Προς το περιεχόμενο

Κλήση για παρκάρισμα στην Ισπανία με ενοικιαζομενα


ioakim100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Είχα παρκάρει στη Μαδρίτη σε παρκιν που ήταν με χρονοχρέωση και δεν το ήξερα και έφαγα κλήση 90 ευρώ. Το αμάξι είναι νοικιασμένο ξέρετε πως τι πληρώνω? Από ότι διάβασα θα παει η κλήση στην εταιρία και λογικά θα μου τα ζητήσουν... Αν δεν τα πληρώσω θα με κυνηγήσει η εταιρία?(η εταιρία είναι η sixt) Έχετε καμία παρόμοια εμπειρία? Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σε κυνηγήσουν. Απλά θα σου στείλουν μια επιστολή με τις λεπτομέρειες της παράβασης και θα χρεώσουν την κάρτα με την οποία έκανες την ενοικίαση με το ποσό της κλήσης συν κανά 20άρικο για διαχειριστικά έξοδα. Στην Γαλλία που με έγραψαν (3 φορές οι τσόγλανοι 😛) για παρκάρισμα είχε η κλήση QR και πλήρωνες εύκολα από το κινητό. Αν δεν υπάρχει τέτοια ευκολία επικοινώνησε καλύτερα με την sixt για να σε βοηθήσουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάχα δεν έχει τίποτα θα πάει στην εταιρία η κλήση... Το θέμα είναι αν μπορώ να τη γλυτώσω... Έχω δώσει χρεωστική κάρτα... Αν δεν βρουν λεφτά μέσα θα με πάνε ξέρω εγώ δικαστικός ή κάτι τέτοιο για να τα πάρουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ioakim100 είπε

Χάχα δεν έχει τίποτα θα πάει στην εταιρία η κλήση... Το θέμα είναι αν μπορώ να τη γλυτώσω... Έχω δώσει χρεωστική κάρτα... Αν δεν βρουν λεφτά μέσα θα με πάνε ξέρω εγώ δικαστικός ή κάτι τέτοιο για να τα πάρουν? 

καλως τον τζαμπατζη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

90 ευρώ είναι αυτά αν μπορώ να τα γλυτώσω γιατί όχι? Και όχι για παράνομο παρκάρισμα ... Απλά είχε χρονοχρέωση. 60 το νοίκιασα το κακο αυτοκίνητο 

Επεξ/σία από ioakim100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ioakim100 είπε

Καλησπέρα, 

Είχα παρκάρει στη Μαδρίτη σε παρκιν που ήταν με χρονοχρέωση και δεν το ήξερα και έφαγα κλήση 90 ευρώ. Το αμάξι είναι νοικιασμένο ξέρετε πως τι πληρώνω? Από ότι διάβασα θα παει η κλήση στην εταιρία και λογικά θα μου τα ζητήσουν... Αν δεν τα πληρώσω θα με κυνηγήσει η εταιρία?(η εταιρία είναι η sixt) Έχετε καμία παρόμοια εμπειρία? Ευχαριστώ 

Ποιος σε ενημέρωσε για την κλήση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχε χαρτί πάνω στο αμάξι με ειδοποίηση ότι έφαγα κλήση... Δεν μπορώ να πληρώσω... Θα παει στην εταιρία και μετά θα πρέπει να μου τα πάρει η εταιρία 

3 ώρες πριν, stefan123 είπε

Να πας να τα πληρώσεις,και την επόμενη φορά να είσαι πιο προσεκτικός...τι να γλιτωσεις ακριβως και για ποιο λογο;Δεν καταλαβαίνω...

Δεν είναι θέμα προσεχτικος... Είναι θέμα ότι η Μαδρίτη έχει ειδικό κανόνα που δεν μπορείς να παρκάρεις στο κέντρο αν δεν έχεις υβριδικό ή ηλεκτρικό αμάξι που εμένα δνε μου το είπε κανείς... Πήγα και ρώτησα στη τροχαία. Για 2 μέρες πήρα το αμάξι... Δεν ζω χρόνια εκεί για να το ξέρω 

Επεξ/σία από ioakim100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ioakim100 είπε

