Προς το περιεχόμενο

Πτώση του Bitcoin προκάλεσε η απαγόρευσή του στην Τουρκία


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, bwaaah είπε

Νομίζω οι περισσότεροι εδώ, δεν έχετε την παραμικρή ιδέα για το τι είναι το Blockchain....

Παιδιά, δεν το μάθατε από εμένα, αλλά στις "αναπτυγμένες" χώρες πολλές εταιρείες δέχονται κρυπτο.... Νόμιμα. Σε πολλές χώρες υπάρχει νομικό πλαίσιο γύρω από τα κρυπτο.

Πολλοί καλλιτέχνες αρχίζουν και χρησιμοποιούν τα nft.

Πολλές εταιρείες αναπτύσουν τις πλατφόρμες τους πάνω σε Blockchain.

Αλλά εντάξει, στην Ελλάδα είμαστε, έτος 2021 και πάμε και στηνομαστε στην ουρά για να πληρώσουμε τη ΔΕΗ....

Δεν ξέρει ο Τάκης από τα Πετράλωνα για το Blockchain; 
Το 'χει σπουδάσει κιόλας και η άποψη του είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, judge_manos είπε

Σου έφαγε τη γκόμενα κάνα Bitcoin; Να το βρούμε να το πλακώσουμε στο ξύλο;

Μαλλον κανενας bitcoin millionaire. Ξερεις απο αυτους που πλουτισαν με τον κοπο τον αλλvν και χρησιμοποιουν τα εργαλεια των παρανομων γιατι δεν εχουν ηθικους φραγμους

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Eloy said:

Eγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει... "Υποτίθεται" οτι όταν έχεις 1 δολλάριο ή ευρώ ή γιέν, κλπ, αυτό αντιστοιχεί σε μια μικροποσότητα χρυσού (υπαρκτού αγαθού)... Οταν έχεις 1 bitcoin, ethereum, κλπ, σε τι υπαρκτό αγαθό ή υπηρεσία "υποτίθεται" οτι αντιστοιχεί ?

Ο κανόνας του χρυσού έχει καταργηθεί από το 1971...που είδες εσύ πως οποιοδήποτε fiat νόμισμα αντιστοιχεί σε ποσότητα χρυσού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, MikeGR7 said:

Είναι κουφο να αντιστέκεται κάποιος στην τεχνολογική πρόοδο και να εξακολουθεί να θεωρεί λογικο να ειναι μετρο αξίας γυαλιστερές πέτρες οπως εδινε στους ιθαγενείς ο Χριστόφορος Κολόμβος το 14ο Αιωνα...

15ο 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Με ποιο τρόπο προσδιορίζεται η αξία του Bitcoin;

Με παρόμοιο τρόπο που προσδιορίζεται η αξία ενός πίνακα ζωγραφικής του Πικάσο. Αν περισσότεροι άνθρωποι θέλουν έναν Πικάσο από έναν δικό μου πίνακα, τότε μόλις προσδιορίσαμε την αξία του Πικάσο ως μεγαλύτερη του δικού μου πίνακα.

Μου αρέσουν οι βαρύγδουπες ταμπέλες του τύπου «το πιστεύουν μόνο οι βλάκες». Πολύ απλά γιατί αν το γενικό τοπίο των κρυπτονομισμάτων εξακολουθήσει να εξελίσσεται όπως τα προηγούμενα 12 χρόνια και για τα επόμενα 12 χρόνια, τότε αυτομάτως θα αντιστραφούν οι κάτοχοι αυτών των ταμπελών.

Βέβαια ας μην ξεχνάμε πως ισχύει και το ότι κανείς δε μπορεί να ξυπνήσει κάποιον που προσποιείται ότι κοιμάται. Για όσες φορές έχει αναφερθεί στο παρελθόν ότι το παραστατικό χρήμα δεν «βασίζεται» πουθενά παρά μόνο στην επιβολή δια νόμου, υπάρχουν 10Χ φορές άλλοι που δεν το ξέρουν (δεν κάνω καμία προσωπική επίθεση σε κανέναν!)

