Προς το περιεχόμενο

Επισκευασμένο τουϊτερ


Coscas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Coscas είπε

Ο τεχνικός που το έφτιαξα είναι γιά πολλούς ο καλύτερος και τον προτείνουν μαζί με τα μαγαζιά στην Κανιγγος και την Ομόνοια (Κατακουζηνού κλπ)

Γι' αυτό και λίγο απογοητεύτηκα

Να βάλω άλλα tweeters το αποκλείω. Εχω φάει κόλλημα με τα συγκεκριμένα. Θα το θεωρώ "μπάλωμα"  

Θυμάμαι που τους πρότειναν στο avsite. Μαζί και τον δικό μου (Καλλιθέα) 

Πήρα ένα τλφ στην Σολωμού και μου φάνηκε αισιόδοξος (μου είπε να το πάω από κεί)

Λόγω κορωνοϊού, δυσκολο να πάω αλλά θα το προσπαθήσω αν δεν βρω απο κατι ξαδερφια ανταλλακτικό 

Σας ευχαριστω both

Προφανως δεν εχεις ακουσει πολλα ηχεια.. Ο ηχος για τον καθενα ειναι υποκειμενικος..

Εχω ακουσει hi-end χιλιαδων ευρω και δεν μου αρεσε γιατι ο ηχος ηταν flat-φυσικος και εγω εχω μαθει στον χρωματιστο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Coscas είπε

Δλδ, επανέρχεται ακριβώς στην αρχική του απόδοση;

Να πω την αλήθεια, θέλω τα υλικά να είναι ακριβώς τα ίδια. Να μη  πειραχτεί δλδ η αρχική κατασκευή

Νομίζω οτι δεν θα έχει και το ίδιο αποτέλεσμα 

Εχω λίγο "θεοποιήσει" εκείνη την εποχή του Hi Fi και ξέρω τώρα ότι θέλει κανείς χιλιάδες ευρω για να έχει ίδια ποιότητα 

Απλά, μου έκανε πολύ εντύπωση , που ενω το πήγα σε πολυ καλό τεχνικό, είχα τόσο αισθητή πτώση ποιότητας ήχου 

Μου εξήγησε οτι δεν θα επανέλθει ποτέ

Αλλος μου είπε ότι θα επανελθει

Θα με ενδιέφερε εμπειρία ατόμων, που έκαναν επισκευή πολλές φορές το ίδιο tweeter και είχαν τέλειο αποτέλεσμα

ψαξε να δεις στην ομονοια που ειναι το καφεκοπτειο λουμιδη.Στο λεω γιατι ενα στενο πριν υπαρχουν 2 μαγαζια ηλεκτρονικων που ειναι γεματα ηχεια και υλικα ηχειων(χαρτι κλπ)πηγαινα εκει οταν ημουν πιτσιρικας και αγοραζα ηχεια για να φτιαχνω αμαξια φιλων και να βγαζω χαρτζιλικι.Περασα 1 μηνα πριν απο κει υπηρχαν ακομα τα μαγαζακια αλλα κλειστα.τραβα ριξε μια ματια.Γλαδστονος λεγετε η οδος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, PLACEBO_89 said:

Προφανως δεν εχεις ακουσει πολλα ηχεια.. Ο ηχος για τον καθενα ειναι υποκειμενικος..

Εχω ακουσει hi-end χιλιαδων ευρω και δεν μου αρεσε γιατι ο ηχος ηταν flat-φυσικος και εγω εχω μαθει στον χρωματιστο!

 

Μου θύμισες όταν πήρα τα δικά μου και επειδή τότε η αντιπροσωπεία της Luxman, ήταν μαζί με της B&W (από εκεί "έκλεψε" την πατέντα matrix) ζήτησα και άκουσα τα θρυλικά B&W 801 σε άμεση σύγκριση με τα δικά μου. Εκτός του καλύτερου μπάσσου, οι υψηλές έμοιαζαν αρκετά. Εκεί κατάλαβα, ότι είναι πολύ καλά τα ηχεία μου και δεν ξανασχολήθηκα

Οσα ηχεία φίλων/συγγενών, άκουσα, ήταν η μέρα με τη νύχτα (στα ίδια χρήματα και watts ε;)

Iσως ήταν καλός και ο ενισχυτής μου. Ο μοναδικός ολοκληρωμένος, που έχει το "γεφύρωμα καναλιών" (4 ποτενσιόμετρα γιά πρίμα μπάσσα και όχι 2)

