Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση


nikostz99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Κάνεις λάθος σε αυτό. Εγώ είχα έναν εξαιρετικό μισθό όταν έφυγα (πάνω από 1500), έμενα μόνος και πραγματικά δεν χρειαζόμουν κανέναν. Έφυγα γιατί πολύ απλά δεν ήθελα να κάνω οικογένεια στην Ελλάδα γιατί ακόμα και έτσι, τα χρήματα δεν επαρκούσαν για ιδιωτικό σχολείο, ιδιωτική ασφάλεια κτλ και όχι δεν είμαι ο μόνος (ξέρω αρκετές τέτοιες περιπτώσεις). Η συζήτηση για χειρωνακτικά επαγγέλματα είναι εντελώς διαφορετική. Έχει μεγάλη διαφορά το πάω έξω να βρω μια δουλειά (γιατί δε μπορώ να βρω κάτι στην Ελλάδα ή αυτό που έχω δεν επαρκεί για να ζήσω) από το βρίσκω μια καλή δουλειά.  Αυτός είναι και ο διαχωρισμός που πρέπει να κάνει κάποιος πριν αποφασίσει να φύγει. 

Τα έχετε κάπως μπερδεμένα στο μυαλό σας - με όλο το συμπάθειο - 

1ον δεν είπα είσαι ο μόνος, απλός σαν εσένα είναι οι λιγότεροι όχι η πλειοψηφία 

2ον Το δεν μπορω να βρω δουλεια με το δεν μπορω να ζήσω με επάρκεια είναι ακριβώς το ίδιο και στα 2 δεν ζεις - καθόλου ή λίγο -

3ον Έφυγες επειδή δεν σου έφτανε να ζήσεις με τον τρόπο ζωής που ήθελες, κάποιος που είναι στο εξωτερικό με πτυχίο και δεν θέλει ιδιωτική ασφάλεια και παιδεία μια χαρά θα έμενε και δεν θα έφευγε - θα του ήταν υπερ αρκετά αυτα τα λεφτά - δεν εφυγαν όλοι επειδή τα παιδια τους δεν θα πήγαιναν σε ιδιωτικό και δεν θα είχαν ιδιωτική ασφάλεια, απλός τους είπαν ξεκίνα με 750 και βλέπουμε με 1000-1500, τα παραπάνω ακόμα καλύτερα, δεν θα έφευγαν, απο τους γνωστους μου αυτό ξέρω.

4ον Καταλήγουμε ότι και συ εαν στην ελλάδα σου έφτανε ο μισθός για όλα αυτα που θες δεν θα είχες φύγει μάλλον, δεν σε ξέρω βέβαια αλλα μάλλον θα το σκεφτόσουν σίγουρα το να τα αφήσεις όλα πίσω και να φύγεις, κανένας κατα την γνώμη μου δεν θέλει να φύγει

Επεξ/σία από vense97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, vense97 είπε

Τα έχετε κάπως μπερδεμένα στο μυαλό σας - με όλο το συμπάθειο - 

1ον δεν είπα είσαι ο μόνος, απλός σαν εσένα είναι οι λιγότεροι όχι η πλειοψηφία 

2ον Το δεν μπορω να βρω δουλεια με το δεν μπορω να ζήσω με επάρκεια είναι ακριβώς το ίδιο και στα 2 δεν ζεις

3ον Έφυγες επειδή δεν σου έφτανε να ζήσεις με τον τρόπο ζωής που ήθελες, κάποιος που είναι στο εξωτερικό με πτυχίο και δεν θέλει ιδιωτική ασφάλεια και παιδεία μια χαρά θα έμενε και δεν θα έφευγε - θα του ήταν υπερ αρκετά αυτα τα λεφτά - δεν εφυγαν όλοι επειδή τα παιδια τους δεν θα πήγαιναν σε ιδιωτικό και δεν θα είχαν ιδιωτική ασφάλεια, απλός τους είπαν ξεκίνα με 750 και βλέπουμε με 1000-1500, τα παραπάνω ακόμα καλύτερα, δεν θα έφευγαν, απο τους γνωστους μου αυτό ξέρω.

