Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia προειδοποιεί ότι οι ελλείψεις στις GPU θα συνεχιστούν καθ 'όλη τη διάρκεια του έτους


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενα νομισμα εχει παντα 2 οψεις,

να υπενθυμισω  για αλλη μια φορα  το φθινοπωρο καποιοι επαιτες ανεβαζαν αγγελιες ζητησης που απαιτουσαν να αγορασουν μεταχειρισμενες καρτες RTX 2070/2080 κατω απο 350 ευρω γιατι λεει η νεα 3070 που θα ειναι 50% καλυτερη θα ξεκιναει στα 550€! κι αυτο μονο απο φημες! πριν καν κυκλοφορησει στα μαγαζια και ανακοινωθει η official msrp τιμη της!

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 17/4/2021 στις 12:45 ΠΜ, panospeter είπε

Πέρα απο την πλάκα, κακό δικό τους κάνουν όσο αφορά το retail κομμάτι πωλήσεων σε βάθος χρόνο, αν κρατήσει για πολύ η κατάσταση.

Παραβαίνουν βασικές αρχές πωλήσεων όπως είναι το loyalty των main πελατών τους και την συνέχεια που επιβάλεται να υπάρχει στο community των gamers. Αλοίμονο τους αν ο πιτσιρικάς συνειδητοποιήσει (αφού δεν μπορεί να κάνει και αλλιώς) ότι μπορεί να βρει την χαρά και χωρίς το fortnite, CoD Warzone κλπ.

Εκτός βέβαια και αν η τεχνολογία είναι τόσο εθιστική πια, που ο junkie θα φτάσει μέχρι και να κλέψει προκειμένου να εξασφαλίσει την δόση του.

Δεν υπάρχει κανένα gamers communityκαι και κανένα loyalty απέναντι στις εταιρίες.

Αν αύριο ή σε 2-3-10 χρόνια σου βγάλει στοκ ΟΛΟΙ θα τρέξουν να πάρουν.Στη συντριπτική πλειοψηφία είμαστε σκλάβοι τους και παρακαλάμε να αγοράσουμε.
Εδώ οι εταιρίες έχουν πείσει τον κόσμο να δώσει 70 ευρώ σε game μετά τα διπλάσια σε lootbox και micro transactions , μετά άλλα 20-30 σε dlc και μου λέτε για loyalty και gaming community ? Μετρίου iq στη καλύτερη η συντριπτική πλειοψηφία αυτής της community. Ανίκανη κοινότητα κυριολεκτικά να ασκήσει οποιαδήποτε πίεση σε εταιρία.

Αυτό το ονειρικό embargo που λέτε μερικοί πως θα κάνουν οι gamers δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να γίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, panospeter said:

Αυτό γίνεται για λόγους ανταγωνισμού. Την επόμενη φορά που θα μπινελικόσετε τον ΟΤΕ για το ακριβό Internet θα ξέρετε που οφείλεται η τιμή του.

Spoiler

Ναι είδαμε και τις τιμές στο FTTH. 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Odyss3us είπε

 

αν ειναι να διαθεσεις 600 ευρω για ενα προιον που κοστιζει πανω απο 2000 τοτε η λογικη λεει οτι ειναι η καλυτερη εποχη για να επενδυσεις σε ολα τα υπολοιπα περιφερειακα, οθονες, ηχεια, πληκτρολογια, ποντικια, κλπ. 😏

επισης εδω και χρονια γνωριζουμε οτι οι πωλησεις σε desktop εχουν μειωθει γιατι το hardware της τελευταιας 5ετιας ειναι ολο και πιο future proof, τωρα αν καποιος αποφασισε εν μεσω καραντινας να μπει στο χωρο των υπολογιστων ακομα και για αυτον συμφερει ενα all-in-one desktop
 

 

σορρυ που θα στο χαλασω αλλα τα crypto ηρθαν για να μεινουν,  αυτες ειναι αποψεις 12 χρονια πριν και ειμαστε σε site τεχνολογιας οχι στο καφενειο της γειτονιας, θα σου προτεινα να ενημερωθεις καλυτερα απο το να αναμασας απαρχαιωμενες αποψεις, 12 χρονια φουσκα δεν υφισταται ουτε ο ορος volatile το καθιστα φουσκα, ειναι δυο εντελως διαφορετικα πραγματα , οπως συμβαινει και στη ζωη οσο πιο ενημερος εισαι τοσο λιγοτερες ασαφειες και ανακριβειες εχεις για οποιοδηποτε θεμα

με τον απεριοριστο χρονο που εχει καποιος λογω καραντινας αντι να μπαινει σε φορουμ και να κανει ranting -που ειναι η ευκολη λυση- θα μπορουσε καλλιστα να ψαχτει και να ενημερωθει οτι ακομα και με την υπερτιμημενη τιμη μιας καρτας γραφικων θα μπορουσε να κανει αποσβεση το εξτρα κοστος με mining και ενδεχομενως να εχει και κερδος