Τα κράτη που δεν έχουν μελετήσει καλά (ή καθόλου την ιστορία) μπορούν φυσικά να απαγορεύσουν τα κρυπτονομίσματα και να την ξαναζήσουν :)

Και μιλώντας για ιστορία, ας δούμε την ιστορία της δικής μας χώρας. Όποιος θέλει ας διαβάσει την ενότητα Αποθέματα από την Κατοχή στο άρθρο. Σύντομο Quote

Αναφορά σε κείμενο

...όταν το χρυσό νόμισμα έγινε προσφιλές μέσο αποθησαύρισης και ασφαλές καταφύγιο για τους “έχοντες”. Αρκετοί τότε πλούτισαν συγκεντρώνοντας χρυσές λίρες, όταν οι πληθωριστικές δραχμές δεν παρείχαν καμία ασφάλεια.

Αν προσαρμόσουμε το παραπάνω στη σημερινή εποχή ένας ιστορικός του μέλλοντος ίσως να γράψει:

Αναφορά σε κείμενο

...όταν το κρυπονόμισμα έγινε προσφιλές μέσο αποθησαύρισης και ασφαλές καταφύγιο για τους “έχοντες”.
Αρκετοί τότε πλούτισαν συγκεντρώνοντας κρυπτονομίσματα, όταν το πληθωριστικό Ευρώ δεν παρείχε καμία ασφάλεια.

History repeating :D

 

Fixed that for you 😄

Αναφορά σε κείμενο

Οντως τα δολλάρια δεν υπάγονται στον κανονα του χρυσού, αλλα αν οι ηγέτες των ΗΠΑ αποφασίσουν ότι χρειάζονται αλλο 1εκ δολλάρια για να στηρίξουν το νομισμα τους τοτε κόβουν χρημα κι έτσι μειώνουν την αγοραστική αξία όλων των δολαρίων όλης της χώρας, τιμωρώντας τους υπεύθυνους πολίτες που φροντίζουν να έχουν κάποιο αποθεματικό για ώρα ανάγκης. Κάτι που δεν μπορει να κάνει το bitcoin αν ποτέ παρει την κατιούσα για κάποιο λογο, κάτι που ιστορικά δεν έχει συμβεί ποτέ στα 12 χρόνια λειτουργίας του. Γιατί κάθε φορά που έπεφτε Χ% μετά ανέβαινε 2Χ, 3Χ, 100Χ%.

Και βέβαια να μην ξεχνάμε τι έχει πει και ο Μορφέας:
...And many of them are so inured, so hopelessly dependent on the system that they will fight to protect it.

Αναφορά σε κείμενο

Στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό.

Αλλά ποιό είναι το «τέλος» έχει σκεφτεί σοβαρά κάποιος; Αν το τέλος είναι τώρα που μιλάμε, τότε μια χαρά πλούσιος βγαίνει ο γαμπρός που «παντρεύτηκε» πριν από πέντε χρόνια. Άρα το κατά πόσο «ξυρισμένος» θα βγει ο γαμπρός εξαρτάται αποκλειστικά από το πότε θα προσδιορίσουμε το «τέλος» κι άρα το λεκτικό/ρητό στερείται ουσίας αφού είναι τύπου «Πυθίας» και μπορεί να έχει όποια έννοια θέλουμε εμείς να του προσδώσουμε.

Αναφορά σε κείμενο

...και γιατί το bitcoin που βγήκε απο έναν pentium 3 μεσα σε μια μέρα να έχει την ίδια αξία με ένα που βγήκε απο μιά pc-farm μέσα σε έναν μήνα ?

Για παρόμοιους λόγους που κάποιοι ζωγράφοι πέθαναν από την πείνα γιατί κανείς δεν ήθελε τα έργα τους, ενώ τώρα τα έργα τους πωλούνται προς μερικές χιλιάδες το ένα. Γιατί δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την ικανότητα να αναγνωρίζουν την αξία σε κάτι. Κάποιοι αναγνωρίζουν νωρίτερα την αξία σε κάποια πράγματα και βγαίνουν κερδισμένοι, κάποιοι αργότερα και κάποιοι ποτέ. Έτσι λειτουργούσε και λειτουργεί ο κόσμος από τη γένεσή του. Ο καθένας ας κρίνει από μόνος του σε ποια από τις 3 κατηγορίες ανήκει.

Αναφορά σε κείμενο

Παντα ετσι γινετε, για να κερδισει καποιος πρεπει να χασει καποιος αλλος.

