Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia προειδοποιεί ότι οι ελλείψεις στις GPU θα συνεχιστούν καθ 'όλη τη διάρκεια του έτους


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, APR21 είπε

cryptominers και scalpers αγοραζουν σε μεγαλες ποσοτητες για κερδοσκοπικους λογους και χειραγωγουν τη ζητηση παρανομα...

Δεν υπαρχει καποιος να ρυθμισει αυτην την κατασταση με ποσοστωσεις στις αγορες?Π.Χ. Οι μεγαλοι εμποροι να υποχρεωνουν ανα ατομο 2κομματια αντι δεκα που παιρνουν οι ανωτερω...για παρτυ τους και εχουν δημιουργησει χαος στις τιμες...

Τα έχουν καταφέρει στο Ταιβάν. Πουλάνε αυστηρά μόνο σε gamers μόνο ένα τεμάχιο ανά πελάτη. Μόνο σε φυσικό κατάστημα, όχι online. Είδα vid στο yt, να βλέπεις τα ράφια να ξεχειλίζουν από gpu όπως τις καλές παλιές εποχές. Απίστευτο.
 

Επεξ/σία από Eleni_97
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Eleni_97 είπε

Δεν τίθεται θέμα "φτηνής" κάρτας. Ένα προϊόν όταν πωλείται στο msrp, είναι στην πραγματική και δίκαιη για όλους σχέση τιμής - αξίας όπως έχει οριστεί από τον κατασκευαστή. 500 ευρώ για μία 3060ti μπορεί σε εσένα να φαίνεται φτηνό, και σε κάποιον άλλον μπορεί να είναι 2 ή τρεις ολόκληροι μισθοί. Το φτηνό και το ακριβό λοιπόν ορίζονται από την τσέπη του κάθε αγοραστή. Και η αισχροκέρδεια ορίζεται από την αύξηση της τιμής από το msrp εις τριπλούν. Αν συμφωνείς με τις "business" πρακτικές των κερδοσκόπων σου δίνω συγχαρητήρια και σου βγάζω και το καπέλο (sarcasm). 

Btw, δούλεψε πάνω στις ρατσιστικές σου τάσεις. Είναι αντιαισθητικό το 2021.

Να σου κάνω και γω μια ερώτηση? 

Για παράδειγμα μια κάρτα σε msrp είναι 200ε. Και λόγο ζήτησης και μεγάλης έλλειψης δεν έχω δικαίωμα σαν κατάστημα να το δίνω 1000? 1500 η όσο πάει η τιμή τσπ? Όχι? Ποιος το ορίζει το ποσό πάνω από την msrp τιμή θα πάω σαν κατάστημα? Εσύ? Εγώ? Η αγορά? Η ζήτηση? Τι το ορίζει? 

 

Και μιας μίλησες πιο πάνω για το πως μολύνουν το περιβάλλον οι miners... Οκ εγώ μαζί σου.... Αλλά αντί να ψάχνεις για νέα κάρτα ( και να βάλεις το λιθαράκι σου στην μόλυνση), γιατί απλά δεν κάνεις κάτι πιο ουσιαστικό από ένα μνμ στο ινσομνια? Σταματά να χαλάς ρεύμα... Ζήσε σε μια φάρμα τέλεια θα είναι. 

Θέλετε όλοι μια κάρτα και το καταλαβαίνω ( είμαι μέσα σε αυτούς) 

Αλλά μας αρέσει δεν μας αρέσει.... Είναι προσφορά ζήτηση... Οι miners θα δώσουν 1000ε πάνω από το msrp... Εσύ και γω όχι...το δεχόμαστε και πάμε παρακάτω.... Μην λέμε όμως λαμακιες για περιβάλλον και κουραφέξαλα για να υποσηριξουμε την θέση μας. 

Επεξ/σία από thiva7
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά λογικό αφού ολλοι που της έχουν πάρει σκάβουν για να φτάσουν Κίνα 

1 ώρα πριν, Eleni_97 είπε

Δεν υπάρχουν "τιμές 2019" και δεν υπάρχει "προσφορά και ζήτηση". Αυτό είναι γιγάντιο ψέμα για να εκμεταλλεύονται οι εταιρείες το πορτοφόλι του κοσμάκη. Το πρόβλημα δεν είναι η σχέση προσφοράς και ζήτησης, το πρόβλημα είναι τα bots των scalpers και miners που αγοράζουν όλο το στοκ στο μικροδευτερόλεπτο που ανεβαίνει το προϊόν διαθέσιμο στην ιστοσελίδα του κάθε καταστήματος. Είναι επιλογή του καταστήματος να ανεβάσει την τιμή δεν τους υποχρεώνει κανένας - πράγμα που είναι νόμιμο στην ελεύθερη αγορά αλλά ο νόμος δεν συμβαδίζει πάντοτε με την ηθική. Ενημερώσου πρώτα και μετά μίλα.