WTF??? να επενδύσω σε περιφερειακά? όχι φίλε μου να τα αγοράσω και να τα λιώσω θέλω όχι να επενδύσω.....όσο για το future proof δεν με ενδιέφερε καθόλου είχα και την 6800ΧΤ τι σημαίνει ότι επειδη θα αντέχει για τα επόμενα χρονια θα την κρατήσω? όχι δεν λειτουργώ ετσι έχω αλλάξει 4 κάρτες σε λιγοτερο από ένα χρόνο γούσταρα να δοκιμάζω και να εξελίσσω το Pc μου κομμάτι κομμάτι αυτη είναι η τρέλα μου και τώρα μου την κόβουν...δεν θα πεθάνω θα ρίξω άλλου τα λεφτά αναγκαστικά αφου είναι ετσι η αγορά, αλλά το πρόβλημα είναι αλλού όχι εγω που δεν μπορώ να αγοράσω κάρτα εννοούσα ότι τη ζημια θα έχουν πολλές εταιρείες περιφερειακών και όταν μιλάμε για εταιρείες μιλάμε για ανθρώπους οικονομια κλπ κλπ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Μια χαρά θα μπορούσε και η τριτοδεύτερη υλοποίηση κάποιας GPU να πουλάει την 1660super στα 300-350 ευρώ (από 230 που ήταν κάποτε) αλλά πλέον όλοι στα 550 την πουλάνε...  

1) Όχι φίλε μου δεν αξίζουν αυτή την τιμή. Και 2) έλλειψη υπάρχει αλλά όχι έτσι όπως τα παρουσιάζουν και σε καμιά περίπτωση δεν δικαιολογεί το x3.

ΥΓ: προτιμώ να παίζω pacman οπως είπε ένα παιδί παρά να δώσω 550ευρώ για μια σκουπιδοκάρτα (1660s)

Αυτός που πουλάει μια κάρτα, ας πούμε την 1660 super στο παράδειγμα σου, προφανώς το πιο πιθανό είναι ότι το κάνει για να αναβαθμίσει. Ας πούμε θέλει να πάει σε 3060ti. Όταν λοιπόν η 3060ti κάνει 1000€, λογικό είναι και αυτός να ζητάει 500 για την 1660super γιατι απλά αν στην δώσει στα 200 θα πρέπει να πληρώσει 800€ για mid range πυρήνα. Οπότε σου λέει, είτε την αγοράζει κάποιος στα 500 και παίρνω 3060ti είτε δεν την αγοράζει κανείς και μένω με την 1660super. Ας μη γελιόμαστε, και συ αυτό θα έκανες.

Βtw, εγώ που στα γραφώ έδωσα 1080ti στα 300€ πριν 3-4 μήνες, όταν οι υπόλοιποι τις είχανε 600 και 700.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, spyrage είπε

Και γίνει πχ φιλοτελιστής..????

ξέρεις υπάρχει ζωή και εκτός Η/Υ.....θες παραδείγματα?

mountain-urban cycling

αυτοκίνητα-μοτοσυκλέτες

άλλα gadgets drones, smartphones κτλ

φωτογραφία-βιντεογράφηση

άνοιξε το μυαλουδάκι σου λίγο αμέσως στην ειρωνεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, elteo είπε

ξέρεις υπάρχει ζωή και εκτός Η/Υ.....θες παραδείγματα?

mountain-urban cycling

αυτοκίνητα-μοτοσυκλέτες

άλλα gadgets drones, smartphones κτλ

φωτογραφία-βιντεογράφηση

άνοιξε το μυαλουδάκι σου λίγο αμέσως στην ειρωνεία.

Αυτα υπαρχουν ηδη φιλε μου στην ζωη μας, δεν μπορω να σκεφτω καποιον να παιζει πχ μονο και να μην εχει κατι απο αυτα, και οχι δεν ειρωνευομαι αλλα βρισκω τραγικες τις προσπαθειες που λενε να τιμωρησουμε την nvidia γιατι δεν μας πουλαει φτηνες καρτες πια, οι εποχες αλλαζουν και οι εταιριες φτιαχνονται για το κερδος και αυτα που λετε ανηκουν στην σφαιρα της φαντασιας το λιγοτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Εγώ δεν λέω να τιμωρήσετε την Nvidia γιατί δεν παίζω καν παιχνίδια.

2) Tα χόμπι υπάρχουν αλλά κανένας δεν τα κάνει παράλληλα γιατί αν ασχοληθείς σοβαρά όπως με το pc gaming κοστίζουν ΠΟΛΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2021 στις 2:03 ΜΜ, elteo είπε

Εκτός και αν ο gamer αλλάξει χόμπι και ενδιαφέροντα.