Τα τελευταία χρόνια, έχω συνδέσει το στερεοφωνικό μου με το pc και ακούω ως επί το πλείστον mp3 και mp4  και πολύ σπάνια βινύλια (αυτός και ο λόγος που τα καίω)

Εχεις δίκιο. Δεν έχω ακούσει πολλά ηχεία. Αλλά με τα δικά μου, είμαι ερωτευμένος :wub:

12 hours ago, zoupous said:

ψαξε να δεις στην ομονοια που ειναι το καφεκοπτειο λουμιδη.Στο λεω γιατι ενα στενο πριν υπαρχουν 2 μαγαζια ηλεκτρονικων που ειναι γεματα ηχεια και υλικα ηχειων(χαρτι κλπ)πηγαινα εκει οταν ημουν πιτσιρικας και αγοραζα ηχεια για να φτιαχνω αμαξια φιλων και να βγαζω χαρτζιλικι.Περασα 1 μηνα πριν απο κει υπηρχαν ακομα τα μαγαζακια αλλα κλειστα.τραβα ριξε μια ματια.Γλαδστονος λεγετε η οδος.

Θα το ψάξω φίλε μου. Είναι πολλά τελικά τα μαγαζιά 

Εγώ, μίλησα με τον Πανταζόπουλο και μου είπε να περάσω. Κάποια στιγμή θα πάω αν δεν βρω την λύση με τα ίδια ηχεία που είχαν κάτι ξαδέρφια. Ελπίζω να τα έχουν ακόμα και να είναι στο πατάρι

Ξαναπέρασα από τον τεχνικό που μου τα έφτιαξε, τα τέσταρε και μου είπε δεν παίρνουν φτιάξιμο , καθώς έχουν επισκευαστεί 2-3 φορές και τσάμπα θα τρέχω. Αλλαγή με ποιοτικά καινούργια μου πρότεινε αν το θελήσω

Ισως και να συμβιβαστώ με τον ήχο και να κάνω κάποιες ρυθμίσεις στα πρίμα μπασσα, ώστε να ακούγονται ίδια

Θα ενημερώσω όταν έχω εξελίξεις

Εγώ, το μόνο που ήθελα, ήταν αν κάποιοι με ίδια εμπειρία (πολλές δλδ επισκευές στο ίδιο tweeter), είδαν τόσο μεγάλη διαφορά στον ήχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2021 στις 4:51 ΜΜ, Coscas είπε

Εχω κάψει το τουϊτερ μου στο δεξί ηχείο μου (Luxman MS 11 2-way ηχειο με 2 μεγαφωνα δλδ. Μεσαία χαμηλά το midrange και υψηλές το τουϊτερ) πολλές φορές

Το έχω επισκευάσει 2-3 φορές (ίσως και περισσότερες), όπως το επισκεύασα και τώρα

Ακούω όμως να έχει πέσει κατά πολύ η ποιότητα του σε σύγκριση με το άλλο τουϊτερ που δεν έχει χαλάσει ποτέ

Ο τεχνικός μου είπε ότι αυτό είναι φυσιολογικό (έχει σκληρύνει) και δεν επανέρχεται

Εγώ, δεν είχα ακούσει διαφορά στις 2 πρώτες επισκευές

Τώρα, είναι η μέρα με την νύχτα (κρυστάλλινος ήχος στο καλό τουϊτερ, κατά το μισό διαύγεια στο επισκευασμένο)

Υπάρχει περίπτωση, να μην έκανε καλή δουλειά ο τεχνικός;

Ξέρω ότι θέλει κανονικά ανταλλακτικό, αλλά δεν υπάρχει περιπτωση να βρεθεί

Τα ηχεία αυτά, τα έχω απο το 1981 και είναι ο έρωτάς μου (μαζί με τον Luxman ενισχυτή μου)

Από τα πιό πρωτοπόρα ηχεία (matrix cloth πατέντα αντεγραμμένη απο την B&W)

luxman-ms11-slika-131789615.jpg.ee602fc55b76053426af55fa1ba86cb0.jpg

Ιδού και το επίμαχο τουϊτερ

luxman-ms11-slika-131789627.jpg.3f8a2ef58b4d22d0a37551d817ec73df.jpg

luxman-ms11-slika-131789605.jpg.102b6729fa8b0ccc566cdaf815cbd232.jpg

 

Νομίζω, τέτοια ηχεία , δεν βγαίνουν πλέον και θέλω το καλύτερο δυνατόν, χωρίς να τα αλλάξω

Αν γνωρίζετε λύσεις, θα χαρω να τις ακουσω

Αν το τουητερ έχει αφαιρούμενη κάψα φτιάχνεται.

