Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia προειδοποιεί ότι οι ελλείψεις στις GPU θα συνεχιστούν καθ 'όλη τη διάρκεια του έτους


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Eleni_97 είπε

Δεν υπάρχουν "τιμές 2019" και δεν υπάρχει "προσφορά και ζήτηση". Αυτό είναι γιγάντιο ψέμα για να εκμεταλλεύονται οι εταιρείες το πορτοφόλι του κοσμάκη. Το πρόβλημα δεν είναι η σχέση προσφοράς και ζήτησης, το πρόβλημα είναι τα bots των scalpers και miners που αγοράζουν όλο το στοκ στο μικροδευτερόλεπτο που ανεβαίνει το προϊόν διαθέσιμο στην ιστοσελίδα του κάθε καταστήματος. Είναι επιλογή του καταστήματος να ανεβάσει την τιμή δεν τους υποχρεώνει κανένας - πράγμα που είναι νόμιμο στην ελεύθερη αγορά αλλά ο νόμος δεν συμβαδίζει πάντοτε με την ηθική. Ενημερώσου πρώτα και μετά μίλα.

Όσο για την άποψη που έχεις ότι ένας miner προσφέρει περισσότερα στην κοινωνία από έναν gamer... επειδή "παράγει" κάτι όπως λες... αν εννοείς το να βγάζει κανείς λεφτά "out of thin air" που στην πραγματικότητα το μόνο που προκύπτει είναι η ταχύτατη κατανάλωση των φυσικών πόρων του πλανήτη και η καταστροφή του περιβάλλοντος... τι να σου πω, ο καθένας με τις ηθικές αξίες που του έχει δώσει το σπίτι του.

Tα έχεις λίγο χαμένα. 

Όταν όπως η ίδια γράφεις τα bots αγοράζουν όλο το στοκ σε μικροδευτερόλεπτα τότε ΠΡΟΦΑΝΩΣ υπάρχει έλλειψη σε κάρτες, αφού παραδέχεσαι πως δεν υπάρχει στοκ!! Η τελοσπαντων η ζήτηση είναι μεγαλύτερη από την προσφορά. Αναιρείς τον εαυτό σου δηλαδή.

Ενα κατάστημα που ανεβάζει την τιμή δεν είναι ανήθικο. Να στο θέσω απλά. Υπάρχει ένα κατάστημα στην Ελλάδα που έχει μόνο μια 3090. Πας εσύ και του λές σου προσφέρω 1500 που είναι το MSRP. Πάω εγώ και του λέω σου προσφέρω 3000€. Αν την δώσει σε μένα είναι ανήθικο? Προφανώς και όχι. Ε αυτό ακριβώς συμβαίνει αυτη τη στιγμή, από την στιγμή που και με τις τωρινές τιμές δεν υπάρχει στοκ αυτόματα σημαίνει οτι υπάρχουν αρκετά άτομα σαν και μένα στο παράδειγμα που θέλουν να δώσουν περισσότερα χρήματα από εσένα για να πάρουν μια κάρτα πρώτοι.

Το αστείο είναι οτι νομίζεις πως αν οι τιμές ήταν στο MSRP θα είχες κάρτα. Πλανάσαι. Αν οι τιμές ήταν στο MSRP δεν θα είχες κάρτα ΟΥΤΕ σε 300 χρόνια. Γιατί? Γιατί ΟΛΟΙ θα αγοράζαν. Άλλωστε αυτό ακριβώς κάνει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης. Αυξομειώνει την τιμή έως ότου η προσφορά και η ζήτηση έρθουν σε ισορροπία. 

Πάντως τα bots δεν προκαλούν καμία έλλειψη. Αν ήταν έτσι θα είχαμε bots παντού. Στις κοκά κολές γιατί δεν υπάρχουν bots να πάνε οι τιμές της κοκά κόλας στο θεό? Γιατί απλά αν πουληθούν όλες οι κοκά κόλες αύριο το πρωί θα παραχθούν αλλά 10 μύρια. Με τις κάρτες δυστηχώς δεν γίνεται αυτό.

