Προς το περιεχόμενο

realme 8 Review - Με παραχωρήσεις ανάλογες της κατηγορίας


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως μας έχει συνηθίσει η Realme, ένα μεγάλο λανσάρισμα περιλαμβάνει όχι μία, αλλά δύο συσκευές.

Το Realme 8 Pro το έχουμε ήδη παρουσιάσει και αυτή τη φορά επικεντρωνόμαστε στο «αδερφάκι» του, το Realme 8. Πρόκειται για μια value-for-money συσκευή με πολύ προσιτή τιμή, σχεδιασμένη για να καλύπτει με ευκολία τις ανάγκες ενός απλού χρήστη – και κάτι παραπάνω.

Παρά τη χαμηλή τιμή του, προσφέρει αρκετά ποιοτικά χαρακτηριστικά σε διάφορα σημεία, τα οποία το καθιστούν ως κάτι που τραβάει το βλέμμα μέσα σε μια κατηγορία με ουκ ολίγες προτάσεις – ειδικά για την περίοδο των προπαραγγελιών, μάλιστα, προσφέρεται σε ακόμη χαμηλότερη τιμή από την κανονική του. Είναι μια καλή ευκαιρία ανανέωσης για όσους κινούνται σε τέτοιες τιμές; Ας δούμε τι ακριβώς προσφέρει το Realme 8.

Η σχεδίαση του Realme 8 είναι κομψή και πρακτική. Το σχήμα του, δηλαδή οι καμπύλες και το πάχος του, το κάνουν άνετο στο κράτημα. Για την ακρίβεια, έχει βάρος μόλις 177 γραμμάρια και πάχος 7.99mm – το πιο ελαφρύ στην κατηγορία του και ένα από τα λεπτότερα και ελαφρύτερα κινητά της αγοράς ειδικά για το μέγεθος της οθόνης του, την οποία θα δούμε αναλυτικότερα σε λιγάκι. Η πλάτη του και γενικότερα το σώμα είναι κατασκευασμένο από πλαστικό, έτσι είναι σταθερό ακόμη και σε ένα λίγο ιδρωμένο χέρι που μόλις βγήκε από την τσέπη.

Ωστόσο, μετά τον ιδιαίτερο αλλά όμορφο σχεδιασμό του Realme 7, το Realme 8 δοκιμάζει κάτι νέο. Εκεί που υπήρχαν μοτίβα που «έπαιζαν» με το μάτι, πλέον υπάρχει μια ιριδίζουσα λωρίδα στη δεξιά πλευρά (κοιτώντας την πλάτη) και μέσα της αναγράφεται το μότο της εταιρείας: “Dare To Leap”. Είναι μια εκκεντρική σχεδιαστική επιλογή που τραβάει το βλέμμα και είτε αρέσει σε κάποιον είτε όχι – αδιάφορη σίγουρα δεν περνάει. Το Realme 8 διατίθεται σε δύο χρώματα (Cyber Black, Cyber Silver), με το μαύρο να είναι λίγο πιο διακριτικό όσον αφορά την πλάτη όμως αυτά είναι θέμα γούστου.

Διαβάστε ολόκληρο το review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, nmembers68 είπε

Πειτε οτι θελετε, καντε οτι θελετε, φτιαχτε οτι θελετε, χαριστε οτι θελετε, αλλα μονο Sony Ericsson. Ειπα και Ελαλησα.

Το πιο ακριβό μου κινητό ήταν sony και την 2η μέρα από πέσιμο από την τσέπη βγήκε άχρηστο . Ποτέ ξανά sony σε κινητό για μένα . Στα του θέματος έχω το 7αρι και δεν θα μπορούσα να είμαι πιο ευχαριστημένος . Μην κολλάτε στο όνομα αν το σκέφτεστε η realme ήρθε για να μείνει

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Πρόκειται για μια value-for-money συσκευή με πολύ προσιτή τιμή..."

Όπως λένε σε σχόλια στο FB: "Χρόνια σου πολλά, πολύχρονος"

Όσο για τη Realme με ξενέρωσε αφάνταστα επειδή είχα μεν το 7pro 8/128GB και μετά από πιθανή αναβάθμιση, κολλούσε η μπροστινή κάμερα σε κάθε εφαρμογή που άνοιγε...

-Παίζει να μην της άρεσε και η φάτσα μου... 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Dark Worm είπε

"Πρόκειται για μια value-for-money συσκευή με πολύ προσιτή τιμή..."

Όπως λένε σε σχόλια στο FB: "Χρόνια σου πολλά, πολύχρονος"

Όσο για τη Realme με ξενέρωσε αφάνταστα επειδή είχα μεν το 7pro 8/128GB και μετά από πιθανή αναβάθμιση, κολλούσε η μπροστινή κάμερα σε κάθε εφαρμογή που άνοιγε...