4ον Καταλήγουμε ότι και συ εαν στην ελλάδα σου έφτανε ο μισθός για όλα αυτα που θες δεν θα είχες φύγει μάλλον, δεν σε ξέρω βέβαια αλλα μάλλον θα το σκεφτόσουν σίγουρα το να τα αφήσεις όλα πίσω και να φύγεις, κανένας κατα την γνώμη μου δεν θέλει να φύγει

Παράδειγμα ήταν  το συγκεκριμένο για να σου δείξω ότι ο λόγος (τουλάχιστον που έφυγα εγώ) δεν ήταν οικονομικός. Ήταν κυρίως η κατάσταση που επικρατεί κοινωνικά και πιο συγκεκριμένα σε επίπεδο παιδείας, υγείας κτλ. Φυσικά για τα δικά μου δεδομένα αν έπαιρνα 10.000 δεν θα έφευγα γιατί θα μπορούσα να έχω ότι χρειάζομαι )(εγώ και η οικογένεια μου) χωρίς να εξαρτώμαι από το κράτος. Κανένας δε θέλει να φύγει από τη χώρα του. Φεύγει για συγκεκριμένους λόγους που δεν είναι πάντα οικονομικοί. Σε αυτό τουλάχιστον προσπάθησα (ίσως όχι τόσο πετυχημένα) να επιχειρηματολογήσω. Από εκεί και πέρα, το αν θα βρεις δουλειά και τι δουλειά θα βρείς έχει να κάνει μόνο με τις δεξιότητες σου και τα πτυχία/πιστοποιήσεις σου. Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση ότι έξω σε περιμένουν με ένα χαλί λεφτά επειδή έχεις ένα πτυχίο οικονομικών ή νομικής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Παράδειγμα ήταν  το συγκεκριμένο για να σου δείξω ότι ο λόγος (τουλάχιστον που έφυγα εγώ) δεν ήταν οικονομικός. Ήταν κυρίως η κατάσταση που επικρατεί κοινωνικά και πιο συγκεκριμένα σε επίπεδο παιδείας, υγείας κτλ. Φυσικά για τα δικά μου δεδομένα αν έπαιρνα 10.000 δεν θα έφευγα γιατί θα μπορούσα να έχω ότι χρειάζομαι )(εγώ και η οικογένεια μου) χωρίς να εξαρτώμαι από το κράτος. Κανένας δε θέλει να φύγει από τη χώρα του. Φεύγει για συγκεκριμένους λόγους που δεν είναι πάντα οικονομικοί. Σε αυτό τουλάχιστον προσπάθησα (ίσως όχι τόσο πετυχημένα) να επιχειρηματολογήσω. Από εκεί και πέρα, το αν θα βρεις δουλειά και τι δουλειά θα βρείς έχει να κάνει μόνο με τις δεξιότητες σου και τα πτυχία/πιστοποιήσεις σου. Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση ότι έξω σε περιμένουν με ένα χαλί λεφτά επειδή έχεις ένα πτυχίο οικονομικών ή νομικής. 

Το είπα παραπάνω - και δεν κατάλαβα τον λόγο πως και συ, επειδή είσαι ο 2ος που το λες, ότι καταλάβατε πως άφησα να εννοηθεί ότι έξω σε περιμένουν με πολλά λεφτά- πουθενά δεν θα σου πουν εδώ σου κρατάμε θέση, θέλει πολύ ψαξιμο κτλ

Μα όταν λες ότι δεν σου φτάνουν για αυτά που είπες σημαίνει οτι είναι οικονομικοί οι λόγοι που έφυγες 

Μα πουθενά δεν θα πάρεις 10 χιλ., είσαι υπερβολικός οτι με αυτό το ποσό θα ζούσες όπως θες στην ελλάδα είπαμε τώρα δηλαδή για το εξωτερικό εσυ ξεκινάς απο 30 χιλ να ζήσεις οπως θες χαχα -, όμως εσύ ξέρεις τις ανάγκες σου.

Οι 8/10 φεύγουν για τα λεφτά - επειδή δεν έχουν ή έχουν μια δουλεια που δεν τους καλύπτει τις ανάγκες που έχουν θέσει για το μέλλον όπως πχ εσυ  -, εμένα πχ εαν δεν είχε λογιστικό η μάνα μου δεν θα έμενα ελλάδα να ξεκινήσω απο 700 ευρώ και βλέπουμε με πτυχίο 8,5 θα ήμουν έξω χρόνια τώρα, όπως έκαναν τόσοι και τόσοι που είπα παραπάνω, δουλευω στο γραφείο που θα μου μείνει κάνω μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά θα δω και για μετά εαν έχει κάτι για πράσινες ενέργειες κτλ  και θα είμαι κομπλέ...όμως εαν δεν είχα αυτό το γραφείο θα είχα φύγει για δουλειά έξω χρόνια τώρα και θα τα έκανα έξω τα μεταπτυχιακά.

