Προς το περιεχόμενο

Πτώση του Bitcoin προκάλεσε η απαγόρευσή του στην Τουρκία


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν διάβασα του άρθρο γιατι με εβαλε σε σκέψεις ο τίτλος. Ειναι αλήθεια οτι έπεσε το Bitcoin η οτι η Τουρκία απαγορευσε εν μια νυκτί το Bitcoin?? και πως ακριβως να το υλοποιησει δηλαδη αυτο?

#clickbait

Επεξ/σία από alex_grc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, MikeGR7 είπε

Διάβασα μόνο μερικά απο τα σχόλια της πρώτης σελίδας και είδα με λυπη (σχετική) οτι ακόμα μετα απο τόσα χρονια που έχουν περάσει υπάρχουν άτομα που αρνούνται πεισματικά να δουν ξεκάθαρα αυτό που βλέπουν άνθρωποι που εχουν ουσιαστικά "τερματίσει" τον πλουτισμο με το συμβατικο τραπεζικο σύστημα...

Οτι δηλαδή αργα αλλα σταθερά τα κρυπτονομισματα πρόκειται να αντικαταστήσουν τα συμβατικα εθνικα νομισματα.

Είναι κουφο να αντιστέκεται κάποιος στην τεχνολογική πρόοδο και να εξακολουθεί να θεωρεί λογικο να ειναι μετρο αξίας γυαλιστερές πέτρες οπως εδινε στους ιθαγενείς ο Χριστόφορος Κολόμβος το 14ο Αιωνα...

Παρόμοιες βέβαια αντιδράσεις απο πολλούς θα υπήρχαν και οταν κάποιοι αρχισαν να συναλλάσσονται με χαρτονομίσματα αντι για σακιά με πατάτες και καρπούζια.

Καταλαβαίνω να χάσατε το τραίνο με τα πολλά κέρδη αλλά αντί να βαρυγγωμάτε μπορείτε απο εδώ και περα να κανετε μια καινούργια αρχη και να ρίξετε λιγα λεφτουδάκια σε δυο τρια νομισματακια και να ανταμοιφθειτε και εσεις στο μέλλον με λιγο υπομονή.

Επίσης οχι άλλη χολή για το mining please το να καθόμαστε και να μιζεριάζουμε τι κανει ο διπλανος μας με τα αντικείμενα του είναι μια αναχρονιστική "κατινιά" την οποία λόγω χρονολογίας (2021) αλλα και μόρφωσης (πλεον ο μεσος Ελληνας εχει τελειώσει Λύκειο) οφείλουμε στον εαυτο μας να την αφήσουμε στο παρελθόν.

EDIT: Ξέχασα να προσθέσω την απερίγραπτη χαρά μου για το γεγονός οτι το αυταρχικο πολιτικο σύστημα της γειτονικής μας χώρας εναντιώθηκε φανερά στα κρύπτο επισφραγίζοντας έτσι και αυτοί με τον τρόπο τους το πόσο έντρομοι είναι οι τραπεζίτες τους απέναντι στην προέλαση της νέας τεχνολογίας που σηματοδοτεί και το τέλος τους...

Μα τα κέρδη από τα crypto τα χρησιμοποιούν για να αγοράσουν γυαλιστερές πέτρες, ρολόγια έργα τέχνης του κάθε τυχάρπαστου, κότερα σπίτια πουτ@νες κλπ κλπ κλπ..... η απορία είναι αφού όλοι βγάζουν λεφτά, από ποιες τσέπες λείπουν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανοδικη ηταν η πορεια του bitcoin κατα την "απαγορευση" του απο την Τουρκια, ηθελα να ηξερα που την ειδατε την πτωση και την κανατε και topic 😂

Επισης μην μπερδευεστε... Η Τουρκια αυτο που εκανε ηταν να απαγορεψει τις πληρωμες σε bitcoin, αλλα δεν απαγορεψε την προσβαση στα ανταλλακτηρια.