-Παίζει να μην της άρεσε και η φάτσα μου... 🤣

Το vfm δεν εξυπακουεται και προσιτη συσκευη... Σημαινει οτι παιρνεις καλα χαρακτηριστικα για την τιμη του... Μπορει να σου εχει καμερα με τηλεφακους και στην σελφι, oθονη με ολογραμμα και τιμη 1000 ευρω. Και αυτη vfm ειναι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να τρέξει cod mobile και Genshin σε medium.Low και κάμποσες black screen στο battle royale του cod mobile.

11 ώρες πριν, fotisdra είπε

Το πιο ακριβό μου κινητό ήταν sony και την 2η μέρα από πέσιμο από την τσέπη βγήκε άχρηστο . Ποτέ ξανά sony σε κινητό για μένα . Στα του θέματος έχω το 7αρι και δεν θα μπορούσα να είμαι πιο ευχαριστημένος . Μην κολλάτε στο όνομα αν το σκέφτεστε η realme ήρθε για να μείνει

Εγώ με το xz1 σε θήκη και το έχω ρίξει και χτυπάω ώρες στο cod mobile και το κινητό είναι και συμπεριφέρεται λες και μόλις το έβγαλα από το κουτί.Αν είχα λεφτά για ακριβό κινητό μόνο Xperia θα έπαιρνα.Η Sony έχει ξεφύγει με τις ναυαρχίδες της.Το οτι δεν τα προτιμάει ο κόσμος που αγοράζει ακριβά κινητά εκεί φταίει η νοοτροπία που του περνάνε οτι μόνο iphone και samsung παίζει στις ναυαρχίδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, RazielKvlt είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να τρέξει cod mobile και Genshin σε medium.Low και κάμποσες black screen στο battle royale του cod mobile.

Εγώ με το xz1 σε θήκη και το έχω ρίξει και χτυπάω ώρες στο cod mobile και το κινητό είναι και συμπεριφέρεται λες και μόλις το έβγαλα από το κουτί.Αν είχα λεφτά για ακριβό κινητό μόνο Xperia θα έπαιρνα.Η Sony έχει ξεφύγει με τις ναυαρχίδες της.Το οτι δεν τα προτιμάει ο κόσμος που αγοράζει ακριβά κινητά εκεί φταίει η νοοτροπία που του περνάνε οτι μόνο iphone και samsung παίζει στις ναυαρχίδες.

Δν νομιζω να ειναι μονο η νοοτροπια οπως λες... Σιγουρα ειναι σ ενα βαθμο.. Ειδικα οσον αφορα τα iPhone... Αλλα αν δεις την sony καθαρα.... Ειναι λιγο πίσω σ καποιους τομεις... Οκ οθοναρα 4Κ...αλλα τι να την κανεις αμα σ ξεπατωνει την μπαταρια..επισης νομιζω εχοντας oneplus 8 pro με  qhd οθονη 120 hz και p30 pro με fhd+ 60 hz... Δν βλεπω κατι τοσο φοβερο μεταξυ τους που ν ελεγα οτι παω oneplus με χιλια κ δν μπορω ν βλεπω τ p30 pro.. Μονο στα hz ειναι η διαφορα κ αυτη οχι τπτ τραγικο π λενε οτι δν ξαναγυρνας κλπ. Οποτε η 4K οθονη σε διαστασεις 6-7 ιντσων δν νομιζω προσωπικα να εκανε καμια διαφορα στο ματι.. Αισθητη εστω. Αρα ας αφήσουμε οθόνη..... Ποιοτητα κατασκευής αψογη αλλα πλεον σε αυτες τις τιμες ολα αψογα ειναι... Οποτε τι μένει... Σχεδιαση... Που οκ αναλογα κ τα γουστα αλλα κατα γενικη ομολογία ειναι για λιγους... Μπαταρια... Που ειναι μετρια κατασταση....και φτανουμε στο πιο σημαντικο στις μερες μας.. Καμερα... Τοσα χρονια οι αλλες εταιριες σ προσφερουν night mode.. Απο το 2017 εχω συσκευη π ειχε (mate 10 pro)... Η sony εν έτη 2021...ακομα να βαλει στις καμερες της... Δν μιλαω για mpixel κλπ καθως τ νουμερα δν κανουν τ διαφορα παντα... Αλλα εστω ενα night mode... Καθαρα θεμα software... Επισης λενε γιατι δν τ γνωρίζω προσωπικά οτι στο auto δν εχει καλό hdr.... Αρα κ παλι χανει σ σχεση με αντιστοιχες και με αρκετα φτηνοτερες προτάσεις... Και γενικα ομως οτι στην βασικη εφαρμογη της καμερας... Αυτη π λενε point & shot... Ειναι πολυ πισω.... Αυτο δλδ στο οποιο εστιαζει το 95% των καταναλωτων. Τι να τα κανεις τα pro και τα manual αμα ειναι εξαιρετικα... Ενω τ βασικο κομματι υπολειπεται.. Τ αυτοματο δλδ. Αρα...οκ καποιος π ψαχνεται οπως κανω εγω πχ δν θα παρει ποτε σονυ... Για τους λογους π σ ανεφερα. Μετα καποιος π δν ψαχνεται καν θα παει σ κανενα iPhone xiaomi η samsung... Αρα τι εμεινε για την σονυ... Καποιοι φανατικοι που αγοραζουν ακομα κ δυστυχως γιατι την συμπαθω σαν εταιρια ειναι λιγοι. Κ δν φταινε οι καταναλωτες.. Φταιει καθαρα η σονυ με την πολιτικη της και με το σχεδον ανυπαρκτο μάρκετινγκ και τις τιμες στο θεο... (αντιστοιχα με αλλες ναυαρχιδες π εχουν τιμες στο θεο αλλα σ προσφερουν πολλα παραπανω απο οσα σ δινει η sony) 