Τώρα για τις ηθικές αξίες και το ενεργειακό αποτύπωμα μη το πιάσουμε, δεν λέει. Αν δεν πας στη δουλειά με ποδήλατο ή με τα πόδια δεν με πείθεις. Εγώ το κάνω σαν αντιστάθμισμα στο mining. Κομπλέ? 

2 ώρες πριν, dieksodo είπε

ε βεβαια γιατι πρεπει το πλαισιο να πουλαει σε τιμεσ 2019 πως τολμα και βαζει οτι τιμη γουσταρει. δηλαδη οτι μας συμφερει. επειδη δηλαδη θες εσυ καρτα γραφικων φτηνα πρεπει ο αλλος να στη δωσει? και γιατι να στη δωσει εσενα και οχι στον κινεζο που φτιαχνει βιτκοιν? αυτος τουλαχιστον παραγει κατι. εσυ τι παραγεις? χαμενο χρονο στο call of duty ? ή 300fps στο minecraft που εχει αναλυση doom 1993?

για ελατε στα συγκαλα σας μερικοι ρε παιδια. η αγορα χρειαζεται επεξεργαστικη ισχυ. ποιος θα αποφασισει ενα προιον σε "σπανη" πως θα διανεμηθει? οι αδμιν του ινσομνια? το κρατος? η καθε eleni97 που ξυπνησε ξαφνικα και θελει καρτα? 

 

οχι

εχουμε ενα θαυμαστο πραγμα που ονομαζουμε αγορα και ενα ματσο χαρτακια που ονομαζουμε λεφτα. αυτα καθοριζουν ποιος εχει αναγκη τη καρτα περισσοτερο. δε θες να δωσεις 439543 ευρω ? υπαρχει λυση. μην τα δωσεις. προβλημα λυθηκε.

αλλα το να ζητας απο ενα καταστημα να σου δωσει φτηνα (τιμες 2019) κατι που εχει συγκεκριμενο κοστος ειναι αστειο

και οχι το κοστος δεν προσδιοριζεται απο το κοστος κατασκευης. προσδιοριζεται απο τις αναγκες του κοσμου. οσο περισσοτερες τοσο πιο ΧΡΗΣΙΜΟ ειναι αρα τοσο μεγαλυτερο κοστος εχει. ενα μπουκαλι νερο  κανει 1 ευρω στη πλατεια συνταγματος αλλα 100 ευρω στην ερημο σαχαρι. αν θεωρεις πως αυτος που το πουλαει 100 ευρω ειναι σκαλπερ υπαρχει λυση. μην το παρεις. να δουμε πως θα ζησεις ομως μεσα στην ερημο 

 

οσον αφορα τη λυση της διατιμησης που λενε μερικοι (ναι οταν λες πως καποιος ειναι σκαλπερ και αρα κανει παρανομια ουσιαστικα λες να κλειδωσει η τιμη) ειναι οτι πιο βλακωδες υπαρχει σαν λυση. μαθηματικα βρεφονηπιακου να ξερει καποιος καταλαβαινει πως αν το πλαισιο πει πουλαω σε τιμες "φυσιολογικες" θα παω εγω αυριο και θα παρω 10 καρτες και θα τις βαλω για πουλημα στο ινσομνια στη διπλασια τιμη. το πλαισιο θα ξεμεινει και η λυση παλι θα ειναι η ιδια. χωρις αποδειξη χωρις εγγυηση χωρις υποστηριξη χωρις δικτυο 20 καταστηματων αλλα καποιος τρεχαγυρευε "εμπορος" στο ινσομνια. 