Ας αλλάξουν όλοι χομπυ και ενδιαφέροντα. Εγώ τρέχω κάνω γυμναστική βάρη βλέπω ταινίες ε δεν θα παρατήσω το gaming που με χαλαρώνει όσο τίποτα. Ούτε θα κάτσω να δω μπάλα που σιχαίνομαι ούτε θα πάω να σκοτωθω με καμία μηχανή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Thresh είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ναι είδαμε και τις τιμές στο FTTH. 😛

 

μην κάνεις τον χαζό. το FTΗΗ είναι μέσο πρόσβασης και όχι υπηρεσία.

Σύμφωνα με συνέντευξη  που έδωσε ο πρόεδρος της ΕΕΤΤ, o ΟΤΕ δεν ρυθμίζετε για τα κάτωθι:

o Διεθνείς τηλεφωνικές υπηρεσίες για οικιακούς πελάτες
o Διεθνείς τηλεφωνικές υπηρεσίες για μη οικιακούς πελάτες
o Εκκίνηση κλήσεων σε δίκτυα κινητής τηλεφωνίας
o Τέλη τερματισμού κινητών επικοινωνιών, στην οποία η Cosmote κατέχει θέσει ΣΙΑ μαζί με τις άλλες δύο εταιρείες κινητών επικοινωνιών
o Διεθνής περιαγωγή σε δίκτυα κινητών επικοινωνιών και
o Υπηρεσίες και δίκτυα ραδιοτηλεοπτικών εκπομπών.

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ας αλλάξουν όλοι χομπυ και ενδιαφέροντα. Εγώ τρέχω κάνω γυμναστική βάρη βλέπω ταινίες ε δεν θα παρατήσω το gaming που με χαλαρώνει όσο τίποτα. Ούτε θα κάτσω να δω μπάλα που σιχαίνομαι ούτε θα πάω να σκοτωθω με καμία μηχανή. 

Ε τότε πλήρωνε. Δεν στο απαγορεύει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elteo είπε

Ε τότε πλήρωνε. Δεν στο απαγορεύει κανείς.

Ευτυχως είχα πάρει 5700xt στα 369 όταν είχε βγει και τη βγάζω άψογα σίγουρα δεν θα έδινε 1000 1500 για να αγοράσω με τις τιμές που έχουν σήμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Herald said:

Αυτός που πουλάει μια κάρτα, ας πούμε την 1660 super στο παράδειγμα σου, προφανώς το πιο πιθανό είναι ότι το κάνει για να αναβαθμίσει. Ας πούμε θέλει να πάει σε 3060ti. Όταν λοιπόν η 3060ti κάνει 1000€, λογικό είναι και αυτός να ζητάει 500 για την 1660super γιατι απλά αν στην δώσει στα 200 θα πρέπει να πληρώσει 800€ για mid range πυρήνα. Οπότε σου λέει, είτε την αγοράζει κάποιος στα 500 και παίρνω 3060ti είτε δεν την αγοράζει κανείς και μένω με την 1660super. Ας μη γελιόμαστε, και συ αυτό θα έκανες.

Βtw, εγώ που στα γραφώ έδωσα 1080ti στα 300€ πριν 3-4 μήνες, όταν οι υπόλοιποι τις είχανε 600 και 700.

Μιλάω για τα καταστήματα.

Δεν ασχολούμαι καν με τους ιδιώτες πωλητές του internet. Αυτοί ας την πουλήσουν και 1000.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, panospeter said:
Spoiler

 

μην κάνεις τον χαζό. το FTΗΗ είναι μέσο πρόσβασης και όχι υπηρεσία.

Σύμφωνα με συνέντευξη  που έδωσε ο πρόεδρος της ΕΕΤΤ, o ΟΤΕ δεν ρυθμίζετε για τα κάτωθι:

o Διεθνείς τηλεφωνικές υπηρεσίες για οικιακούς πελάτες
o Διεθνείς τηλεφωνικές υπηρεσίες για μη οικιακούς πελάτες
o Εκκίνηση κλήσεων σε δίκτυα κινητής τηλεφωνίας
o Τέλη τερματισμού κινητών επικοινωνιών, στην οποία η Cosmote κατέχει θέσει ΣΙΑ μαζί με τις άλλες δύο εταιρείες κινητών επικοινωνιών
o Διεθνής περιαγωγή σε δίκτυα κινητών επικοινωνιών και
o Υπηρεσίες και δίκτυα ραδιοτηλεοπτικών εκπομπών.

 

 

Spoiler

 

Τότε πως δίνει έστω και ελάχιστα φτηνότερα από Vodafone ή Wind οικιακά πακέτα με FTTH? 

Βέβαια το να ρίξει τις τιμές χονδρικής ώστε να πέσουν κι αυτές τις λιανικής (προφανως όχι κάτω από τους εναλλακτικούς) δεν προβλέπεται. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...