Προς το περιεχόμενο

Σκλήρος Δίσκος και Ελληνική ΕΓΓΥΗΣΗ (με κεφαλαία η εγγύηση) MG MANAGER


Herald

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκηνικό τώρα, έχω αγοράσει έναν toshiba 12TB σκληρό από MG manager 17/12/2020. Τον βάζω στο PC και κάνει θορύβους, δονήσεις κλπα αλλά δεν ασχολούμε ιδιαίτερα γιατί οι ταχύτητες του ήταν normal, 200+ read, όλα ήταν κομπλέ. Απλά με ενοχλούσε λίγο γιατί πραγματικά κουνιόταν το γραφείο από τη δόνηση αλλά λεώ ok, έχει μπόλικα platter έτσι δουλεύει.

Στις 10 Απριλίου σταματάει να bootari το PC και σαν γκασμάς που είμαι δεν δοκίμασα να βγάλω τα SATA. Πάω λοιπόν ξανά MGmanager και αγοράζω μητρική και επεξεργαστή (τον Pentium G και μια b460m pro4 ) γιατί ήμουν σίγουρος ότι έχει χαλάσει είτε η Z490 είτε ο 10900k. Τελικά διαπίστωσα ότι έφταιγε ο σκλήρος. Τον πάω σήμερα πίσω στο MGMANAGER και μέσα σε λίγες ώρες μου λένε έχει ένα χτύπημα στο μεταλικό καπάκι και δεν το καλύπτει ο κατασκευαστής. Τώρα πως προλάβανε να ρωτήσουν και να τους απαντήσει ο κατασκευαστής δεν ξέρω.

Επισυνάπτω και τις φωτογράφιες που λένε, εγώ πραγματικά δεν βλέπω τίποτα. Που και να έχει χτύπημα, έτσι θα ήταν εξαρχής, ο σκληρός μπήκε στο PC και δεν τον είχα ξαναβγάλει. Γιατί να τον βγάλω κιόλας άλλωστε....

https://ibb.co/s3FFHz1
https://ibb.co/L5GTm61

 

Τώρα εμενα στα φρύδια μου ο σκληρός πλέον, ας του βγάλουν τα Platter να τα κάνουν σερβίτσιο του καφέ, δεν ξαναγοράζω από αυτούς και από Ελλάδα γενικότερα, αλλά ειλικρινά έχω σκάσει κυριολεκτικά κάμποσα χιλιάρικα στο mgmanager, δεν έχω ξανακάνει ποτέ RMA, μια φορά χρειάστηκε σε προιόν 4 μηνών και πρέπει να μου βγάλουν τον καρκίνο. 

 

@kostas_anes @Tenshi 

Καλώ την επιστημονική ομάδα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φτιάξε αυτό το black on white, γιατί εγώ στο insomnia είμαι ανώμαλος και έχω white theme 🤣

Πέραν αυτού επισυνάπτω αυτά που σου έστειλα και στο PM. Ότι υπάρχει το πιο μικρό dent που θα μπορούσε, υπάρχει. Πως το είδανε χωρίς να το βάλουνε σε μικροσκόπιο, ή να το περάσουν από edge-detect αλγόριθμο, όπως έκανα εγώ, δεν μπορώ να το απαντήσω. Μάλλον απλώς δεν θέλουν να σε εξυπηρετήσουν....

(Το πόσο επηρεάζει την λειτουργία του δίσκου ασχολίαστο, υποθέτω όποιος διαβάζει έχει IQ χωρίς αρνητικό πρόσημο)

edgedetect.jpg.d905398f9199abea74519746809d5287.jpg

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φωτογραφίες έχουν τραβηχτεί απο τον τεχνικό,ως απόδειξη των ισχυρισμών του καταστήματος περι ζημιάς/χτυπήματος;

Το κομμάτι που φαίνεται το χτύπημα, θα το παρουσιάσουν αργότερα και κατόπιν πληρωμής ξέρω γώ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tenshi είπε

Οι φωτογραφίες έχουν τραβηχτεί απο τον τεχνικό,ως απόδειξη των ισχυρισμών του καταστήματος περι ζημιάς/χτυπήματος;

Το κομμάτι που φαίνεται το χτύπημα, θα το παρουσιάσουν αργότερα και κατόπιν πληρωμής ξέρω γώ;

Ναί από τον τεχνικό είναι, μου τις έστειλε στο ticket....