 

μπραβο παιδια και γαμω τις λυσεις

Διάβαζα το ποστ και νόμιζα ότι το έγραψα εγώ! ΕΥΓΕ, αλήθεια. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αντίσκηνο και καρεκλάκι έξω απο την Nvidia για να θυμηθούμε εποχές iphone , εγω παλι δεν νομιζω οτι φταινε οι miners οσο λενε , ευκολος στοχος να ριξεις την ευθύνη , ο ελέφαντας στο δωμάτιο ειναι το grey market , η δευτερογενής αγορά , εκει πέφτει και η χειραγώγηση 

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Eleni_97 είπε

Την αύξηση στην τιμή την ορίζει η αισχροκέρδεια από κερδοσκόπους καταστηματάρχες και άλλους. Λόγοι και δικαιολογίες για να το κάνουν υπάρχουν πολλοί, όλα παίζουν στην ελεύθερη αγορά.

Στη μόλυνση δεν βάζουμε εσύ κι εγώ το λιθαράκι μας, που έχουμε έναν - δύο υπολογιστές στο σπιτικό μας. Οι mining farms με τις δεκάδες/χιλιάδες gpu βάζουν το "λιθαράκι" τους. 

Δεν υπάρχει προσφορά και ζήτηση. Υπάρχουν τα bots τα οποία αρπάζουν όλο το στοκ από τα online καταστήματα σε μικροδευρόλεπτα. Μην κοροϊδεύεστε και μην επαναλαμβανόμαστε.

Πως ανεβάζει την τιμή ή αισχροκέρδεια? Γιατί αισχροκέρδεια μόνο σε ότι έχει τσιπ τότε? Προσπαθώ να μπω στην λογική σου αλλά δεν.... Ότι λες απλά είναι τα νεύρα ενός που δεν βρίσκει κάρτα στα  γούστα της τσέπης του. 

Σε καταλαβαίνω ότι μπορεί η τσέπη σου να μην αντέχει 3κ για μια κάρτα... Αλλά δεν χρειάζεται να έχεις τέτοια λογική για το πλαίσιο και το κάθε πλαίσιο. 

 

Τωρα για την μόλυνση με κάλυψες... Είσαι ο κλασσικός τύπος που οι άλλοι φταίνε/κάνουν το κακό και εγώ σιγά... Ένα πσ έχω... Ένα αμάξι μπλα μπλα. 

Αν σε ένοιαζε πραγματικά θα είχες κάνει κάτι για το περιβάλλον.... Τώρα απλά δεν βρίσκεις κάρτα και σου φταίνε οι μινερσ. 

Και τα μπότσ υπάρχουν επειδή υπάρχει μεγάλη ζήτηση...αν δεν υπήρχε.. Μάντεψε, δεν θα υπήρχαν 

2 ώρες πριν, Eleni_97 είπε

Την αύξηση στην τιμή την ορίζει η αισχροκέρδεια από κερδοσκόπους καταστηματάρχες και άλλους. Λόγοι και δικαιολογίες για να το κάνουν υπάρχουν πολλοί, όλα παίζουν στην ελεύθερη αγορά.

Στη μόλυνση δεν βάζουμε εσύ κι εγώ το λιθαράκι μας, που έχουμε έναν - δύο υπολογιστές στο σπιτικό μας. Οι mining farms με τις δεκάδες/χιλιάδες gpu βάζουν το "λιθαράκι" τους. 

Δεν υπάρχει προσφορά και ζήτηση. Υπάρχουν τα bots τα οποία αρπάζουν όλο το στοκ από τα online καταστήματα σε μικροδευρόλεπτα. Μην κοροϊδεύεστε και μην επαναλαμβανόμαστε.

Πως ανεβάζει την τιμή ή αισχροκέρδεια? Γιατί αισχροκέρδεια μόνο σε ότι έχει τσιπ τότε? Προσπαθώ να μπω στην λογική σου αλλά δεν.... Ότι λες απλά είναι τα νεύρα ενός που δεν βρίσκει κάρτα στα  γούστα της τσέπης του. 

