στην αγγλία είναι ένα πτυχίο 1 πτυχίο για 3 λογιστικά, φαντάσου ελβετία και λουξεμβούργο στον τόσο μεγάλο κλάδο των οικονομικών τι ζήτηση υπάρχει...

Όσο για αυτό που είπες "Όσους ξέρω να είναι επιτυχημένοι στο εξωτερικό, είχανε (η θα είχανε άμα το επιλέγανε) καλές δουλειές και στην Ελλάδα. " θα σταθώ στο είχανε που είπες και θα σου απαντήσω πως πολλοί λίγοι φεύγουν απο την χώρα τους ενώ θα έχουν επιλογές το ίδιο καλές με του εξωτερικού, κανένας δεν θέλει να αφήσει κόσμο πίσω - γονείς φίλους κτλ -...συνήθως αυτοί που φεύγουν με πτυχία προς τα έξω δεν έχουν επιλογές, όπως πχ λογιστικό ή δικηγορικό γραφείο έτοιμο ή εαν δουλέψουν κάπου στην ελλάδα σε κάποια εταιρία κτλ θα κάνουν περισσότερες δουλειές με λιγότερα λεφτά από ότι στο εξωτερικό για αυτό οταν τους δίνεται η ευκαιρία φεύγουν, είναι τόσος κόσμος με πτυχίο που έχει φύγει  δεν είναι πως έφυγαν έτσι όλοι αυτοι επειδή μπορούν να διακριθούν στην ελλάδα αλλα επέλεξαν την διεθνή καριέρα

Για το τέλος έχω να σου πω το εξής και στα δυο μηνύματα μίλησα για αυτά που ήξερα, έχω πάρα πολυ κόσμο - φίλους συγγενείς συμφοιτητές με πτυχίο και χωρίς - και μιλάω μαζί τους και ξέρω τι συμβαίνει έξω καθώς και τους λόγους που σε οδηγούν στο να φύγεις 

Επεξ/σία από vense97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, vense97 είπε

γη της επαγγελίας είναι επειδή - και στις 2 αυτές χώρες  - μπορούν να συνδυάσουν το καλό επαγγελματικό περιβάλλον με την υψηλή ποιοτητα ζωής, όχι οτι θα είσαι μπουζουκια κάθε μέρα χαχα, απλός δεν πάει ο οποιοδιποτε εκεί κάτω, πουθενά δεν θα σε περιμένουν με τα λεφτά στο χέρι......

Ξέρω πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που στην ελλάδα δεν είχανε στον ήλιο μοίρα απλός έτυχε να έχουν εξειδίκευση κάπου - μαραγκοί, θερμοπρόσοψη  κυρίως δουλειές της οικοδομής -  ή να έχουν επαγγελματικά διπλώματα και να βρουν καλές δουλειές έξω σε σχέση με εδώ......

επειδή είμαι λογιστής για όσους έχουν οικονομικά πτυχία στην ελλάδα η αντιστοιχία σε λογιστικά γραφεία - φαντάσου και οι οικονομολόγοι που δεν φεύγουν γίνονται λογιστές - είναι 10 πτυχία οικονομικών για 1 λογιστικό γραφείο ενώ στην αγγλία είναι ένα πτυχίο 1 πτυχίο για 3 λογιστικά, φαντάσου ελβετία και λουξεμβούργο στον τόσο μεγάλο κλάδο των οικονομικών τι ζήτηση υπάρχει...

Όσο για αυτό που είπες "Όσους ξέρω να είναι επιτυχημένοι στο εξωτερικό, είχανε (η θα είχανε άμα το επιλέγανε) καλές δουλειές και στην Ελλάδα. " θα σταθώ στο είχανε που είπες και θα σου απαντήσω πως πολλοί λίγοι φεύγουν απο την χώρα τους ενώ θα έχουν επιλογές το ίδιο καλές με του εξωτερικού, κανένας δεν θέλει να αφήσει κόσμο πίσω - γονείς φίλους κτλ -...συνήθως αυτοί που φεύγουν με πτυχία προς τα έξω δεν έχουν επιλογές, όπως πχ λογιστικό ή δικηγορικό γραφείο έτοιμο ή εαν δουλέψουν κάπου στην ελλάδα σε κάποια εταιρία κτλ θα κάνουν περισσότερες δουλειές με λιγότερα λεφτά από ότι στο εξωτερικό για αυτό οταν τους δίνεται η ευκαιρία φεύγουν, είναι τόσος κόσμος με πτυχίο που έχει φύγει  δεν είναι πως έφυγαν έτσι όλοι αυτοι επειδή μπορούν να διακριθούν στην ελλάδα αλλα επέλεξαν την διεθνή καριέρα