Με λιγα λογια, γατα ο δικος σου (σε αντιθεση με κατι εγχωριες τραπεζες ξεχασμενες απο το Θεο που κοντευουν να μεινουν χωρις πελατη και εν ετει 2021 απαγορευουν εμβασματα απο/προς ανταλλακτηρια). Εχει λοιπον καταλαβει ο γατος κι εχει αποδεχτει οτι το ποταμι περι κρυπτονομισματων, ειδικα στην Τουρκια δεν εχει γυρισμο και σου λεει οτι προλαβω να σωσω... Δεν σου απαγορευει λοιπον να πουλας/αγοραζεις και γενικως να διαθετεις κρυπτονομισματα στην κατοχη σου, απλα σε υποχρεωνει πρωτα να τα μετατρεψεις σε τουρκικη λιρα εαν θες να τα χρησιμοποιησεις εντος τουρκικης επικρατειας. Κοινως, περισσοτερο την λιρα προσπαθει να ενισχυσει παρα να κοψει-απαγορευσει τα κρυπτονομισματα. Αν τον ενδιεφερε το 2ο, θα εκοβε προσβαση στα online ανταλλακτηρια κρυπτονομισματων οπως εχει κανει και με τοσα αλλα sites... Ευκολακι, αλλα δεν το κανει .

Οπως και να εχει κατι τετοιες αποφασεις απλα κανουν αερα στην αγορα των crypto. Περνανε και δεν ακουμπανε, απλα καταδεικνυουν με τροπο εμφατικο ποιοι οργανισμοι βρισκονται ακομα στο μεσαιωνα και αδυνατουν να προσαρμοστουν/μετατραπουν σε συγχρονους οργανισμους που προλαβαινουν ή εστω ακολουθουν τις εξελιξεις. Και δεν εννοω τον Τουρκο προεδρο γιατι εξηγησα πως δεν εναντιωνεται στα κρυπτο, απλα παλευει απο την αγορα των κρυπτο να βγαλει κατι κι αυτος για την λιρα που στεναζει...

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, costas1973 είπε

Μα τα κέρδη από τα crypto τα χρησιμοποιούν για να αγοράσουν γυαλιστερές πέτρες, ρολόγια έργα τέχνης του κάθε τυχάρπαστου, κότερα σπίτια πουτ@νες κλπ κλπ κλπ..... η απορία είναι αφού όλοι βγάζουν λεφτά, από ποιες τσέπες λείπουν ;

Δεν χρειάζεται να λείπουν από κάποιες τσέπες. Αγοράζεις εσύ Bitcoin στα 10.000€ και το πουλάς όταν φτάσει τα 20.000€. Εγώ που αγόρασα από σένα στα 20.000€ το πουλάω όταν φτάσει 30.000€. Ο επόμενος που το αγόρασε στα 30.000€ το πουλάει στα 40.000€. 

Από ποιά τσέπη λείπουν λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Δεν χρειάζεται να λείπουν από κάποιες τσέπες. Αγοράζεις εσύ Bitcoin στα 10.000€ και το πουλάς όταν φτάσει τα 20.000€. Εγώ που αγόρασα από σένα στα 20.000€ το πουλάω όταν φτάσει 30.000€. Ο επόμενος που το αγόρασε στα 30.000€ το πουλάει στα 40.000€. 

Από ποιά τσέπη λείπουν λεφτά?

Την διαφορά των 10,000 που την βρήκες, την τύπωσε η κεντρική τράπεζα για να στην δώσουν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, costas1973 είπε

Την διαφορά των 10,000 που την βρήκες, την τύπωσε η κεντρική τράπεζα για να στην δώσουν ;

Δεν έχει σημασία, το 10.000 είναι αποτίμηση αξίας. Απλά μπερδεύεις τον χάρτη με το μέρος λόγω άγνοιας σου περι οικονομικών. Οταν λέω 10.000€ αναφέρομαι στην αξία που έχουν αυτά τα 10.000€ και όχι τα € καθεαυτά. Θα μπορούσες να μου νοικιάσεις ένα σπίτι σου για 1 χρόνο με bitcoins αξίας 10.000€., θα μπορούσες να μου είχες πουλήσει το αυτοκίνητο σου, ένα PC, να μου προσφέρεις τις υπηρεσίες σου (πχ. αν είσαι γιατρός μια εγχείριση κλπα κλπα). Σε καμία από τις παραπάνω συναλλαγές δεν χρειάζεται να αναμιχθούν τα €, απλά τα αναφέρω σαν αποτίμηση αξίας. Θα μπορούσα ανταυτού να αποτιμήσω το bitcoin σε μεζονέτες στο κολωνάκι, σε ρετιρέ στου Παπάγου, σε υπόγεια στη Πειραιώς. 