 

 

 

Spoiler

Για εμένα κάτι άκυρο μια χαρά και σε καλό επίπεδο είναι κι η δημόσια παιδία και η υγεία μας, δεν είναι η καλύτερη στον κόσμο όμως ποτέ δεν χάθηκε κανείς που ήθελε να μάθει, δεν ξέρω τι περιμένουν κάποιοι που λένε ότι η παιδία μας είναι η χειρότερη, δεν μπορούν να είναι όλες οι χώρες σουηδία όμως οφείλουν να μην είναι ζιμπαμπουε. Όπως και στην υγεία έχουμε πολύ καλό επίπεδο γιατρών.

 

Επεξ/σία από vense97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vense97 είπε

Το είπα παραπάνω - και δεν κατάλαβα τον λόγο πως και συ, επειδή είσαι ο 2ος που το λες, ότι καταλάβατε πως άφησα να εννοηθεί ότι έξω σε περιμένουν με πολλά λεφτά- πουθενά δεν θα σου πουν εδώ σου κρατάμε θέση, θέλει πολύ ψαξιμο κτλ

Μα όταν λες ότι δεν σου φτάνουν για αυτά που είπες σημαίνει οτι είναι οικονομικοί οι λόγοι που έφυγες 

Μα πουθενά δεν θα πάρεις 10 χιλ., είσαι υπερβολικός οτι με αυτό το ποσό θα ζούσες όπως θες στην ελλάδα είπαμε τώρα δηλαδή για το εξωτερικό εσυ ξεκινάς απο 30 χιλ να ζήσεις οπως θες χαχα -, όμως εσύ ξέρεις τις ανάγκες σου.

Οι 8/10 φεύγουν για τα λεφτά - επειδή δεν έχουν ή έχουν μια δουλεια που δεν τους καλύπτει τις ανάγκες που έχουν θέσει για το μέλλον όπως πχ εσυ  -, εμένα πχ εαν δεν είχε λογιστικό η μάνα μου δεν θα έμενα ελλάδα να ξεκινήσω απο 700 ευρώ και βλέπουμε με πτυχίο 8,5 θα ήμουν έξω χρόνια τώρα, όπως έκαναν τόσοι και τόσοι που είπα παραπάνω, δουλευω στο γραφείο που θα μου μείνει κάνω μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά θα δω και για μετά εαν έχει κάτι για πράσινες ενέργειες κτλ  και θα είμαι κομπλέ...όμως εαν δεν είχα αυτό το γραφείο θα είχα φύγει για δουλειά έξω χρόνια τώρα και θα τα έκανα έξω τα μεταπτυχιακά.

 

 

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Για εμένα κάτι άκυρο μια χαρά και σε καλό επίπεδο είναι κι η δημόσια παιδία και η υγεία μας, δεν είναι η καλύτερη στον κόσμο όμως ποτέ δεν χάθηκε κανείς που ήθελε να μάθει, δεν ξέρω τι περιμένουν κάποιοι που λένε ότι η παιδία μας είναι η χειρότερη, δεν μπορούν να είναι όλες οι χώρες σουηδία όμως οφείλουν να μην είναι ζιμπαμπουε. Όπως και στην υγεία έχουμε πολύ καλό επίπεδο γιατρών.

 

Όχι δε χρειάζεσαι 30.000 γιατί συγκεκριμένα πράγματα (όπως η υγεία, η παιδεία και διάφορα άλλα), στα προσφέρει ένα σωστα οργανωμένο κράτος και δε χρειάζεται να στραφείς σε ιδιωτικές λύσεις. Όσο για τα 700 ευρώ, με τόσα ξεκινήσαμε και εμείς στην Ελλάδα και φτάσαμε όπου φτάσαμε. Δηλαδή με πόσα νομίζεις ξεκινάει έξω ένα πτυχιούχος junior; Θα σου πω εγώ, με τα ίδια (πάντα σε αντιστοιχία κοστους ζωής) ή και λιγότερα (intership/mini-jobs). Οπότε όχι το κίνητρο κάποιου για να φύγει έξω δεν πρέπει να είναι τα λεφτά. Η καλύτερη ποιότητα ζωής; Η επαγγελματική και προσωπική εξέλιξη; ναι, να το καταλάβω. Για το θέμα της υγείας θα σου πω ένα πράγμα: Covid. Όχι δεν είναι φυσιολογικό να διασωληνώνεται κόσμος σε απλά δωμάτια και όχι δε συμβαίνει σε όλες τις χώρες και επειδή πρόσφατα ο πατέρας μου έκανε ένα πολύ δύσκολο χειρουργείο, στην Ελλάδα αν δεν έχεις γνωστό στο νοσοκομείο που θα πας, δε ξέρεις τι σου ξημερώνει. Για το θέμα της παιδείας όχι δεν είναι φυσιολογικό να χρειάζεσαι φροντιστήρια για να μπορέσεις να μπεις σε μια σχολή και να καλύψεις τις ανεπάρκειες του εκπαιδευτικού συστήματος. Αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Γη της επαγγελίας δεν υπάρχει. Πουθενά δεν σε περιμένουν με τα δολάρια στα χέρια να τα μοιράσουν. Αυτός που δεν είχε στην Ελλάδα μοίρα, σόρρυ αλλά σίγουρα δεν θα έχει ούτε στην Γερμανία, καλά για Αυστραλία - Νέα Ζηλανδία δεν το συζητάμε καν, δεν θα φτάσει καν η χάρη του εκεί κάτω. 