Για το τέλος έχω να σου πω το εξής και στα δυο μηνύματα μίλησα για αυτά που ήξερα, έχω πάρα πολυ κόσμο - φίλους συγγενείς συμφοιτητές με πτυχίο και χωρίς - και μιλάω μαζί τους και ξέρω τι συμβαίνει έξω καθώς και τους λόγους που σε οδηγούν στο να φύγεις 

Χωρίς απαραίτητα να διαφωνήσω μαζί σου (και από προσωπική εμπειρία) θα συμφωνήσω με τον συμφορουμίτη παραπάνω. Όσοι έχουν πραγματικά καλές δουλειές στο εξωτερικό, άφησαν μια καλή δουλεία στην Ελλάδα ή θα μπορούσαν να έχουν μια καλή δουλειά στην Ελλάδα. Υπάρχουν και άλλοι λόγοι που σε οδηγούν στο εξωτερικό και δεν έχουν να κάνουν πάντα με τον μισθό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Χωρίς απαραίτητα να διαφωνήσω μαζί σου (και από προσωπική εμπειρία) θα συμφωνήσω με τον συμφορουμίτη παραπάνω. Όσοι έχουν πραγματικά καλές δουλειές στο εξωτερικό, άφησαν μια καλή δουλεία στην Ελλάδα ή θα μπορούσαν να έχουν μια καλή δουλειά στην Ελλάδα. Υπάρχουν και άλλοι λόγοι που σε οδηγούν στο εξωτερικό και δεν έχουν να κάνουν πάντα με τον μισθό. 

Εγώ δεν έχω γνωρίσει κάποιον να έπαιρνε 1500 ευρώ μισθό ή να έχει δικιά του επιχειρήσει και πάει λέγοντας να έχει βολευτεί κτλ και να πει πάω στο εξωτερικό να φύγω από τον τόπο μου....

ξέρω τουλάχιστον 30 άτομα - με πτυχίο και χωρίς - που ο λόγος ήταν τα λεφτά και θα σου πω παρακάτω τα εξής παραδείγματα 

1ον πολιτικός μηχανικός πήγε στο Κατάρ ή Σαουδική Αραβία, δεν θυμάμαι τα μπερδεύω αυτά, επειδή δεν είχε γραφείο ο πατέρας, ήθελε να σπουδάσει αυτό και στην Ελλάδα δεν έβρισκε δουλειά 

2ον ο πατέρας μου είναι εργολάβος, αρκετοί εργάτες του έφυγαν ,επειδή στην Σουηδία Νορβηγία, βρήκαν δουλειές με καλύτερα λεφτά 

3ον συμφοιτητές και φίλοι  μου με πτυχία στα οικονομικά, λογιστικά διοίκηση χρηματοοικονομικά κ.α έφυγαν επειδή οι γονείς τους δεν ειχαν λογιστικο γραφείο ή κάτι παρόμοιο να τους κρατήσει και ότι έβρισκαν εδώ να δουλέψουν δεν τους έδινε τα λεφτά για την δουλειά που έκαναν 

4ον 2 φίλους δικηγόρους και οι 2 έφυγαν επειδή δεν είχαν κάποιον δικηγόρο στην οικογένεια τους και επειδή βρήκαν καλύτερη θέση εργασίας και με καλύτερα λεφτά 

5ον μόνο ένας δεν έφυγε για τα λεφτά, μπορεί να έβγαζε περισσότερα εδώ επειδή ο πατέρας του είναι μεγαλογιατρος με δικό του ιατρείο  πολλούς γνωστούς κτλ, και έφυγε έξω για να ασχοληθεί με την έρευνα στον τομέα της ιατρικής Ρομποτικής κάτι τέτοιο από ότι κατάλαβα, δεν είμαι και ειδικός να το αναλύσω 

Οπότε από τόσα άτομα μόνο ένας έφυγε και το θέμα δεν ήταν τα λεφτά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vense97 είπε

Εγώ δεν έχω γνωρίσει κάποιον να έπαιρνε 1500 ευρώ μισθό ή να έχει δικιά του επιχειρήσει και πάει λέγοντας να έχει βολευτεί κτλ και να πει πάω στο εξωτερικό να φύγω από τον τόπο μου....