Τελικά δεν μου είπες, από ποια τσέπη βγήκανε?

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, costas1973 είπε

Την διαφορά των 10,000 που την βρήκες, την τύπωσε η κεντρική τράπεζα για να στην δώσουν ;

Τα 10.000 χανονται απο τις τσεπες αυτων που κανουν κακο trading ή πεφτουν θυματα διαφορων φουσκων και στο τελος ζημιωνονται, με τον ιδιο ακριβως τροπο που συμβαινει και στο χρηματιστηριο.

Απλοικο παραδειγμα αλλα αυτη ειναι η απαντηση πανω σε αυτο που ρωτας:

Εχεις 100 ευρω, εχω 50 ευρω, κι εχει ο Herald 200 ευρω.

Ψωνιζω εγω με 50 ευρω ενα κρυπτο, το οποιο ξαφνικα το θες κι εσυ κι ο Herald, ειτε επειδη το χρειαζεσαι, ειτε επειδη πιστευεις οτι θα βγαλεις κερδος, ειτε επειδη εφαγες hype. Αποφασιζω να το πουλησω λοιπον σε οποιον κανει την καλυτερη προσφορα. Μου δινεις εσυ 100 ευρω, χαρουμενος εγω, τα παιρνω και φευγω.

Τωρα που το κρυπτο ειναι πανω σου κι εγω εχω βγει απο τη μεση, εσυ ειτε πρεπει να πεισεις τον Herald οτι η αξια του ειναι ακομα μεγαλυτερη των 100 ευρω για να το πουλησεις και να φυγεις κερδισμενος, ειτε αν δεν τον πεισεις μενεις με το κρυπτο στα χερια και τα 100 ευρω χαμενα απο την τσεπη σου. Αν ο Herald το ψωνισει με 200 ευρω, κερδιζεις κι εσυ και ειναι σειρα του Herald μετα να πεισει καποιον αλλο οτι η αξια του ειναι μεγαλυτερη.

Ο λογος που το bitcoin ανεβαζει διαρκως την αξια του, ειναι γιατι μπαινουν συνεχως κεφαλαια σε ευρω/δολλαρια στην αγορα των κρυπτο. Εχει ζητηση δηλαδη. Οταν αυτο σταματησει κι ο κοσμος αρχισει να ρευστοποιει τοτε θα σταματησει και η ανοδικη πορεια. Η αν αποδειχθει φουσκα, παλι θα τρεξουν να ρευστοποιησουν μαζικα ολοι κι οποιος προλαβει προλαβε. Οι αλλοι ειναι ολοι χαμενοι.

Αρα, η απαντηση στο ερωτημα ποια τσεπη χανει λεφτα, ειναι οτι ολοι οσοι ειναι μεσα στην αγορα τωρα ειναι ΜΕΙΟΝ σε ευρω/δολλαρια γιατι τα ανταλλαξανε με κρυπτο. Απο εκει και περα η αξια των κρυπτο μεταβαλλεται διαρκως.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BackFromHell είπε

Τα 10.000 χανονται απο τις τσεπες αυτων που κανουν κακο trading ή πεφτουν θυματα διαφορων φουσκων και στο τελος ζημιωνονται, με τον ιδιο ακριβως τροπο που συμβαινει και στο χρηματιστηριο.

Απλοικο παραδειγμα αλλα αυτη ειναι η απαντηση πανω σε αυτο που ρωτας:

Εχεις 100 ευρω, εχω 50 ευρω, κι εχει ο Herald 200 ευρω.