 

Γελάν και οι πέτρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TuXaKoS είπε

Όχι δε χρειάζεσαι 30.000 γιατί συγκεκριμένα πράγματα (όπως η υγεία, η παιδεία και διάφορα άλλα), στα προσφέρει ένα σωστα οργανωμένο κράτος και δε χρειάζεται να στραφείς σε ιδιωτικές λύσεις. Όσο για τα 700 ευρώ, με τόσα ξεκινήσαμε και εμείς στην Ελλάδα και φτάσαμε όπου φτάσαμε. Δηλαδή με πόσα νομίζεις ξεκινάει έξω ένα πτυχιούχος junior; Θα σου πω εγώ, με τα ίδια (πάντα σε αντιστοιχία κοστους ζωής) ή και λιγότερα (intership/mini-jobs). Οπότε όχι το κίνητρο κάποιου για να φύγει έξω δεν πρέπει να είναι τα λεφτά. Η καλύτερη ποιότητα ζωής; Η επαγγελματική και προσωπική εξέλιξη; ναι, να το καταλάβω. Για το θέμα της υγείας θα σου πω ένα πράγμα: Covid. Όχι δεν είναι φυσιολογικό να διασωληνώνεται κόσμος σε απλά δωμάτια και όχι δε συμβαίνει σε όλες τις χώρες και επειδή πρόσφατα ο πατέρας μου έκανε ένα πολύ δύσκολο χειρουργείο, στην Ελλάδα αν δεν έχεις γνωστό στο νοσοκομείο που θα πας, δε ξέρεις τι σου ξημερώνει. Για το θέμα της παιδείας όχι δεν είναι φυσιολογικό να χρειάζεσαι φροντιστήρια για να μπορέσεις να μπεις σε μια σχολή και να καλύψεις τις ανεπάρκειες του εκπαιδευτικού συστήματος. Αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση :)

Είπες για 10 χιλ ότι θες για ελλάδα και εγώ σαν υπερβολή είπα οτι για έξω θες 30 χιλ 😂

Απο ότι μου έχουν πει εκτός από τον μισθό παίρνεις αρκετά επιδόματα, εαν μου έχουν πει ψέματα σου λέω και γω ψέματα. Άλλο να ξεκινάς με 750 τον μήνα και άλλο να ξεκινήσεις με 2000 - όπως ξεκίνησαν οι γνωστοί και φίλοι μου -....ένας γνωστός μου στην γαλλία δουλεύει οικοδομή + 400 ή 600 ευρω δεν θυμάμαι το στάνταρ ποσό + κατι άλλα επιδόματα( δεν ξέρω κάθε πότε τα παίρνει)

Όσο για την υγεία εαν δεν κάνω λάθος έχουν όλοι πρόσβαση σε αυτην απλός σε κάποιο ποσοστό της πληρώνεις για αυτην - κάτι που στην ελλάδα εαν το πει κάποιος πολιτικός θα τον παρει και θα τον σηκώσει-....https://www.krankenkassenzentrale.de/wiki/incoming-el# Οι εισφορές της υποχρεωτικής από το νόμο ασφάλισης υγείας εξαρτώνται από το εισόδημα. Βάση είναι το συνολικό ακαθάριστο εισόδημα, από το οποίο χρεώνεται ένα ενιαίο ποσοστό εισφορών ύψους 14,6% (από το 2019). Αυτό κατανέμεται εξίσου μεταξύ του ασφαλισμένου και του εργοδότη, έκαστο με 7,3%. Επιπλέον, κάθε ταμείο υγείας χρεώνει μία πρόσθετη εισφορά διαφορετικού ύψους, την οποία πληρώνει μόνο ο μισθωτός. Σε περίπτωση υπέρβασης του ορίου εκτίμησης εισφορών (2019: 4.537,50 ευρώ μηνιαίως), το εισόδημα δεν έχει σημασία για τον υπολογισμό της εισφοράς. Στην υποχρεωτική από το νόμο ασφάλιση υγείας, τα παιδιά και οι σύζυγοι μπορούν να καλυφθούν ασφαλιστικά δωρεάν μέσω μίας οικογενειακής ασφάλισης.