ξέρω τουλάχιστον 30 άτομα - με πτυχίο και χωρίς - που ο λόγος ήταν τα λεφτά και θα σου πω παρακάτω τα εξής παραδείγματα 

1ον πολιτικός μηχανικός πήγε στο Κατάρ ή Σαουδική Αραβία, δεν θυμάμαι τα μπερδεύω αυτά, επειδή δεν είχε γραφείο ο πατέρας, ήθελε να σπουδάσει αυτό και στην Ελλάδα δεν έβρισκε δουλειά 

2ον ο πατέρας μου είναι εργολάβος, αρκετοί εργάτες του έφυγαν ,επειδή στην Σουηδία Νορβηγία, βρήκαν δουλειές με καλύτερα λεφτά 

3ον συμφοιτητές και φίλοι  μου με πτυχία στα οικονομικά, λογιστικά διοίκηση χρηματοοικονομικά κ.α έφυγαν επειδή οι γονείς τους δεν ειχαν λογιστικο γραφείο ή κάτι παρόμοιο να τους κρατήσει και ότι έβρισκαν εδώ να δουλέψουν δεν τους έδινε τα λεφτά για την δουλειά που έκαναν 

4ον 2 φίλους δικηγόρους και οι 2 έφυγαν επειδή δεν είχαν κάποιον δικηγόρο στην οικογένεια τους και επειδή βρήκαν καλύτερη θέση εργασίας και με καλύτερα λεφτά 

5ον μόνο ένας δεν έφυγε για τα λεφτά, μπορεί να έβγαζε περισσότερα εδώ επειδή ο πατέρας του είναι μεγαλογιατρος με δικό του ιατρείο  πολλούς γνωστούς κτλ, και έφυγε έξω για να ασχοληθεί με την έρευνα στον τομέα της ιατρικής Ρομποτικής κάτι τέτοιο από ότι κατάλαβα, δεν είμαι και ειδικός να το αναλύσω 

Οπότε από τόσα άτομα μόνο ένας έφυγε και το θέμα δεν ήταν τα λεφτά 

 

Σου είπα δε διαφωνώ μαζί σου αλλά λέμε διαφορετικό πράγμα :) Κάποιος που έχει πραγματικά μια καλή δουλειά έξω είχε ή θα μπορούσε να έχει μια καλή δουλειά στην Ελλάδα. Εδώ διαβάζουμε για 35.000 μικτά στην Αγγλία. Φυσικά τέτοια μισθοί δεν θεωρούνται κάτι εξαιρετικό στο εξωτερικό. Ναι υπάρχει ζήτηση έξω με καλύτερες συνθήκες και προοπτικές αλλά κυρίως για ανθρώπους με πτυχία ΚΑΙ εμπειρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Σου είπα δε διαφωνώ μαζί σου αλλά λέμε διαφορετικό πράγμα :) Κάποιος που έχει πραγματικά μια καλή δουλειά έξω είχε ή θα μπορούσε να έχει μια καλή δουλειά στην Ελλάδα. Εδώ διαβάζουμε για 35.000 μικτά στην Αγγλία. Φυσικά τέτοια μισθοί δεν θεωρούνται κάτι εξαιρετικό στο εξωτερικό. Ναι υπάρχει ζήτηση έξω με καλύτερες συνθήκες και προοπτικές αλλά κυρίως για ανθρώπους με πτυχία ΚΑΙ εμπειρία. 