Ψωνιζω εγω με 50 ευρω ενα κρυπτο, το οποιο ξαφνικα το θες κι εσυ κι ο Herald, ειτε επειδη το χρειαζεσαι, ειτε επειδη πιστευεις οτι θα βγαλεις κερδος, ειτε επειδη εφαγες hype. Αποφασιζω να το πουλησω λοιπον σε οποιον κανει την καλυτερη προσφορα. Μου δινεις εσυ 100 ευρω, χαρουμενος εγω, τα παιρνω και φευγω.

Τωρα που το κρυπτο ειναι πανω σου κι εγω εχω βγει απο τη μεση, εσυ ειτε πρεπει να πεισεις τον Herald οτι η αξια του ειναι ακομα μεγαλυτερη των 100 ευρω για να το πουλησεις και να φυγεις κερδισμενος, ειτε αν δεν τον πεισεις μενεις με το κρυπτο στα χερια και τα 100 ευρω χαμενα απο την τσεπη σου. Αν ο Herald το ψωνισει με 200 ευρω, κερδιζεις κι εσυ και ειναι σειρα του Herald μετα να πεισει καποιον αλλο οτι η αξια του ειναι μεγαλυτερη.

Ο λογος που το bitcoin ανεβαζει διαρκως την αξια του, ειναι γιατι μπαινουν συνεχως κεφαλαια σε ευρω/δολλαρια στην αγορα των κρυπτο. Οταν αυτο σταματησει κι ο κοσμος αρχισει να ρευστοποιει τοτε θα σταματησει και η ανοδικη πορεια.

 

Δεν ειναι ακριβώς αυτός ο λόγος που ανεβαίνει. Ναι μπαίνουν συνεχώς χρήματα, και ο λόγος είναι πώς έχουμεκλείσει ήδη 1 χρόνο που οι κεντρικές τράπεζες τυπώνουν συνεχώς χρήμα. Άρα το fiat χρήμα χάνει την αξία του, οπότε το bitcoin κοστίζει περισσότερα γιατί απλά πέφτει η αξία του fiat. Τα 1000€ σου σήμερα με λίγα λόγια δεν αγοράζουν ότι τα 1000€ σου πριν 5 χρόνια, είτε μιλάμε για bitcoins είτε για σπίτια. Δες τα ενοίκια που φτάσανε ας πούμε. Όπως λοιπόν έχει ένα σπίτι για ενοίκιο και σήμερα βγάζει περισσότερα € από ότι έβγαζε πριν 5 χρόνια, έτσι και όποιος έχει 1 btc βγάζει περισσότερα € από την πώληση του από ότι πριν 5 χρόνια. Όχι όμως αναγκαστικά και αγοραστική δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή όμως θα φτάσουμε να πρέπει να ορίσουμε μία σταθερή τιμή, αν εξαφανιστούν τα πραγματικά νομίσματα. Όπως έγινε με το ευρώ/δραχμή, που είπαν "Κύριοι, 340.75". Για όσους θυμούνται πάντα.

Με το crypto τι θα γίνει; Αν εγώ αγόρασα τελευταίος στα 30.000, πώς θα μου πει κάποιος "πάμε στα 20.000 σταθερά"; 

Κάποιος δε θα φάει τη χασούρα έτσι; Ή μήπως υπάρχει άλλος τρόπος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lanike71 είπε

Κάποια στιγμή όμως θα φτάσουμε να πρέπει να ορίσουμε μία σταθερή τιμή, αν εξαφανιστούν τα πραγματικά νομίσματα. Όπως έγινε με το ευρώ/δραχμή, που είπαν "Κύριοι, 340.75". Για όσους θυμούνται πάντα.

Με το crypto τι θα γίνει; Αν εγώ αγόρασα τελευταίος στα 30.000, πώς θα μου πει κάποιος "πάμε στα 20.000 σταθερά"; 

Κάποιος δε θα φάει τη χασούρα έτσι; Ή μήπως υπάρχει άλλος τρόπος;

Mα αν εξαφανιστούν τα fiat νομίσματα δεν θα υπάρχει το 30000€ που αναφέρεις :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Mα αν εξαφανιστούν τα fiat νομίσματα δεν θα υπάρχει το 30000€ που αναφέρεις :P 

Ναι, αλλά θα έχεις τη Χ αγοραστική δύναμη, που 1 δευτερόλεπτο πριν γίνει η πλήρης αντικατάσταση σε crypto, έπαιρνες ένα δυάρι στην Κυψέλη. Ενώ μετά, δε θα παίρνεις ούτε ημιυπόγειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, nvel είπε

 

21 ώρες πριν, k_onstantinos είπε

Έχει σταματήσει να ισχύει η αντιστοιχία σε χρυσό καιρό τώρα.....