Σε καταλαβαίνω ότι μπορεί η τσέπη σου να μην αντέχει 3κ για μια κάρτα... Αλλά δεν χρειάζεται να έχεις τέτοια λογική για το πλαίσιο και το κάθε πλαίσιο. 

 

Τωρα για την μόλυνση με κάλυψες... Είσαι ο κλασσικός τύπος που οι άλλοι φταίνε/κάνουν το κακό και εγώ σιγά... Ένα πσ έχω... Ένα αμάξι μπλα μπλα. 

Αν σε ένοιαζε πραγματικά θα είχες κάνει κάτι για το περιβάλλον.... Τώρα απλά δεν βρίσκεις κάρτα και σου φταίνε οι μινερσ. 

Και τα μπότσ υπάρχουν επειδή υπάρχει μεγάλη ζήτηση...αν δεν υπήρχε.. Μάντεψε, δεν θα υπήρχαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει ελειψη αν δες ξες που να ψαξεις!βρηκα ηδη 3080 στα 780 ευρω ! και μου γυρνα ο αλλος και μου κανει 2080 τι 1500 ευρω! ΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα συνεχιστεί αυτή η κατάσταση θα βγαίνουν παιχνίδια ΑΑΑ και θα τα αγοράζουν μόνο ένα πολύ μικρό ποσοστό. 

Όσο αφορά το PC Gaming, μειωμένα έσοδα άρα ή θα βάλουν χέρι οι μεγάλοι publishers ή θα βλέπουμε παιχνίδια μόνο στις κονσόλες (τις ποιές ? 😆). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάτε να μαζευτούμε να προσευχηθούμε για την Nvidia. Εύχομαι στο 1€ που θα βγάζουμε να παίρνει τα 0,11 cents η Nvidia να είναι πάντα γερή και δυνατή να μας βγάζει κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απο την πλάκα, κακό δικό τους κάνουν όσο αφορά το retail κομμάτι πωλήσεων σε βάθος χρόνο, αν κρατήσει για πολύ η κατάσταση.

Παραβαίνουν βασικές αρχές πωλήσεων όπως είναι το loyalty των main πελατών τους και την συνέχεια που επιβάλεται να υπάρχει στο community των gamers. Αλοίμονο τους αν ο πιτσιρικάς συνειδητοποιήσει (αφού δεν μπορεί να κάνει και αλλιώς) ότι μπορεί να βρει την χαρά και χωρίς το fortnite, CoD Warzone κλπ.

Εκτός βέβαια και αν η τεχνολογία είναι τόσο εθιστική πια, που ο junkie θα φτάσει μέχρι και να κλέψει προκειμένου να εξασφαλίσει την δόση του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγώ πάντως με μια 970 που την έχω 5-6 χρόνια μια χαρά κάνω τη δουλειά μου σε 1080 monitor. Οπότε βάλτε την 32αρα 2K στα 120hz να δείχνει Netflix και απλά παίξτε σε Full HD.

Σε 2 χρόνια με το καλό, αν ζούμε, βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπειτε στα σχολια των παρακατω ειδησεων να δειτε τι γραφανε πριν λιγους μηνες οι ιδιοι χρηστες που τωρα διαμαρτυρονται για τιμες 😁

περα απο τα γνωστα για νεφρα, σπαλες, νεφραμιες, καποιοι τοτε χαιροντουσαν που καποια "κοροιδα"  αγορασανε τις RTX 2080Ti κοντα στο χιλιαρικο και τις ξεπουλουσανε αρον-αρον για 300 ευρω για να αγορασουν τις νεες 3070 -3080 με 600-700€

μαλιστα καποιοι ανεβαζαν αγγελιες ζητησης που απαιτουσαν να αγορασουν μεταχειρισμενη καρτα RTX 2080 κατω απο 350 ευρω γιατι λεει η νεα 3070 που θα ειναι καλυτερη θα ξεκιναει στα 550€!