Κρίνω πως ΔΕΝ ισχύει αυτό. Εκτός κι αν κάποιος μπορεί να δώσει απάντηση στην ερώτηση: «Αν κάποιος αγόρασε 10 bitcoin με 10 ευρώ το 2011, κι έτσι κέρδισε μισό μύριο, ποιός έχασε αυτό το μισό μύριο και με ποιο τρόπο;;»

Αναφορά σε κείμενο

Ναι αλλά αν χασεις τον κωδικό σου; Τί γίνεται; Τα έχασες όλα;;

Φαντάζομαι θα συμβεί το ίδιο αν χάσεις το πορτοφόλι σου που είχε μέσα 50 ευρώ 😉

Και κάτι τελευταίο. Όλοι λίγο-πολύ έτυχε να αγοράσουμε κάποιο προϊόν που μας πρότειναν μα βγήκε μάπα, και θεωρήσαμε πως πετάξαμε» τα χρήματά μας. Αυτό όμως δεν στάθηκε εμπόδιο αργότερα να ψωνίσουμε κάποιο άλλο προϊόν που μας πρότειναν. Κάπως έτσι είναι και τα κρυπτονομίσματα αλλά με μία διαφορά... Αν το 2012 κάποιος μας είχε προτείνει «δώσε 5 ευρώ και πάρε 1 Bitcoin και που ξέρεις κάποτε μπορεί να αξίζει 10€» τώρα θα υπήρχαν οι πιθανότητες α) να βγει μάπα και να μην κοστίζει τίποτα β) να συνεχίζει να κοστίζει 5 ευρώ και γ) να κοστίζει πάνω από 5 ευρώ. Στο χειρότερο σενάριο θα είχαμε χάσει 5 ευρώ! So what? Σωστά;
Αν τώρα έρχεται κάποιος και μας λέει «δώσε 5 ευρώ και πάρε 0,0001 Bitcoin και που ξέρεις, κάποτε μπορεί να αξίζει 10€», τί είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί στο μέλλον; Να χάσουμε 5 ευρώ. So what?
Η διαφορά όμως είναι πως εμείς ως «έξυπνοι» θα σκεφτούμε χωρίς να το εξετάσουμε καθόλου ότι είναι φούσκα και θέλει να μας ξεγελάσει. Ακριβώς όπως θα σκεφτόμασταν (not) κι όταν κάποιος μας προτείνει ένα (κατά τη γνώμη του) καλό προϊόν που πήρε και του άρεσε, το οποίο απορρίψαμε αμέσως χωρίς να το εξετάσουμε, ώστε να μην καταφέρει να μας ξεγελάσει με τη φούσκα του 😝

Και κάτι που θεωρώ αυτονόητο αλλά καμιά φορά δεν είναι για όλους: Με τα σχόλια που έκανα, δεν είχα πρόθεση να προσβάλλω κανέναν ούτε να επιτεθώ προσωπικά σε κανέναν. Η πρόθεσή μου είναι να επιτεθώ μόνο στα επιχειρήματα που θεωρώ σαθρά.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, mech35 είπε

Αν σας προβληματίζει η αξία του bitcoin πού να ακούσετε τί γίνεται στο doge τη στιγμή που μιλάμε. Ειλικρινά δεν έχετε δει τίποτα ακόμα. 😁

Τι γίνεται με το memecoin? Θα πέσει ξανα ,θα ξαναβγεί ο ποιμένας να γράψει καμία παπαριά στο Twitter και όλα τα πρόβατα θα ξαναριξουν εκατομμύρια . Θα ανέβει η αξία του ελέω fomo - μα αφού είπε ο Ελον ήταν γαβ- θα ξαναπέσει   , ξανά tweet κτλ κτλ. 2 μήνες αυτό γίνεται και κάποιοι βγάζουν τρελά λεφτά. Και μάλλον δεν είμαστε εμείς ( η πλεμπα ) αυτοί οι κάποιοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stefanos_13 είπε

Τι γίνεται με το memecoin? Θα πέσει ξανα ,θα ξαναβγεί ο ποιμένας να γράψει καμία παπαριά στο Twitter και όλα τα πρόβατα θα ξαναριξουν εκατομμύρια . Θα ανέβει η αξία του ελέω fomo - μα αφού είπε ο Ελον ήταν γαβ- θα ξαναπέσει   , ξανά tweet κτλ κτλ. 2 μήνες αυτό γίνεται και κάποιοι βγάζουν τρελά λεφτά. Και μάλλον δεν είμαστε εμείς ( η πλεμπα ) αυτοί οι κάποιοι..