Πέρα από όλα τα άλλα κιόλας, ο νόμος είναι σαφέστατος για προιόν 6μήνου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ναί από τον τεχνικό είναι, μου τις έστειλε στο ticket....

Πέρα από όλα τα άλλα κιόλας, ο νόμος είναι σαφέστατος για προιόν 6μήνου...

Αν δεν βγάλεις άκρη, στείλτονα μια βόλτα από εδώ, να κάνω ένα educational βιντεάκι, με το πως είναι εσωτερικά ένας σκληρός δίσκος. Φυσικά θα αναφέρω ότι ο δίσκος είναι νεκρός, όπως και την αιτία θανάτου του, την οποία έδωσε το μαγαζί. Μην με κράζουν ότι χαλάω τόσο ακριβό δίσκο χωρίς λόγο 😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Αν δεν βγάλεις άκρη, στείλτονα μια βόλτα από εδώ, να κάνω ένα educational βιντεάκι, με το πως είναι εσωτερικά ένας σκληρός δίσκος. Φυσικά θα αναφέρω ότι ο δίσκος είναι νεκρός, όπως και την αιτία θανάτου του, την οποία έδωσε το μαγαζί. Μην με κράζουν ότι χαλάω τόσο ακριβό δίσκο χωρίς λόγο 😉

Έλεγα να τους τον αφήσω για σερβίτσιο καφέ, αλήθεια, αλλά αμά είναι για την επιστήμη θα στον στείλω εσένα :P 

Πόσο πιθανό είναι το dent που λογικά προκληθηκε από αέρα 3 μποφόρ η μύτη καρφίτσας να σκότωσε τον σκληρό? Άσχετος είμαι, πραγματικά ρωτάω. Γιατί αν μιλάμε για πέσιμο θα είχε γίνει 3 κομμάτια, δεν θα είχε ένα dent κάπου σε μια γωνίτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Herald είπε

Έλεγα να τους τον αφήσω για σερβίτσιο καφέ, αλήθεια, αλλά αμά είναι για την επιστήμη θα στον στείλω εσένα :P 

Πόσο πιθανό είναι το dent που λογικά προκληθηκε από αέρα 3 μποφόρ η μύτη καρφίτσας να σκότωσε τον σκληρό? Άσχετος είμαι, πραγματικά ρωτάω. Γιατί αν μιλάμε για πέσιμο θα είχε γίνει 3 κομμάτια, δεν θα είχε ένα dent κάπου σε μια γωνίτσα.

Το οποίο μπορεί να είναι ατέλεια απο το machining ή όντως χτύπημα-ζούπηγμα κατα τη συσκευασία.

Έχω μια Aorus AD27QD με παραμορφωμένο πλαίσιο,γιατί το QC τους το έκρινε αποδεκτό κατα την συναρμολόγηση.Αν όμως για κάποιο λόγο το πάνελ μου έβγαινε off εντός εγγύησης,το κατάστημα θα το  έπαιζε Πόντιος Πιλάτος,γιατί "μάλλον" μου έπεσε η οθόνη/έριξα κάτι στην οθόνη.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Το οποίο μπορεί να είναι ατέλεια απο το machining ή όντως χτύπημα-ζούπηγμα κατα τη συσκευασία.

Έχω μια Aorus AD27QD με παραμορφωμένο πλαίσιο,γιατί το QC τους το έκρινε αποδεκτό κατα την συναρμολόγηση.Αν όμως για κάποιο λόγο το πάνελ μου έβαινε off εντός εγγύησης,το κατάστημα θα το  έπαιζε Πόντιος Πιλάτος,γιατί "μάλλον" μου έπεσε η οθόνη/έριξα κάτι στην οθόνη.