 

20 ώρες πριν, 12tzigman είπε

κανεις λαθος, δεν ειναι αντιπροσωπευτικο το χρηματικο συστημα πλεον

 

20 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Κάνεις λάθος αυτό ήταν πριν χρόνια..

 

18 ώρες πριν, kapnossss είπε

Τωρα σοβαρά, εν έτει 2021 πιστευεις ότι τα χρηματά σου αντιστοιχούν σε κάποια ποσότητα χρυσου;

 

17 ώρες πριν, panosdes είπε

ακριβως ο κανονας του χρυσου για το δολλαριο εχει καταργηθει εδω κ δεκαετιες.

 

16 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν ισχυει αυτό εδω και πολλα χρονια.

 

15 ώρες πριν, stud1118 είπε

Αυτό που λες ήταν η συμφωνία Bretton Woods την οποία κατήργησε ο Νίξον πριν 50 χρόνια.

 

4 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Ο κανόνας του χρυσού έχει καταργηθεί από το 1971...

 

54 λεπτά πριν, costas1973 είπε

Κανείς λάθος, η σύνδεση του χρυσού με τα νομίσματα έχει καταργηθεί εδώ και 50 χρόνια

Έχω την εντύπωση (η την ελπίδα) ότι το εμπέδωσε το παλικάρι.. 

(μόνο εγώ διαβάζω τα προηγούμενα ποστ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που πρέπει να καταλαβετε μερικοι ειναι ότι και απο το bitcoin κάποιοι θα βγάλουν λεφτά και κάποιοι θα χάσουν.

Ο τρόπος δημιουργίας bitcoin μπορει να ειναι διαφορετικος αλλα από την στιγμη που η αξία του διαμορφώνεται από την προσφορα και ζήτηση στα χρηματιστήρια νομισμάτων δεν διαφέρει σε καμία περίπτωση απο τις μετοχες.

Για αυτο μιλάμε για φούσκα.
Κάποιοι πιστεύετε και έχετε δεδομένο ότι η αξία του bitcoin θα αυξάνεται συνεχως.

Εμεις πιστεύουμε ότι η αξία που έχει αυτην την στιγμή ειναι μέρος μιας παγκόσμιας φουσκας.
Το οτι επηρεαστηκε η τιμη του με την απόφαση μονο μίας χωρας κατα 3% νομίζω τα λέει όλα.

Αμα λοιπόν αγορασεις σημερα bitcoin στα 60.000 δολλάρια και άρχισει μια κατρακύλα και φτασει η τιμή στα 40.000 δολλάρια, κάποιος θα έχει χασει 20.000 δολλάρια αν πουλήσει.

Εσείς πιστευετε ότι θα αυξανεται συνεχως και θα κάνει split καθε 4 χρόνια.

Μενει να το δούμε στο μέλλον λοιπόν τι θα γίνει.

Επεξ/σία από georgebou21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αντίλογος...

 

Στην εισαγωγή του, ο κ. Γιάννης Σιάτρας ανέφερε ότι το Bitcoin δε συνιστά χρήμα. Για να υποστηρίξει αυτή τη θέση ανέφερε διάφορα παραδείγματα:

α) Όταν προταθεί ως νόμισμα πληρωμής σε κάποια -έστω απλή- συναλλαγή της καθημερινότητας, απορρίπτεται με άμεσο και κατηγορηματικό τρόπο. Η δε άρνηση, θεωρείται ως απόλυτα φυσιολογική τόσο από τον αρνούμενο, όσο και από τον προτείνοντα. Συνεπώς, κάτι το οποίο δε γίνεται ευρέως αποδεκτό και το οποίο δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μέσο συναλλαγής, δε μπορεί να είναι χρήμα.