Όσο για την άποψη που έχεις ότι ένας miner προσφέρει περισσότερα στην κοινωνία από έναν gamer... επειδή "παράγει" κάτι όπως λες... αν εννοείς το να βγάζει κανείς λεφτά "out of thin air" που στην πραγματικότητα το μόνο που προκύπτει είναι η ταχύτατη κατανάλωση των φυσικών πόρων του πλανήτη και η καταστροφή του περιβάλλοντος... τι να σου πω, ο καθένας με τις ηθικές αξίες που του έχει δώσει το σπίτι του.

Ωραιος ξερω ατομα που εχουν πανω απο δυο 3080 και σκαβουν απλα τραγικο να εχουμε δυο μηνες σειρα απο το Πλαισιο και να σε καλει για να δωσει τη σειρα σου σε αλλον απο 1200 στα 1500 για μια 3080 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Να σου κάνω και γω μια ερώτηση? 

Για παράδειγμα μια κάρτα σε msrp είναι 200ε. Και λόγο ζήτησης και μεγάλης έλλειψης δεν έχω δικαίωμα σαν κατάστημα να το δίνω 1000? 1500 η όσο πάει η τιμή τσπ? Όχι? Ποιος το ορίζει το ποσό πάνω από την msrp τιμή θα πάω σαν κατάστημα? Εσύ? Εγώ? Η αγορά? Η ζήτηση? Τι το ορίζει? 

 

Και μιας μίλησες πιο πάνω για το πως μολύνουν το περιβάλλον οι miners... Οκ εγώ μαζί σου.... Αλλά αντί να ψάχνεις για νέα κάρτα ( και να βάλεις το λιθαράκι σου στην μόλυνση), γιατί απλά δεν κάνεις κάτι πιο ουσιαστικό από ένα μνμ στο ινσομνια? Σταματά να χαλάς ρεύμα... Ζήσε σε μια φάρμα τέλεια θα είναι. 

Θέλετε όλοι μια κάρτα και το καταλαβαίνω ( είμαι μέσα σε αυτούς) 

Αλλά μας αρέσει δεν μας αρέσει.... Είναι προσφορά ζήτηση... Οι miners θα δώσουν 1000ε πάνω από το msrp... Εσύ και γω όχι...το δεχόμαστε και πάμε παρακάτω.... Μην λέμε όμως λαμακιες και περιβάλλον και κουραφέξαλα για να υποσηριξουμε την θέση μας. 

Την αύξηση στην τιμή την ορίζει η αισχροκέρδεια από κερδοσκόπους καταστηματάρχες και άλλους. Λόγοι και δικαιολογίες για να το κάνουν υπάρχουν πολλοί, όλα παίζουν στην ελεύθερη αγορά.

Στη μόλυνση δεν βάζουμε εσύ κι εγώ το λιθαράκι μας, που έχουμε έναν - δύο υπολογιστές στο σπιτικό μας. Οι mining farms με τις δεκάδες/χιλιάδες gpu βάζουν το "λιθαράκι" τους. 

Δεν υπάρχει προσφορά και ζήτηση. Υπάρχουν τα bots τα οποία αρπάζουν όλο το στοκ από τα online καταστήματα σε μικροδευρόλεπτα. Μην κοροϊδεύεστε και μην επαναλαμβανόμαστε.

Επεξ/σία από Eleni_97
  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονοι τους είναι ότι θέλουν κάνουν 

τώρα ειδικά που βγάζουν τα αντερα τους απο τα αλλα προϊόντα και υπηρεσίες ποιος γ....ει τους desktop users 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, APR21 said:

cryptominers και scalpers αγοραζουν σε μεγαλες ποσοτητες για κερδοσκοπικους λογους και χειραγωγουν τη ζητηση παρανομα...

Δεν υπαρχει καποιος να ρυθμισει αυτην την κατασταση με ποσοστωσεις στις αγορες?Π.Χ. Οι μεγαλοι εμποροι να υποχρεωνουν ανα ατομο 2κομματια αντι δεκα που παιρνουν οι ανωτερω...για παρτυ τους και εχουν δημιουργησει χαος στις τιμες...


 

πολυ ωραια θα παω εγω αυριο που λες και θα παρω 2 καρτες κατα συμπτωση θα παει και η μανα μου θα παει και ο πατερας μου θα παει και ο σκυλος μου και θα παρει αλλες 2. 

 

Επισης για κατι περι μαυραγοριτισμου και αλλα ψεκασμενα περι «ορθης» τιμης και ηθικης. Μαυραγοριτισμος ειναι οταν πουλας παρανομα. Απο που και ως που ειναι παρανομα να πουλησω κατι που πηρα 500 στα 1500?