Μην συγκρίνει μια πανδιμία με τα καθημερινά προβλήματα που έχει το σύστημα υγείας. Ναι δεν είναι λογικό συμφωνώ, όμως εαν οι επειχηρίσεις μικρές και μεγάλες έχουν καλούς λογιστές και δεν πληρώνουν αυτά που οφείλουν να πληρώσουν. Δεν ζητάμε ή δεν κόβουμε αποδείξεις κτλ. Έχεις πολίτες που θεωρούν καλό να δίνουν εξτρα λεφτά στον γιατρό, με ή χωρίς την αξίωση απο αυτον, χρόνια τώρα και εμείς να το κάνουμε, μην περιμένουμε να έχουμε υγεια παιδεια και παει λεγοντας. Απο την στιγμή που τόσα χρόνια εμείς κλέβουμε το κράτος απο τις αποδείξεις μέχρι τον εργάτη που θα κάνει δουλειά στο σπίτι μας - οι φόροι τα τελευταία 10 χρόνια είναι υψηλοί δλδ και χαμηλοί που ηταν τα ιδια κάναμε-,

Αλλό θέμα αυτό βέβαια με αυτό που λέμε όμως καταλήγουμε σε όλα αυτά που έχω πει παραπάνω, 8/10 φεύγουν για τα λεφτα και πιστευώ πως ούτε ο 1/10 - πολύ λιγότερο- φεύγει επειδή στις άλλες χώρες  θα βρει καλύτερη υγεια παιδια κτλ εαν ξεκινούσε με 750€+ επιδόματα δεν θα σκεφτόταν να αλλάξει χώρα

Τέλος πάντων αρκετά είπαμε χαχα λες και θα τα λύσουμε εμείς καλή συνέχεια!!!!😃😃

 

 

Επεξ/σία από vense97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλαιός εργοδότης στον οποίο εργαζόταν ο ξάδερφος μου είχε τζίρο 400k το έτος και γκρίνιαζε για τα λεφτά τα έξοδα κτλ. Έκανε ακριβή ζωή με ταξίδια ξόδευε πολλά και δεν του έφταναν. Η εταιρεία που είχε ήταν με παροχή υπηρεσιών πάνω στα οικονομικα, τέσσερεις υπάλληλοι και ο χώρος ενοικίασης της εταιρίας που ήταν 100τμ και είχε τσιμπιμενο ενοίκιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, vense97 είπε

Καλησπέρα....επειδή έχω πολύ κόσμο στο εξωτερικό έχω να σου πω το εξής 

Γη της επαγγελίας Αυστραλία μετά Νέα Ζηλανδία Εάν βρεις δουλειά να πας εκεί είναι ότι καλύτερο 

Γερμανία τελευταία επιλογή καλά λεφτά μεν - εξαρτάτε την δουλειά βέβαια- όμως πολύ μουντή χώρα, ψυχρή Εάν με καταλαβαίνεις, όταν εννοώ τελευταία επιλογή εννοώ Εάν δεν βρεις σε άλλη χώρα και θες ή το έχεις ανάγκη να φύγεις τόσο πολύ

Σουηδία - ένας γνωστός μου μαραγκός- μου είπε πως έχουν πάει πάρα πολύ ξένοι- Έλληνες Αλβανοί Από Συρία κτλ - και έχουν ξεκινήσει να χαλάνε τα αφεντικά στα χρήματα σου λένε ξεκινά με 12.5 να πληρώνεσαι, Εάν θυμάμαι καλά το ποσό.

Για εμένα Εάν έχεις πτυχίο σε κάτι ή έχεις μεγάλη εμπειρία Σε οικοδομές, υδραυλικά κτλ  αξίζουν πολύ οι δύο πρώτες επιλογές... εαν εχεις στα οικονομικά πτυχία κτλ για να μην φύγεις τόσο μακριά Ελβετία Λουξεμβούργο επιλογές που αξίζουν

Αυτά!!!