β) Το Bitcoin έχει υπόσταση μόνον όταν αυτό είναι αντικείμενο συναλλαγής σε μία αγορά και έχει σχέση ανταλλαγής με κάποιο κανονικό και νόμιμο νόμισμα, συνήθως με το δολάριο. Εάν παύσει να ανταλλάσσεται με κάποιο άλλο νόμισμα, ή παύσει να είναι αντικείμενο διαπραγμάτευσης σε μία -έστω άτυπη- χρηματοοικονομική αγορά, τότε παύει να έχει αυθύπαρκτη υπόσταση και ουδείς θα ήταν διατεθειμένος να συνεχίσει να το διακρατά.

Αντίθετα, ένα άλλο νόμισμα, για παράδειγμα το ευρώ, έχει αυθύπαρκτη υπόσταση, ακόμη και εάν δεν είναι μετατρέψιμο σε άλλο νόμισμα, ή και εάν δεν είναι αντικείμενο διαπραγμάτευσης σε μία αγορά. Παράλληλα, εάν διακοπεί η δυνατότητα ανταλλαγής του ευρώ σε Bitcoin και πάλι εξακολουθεί να έχει την ιδιότητα του χρήματος. Αυτό συμβαίνει για δύο λόγους: α) επειδή είναι απ’ όλους αποδεκτό ως μέσο συναλλαγής και β) επειδή αυτό το επιβάλλει ο νόμος. (το δεύτερο, είναι κάτι πολύ σημαντικό).

γ) Ένα υπερβολικό επιχείρημα αναφέρει ότι το Bitcoin είναι ο “νέος χρυσός”, ή ότι -τέλος πάντων- θα εξελιχθεί σε κάτι τέτοιο. Αν ως χρυσό αναφερθούμε σε μία χρυσή λίρα, σήμερα, μεταξύ του Bitcoin Και της λίρας, υπάρχει μία “τριγωνική” σχέση ανταλλαγής: Bitcoin - δολάριο - χρυσός (λίρα). Το ζήτημα όμως και πάλι είναι ότι, το Βitcoin εξακολουθεί να μη μπορεί να σταθεί μόνο του. Αντίθετα, η χρυσή λίρα, πάντα μπορεί να σταθεί μόνη της. Και μάλιστα, η χρυσή λίρα ήταν επί δεκαετίες το τελευταίο και πιο σίγουρο καταφύγιο νομισματικής μονάδας (και ασφάλειας) στη χώρα μας, σε κάθε οικονομική ή εθνική κρίση, μέχρι και τη δεκαετία του 1970.

δ) Δε θα πρέπει ποτέ να συγχέουμε τις έννοιες της “τιμής” και της “αξίας”. Αυτές συχνά απέχουν μεταξύ τους, όμως διαχρονικά τείνουν προς την ίδια κατεύθυνση και το ίδιο σημείο και η διακύμανσή τους συσχετίζεται με την προσφορά και τη ζήτηση. Το ότι το Bitcoin έχει τιμή περίπου 8.500 δολάρια, με κανέναν τρόπο δε σημαίνει ότι αυτή είναι και η αξία του.