 

και κατι ακομα για τις μπουρδες περι περιβαλλοντος που ακουστηκαν. Το νετφλιξ κοστιζει πολυ ρευμα. Το νετφλιξ εχει την μεγαλυτερη καταναλωση σε bandwidth σε ολο το ιντερνετ. Εγω λεω να βγαλουμε νομο και να απαγορευσουμε στο νετφλιχ να παιζει πανω απο 720p. 
 

επισης το fortnite κοστιζει πολυ ρευμα. Τοσα εκατ pc επι 200 300 watt για βαλε ποσο ειναι σρο συνολο του πλανητη. Μηπως πρεπει να απαγορευτει το fortnite?

 

α ξεχασα  το φεψεβοοκ και το ινσταγραμ χρησιμοποιουνται κυριως για να ανεβαινουν φωτο με σκυλακια  . δηλαδη η μεγαλυτερη σε επισκεψιμοτητα σελιδα στο ιντερνετ ξοδεύει τερασριο ρευμα αρα και φυσικους πορους για αχρηστα πραγματα.  Να το κλεισουμε και το φαψεβοοκ. 


ετσι για να βλεπουν καποιοι «περιβαλλοντολογοι» που οδηγουν τα αστεια τους επιχειρηματα

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα καταλήγουμε ότι αυτό που είπαν στην αρχή ήταν ψέμα ότι θα έχουν επάρκεια.

Ήταν να βγάλουν 1000 κομμάτια είδαν ότι οντως κοστίζουν σαν συλλεκτικές και αποφάσισε να βγάλει επόμενη σειρά.
Ελπίζω να μην είναι συλλεκτική σειρά και αυτή..
.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς υπάρχει μεγάλη έλλειψη σε chips γενικά , λόγω της τεράστιας ζήτησης , και του βίαιου ψηφιακού μετασχηματισμού της παγκόσμιας οικονομίας λόγω covid. Διάβαζα ότι τα καινούργια εργοστάσια της intel στην Αριζόνα δεν θα είναι έτοιμα πριν το 2025 και η TMSC ετοιμάζεται να επενδύσει κοντά 100δισ σε  νέες επενδύσεις .Μέχρι να αποσώσουν αυτά και να βγουν προιόντα στην αγορά θα πάρει πολύ χρόνο. Ούτε το 2022 θα ομαλοποιηθεί η  κατάσταση θα το δείτε. Όσο για τον πέτσινο τον πράσινο  και την θείτσα του την κόκκινη , σιγά μην σκάσουν , μια χαρά κερδίζουν και τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, Eleni_97 said:

Την αύξηση στην τιμή την ορίζει η αισχροκέρδεια από κερδοσκόπους καταστηματάρχες και άλλους. Λόγοι και δικαιολογίες για να το κάνουν υπάρχουν πολλοί, όλα παίζουν στην ελεύθερη αγορά.

Στη μόλυνση δεν βάζουμε εσύ κι εγώ το λιθαράκι μας, που έχουμε έναν - δύο υπολογιστές στο σπιτικό μας. Οι mining farms με τις δεκάδες/χιλιάδες gpu βάζουν το "λιθαράκι" τους. 

Δεν υπάρχει προσφορά και ζήτηση. Υπάρχουν τα bots τα οποία αρπάζουν όλο το στοκ από τα online καταστήματα σε μικροδευρόλεπτα. Μην κοροϊδεύεστε και μην επαναλαμβανόμαστε.


για να μην επαναλαμβανομαστε λοιπον μερικα απλα μαθηματα οικονομικης επιστημης βρεφονηπιακου. Την αυξηση την τιμη την οριζει η προσφορα και η ζητηση. Αν πολυς «κοσμακης» θελει καρτα τελειωνουν οι καρτες. Αν λιγοι παιρνουν καρτες το μικρο καταστημα θα ριξει την τιμη για να βγει πρωτο στο σκρουτζ και το πλαισιο θα ακολουθησει με προσφορες για να μην χασει την αγορα απο τους μικρους. Αν ξεμεινει η χωρα απο καρτες τελος η τιμη θα παει στο θεο. 
 