Τώρα το είδα Πολιτικός μηχανικός Σαουδική Αραβία Κατάρ κτλ...γνωστός μου έκατσε 15 χρόνια και έβγαλε καλό χρήμα...ουσιαστικά εκεί ξεχνάς ζωή και απλός δουλεύεις 

ναι φιλε αυτο για καταρ και αραβια το εχω ακουσει απο εναν γνωστο πολιτικος μηχανικος με 10+χιλιαρικα τον μηνα πιτσιρικασ 25 χρονων.τωρα ειναι ελλαδα παιρνει καπου στο 1500.Αληθεια ομως κατα ποσο να σου μενουν χρηματα,εννοω αν πας για 3 4 χρονια θα καταφερεις να μαζεψει κανα καλο κομποδεμα και αν ξερεις ποσο στο περιπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, nikostz99 είπε

ναι φιλε αυτο για καταρ και αραβια το εχω ακουσει απο εναν γνωστο πολιτικος μηχανικος με 10+χιλιαρικα τον μηνα πιτσιρικασ 25 χρονων.τωρα ειναι ελλαδα παιρνει καπου στο 1500.Αληθεια ομως κατα ποσο να σου μενουν χρηματα,εννοω αν πας για 3 4 χρονια θα καταφερεις να μαζεψει κανα καλο κομποδεμα και αν ξερεις ποσο στο περιπου

δεν τον ρώτησα έτσι και αλλιως δεν ηταν δουλεια μου...όμως για να πας εκεί πρέπει να ξεχάσεις ζωη, δλδ εκεί δεν έχει γυναίκες ποτα ξενύχτια κομπίνες που εδώ τις έχουμε για χόμπι και παει λέγοντας. Σκέψου οτι δεν εχεις τπτ απο αυτα που είπα εαν δεν έχεις και παιδια σκυλια γατια επειδή πας νέος, δλδ δεν ξοδεύεις λεφτα, γυρνάς με καλά λεφτά όμως χάνεις πολλά άλλα πράγματα!!! 

 

 

Spoiler

 

Μηνιαίοι μισθοί στο Ντουμπάι

 

Διευθυντής ξενοδοχείου: 10.000 ευρώ
Γιατρός: 10.000 ευρώ
Μηχανικός: 7.000 ευρώ
Πιλότος: 12.000 ευρώ
Αεροσυνοδός: 2.500 έως 3.500 ευρώ
Μάγειρας, σεφ: 9.000 ευρώ

Σύμφωνα, όμως, με τους δύο Έλληνες, πάντα παίζει ρόλο η εταιρεία που εργάζεται κάποιος. Γιατί, αρκετές προσφέρουν, επίσης, επιδόματα ενοικίου, ιατροφαρμακευτική κάλυψη, εισιτήρια διακοπών, κ.ά. «Ακόμη και έτσι, όμως, η ζωή μακριά από την πατρίδα δεν είναι καθόλου εύκολη», καταλήγουν οι δύο Έλληνες.

 

 

 

Επεξ/σία από vense97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, nikostz99 είπε

ναι φιλε αυτο για καταρ και αραβια το εχω ακουσει απο εναν γνωστο πολιτικος μηχανικος με 10+χιλιαρικα τον μηνα πιτσιρικασ 25 χρονων.τωρα ειναι ελλαδα παιρνει καπου στο 1500.Αληθεια ομως κατα ποσο να σου μενουν χρηματα,εννοω αν πας για 3 4 χρονια θα καταφερεις να μαζεψει κανα καλο κομποδεμα και αν ξερεις ποσο στο περιπου

 

Σταματηστε να πιστευετε τις παπατζες του καθενος μωρε! Μετα λετε πως σας πιανει κοροιδο ο καθε λαικιστης πολιτικος! Ναι δεκα χιλιαρικα μηνιατικο μπορει να παιχτουν σε Καταρ, ΗΑΕ, ΣΑ αλλα θες πολλα πολλα χρονια εμπειριας σε εργα και εργοταξια! Πουθενα δεν χαριζουν λεφτα! Οι τρελοι μισθοι πανε σε επαγγελματιες που κανουν τρελα πραγματα κυριως λογω εμπειριας!

Το κομποδεμα ειναι παρωχημενη ιδεα. Μακροπροθεσμα, δεν σου λυνει καποια προβλημα. Το ζητουμενο ειναι να εχεις μια καλη δουλεια και ευκαιριες για εξελιξη ωστε το εισοδημα σου να αυξανεται. Ακομα και αν πας σε μια αναπτυγμενη χωρα, να δουλεψεις 5-6 χρονια και να κανεις ενα κομποδεμα των 30.000-50.000 ευρω, τι προβλημα θα σου λυσει ακρινως αμα γυρισεις στην Ελλαδα και ολες οι θεσεις θα δινουν 800-1200 ευρω τσεπατα το μηνα στην Αθηνα με τα ενοικια στο θεο...?