οι ιδιοι ειστε μπειτε να διαβασετε τι γραφατε τοτε..

Η Nvidia καθυστερεί την κυκλοφορία της RTX 3070  04/Οκτωβριου/2020

Oι GeForce RTX 3070, RTX 3080 και RTX 3090 της Nvidia αφήνουν πίσω τους σκόνη 01/Σεπτεμβριου/2020

Η NVIDIA παραδέχεται τις ελλείψεις σε RTX 3080 & RTX 3090 09/Οκτωβριου/2020

Η NVIDIA ζήτησε εξ αρχής συγγνώμη για τις προπαραγγελίες της RTX 3090 26/Σεπτεμβριου/2020

H RTX 3060 Ti θα έχει παρόμοιες επιδόσεις με την RTX 2080 Ti 28/Σεπτεμβριου/2020

Τεράστιες ουρές και «out of stock» παγκοσμίως για την Nvidia RTX 3080 18/Σεπτεμβριου/2020

Η Nvidia μας δείχνει πόσο καλύτερη είναι η RTX 3080 από την 2080 Ti για 4K gaming 03/Σεπτεμβριου/2020

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μώρε τι μας λές ( κυρά Nvidia ) , γέμισε ο τρουβάς φράγκα , τα κονομήσατε χοντρά λόγω covid , απλά δεν ξεχειλώνετε την παραγωγή γιατί όταν ο κόσμος βγεί απο το σπίτι μόνο σε miners θα πουλάτε κάρτες . Καλοκαιράκι έρχεται σιγά μην κάτσει ο κόσμος μέσα ( ειδικά φέτος ) .

Επεξ/σία από nitroc
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dieksodo είπε

 

οχι καλε ειναι ηθικο να παρεις εσυ φτηνη καρτα ενω αλλοι την χρειαζονται περισσοτερο. για να παιζεις fortnite. πολυ ηθικο ρε παιδι μου

 

εχχχχμ. μιλαει για "thin air" ο ανθρωπος που θελει να παρει καρτα για να παιζει παιχνιδια δηλαδη για την επιτομη του πεταω λεφτα σε "thin air". ονομαζεται και προκληση αυτο που λες. 

οχι το bitcoin δεν ειναι "thin air". το κοστος επεξεργασιας επιφερει ασφαλεια στο νομισμα αρα μεθαυριο οταν αγορασεις ενα προιον θα ξερεις πως η συναλλαγη σου θα γινει σωστα. αυτο "πληρωνεις" με την ενεργεια που ξοδευεις. επισης πληρωνεις την ασφαλεια που αλλιως θα επρεπε να στην παρεχει το κρατος με τα FIAT νομισματα. τα οποια ομως δεν εχουν ασφαλεια γιατι πληθωριζονται. ουπς

οσον αφορα για τις καταστροφες και κολοκυθια τουμπανα με φυσικους πορους. συζηταμε για ανθρωπους που ξοδευουν φυσικους πορους του πλανητη για να παιζουν παιχνιδια και να γραφουν σε μια ονλινε πλατφορμα για να κλαψουριζουν γιατι ο "κοσμακης" δεν εχει φτηνη 3080. μαλιστα. εντωμεταξυ ο κινεζος που φτιαχνει το βιτκοιν ζει σε μια τρωγλη και τρωει μια κουπα ρυζι και βρηκε επιτελους μια ευκαιρια να βγαλει κανα φραγκο. αλλα φταιει γιατι καταστρεφει το περιβαλλον. εντωμεταξυ ο χαζοελληνας ξοδευει ακομα καρβουνο και βρωμιζει την ατμοσφαιρα γιατι δε θελει να βαλει στα νησια αιολικα και ηλιακα παρκα γιατι θα ερεθιστει η δεκαοχτουρα της γειτονιας.

και μετα μιλαει και για ηθικη

ενταξει παιδια το τερματισατε

London School of Economics έχεις τελειώσει???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...