δεν ειναι αισχροκερδια να ζητας αμοιβη για τη δουλεια σου. Το οτι το πλαισιο σου εξασφαλιζει προιον σε ελλειψη απαιτει εξτρα αμοιβη. Τι παει να πει αισχροκερδια. Απο που σταματαει το κερδος και αρχιζει το αισχρο κερδος;

 

δηλαδη εσυ θελεις 200 να κανει η καρτα στο εργοστασιο και να στην πουλησουν 100;

 

εγω λεω να βαλουμε την ελενη97 υπουργο να καθοριζει ποιο ειναι το επιτρεπτο κερδος 

 

παμε στα μποτς. Λες υπαρχουν μποτς που αρπαζουν το εμπορευμα σε δευτερολεπτα. Μαλιστα. Ναι τι;

οταν η blizzard εβγαζε εισιτιρια blizzcon και η αππλ για τις παρουσιασεις εφευγαν σε 10 δευτερολεπτα. Μετα απο 1 ωρα τιποτα. Για ενα show που θα γινει την επομενη χρονια!!

 

να σου πω. Γιατι δεν γινεται το ιδιο σε αλλα προιοντα αραγες; Γιατι δεν υπαρχουν μποτς εκει; Μηπως γιατι κανεις δε νοιαζεται; Μηπως γιατι εχεις μπλεξει το αιτιο με το αιτιατο;

 

δεν προκαλουν την  ελλειψη τα μποτς
η ελλειψη προκαλει τα μποτς

παμε στη μολυνση τωρα. Ναι εσυ προκαλεις τη μολυνση δεν την προκαλει ο μινερ. Εσυ βλεπεις νετφλιξ αλλα μαζι με σενα βλεπουν αλλα 100 εκατομυρια. Μαζι με σενα παιζουν μινεκραφτ αλλα 10 εκατομυρια. Για προσθεσε ολους αυτους τους υπολογιστες ποσο ρευμα καινε

 

αρα σταματα να εισαι ο κλασσικος φραπεδοελληνας κλαψουρης και απολογησου πρωτα για το δικο σου εγκλημα κατα του περιβαλλοντος και μετα για τους αλλους.

 

τουλαχιστον οι αλλοι παραγουν και κατι 

Εσυ ουτε αιολικα δε θες

 

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mAs_81 είπε

Πες μας κατι που δεν ξέραμε βρε Nvidia....και μακάρι να μείνει αυτο μονο στις κάρτες γραφικών , αλλα βλέπω να επεκτείνεται σε όλο το hardware γενικοτερα..

Ήδη MSI,ASUS έχουν ανακοινώσει αυξήσεις σε τιμές εκτός απο κάρτες γραφικών και σε μητρικές , και απ’οτι βλέπω οι τιμές για ram ακολουθούν..

Οι msrp τιμές απλα θα μένουν στις ανακοινώσεις του launch , και οπως πάντα , δεν ειναι αναγκαστικές..Ειναι σαν την προτεινόμενη τιμή που βλέπουμε στα πατατάκια ενα πραμα..Τωρα το ποσο θα ανεβαίνουν εξαρτάται απο τη ζήτηση,είτε ειναι miner , είτε ειναι gamer , είτε φοιτητής που θέλει να πάρει λαπτοπ με 3060 με τα 200 της κοινωνικής μέριμνας..

Επισης να προσθέσω ότι τα bitcoin δε «φτιάχνονται» , και πλέον δεν γίνεται mining για αυτο με κάρτες γραφικών,τουλάχιστον σε επικερδές επίπεδο..Η όλη «ζημιά» γίνεται με τα altcoins..  

Δεν ξερω πότε/αν θα φτιάξει ποτέ η φαση αυτή , αλλα κρατώ πολυ μικρό καλάθι....

 

Τι μικρό καλάθι, εδώ είχαν κάνει τις μητρικές απλά διπλή τιμή πριν την κρίση. 300 ευρώ η Aurus extreme για τον threadripper 2ης γενιάς, 1000άρικο η Aurus extreme για την 3η γενιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Eleni_97 said:

Τα έχουν καταφέρει στο Ταιβάν. Πουλάνε αυστηρά μόνο σε gamers μόνο ένα τεμάχιο ανά πελάτη. Μόνο σε φυσικό κατάστημα, όχι online. Είδα vid στο yt, να βλέπεις τα ράφια να ξεχειλίζουν από gpu όπως τις καλές παλιές εποχές. Απίστευτο.
 


εμ ετσι ειναι

γιατι να εχουμε ελευθερη αγορα και καπιταλισμο; Κουμμουνισμος λοιπον και ολα θα λυθουν. Οπως στην εσσδ που για να παρεις γαλα και να βρεις κρεας στα σουπερ μαρκετ επρεπε να εχεις γερο στο σπιτι να πιανει απο το πρωι θεση στην ουρα. 
 

πουλες λοιπον ελενη αν γινουμε και εμεις ετσι θα στειλω τον παππου μου και την γιαγια μου στην ουρα επισης το σκυλο μου και τη γατα μου και θα μαζεψω καμια 20 αρια καρτες να τις πουλησω στο ινσομνια. 

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...