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 17/4/2021 στις 9:19 ΜΜ, giwrgos555 είπε

Nτάξει έχεις δικιο σε αυτό αλλά  λογικά παίζουν και κριτήρια κόστους στην επιλογή του προσωπικού λογικά δεν θα μου δώσει η εταιρεία εμένα απο Ελλάδα τον ίδιο μισθό που θα δώσει σε εναν εργαζόμενη της δια ζώσης στα κεντρικά της εταιρείας στο Λονδίνο ή στο Βέλγιο ή στις Βρυξέλες.Προφανώς θα είσαι πιο ανταγωνιστικός μισθολογικά σε σχέση με εναν εργαζόμενο σε πιο ακριβή χώρα.Ντάξει δυστυχώς δεν ξέρω τι παίζει με φορολογία γιατί αν αυτασφαλίζεσαι σαν ελεύθερος επαγγελματίας παίζει χοντρό τσεκούρι απο το κράτος.Πάντως μπορώ να πω οτι είδα μεγάλες εταιρείες κυρίως στο ΙΤ να το γυρίζουν σε τηλεργασία μόνιμα και μετά την πανδημία.

Καλύτερα Λονδίνο γιατί στο Βέλγιο δε θέλω ούτε εκδρομή να πάω και γενικά οι κάτω χώρες (Βέλγιο, Ολλανδία, Λουξεμβούργο) είναι οι πιο άθλιες στην Ευρώπη μαζί με την Εσθονία. Ας πούμε εγώ θα πήγαινα Αυστρία ή Ελβετία ή βόρεια Ιταλία. Καλύτερο κλίμα συγκριτικά με το Βέλγιο ή την Αγγλία και φυσικά καλύτερος μισθός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2021 στις 3:15 ΜΜ, anonymos_star είπε

Καλύτερα Λονδίνο γιατί στο Βέλγιο δε θέλω ούτε εκδρομή να πάω και γενικά οι κάτω χώρες (Βέλγιο, Ολλανδία, Λουξεμβούργο) είναι οι πιο άθλιες στην Ευρώπη μαζί με την Εσθονία. Ας πούμε εγώ θα πήγαινα Αυστρία ή Ελβετία ή βόρεια Ιταλία. Καλύτερο κλίμα συγκριτικά με το Βέλγιο ή την Αγγλία και φυσικά καλύτερος μισθός!

Επίσης εξαιρετικά πιο υψηλό κόστος ζωής η Ελβετία σχ σχέση με το Βέλγιο (δεν ξέρω για Αυστρία). Γενικά δεν είναι ο μισθός αυτός που πρέπει να λάβεις υπόψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2021 στις 12:26 ΜΜ, Nikos Chatzoglou είπε

Δεν έχει να κάνει συγκεκριμένα με την Ελλάδα διότι όπου και να είσαι φορολογικός κάτοικος (δηλ μένεις τουλάχιστον 183 μέρες το χρόνο) πρέπει να δηλώνεις το παγκόσμιο εισόδημά σου, οπότε θα πληρώσεις φόρο Ελλάδας στο ξένο εισόδημα μείον το φόρο που ήδη κρατήθηκε εξωτερικό. Αυτό είναι ένας από τους λόγους που δεν συμφέρει αλλά πέρα απ' αυτό πολλές εταιρίες ζητάνε να είσαι στη χώρα που είναι η εταιρία ακόμα κι αν δουλεύεις από το σπίτι πχ η Ιρλανδία που προσλαμβάνεις πολύ κόσμο στο ΙΤ από εξωτερικό τους ζητάει να νοικιάσουν σπίτι στην Ιρλανδία ακόμη κι αν δουλεύουν remotely

Παρεπιπτόντως Νικο απευθύνθηκα σε λογιστες, το 183 μέρες δεν ισχύει. Άμα είσαι σε εταιρία της Γερμανίας, πληρώνεις φόρους στην Γερμανία και έχεις και κατοικία, θεωρείται η βάση σου, ανεξάρτητα ποσών ημερών περνάς εκεί, και δεν έχεις υποχρέωση να δηλωνεις το εισόδημα σου στην Ελλάδα. Άμα δεν πληρώνεις φόρους Γερμανία, η δεν έχεις διεύθυνση, δεν ισχύουν τα παραπάνω. Προφανώς δεν περιορίζονται μόνο σε Γερμανία, αλλά σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες.

2 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Επίσης εξαιρετικά πιο υψηλό κόστος ζωής η Ελβετία σχ σχέση με το Βέλγιο (δεν ξέρω για Αυστρία). Γενικά δεν είναι ο μισθός αυτός που πρέπει να λάβεις υπόψιν.