To προιόν μου ήρθε με ΤAXI πάντως. Βέβαια αποκλείω να έπαθε κάτι κατά την μεταφορά γιατί πραγματικά η συκευασία ήταν άψογη.

Το γράφω και εδώ επίσημα, αρχικά σκεφτόμουνα να μου δώσουν πιστωτικό, να βάλω και 300€ από την τσέπη μου να αγοράσω 2 nvme των 2TB ο καθένας( τους οποίους έχει ΠΟΛΥ φτηνότερα το caseking και άλλα Ελληνικά κατάστηματα, αλλά θα ψώνιζα από αυτούς γιατί μένω κοντά.). Μετά από το μνμα που μου στείλανε όμως δεν ξαναγοράζω από αυτούς, οπότε είτε μου κάνουν refund και αγοράζω από άλλο κατάστημα εκτός Ελλάδας είτε παίρνω πίσω τον χαλασμένο και τον στέλνω στον kostas_anes για καρδιογράφημα. Δεσμεύομαι. 

Η περίπτωση να μου έπεσε και να το έπαιξα κινέζος αποκλείεται γιατί αγόρασα μητρική και CPU εκτάκτος το Σάββατο το πρωί από αυτούς γιατί δεν πήγε το μυαλό μου ότι ήταν χαλασμένος ο σκληρός, νόμιζα ότι τα έπαιξε το CPU ή το mobo μου. Θέλω να πώ, είναι αυταπόδεικτο, δεν θα έδινα 180€ για να παραστήσω τον κινέζο μετά....

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Herald είπε

δεν ξαναγοράζω από αυτούς και από Ελλάδα γενικότερα, αλλά ειλικρινά έχω σκάσει κυριολεκτικά κάμποσα χιλιάρικα στο mgmanager, δεν έχω ξανακάνει ποτέ RMA, μια φορά χρειάστηκε σε προιόν 4 μηνών και πρέπει να μου βγάλουν τον καρκίνο. 

Αν ήταν δικό μου το μαγαζί θα σκεφτόμουν με επιχειρηματικό μυαλό και μακροπρόθεσμα. Θα τον έπαιρνα πίσω και θα σου έδινα καινούριο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Αν ήταν δικό μου το μαγαζί θα σκεφτόμουν με επιχειρηματικό μυαλό και μακροπρόθεσμα. Θα τον έπαιρνα πίσω και θα σου έδινα καινούριο.

Το αυτονόητο δηλαδή,μιας και εκτός των άλλων, υπάρχει ξεκάθαρη νομοθεσία για προιόν εντός 6μήνου, πέρα από όλα τα άλλα...

Σκέφτομαι να πάθαινε κάτι το monitor μου που έκανε 1200+€ και το πήρα από αυτούς...ε ρε γλέντια :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαμακια σου που δεν τον πηγές πίσω την 1η μέρα. 

Να βλέπαμε τι θα λέγανε.

Και μετά έχεις κάποιους εδώ μέσα που σου λένε ότι προτιμάνε να αγοράζουν από τα εντός Ελλάδος μαγαζιά για να έχουν Ελληνική εγγύηση και ότι φοβούνται τις αγορές από Αμαζον και που να μπλέκουν με τις αποστολές των χαλασμένων προϊόντων στο Αμαζον....

Για να προλάβω τους έξυπνους εδώ, να πω ότι μου έχει στείλει καινούριο nvme το Αμαζον μέσα σε 3 μέρες (Δευτέρα άνοιξα ticket, Πέμπτη τον είχα στα χέρια μου).

Μέχρι να συμμορφωθούν τα Ελληνικά μαγαζιά, αμαζον, caseking και ξερό ψωμί!!!

Τα λεφτά μου, τα λυπάμαι να τα χαραμίζω στους χαραμοφάηδες....

Screenshot_2021-04-17-00-47-54-031_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από Vsrs7
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, snbblp είπε

ο δίσκος έχει πέσει κάτω

1238690693_edg1.png.ca94a6b17688f5f89012d2ad015d0bda.png

Δεν ξέρω αν έχει πέσει κάτω, εγώ πάντως δεν τον έριξα. Τώρα αν έγινε από το μαγαζί στην αποστολή, αν έγινε από το εργοστάσιο, αν έγινε από τον ταξιτζή που το έφερε ή αν έγινε από το service σήμερα που τον παρέλαβαν, δεν έχει σημασία. Γιαυτό υπάρχει ο νόμος του 6μήνου άλλωστε.