Όπως το υποθέτω από τις αναφορές σου για το τωρινό πρόβλημα ,είναι μονάδα με ξεραμένο ferofluid που επίσης και αυτό αλλάζεται.

Αν αλλάξεις τουητερ έστω και με ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά , θέλει αλλαγή και στο δεύτερο ηχείο και συγχρόνως τροποποιήσεις στο crossover .

Mπλέξιμο δηλαδή και δεν θα είναι τα ίδια ηχεία πλέον.

Αν τα συνεχόμενα προβλήματα και επισκευές γίνονται σε ένα συγκεκριμένο ηχείο , χρειάζεται έλεγχος του crossover του καθώς επίσης και του ενισχυτή.

Σε συμβουλεύω να επικοινωνήσεις με τον PeterMeni από το avsite.gr

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, TEOKOS said:

Αν το τουητερ έχει αφαιρούμενη κάψα φτιάχνεται.

Όπως το υποθέτω από τις αναφορές σου για το τωρινό πρόβλημα ,είναι μονάδα με ξεραμένο ferofluid που επίσης και αυτό αλλάζεται.

Αν αλλάξεις τουητερ έστω και με ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά , θέλει αλλαγή και στο δεύτερο ηχείο και συγχρόνως τροποποιήσεις στο crossover .

Mπλέξιμο δηλαδή και δεν θα είναι τα ίδια ηχεία πλέον.

Αν τα συνεχόμενα προβλήματα και επισκευές γίνονται σε ένα συγκεκριμένο ηχείο , χρειάζεται έλεγχος του crossover του καθώς επίσης και του ενισχυτή.

Σε συμβουλεύω να επικοινωνήσεις με τον PeterMeni από το avsite.gr

Το έφτιαξα, όπως πάντα, στον Γουσέτη στην Καλλιθέα (πολύ καλός και προτεινόμενος από όλους. Μου είπε ότι οι πολλαπλές επισκευές, κάποια στιγμή, μειώνουν την απόδοση

Του πήγα και το άκουσε χτες και δεν του φάνηκε στο 50%  η απόδοση (περίπου στο 80% απόδοση το υπολόγιζε) 

Εβαλα μάλιστα το αριστερό (καλό) tweeter στο δεξί ηχείο και ήταν μια χαρά

Το επισκευασμένο tweeter στο αριστερό ηχειο...τα ίδια

Γιά τις τροποποιήσεις στο crossover και αφού επισκευαστεί με νέο υλικό, μου είπε ο τεχνικός μου γιά ενισχυτές (δεν φτιάχνει ηχεία)

Μίλησα με τον Πανταζόπουλο στην Σολωμού και μου είπε να περάσω να το δεί

Ηξερε τα ηχεία και ότι η Luxman είχε βγάλει αυτά τα ηχεία και πολύ χάρηκα (λίγοι ξέρουν ότι η Luxman έβγαλε ηχεία)

Είπες γιά έλεγχο του ενισχυτή. Εννοείς ότι έχει κάποιο "σήμα--τάση" που το καίει;

Η αλήθεια είναι ότι έκανα κάτι τέστ με συχνότητες (0-20000Hz) και συνδεδεμένο το στέρεο με το pc ε; Ηξερα οτι είναι επικίνδυνο για τα ηχεία και είχα πολυ χαμηλα το volume. Ομως...παει το tweeter. Αν και εκείνη την στιγμή και μετά, δεν είδα να έχει καεί. Τις επόμενες μέρες το άκουσα 

Εχω σκεφτεί κι΄εγώ αυτό που λες γιά τον ενισχυτή και γιατί καίει μόνο το δεξί tweeter. Το ρώτησα στον Γουσέτη και μου είπε ότι συμβαίνει

Οπως έγραψα και στα άλλα παιδιά, είμαι μέλος στο avsite χρόνια, αλλά επειδή έχω να γράψω πολύ καιρό, διστάζω να ξαναμπώ (από όπου φεύγουμε, ΔΕΝ γυρνάμε. Χα χα!)

Αν ομως ο PeterMeni είναι τόσο καλός, ίσως του στείλω pm (ήξερα αρκετούς άλλους συντονιστές, αλλά όχι αυτόν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...