Εγώ περιμένω το cardano να κάνει το μπαμ για να εξασφαλίσω μέχρι και τα μελλοντικά εγγόνια μου :P 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_Pepper είπε

Εγώ περιμένω το cardano να κάνει το μπαμ για να εξασφαλίσω μέχρι και τα μελλοντικά εγγόνια μου :P

Καλά θα ήταν(έχω και γω) αλλά χωρίς contracts στα σκαριά δεν το βλέπω.Μεχρι στιγμής απογοήτευση.Ελεγαν θα γίνει πανικός την Άνοιξη , σε λίγο πιάνουμε καλοκαίρι. Ιδωμεν !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Eloy είπε

Eγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει... "Υποτίθεται" οτι όταν έχεις 1 δολλάριο ή ευρώ ή γιέν, κλπ, αυτό αντιστοιχεί σε μια μικροποσότητα χρυσού (υπαρκτού αγαθού)... Οταν έχεις 1 bitcoin, ethereum, κλπ, σε τι υπαρκτό αγαθό ή υπηρεσία "υποτίθεται" οτι αντιστοιχεί ?

Κανείς λάθος, η σύνδεση του χρυσού με τα νομίσματα έχει καταργηθεί εδώ και 50 χρόνια, τα νομίσματα πλέον έχουν την αξία τις χώρας που τα εκδίδει! Το Bitcoin έχει αξία γιατί κάποιος θέλει να το αγοράσει / επενδύσει τα χρήματα του για να βγάλει κέρδος στην μεταπώληση !

20 ώρες πριν, tamis είπε

λοιπόν καλό θα είναι όταν δε γνωρίζουμε να μην εκφέρουμε γνώμη, το να εκτίθεσαι δεν είναι αρετή μακακία είναι. 😅
όσοι κατηγορούν τα crypto δεν έχουν καταλάβει ότι είναι η μοναδική μορφή πληρωμών χωρίς να φαίνεσαι πουθενά και χωρίς κανένας να μπορεί να απλώσει χέρι στην περιουσία σου... βλέπε πριν λίγα χρόνια όταν δεν σας άφηναν να βγάλετε πάνω από 60 ευρώ την μέρα από την τράπεζα λόγο capital controls. Η έννοια "κούρεμα" καταθέσεων απλά δεν μπορεί να γίνει. αν είναι ασφαλής η περιουσία σου λόγο μεταβολών της αξίας του κάθε κρύπτο νομίσματος? όσο ασφαλής είναι οι καταθέσεις σου και σε μια χώρα σαν την Κολομβία της Ελλάδος. τουλάχιστον στα crypto έχεις τεράστιες πιθανότητες να πολλαπλασιάσεις τα χρήματα σου. 
όχι δεν είναι πυραμίδα όσο και να το θέλατε κάποιοι. Πυραμίδα θα μπορούσε κάποιος να πει ότι είναι η τεράστια υπολογιστική δύναμη που χρειάζεται αυτό το σύστημα για μείνει όρθιο, εξού και το τεράστιο πρόβλημα σε πχ κάρτες γραφικών. όταν λεμε mining δε λέμε ότι σκάβουμε για να βρούμε κάτι. το mining είναι ουσιαστικά η πληρωμή του ιδιοκτήτη των Χ μηχανημάτων που στηρίζει όλο το σύστημα μεταφοράς των νομισμάτων, και αυτό γίνεται για να παραμείνει ασφαλής η διαδικασία και αποκεντρωμένη.
όσοι πχ αγόρασαν doge coins εδώ και 7 μέρες έχουν δει μια άνοδο στην περιουσία τους 505% την στιγμή που μιλάμε. κάποιοι θα βγάλουμε ΠΟΛΛΑ χρήματα γιατί το μυαλό μας δεν είναι σφραγισμένο στα στερεότυπα των γονιών μας. αν δε θέλετε καλά κάνετε, απλά μην το κατηγορείτε για πράγματα που δεν ισχύουν. 
Το paypal πλέον υποστηρίζει crypto coins, η Tesla υποστηρίζει για αρχή bitcoin για να αγοράσεις οχήματα, και αγόρασε bitcoins 1,5 δις δολλαρίων πριν λίγες μέρες που τα 3πλασίασε σε αξία. μόνο χώρες τριτοκοσμικές όπως η τουρκία δε τα γουστάρει που τα μυαλά της μεσαιωνικά μογγολικά 😅😅
και τέλος μην περιμένετε να αγοράσετε φθηνές κάρτες αφού η ίδια η Nvidia στήνει mega mining centers για την ίδια την εταιρία όπως και οι συνεργάτες της. οι τιμές μένουν ψηλά όχι μόνο λόγο mining αλλά επειδή υπάρχουν μόνο 2 εταιρίες παραγωγής chips στον κόσμο και απλά η παραγωγή δεν φτάνει για όλους. 🤷🏼‍♂️