Αν είσαι σίγουρος ότι αυτό το dent είναι από πέσιμο τότε τέλεια, κάποιου του έπεσε από το κατάστημα και το βάλε στο ράφι για να μου το πουλήσει για καινούργιο 

9 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Μαμακια σου που δεν τον πηγές πίσω την 1η μέρα. 

Να βλέπαμε τι θα λέγανε.

Και μετά έχεις κάποιους εδώ μέσα που σου λένε ότι προτιμάνε να αγοράζουν από τα εντός Ελλάδος μαγαζιά για να έχουν Ελληνική εγγύηση και ότι φοβούνται τις αγορές από Αμαζον και που να μπλέκουν με τις αποστολές των χαλασμένων προϊόντων στο Αμαζον....

Για να προλάβω τους έξυπνους εδώ, να πω ότι μου έχει στείλει καινούριο nvme το Αμαζον μέσα σε 3 μέρες (Δευτέρα άνοιξα ticket, Πέμπτη τον είχα στα χέρια μου).

Μέχρι να συμμορφωθούν τα Ελληνικά μαγαζιά, αμαζον, caseking και ξερό ψωμί!!!

Τα λεφτά μου, τα λυπάμαι να τα χαραμίζω στους χαραμοφάηδες....

Δεν είχα ιδέα ρε σύ ότι έχει θέμα, δοκίμασα ATTO κλπα benches και τα νούμερα ήταν κομπλέ, οπότε φαντάστηκα λόγω του μεγέθους έτσι κάνει. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν ξέρω αν έχει πέσει κάτω, εγώ πάντως δεν τον έριξα. Τώρα αν έγινε από το μαγαζί στην αποστολή, αν έγινε από το εργοστάσιο, αν έγινε από τον ταξιτζή που το έφερε ή αν έγινε από το service σήμερα που τον παρέλαβαν, δεν έχει σημασία. Γιαυτό υπάρχει ο νόμος του 6μήνου άλλωστε.

Δεν είχα ιδέα ρε σύ ότι έχει θέμα, δοκίμασα ATTO κλπα benches και τα νούμερα ήταν κομπλέ, οπότε φαντάστηκα λόγω του μεγέθους έτσι κάνει. 

Τουλάχιστον θα είχες μια πρώτη ένδειξη - απόδειξη , ότι κάτι δεν πάει καλά (προς το mgmanager εννοώ).

Θα τους είχες κάνει ήδη την πρώτη νύξη ότι κάτι δεν πήγαινε καλά.

Τεσπα... Ότι έγινε δεν αλλάζει. Μακάρι να πάρεις τα λεφτά σου πίσω μπας και πάρεις κανένα fan με 1374736283 στροφές 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Τουλάχιστον θα είχες μια πρώτη ένδειξη - απόδειξη , ότι κάτι δεν πάει καλά (προς το mgmanager εννοώ).

Θα τους είχες κάνει ήδη την πρώτη νύξη ότι κάτι δεν πήγαινε καλά.

Τεσπα... Ότι έγινε δεν αλλάζει. Μακάρι να πάρεις τα λεφτά σου πίσω μπας και πάρεις κανένα fan με 1374736283 στροφές 😂😂😂

Δεν πειράζει, αλήθεια εγώ 300€ θα χάσω. Αυτοί θα χάσουν κάτι χιλιάρικα που σκάω κάθε χρόνο :P 

Αν μου την βιδώσουν κιόλας, θα κάνω υπαναχώρηση σε CPU και mobo που αγόρασα τώρα, είναι εντός 14 ημερών. Είχα σκοπό να τα κρατήσω αλλά τώρα λέω να τους τα πάω πίσω να ζητήσω τα λεφτά μου για σπάσιμο

  • Like 11
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...