Θα παει στην εταιρία και μετά θα πρέπει να μου τα πάρει η εταιρία 

Χωρίς να είμαι ειδικός και χωρίς να ξέρω τίποτα, δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει αυτό. Πως ξέρεις ότι θα πληρώσει η εταιρία? να σου τραβήξει λεφτά από την κάρτα σου επειδή έχει τον αριθμό νομίζω είναι παράνομο. Προφανώς και θα υπάρχει άλλος τρόπος και αυτόν θα σου τον πει η εταιρία και όχι εμείς εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην επομενη γυρα σου στη Μαδριτη δες για car2go που ξερω οτι εχει.. αν φυσικα σε βολευει οτι θα οδηγας smart ηλεκτρικο.. Στο Παρισι με ειχε βολεψει αφανταστα το concept αυτο και παρκαρε δωρεαν στο κεντρο ενω ολα τα υπολοιπα εχουν χρονοχρεωση. Ασε που για 5 μερες μου κοστισε 120€. Παρκαρες.. το επερνε ο επομενος αλλα δεν πειραζει γιατι λιγο πιο διπλα θα ειχε αλλο να παρεις! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Χωρίς να είμαι ειδικός και χωρίς να ξέρω τίποτα, δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει αυτό. Πως ξέρεις ότι θα πληρώσει η εταιρία? να σου τραβήξει λεφτά από την κάρτα σου επειδή έχει τον αριθμό νομίζω είναι παράνομο. Προφανώς και θα υπάρχει άλλος τρόπος και αυτόν θα σου τον πει η εταιρία και όχι εμείς εδώ. 

Μπορεί να το γράφει το συμβόλαιο ενοικίασης.Η μπορεί πολύ απλά να δώσουν τα στοιχεία του και να του έρθει η χρέωση σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2021 στις 11:22 ΜΜ, ioakim100 είπε

Χάχα δεν έχει τίποτα θα πάει στην εταιρία η κλήση... Το θέμα είναι αν μπορώ να τη γλυτώσω... Έχω δώσει χρεωστική κάρτα... Αν δεν βρουν λεφτά μέσα θα με πάνε ξέρω εγώ δικαστικός ή κάτι τέτοιο για να τα πάρουν? 

Στην χρεωστική σου, έχουν δεσμεύσει και ένα ποσό σαν εγγύηση. Η κλήση θα πληρωθεί από εκεί μαζί με τα διαχειριστικά έξοδα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πάω αύριο από κάποιο γραφείο της εταιρίας να μάθω τη διαδικασία που κάνει η εταιρία για τέτοια θέματα. Ευχαριστώ πολύ παίδες... Θα σας ενοιμερωσω όταν μάθω ακριβώς τι γίνεται 

Επεξ/σία από ioakim100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως στο εξωτερικό που είχα φάει κλήση, τα πήρε τα λεφτά η εταιρεία που είχα νοικιάσει το αμάξι (Hertz αν θυμάμαι καλά) τραβώντας τα από την χρεωστική κάρτα που είχα δώσει για να το νοικιάσω, κανα δυο μήνες μετά το συμβάν

Μου την βίδωσε λίγο που συνειδητοποίησα ότι μπορεί μια εταιρεία να τραβήξει λεφτά όποτε θέλει από την κάρτα μου, αλλά το άφησα να περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Εγώ πάντως στο εξωτερικό που είχα φάει κλήση, τα πήρε τα λεφτά η εταιρεία που είχα νοικιάσει το αμάξι (Hertz αν θυμάμαι καλά) τραβώντας τα από την χρεωστική κάρτα που είχα δώσει για να το νοικιάσω, κανα δυο μήνες μετά το συμβάν

Μου την βίδωσε λίγο που συνειδητοποίησα ότι μπορεί μια εταιρεία να τραβήξει λεφτά όποτε θέλει από την κάρτα μου, αλλά το άφησα να περάσει

Υπάρχει μέσα στους όρους του συμβολαίου ενοικίασης που υπογράφεις. Δυστυχώς μπορούν να τραβήξουν ότι θέλουν (ακόμα και για ζημιές) και μετά εφόσον διαφωνείς, πρέπει να αποδείξεις εσύ ότι δεν έγινε έτσι. Συνήθως οι μεγάλες εταιρίες δεν κάνουν τέτοια αλλά κάτι no-name στην Ιταλία το έχουν σύστημα αν δεν πάρεις μικτή ασφάλεια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...