edit: ΚΑΠΟΤΕ στο μακρινό παρελθόν το χρήμα της κάθε χώρας είχε την ανάλογη αξία βάση του χρυσού που είχε αποθηκευμένο. πλέον αυτό δεν ισχύει ιδιαιτερα με το δολλάριο και το ευρώ που τυπώνουν αβέρτα κουβέρτα χρήμα. αλλιώς δε θα υπήρχε πληθωρισμός και οι τιμές θα μένανε σταθερές στα χρόνια που περνάνε. απλοϊκά το λέω αλλά έτσι είναι.
 

Και ποιος ελέγχει αυτόν που κρατάει τα μηχανήματα στην πρίζα ; Τι θα συμβεί όταν βγάλει τα μηχανήματα από την πρίζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stefanos_13 είπε

Καλά θα ήταν(έχω και γω) αλλά χωρίς contracts στα σκαριά δεν το βλέπω.Μεχρι στιγμής απογοήτευση.Ελεγαν θα γίνει πανικός την Άνοιξη , σε λίγο πιάνουμε καλοκαίρι. Ιδωμεν !

 

Το cardano είναι ανώτερο του ΕΤΗ αλλά στην αγορά αυτό αν και συνεχίζει να έχει σημασία ειναι δευτερεύουσα δεν θα αδειάσει ο άλλος την καβάντζα του γιατί κάτι έχει καλύτερα specs ούτε θα αλλάξει η ψυχολογία για αυτόν τον λόγο. 

 

Εγώ πιστεύω ο μόνος τρόπος να χτυπήσει το cardano υψηλά νούμερα ειναι να γίνει social media μα@#@κία με το ETH σχετικά με τους miners το PoS κτλ κτλ που να φέρει μεγάλη αναστάτωση ανασφάλεια να ρήξει την τιμή του και εκει (εφόσον απο τεχνολογικής άποψης ειναι έτοιμο το ada ) θα δούμε μεγάλα νούμερα τουλάχιστον μεγάλο διψήφιο ποσό και ενδεχομένως σε βάθος 1,2 χρόνων και επικράτηση του cardano έναντι του  ETH. 

Αν δεν γίνει κάτι με το ETH και όλα εξελιχθούν ομαλά δεν βλέπω το cardano να φτουράει. 

Εγώ έχω και απο τα δύο απλά λόγω τιμής έχω αρκετά cardano οπότε θα ευνοηθώ πολύ περισσότερο αν ανέβει το cardano

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Τα κλασικά σχόλια από ανθρώπους που δεν μπορούν ακόμα να χωνέψουν την επιτυχία αυτού που θεωρούσαν φούσκα

και κλασσικά αν κάνει κανένα drop 10% σε μία μέρα, θα αρχίσουν να γίνονται πολλοί.
εγώ θα δώσω μια συμβουλή σε όλους. Αγοράστε ένα κρυπτονόμισμα, με όσα χρήματα θεωρεί ο καθένας λίγα, και βάλτε τα σε ένα πορτοφόλι. Αν έχετε μικρά παιδιά κάντε τους δώρο αυτό το πορτοφόλι μόλις ενηλικιωθούν.

αν το θυμηθείτε σε καμιά 10αριά χρόνια πείτε ένα ευχαριστώ!!!!
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Εγώ περιμένω το cardano να κάνει το μπαμ για να εξασφαλίσω μέχρι και τα μελλοντικά εγγόνια μου :P 

 

 

Μπαμ λέγοντας?

Πόσο να πάει χωρίς use case?

 

Επεξ/σία από SamSick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...