Επεξ/σία από Giorgos17589
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Giorgos17589 είπε

Δν νομιζω να ειναι μονο η νοοτροπια οπως λες... Σιγουρα ειναι σ ενα βαθμο.. Ειδικα οσον αφορα τα iPhone... Αλλα αν δεις την sony καθαρα.... Ειναι λιγο πίσω σ καποιους τομεις... Οκ οθοναρα 4Κ...αλλα τι να την κανεις αμα σ ξεπατωνει την μπαταρια..επισης νομιζω εχοντας oneplus 8 pro με  qhd οθονη 120 hz και p30 pro με fhd+ 60 hz... Δν βλεπω κατι τοσο φοβερο μεταξυ τους που ν ελεγα οτι παω oneplus με χιλια κ δν μπορω ν βλεπω τ p30 pro.. Μονο στα hz ειναι η διαφορα κ αυτη οχι τπτ τραγικο π λενε οτι δν ξαναγυρνας κλπ. Οποτε η 4K οθονη σε διαστασεις 6-7 ιντσων δν νομιζω προσωπικα να εκανε καμια διαφορα στο ματι.. Αισθητη εστω. Αρα ας αφήσουμε οθόνη..... Ποιοτητα κατασκευής αψογη αλλα πλεον σε αυτες τις τιμες ολα αψογα ειναι... Οποτε τι μένει... Σχεδιαση... Που οκ αναλογα κ τα γουστα αλλα κατα γενικη ομολογία ειναι για λιγους... Μπαταρια... Που ειναι μετρια κατασταση....και φτανουμε στο πιο σημαντικο στις μερες μας.. Καμερα... Τοσα χρονια οι αλλες εταιριες σ προσφερουν night mode.. Απο το 2017 εχω συσκευη π ειχε (mate 10 pro)... Η sony εν έτη 2021...ακομα να βαλει στις καμερες της... Δν μιλαω για mpixel κλπ καθως τ νουμερα δν κανουν τ διαφορα παντα... Αλλα εστω ενα night mode... Καθαρα θεμα software... Επισης λενε γιατι δν τ γνωρίζω προσωπικά οτι στο auto δν εχει καλό hdr.... Αρα κ παλι χανει σ σχεση με αντιστοιχες και με αρκετα φτηνοτερες προτάσεις... Και γενικα ομως οτι στην βασικη εφαρμογη της καμερας... Αυτη π λενε point & shot... Ειναι πολυ πισω.... Αυτο δλδ στο οποιο εστιαζει το 95% των καταναλωτων. Τι να τα κανεις τα pro και τα manual αμα ειναι εξαιρετικα... Ενω τ βασικο κομματι υπολειπεται.. Τ αυτοματο δλδ. Αρα...οκ καποιος π ψαχνεται οπως κανω εγω πχ δν θα παρει ποτε σονυ... Για τους λογους π σ ανεφερα. Μετα καποιος π δν ψαχνεται καν θα παει σ κανενα iPhone xiaomi η samsung... Αρα τι εμεινε για την σονυ... Καποιοι φανατικοι που αγοραζουν ακομα κ δυστυχως γιατι την συμπαθω σαν εταιρια ειναι λιγοι. Κ δν φταινε οι καταναλωτες.. Φταιει καθαρα η σονυ με την πολιτικη της και με το σχεδον ανυπαρκτο μάρκετινγκ και τις τιμες στο θεο... (αντιστοιχα με αλλες ναυαρχιδες π εχουν τιμες στο θεο αλλα σ προσφερουν πολλα παραπανω απο οσα σ δινει η sony) 

Πολύ σωστός. Είναι λες και δε θέλει να πουλήσει τα κινητά της η Sony. Κάτι σαν την LG και τη Google, με αντίστοιχα λάθη και αυτές. 