Στη συνέχεια, ο κ. Γιάννης Σιάτρας ανέφερε ότι “αν έπρεπε οπωσδήποτε να συγκρίνω το Bitcoin με κάτι, το μόνο με το οποίο θα μπορούσα να το συγκρίνω είναι η πατάτα. Και θα το έκανα αυτό, επειδή η πατάτα ανήκει στην ίδια συνομοταξία (των “αγγειόσπερμων”) που ανήκει και η τουλίπα. Η τουλίπα είναι γνωστή στο χρηματοοικονομικό κόσμο, επειδή πριν από 4 περίπου αιώνες έπαιξε το ρόλο του bitcoin στους ανθρώπους εκείνης της εποχής, και ικανοποίησε τη φυσιολογική διάθεση του ανθρώπου για πλουτισμό -ή καλύτερα, για γρήγορο πλουτισμό. Βεβαίως, όπως συνήθως συμβαίνει στις περιπτώσεις αυτές -στις περιπτώσεις εκδήλωσης μίας κερδοσκοπικής μανίας, ή φούσκας- τους κατέστρεψε όλους, ή όσους έμειναν με τον “μουτζούρη” (την τουλίπα στην προκειμένη περίπτωση) στο χέρι. Και βεβαίως κατέστρεψε και την ολλανδική κοινωνία, όπου εκδηλώθηκε η “μανία”. Όταν κάποια στιγμή κόπασε η περιπέτεια της τουλιπομανίας, ο βολβός της τουλίπας είχε την τιμή, ενός βολβού κρεμμυδιού. Δηλαδή, τόση περίπου ήταν η πραγματική του αξία. “Πολύ φοβάμαι, ανέφερε ο κ. Σιάτρας, πως, όταν θα κοπάσει η περιπέτεια του Βitcoin, η τιμή του, θα είναι μικρότερη από την τιμή αυτής της πατάτας. Επειδή η πραγματική του αξία είναι μικρότερη”.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, ο κ. Σιάτρας ανέφερε ότι θα πρέπει να γίνεται ένας σαφής διαχωρισμός μεταξύ της τεχνολογίας που δημιούργησε το Bitcoin, δηλαδή της τεχνολογίας “blockchain” και του Bitcoin. “Η τεχνολογία μπορεί να αποβεί σημαντική για την περαιτέρω εξέλιξη της πληροφορικής και να ωφελήσει τον άνθρωπο και τις κοινωνίες ποικιλοτρόπως”, ανέφερε. “Από την άλλη πλευρά, το Bitcoin, είναι σήμερα ένα αντικείμενο συναλλαγών σε -έστω ανοργάνωτες και μη προστατευόμενες- αγορές. Ως τέτοιο, είναι εξαιρετικό, αφού συνδυάζει διαρκή διαπραγμάτευση με χαμηλό κόστος και σημαντικά μεγάλο “βάθος”. Όμως, αυτό απέχει πάρα πολύ από το να δίνει στο Bitcoin τις ιδιότητες του χρήματος”.

“Θα είναι ολέθριο λάθος”, υπογράμμισε ο κ. Σιάτρας, “αν το Bitcoin θεωρηθεί ως χρήμα και, πέραν από αντικείμενο διαπραγμάτευσης, γίνει αντικείμενο επένδυσης”.

Τέλος, ο κ. Σιάτρας, χαιρετίζει την κίνηση των κεντρικών τραπεζών να μελετήσουν τη λειτουργία και τη δημιουργία ενός ψηφιακού νομίσματος, αφού, όπως ανέφερε “οι τεχνολογικές εξελίξεις, αναπόφευκτα, οδηγούν προς αυτή την κατεύθυνση”.

Το Bitcoin και ο παροξυσμός που το συνόδευσε, έκανε τους πάντες να συνειδητοποιήσουν ότι και το χρήμα, ως αγαθό, θα υποστεί αλλαγές και ότι, αν αυτές οι αλλαγές δεν είναι μελετημένες και συντονισμένες, τότε θα δημιουργούνται διάφορα κερδοσκοπικά φαινόμενα που θα προκαλούν ζημιά σε όσους εμπλακούν μ’ αυτά. Παράλληλα, δημιούργησε τον προβληματισμό για το πώς μπορούν να συμμετάσχουν στα παγκόσμια οικονομικά δρώμενα, άνθρωποι που -για διάφορους, κοινωνικούς ή πολιτικούς λόγους- είναι αποκλεισμένοι από το τραπεζικό σύστημα. Στον προβληματισμό αυτόν συνέβαλε και η κίνηση του κ. Ζούκερμπεργκ από το Facebook να δημιουργήσει το libra, κάτι το οποίο βεβαίως κινείται σε άλλη σφαίρα απ’ αυτή του Bitcoin. Όλα αυτά, είναι θετικά και βήματα προς τα μπρος για τον άνθρωπο και τις κοινωνίες.

Ο κ. Γιάννης Σιάτρας, είναι οικονομολόγος, εκδότης του επενδυτικού περιοδικού ΧΡΗΜΑ & ΑΓΟΡΑ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...