Εγώ και με τους 2 σας διαφωνω - φιλικά δεν μου έχετε κάνει κάτι χαχα - στο ότι εαν κάποιος μπορούσε να έχει καλή δουλειά στην ελλάδα και να τον κάλυπτε να ήταν κομπλέ δεν θα έφευγε - σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις θα έφευγε όπως ο γιατρός που είπα παραπάνω -, όλοι αυτοί μου έχουν απαντήση πως φυσικά εαν μπορούσαν να ζήσουν στην ελλάδα χωρίς να είναι μέχρι τα 50 με τους γονείς τους δεν θα έφευγαν....δηλαδή εαν είχαν μια δουλειά με 1000-1500 ευρώ θα ήταν κομπλέ

Όσο για την εμπειρία στην οποία αναφέρεσαι φυσικά εαν δεν ξέρεις να κάνεις τίποτα, ούτε εδώ ούτε πουθενά δεν θα βρεις δουλεια...πριν λίγες μέρες ένας εργάτης του πατέρα μου 22-23 χρονών έμαθε να κάνει θερμοπρόσοψη - τα τελευταία 3 χρόνια έκανε αυτήν την δουλεια, είναι και λίγοι που ξέρουν να την κάνουν καλά γενικά - έφυγε για κύπρο με 100 μεροκάματο - για αρχή -  που στην ελλάδα τόσο δεν ήταν ούτε τις καλές ημέρες. Σε μια συζήτηση μας μου είχε πει πως εαν στην ελλάδα του έδιναν 70 δεν θα έφευγε γιατι εκει που πάει δεν έχει κανέναν...

Για αυτο λέω πως το θέμα σε κάθε αλλαγή είναι τα λεφτά και σπάνια κάτι άλλο, λόγο εμπειρίας το λέω από γνωστούς κτλ!!!

Επεξ/σία από vense97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vense97 είπε

Εγώ και με τους 2 σας διαφωνω - φιλικά δεν μου έχετε κάνει κάτι χαχα - στο ότι εαν κάποιος μπορούσε να έχει καλή δουλειά στην ελλάδα και να τον κάλυπτε να ήταν κομπλέ δεν θα έφευγε - σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις θα έφευγε όπως ο γιατρός που είπα παραπάνω -, όλοι αυτοί μου έχουν απαντήση πως φυσικά εαν μπορούσαν να ζήσουν στην ελλάδα χωρίς να είναι μέχρι τα 50 με τους γονείς τους δεν θα έφευγαν....δηλαδή εαν είχαν μια δουλειά με 1000-1500 ευρώ θα ήταν κομπλέ

Όσο για την εμπειρία στην οποία αναφέρεσαι φυσικά εαν δεν ξέρεις να κάνεις τίποτα, ούτε εδώ ούτε πουθενά δεν θα βρεις δουλεια...πριν λίγες μέρες ένας εργάτης του πατέρα μου 22-23 χρονών έμαθε να κάνει θερμοπρόσωψη - τα τελευταία 3 χρόνια έκανε αυτήν την δουλεια, είναι και λίγοι που ξέρουν να την κάνουν καλά γενικά - έφυγε για κύπρο με 100 μεροκάματο  που στην ελλάδα τόσο δεν ήταν ούτε τις καλές ημέρες. Σε μια συζήτηση μας μου είχε πει πως εαν στην ελλάδα του έδιναν 70 δεν θα έφευγε γιατι εκει που πάει δεν έχει κανέναν...

Για αυτο λέω πως το θέμα σε κάθε αλλαγή είναι τα λεφτά και σπάνια κάτι άλλο, λόγο εμπειρίας το λέω από γνωστούς κτλ!!!

Κάνεις λάθος σε αυτό. Εγώ είχα έναν εξαιρετικό μισθό όταν έφυγα (πάνω από 1500), έμενα μόνος και πραγματικά δεν χρειαζόμουν κανέναν. Έφυγα γιατί πολύ απλά δεν ήθελα να κάνω οικογένεια στην Ελλάδα γιατί ακόμα και έτσι, τα χρήματα δεν επαρκούσαν για ιδιωτικό σχολείο, ιδιωτική ασφάλεια κτλ και όχι δεν είμαι ο μόνος (ξέρω αρκετές τέτοιες περιπτώσεις). Η συζήτηση για χειρωνακτικά επαγγέλματα είναι εντελώς διαφορετική. Έχει μεγάλη διαφορά το πάω έξω να βρω μια δουλειά (γιατί δε μπορώ να βρω κάτι στην Ελλάδα ή αυτό που έχω δεν επαρκεί για να ζήσω) από το βρίσκω μια καλή δουλειά.  Αυτός είναι και ο διαχωρισμός που πρέπει να κάνει κάποιος πριν αποφασίσει να φύγει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...