Όσον αφορά το Realme 8, vfm μεν αλλά φάουλ να μην αναβαθμίζεται το soc. 

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2021 στις 12:53 ΠΜ, fotisdra είπε

Το πιο ακριβό μου κινητό ήταν sony και την 2η μέρα από πέσιμο από την τσέπη βγήκε άχρηστο . Ποτέ ξανά sony σε κινητό για μένα . Στα του θέματος έχω το 7αρι και δεν θα μπορούσα να είμαι πιο ευχαριστημένος . Μην κολλάτε στο όνομα αν το σκέφτεστε η realme ήρθε για να μείνει

εγώ με το 7 pro που έχει κανένα 220ε αυτή τη στιγμή είμαι υπερευχαριστημένος... και κρατάει και σχεδόν 2 μέρες η μπαταρία με κανονική χρήση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, whoever81 είπε

Πολύ σωστός. Είναι λες και δε θέλει να πουλήσει τα κινητά της η Sony. Κάτι σαν την LG και τη Google, με αντίστοιχα λάθη και αυτές. 

Όσον αφορά το Realme 8, vfm μεν αλλά φάουλ να μην αναβαθμίζεται το soc. 

Θα συμφωνήσω εκτος απο το κομματι για την LG γιατι αυτη με τις ναυαρχιδες της... Πχ αν δεις G8.. V30. V40... V50.. V60.. Συμβαδιζε με τις τασεις π υπηρχαν καθε φορα στον ανταγωνισμο... Ουτε ελειπαν πραγματα απ τ software πχ night mode ουτε εκανε κινητα/σοκοφρετες. Ημουν πολυ κοντα να παρω LG v40 αντι για s10+ και να μαι ειλικρινης... Ισως να ταν κ καλυτερη επιλογη... Απλα πληρωσε λαθη τ παρελθοντος... (LG G4... Bootloop)... Το μηδενικο μάρκετινγκ χειροτερο κ απ την σονι.. Κ τις αθλιες συσκευες στις φτηνες κατηγοριες. Αν ειχε ενα πιο επιθετικο μάρκετινγκ τοτε στις ναυαρχιδες εστω θα τα πηγαινε μια χαρα... Ουτως η αλλως τωρα πριν κλείσει ειχε 10% ποσοστο στις USA... Αλλα αμα δν κανεις διαφήμιση... Δν πουλας προφανως οποτε.. Κριμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giorgos17589 είπε

Θα συμφωνήσω εκτος απο το κομματι για την LG γιατι αυτη με τις ναυαρχιδες της... Πχ αν δεις G8.. V30. V40... V50.. V60.. Συμβαδιζε με τις τασεις π υπηρχαν καθε φορα στον ανταγωνισμο... Ουτε ελειπαν πραγματα απ τ software πχ night mode ουτε εκανε κινητα/σοκοφρετες. Ημουν πολυ κοντα να παρω LG v40 αντι για s10+ και να μαι ειλικρινης... Ισως να ταν κ καλυτερη επιλογη... Απλα πληρωσε λαθη τ παρελθοντος... (LG G4... Bootloop)... Το μηδενικο μάρκετινγκ χειροτερο κ απ την σονι.. Κ τις αθλιες συσκευες στις φτηνες κατηγοριες. Αν ειχε ενα πιο επιθετικο μάρκετινγκ τοτε στις ναυαρχιδες εστω θα τα πηγαινε μια χαρα... Ουτως η αλλως τωρα πριν κλείσει ειχε 10% ποσοστο στις USA... Αλλα αμα δν κανεις διαφήμιση... Δν πουλας προφανως οποτε.. Κριμα.

Αρα συμφωνείς και για LG 😄 Είμαι μεγάλος φαν της LG. Πήρα το V35 για δεύτερο καθημερινό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, whoever81 είπε

Αρα συμφωνείς και για LG 😄 Είμαι μεγάλος φαν της LG. Πήρα το V35 για δεύτερο καθημερινό.

 

Καλα ναι οντως συμφωνω τωρα π το ξαναδιαβαζω.. Χαχα.. Απλα με την διαφορα οτι τ δικα της τηλεφωνα συμβαδιζουν (η βσκ συμβαδιζαν πλεον) με τις υπολοιπες ναυαρχιδες... Ενω η sony ειναι σαν να βρισκεται σε αλλο κοσμο. Εγω εχω μεινει με p30 pro στο κουτι του... Τ χω απ τν ιουνιο μεχρι πριν ενα μηνα σαν κυρίως... Και πηρα oneplus 8 pro κ χρησιμοποιώ τωρα... Κ ενα alcatel για ξεπατωμα μεσα στο σπιτι... 😛... Lg επαιρνα μέχρι το 2017 συνεχως.. Δν ειχα αλλη μαρκα ως τοτε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...