Βέβαια όσους ξέρω να  εγκαταστάθηκαν σε Ελβετια από άλλες Δυτικοευρωπαϊκες χώρες, αναφέρουν οτι στο τέλος του μήνα τους μενουν περισσότερα. Το θέμα είναι να μην έχεις μικρα παιδιά (2500 φράγκα το κεφάλι στα νήπια!).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Παρεπιπτόντως Νικο απευθύνθηκα σε λογιστες, το 183 μέρες δεν ισχύει. Άμα είσαι σε εταιρία της Γερμανίας, πληρώνεις φόρους στην Γερμανία και έχεις και κατοικία, θεωρείται η βάση σου, ανεξάρτητα ποσών ημερών περνάς εκεί, και δεν έχεις υποχρέωση να δηλωνεις το εισόδημα σου στην Ελλάδα. Άμα δεν πληρώνεις φόρους Γερμανία, η δεν έχεις διεύθυνση, δεν ισχύουν τα παραπάνω. Προφανώς δεν περιορίζονται μόνο σε Γερμανία, αλλά σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες.

Ισχύει ο γενικός κανόνας για τις 183 ημέρες το έτος αλλά στην πράξη έχει να κάνει με το τι δηλώνεις στην εφορία πχ αν είσαι δηλωμένος σαν φορολογικός κάτοικος Ελλάδας (δεν έχεις δλδ κάνει τη διαδικασία για αλλαγή φορολογικής κατοικίας) πρέπει να δηλώνεις στην Ελλάδα το παγκόσμιο εισόδημά σου (άσχετα από το αν έχεις σπίτι, δουλειά έξω κλπ). Ναι ξέρω πολλοί δεν το κάνουν και κάποιους τους έχουν πιάσει. Τώρα άμα κάνεις την αλλάγή και μεταφερθείς σε ΔΟΥ εξωτερικού τότε ναι δεν χρειάζεται να δηλώνεις στην Ελλάδα τίποτε άλλο πέρα από τα ελληνικά εισοδήματα (άσχετα από το πόσες μέρες περνάς σε ποιο μέρος).
Παρεπιπτόντως για να δηλωθείς φορολογικός κάτοικος εξωτερικού πρέπει να πας ση ΔΟΥ σου πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας από τη χώρα που μένεις/δουλευεις πχ Γερμανία το οποίο για να το πάρεις πρέπει να είσαι εκεί 183 μέρες μέσα στο ίδιο φορολογικό έτος (εδώ κολλάν οι 183 μέρες).
Ελπίζω αυτό να ξεκαθαρίζει κάπως τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Ισχύει ο γενικός κανόνας για τις 183 ημέρες το έτος αλλά στην πράξη έχει να κάνει με το τι δηλώνεις στην εφορία πχ αν είσαι δηλωμένος σαν φορολογικός κάτοικος Ελλάδας (δεν έχεις δλδ κάνει τη διαδικασία για αλλαγή φορολογικής κατοικίας) πρέπει να δηλώνεις στην Ελλάδα το παγκόσμιο εισόδημά σου (άσχετα από το αν έχεις σπίτι, δουλειά έξω κλπ). Ναι ξέρω πολλοί δεν το κάνουν και κάποιους τους έχουν πιάσει. Τώρα άμα κάνεις την αλλάγή και μεταφερθείς σε ΔΟΥ εξωτερικού τότε ναι δεν χρειάζεται να δηλώνεις στην Ελλάδα τίποτε άλλο πέρα από τα ελληνικά εισοδήματα (άσχετα από το πόσες μέρες περνάς σε ποιο μέρος).
Παρεπιπτόντως για να δηλωθείς φορολογικός κάτοικος εξωτερικού πρέπει να πας ση ΔΟΥ σου πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας από τη χώρα που μένεις/δουλευεις πχ Γερμανία το οποίο για να το πάρεις πρέπει να είσαι εκεί 183 μέρες μέσα στο ίδιο φορολογικό έτος (εδώ κολλάν οι 183 μέρες).
Ελπίζω αυτό να ξεκαθαρίζει κάπως τα πράγματα.

Ναι, και εγώ αυτή την εντύπωση ειχα, μέχρι που επισκέφτηκα λογιστές. Το 183 μέρες είναι ο γενικός κανόνας, αλλά όπως μου ανέφεραν μετά από προσφυγή που έιχε γινει, ισχύει η βάση των συμφερόντων. Άμα είσαι μισθωτός σε χώρα Ευρωπαϊκής Ένωσης και διατηρείς κατοικία, το 183 μέρες δεν ισχύει πια, υπάρχει η έννοια της βάσης ζωτικού συμφέροντος, που είναι η χώρα στην οποία δραστηριοποιείσαι επαγγελματικά.

Το συγκεκριμένο βέβαια κομμάτι είναι καινούργιο, και έχει να κάνει με τον κορονοοιο.

 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...