Προς το περιεχόμενο

dual boot με κρυπτογράφηση


marinax1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ήξερα που να ανοίξω το θέμα.

έχω ένα λαπτοπ με win 10 pro και ενεργοποιημένο το bitlocker. Θέλω όμως να το κάνω dualboot με win10 pro και Linux mint.

Λογικά δε θα μπορώ πλέον να ενεργοποιήσω το bitlocker, σωστά; Μπορείς να το κάνεις στον μισό σκληρό;

Υπάρχει κάποιος τρόπος να έχω κρυπτογράφηση και στα 2 λειτουργικά;

επειδή το λαπτοπ το χρησιμοποιώ για δουλειά θα ήθελα να υπάρχει κάποια ασφάλεια-κρυπτογράφηση σε περίπτωση που γίνει καμια στραβή και χαθεί κλαπεί. τι γίνεται τώρα που θα έχω 2 λειτουργικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτησω εγω κατι. 
Στα linux υπαρχει κατι αντιστοιχο με το bitlocker?

Αν ναι, γιατι δεν κανεις εγκατασταση στο laptop ενα ακομα ssd, εφοσον υποστηριζεται και υπαρχει υποδοχη, και να κανεις εκει εγκατασταση τα linux?

Στη συνεχεια απλα κανε κρυπτογραφηση το καθε συστημα ξεχωριστα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χωρίσεις τον δίσκο και θα βάλεις το linux στο 2ο partition. Μετά θα κρυπτογραφήσεις μέσα από τα windows το partition τους μόνο και θα βάλεις έναν ισχυρό κωδικό. Από το Linux δεν θα μπορείς πλέον να "δεις" τα περιεχόμενα του δίσκου με τα windows ούτε ακόμα και αν βάλεις τον δίσκο σε άλλο σύστημα σαν δεύτερο ή αν μπουτάρεις από Live usb.

Τώρα για το mint. Θέλεις και αυτό να είναι κρυπτογραφημένο; Αν ναι...-> https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=298852

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2021 στις 11:27 ΜΜ, micos000 είπε

Θα χωρίσεις τον δίσκο και θα βάλεις το linux στο 2ο partition. Μετά θα κρυπτογραφήσεις μέσα από τα windows το partition τους μόνο και θα βάλεις έναν ισχυρό κωδικό. Από το Linux δεν θα μπορείς πλέον να "δεις" τα περιεχόμενα του δίσκου με τα windows ούτε ακόμα και αν βάλεις τον δίσκο σε άλλο σύστημα σαν δεύτερο ή αν μπουτάρεις από Live usb.

Τώρα για το mint. Θέλεις και αυτό να είναι κρυπτογραφημένο; Αν ναι...-> https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=298852

το κάνω τώρα.

ο σκληρός (SSD) είναι 500GB και έχει 3 partitions.

το system με τα 500ΜΒ (Active & boot), το κανονικό (system) και έχει άλλο ένα partition με 609ΜΒ (None) που μάλλον είναι και αυτό του συστήματος. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε άλλον υπολογιστή με win10 και SSD. Οπότε υποθέτω αυτό το partition δε το πειράζω. Το λέω επειδή μου έχει τύχει να δω σε σκληρούς κάποιο κομμάτι που για άγνωστο λόγο ήταν unallocated και το έκανα merge με το υπόλοιπο.

ένας άλλος σκληρός όμως HDD δεν έχει αυτό το partition.

Κάποια πληροφορία γι αυτό το partition?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, micos000 είπε

Είναι recovery partition αν δεν κάνω λάθος.

ίσως κάτι τέτοιο, καλά δε θα το πειράξω αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί υπάρχει σε 2 υπολογιστές με win10 και ssd αλλά σε έναν με win10 και hdd δεν υπάρχει αυτό το partition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...