Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή καινούργιου laptop στο κατάστημα αγοράς


PanagiotisRs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά! Αγόρασα χθες ένα λαπτοπ από τη media markt όμως άλλαξα γνώμη σχετικά με την αγορά που έκανα (ήμουν ανάμεσα σε δύο και τελικά διάλεξα λάθος). Το λαπτοπ το έχω ανοίξει κανονικά δεν είναι σφραγισμένο. Υπάρχει η δυνατότητα να το επιστρέψω εφόσον άνοιξα τη συσκευασία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, PanagiotisRs είπε

Καλημέρα παιδιά! Αγόρασα χθες ένα λαπτοπ από τη media markt όμως άλλαξα γνώμη σχετικά με την αγορά που έκανα (ήμουν ανάμεσα σε δύο και τελικά διάλεξα λάθος). Το λαπτοπ το έχω ανοίξει κανονικά δεν είναι σφραγισμένο. Υπάρχει η δυνατότητα να το επιστρέψω εφόσον άνοιξα τη συσκευασία; 

Τηλ στο media markt

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πως αν δεν έχεις κανιβαλίσει την συσκευασία θα σε εξυπηρετήσουν. Αν το δούλεψες ίσως να είναι πιο δύσκολο,αλλά γενικά σαν μεγάλη αλυσίδα είναι πιο εύκολο να το πάρουν πίσω και να το πουλήσουν με μια έκπτωση συγκριτικά με ένα μικρότερο/συνοικιακό κατάστημα. Όλα αυτά στην θεωρία,πήγαινε το να το δουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρόμοια περίπτωση στο παρελθόν στο Γερμανο (που επέστρεψα ένα λαπτοπ που είχα πάρει αλλα δε το ανοιξα) μου ειπαν οτι εαν ήταν ανοιγμένη δε θα μπορούσαν να τη δεχτούν. Την παραγγελία την έκανες ονλαιν ή πηγες επιτόπου και το πηρες; πιθανως αν το παρηγγειλες ηλεκτρονικά να εχεις το δικαιωμα υπαναχωρησης για καποιες ημέρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, paylidis είπε

Σε παρόμοια περίπτωση στο παρελθόν στο Γερμανο (που επέστρεψα ένα λαπτοπ που είχα πάρει αλλα δε το ανοιξα) μου ειπαν οτι εαν ήταν ανοιγμένη δε θα μπορούσαν να τη δεχτούν. Την παραγγελία την έκανες ονλαιν ή πηγες επιτόπου και το πηρες; πιθανως αν το παρηγγειλες ηλεκτρονικά να εχεις το δικαιωμα υπαναχωρησης για καποιες ημέρες

Από κοντά πήγα και το πήρα. 

Τελικά τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν μπορώ να το επιστρέψω επειδή το άνοιξα και έκανα τα βήματα για να συνδεθώ στα Windows και να το χρησιμοποιήσω. Δεν ξέρω αν το διευκρίνησα στο αρχικό ποστ αλλά το χρησιμοποίησα κανονικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PanagiotisRs είπε

Από κοντά πήγα και το πήρα. 

Τελικά τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν μπορώ να το επιστρέψω επειδή το άνοιξα και έκανα τα βήματα για να συνδεθώ στα Windows και να το χρησιμοποιήσω. Δεν ξέρω αν το διευκρίνησα στο αρχικό ποστ αλλά το χρησιμοποίησα κανονικά. 

E εφόσον το λειτουργησες πληρως κανονικά θα ήταν απιθανο να το δεχτουν πισω... Δε πειραζει ρε συ βολεψου με αυτό, ή εαν δε σου κάνει το πουλας στις αγγελίες και παιρνεις κατι άλλο..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σορρυ αλλα θα κανω τον συνηγορο του διαβολου...απο την στιγμη που το ανοιξες και το δουλεψες πολυ καλα κανανε και δεν το πηρανε πισω...δλδ γιατι καποιος αλλος να παρει χρησιμοποιημενο-ανοιγμενο λαπτοπ???αφου το ξανασυσκευαζανε....

Επεξ/σία από bill27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, paylidis είπε

E εφόσον το λειτουργησες πληρως κανονικά θα ήταν απιθανο να το δεχτουν πισω... Δε πειραζει ρε συ βολεψου με αυτό, ή εαν δε σου κάνει το πουλας στις αγγελίες και παιρνεις κατι άλλο..

Αυτό σκέφτομαι και εγώ να το πουλήσω, ελπίζω να βρεθεί κάποιος να το πάρει. 

8 λεπτά πριν, bill27 είπε

Σορρυ αλλα θα κανω τον συνηγορο του διαβολου...απο την στιγμη που το ανοιξες και το δουλεψες πολυ καλα κανανε και δεν το πηρανε πισω...δλδ γιατι καποιος αλλος να παρει χρησιμοποιημενο-ανοιγμενο λαπτοπ???αφου το ξανασυσκευαζανε....

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες αλλά το χρησιμοποίησα ελάχιστα(2-3 ώρες) οπότε νομίζω ότι δεν θα ήταν και τόσο τραγικό να το έπαιρναν πίσω και να το πουλούσαν ξανά. Θα ήταν λιγο βλακεια βέβαια γι'αυτον που θα το έπερνε οκ το καταλαβαίνω. Πιστεύω  όμως η καλύτερη λύση θα ήταν αυτό που έγραψε ένα μέλος πιο πάνω να το πουλήσουν με κάποια έκπτωση ή ίσως να το χρησιμοποιήσουν στο κατάστημα για εκθεσιακό κομμάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PanagiotisRs είπε

Αυτό σκέφτομαι και εγώ να το πουλήσω, ελπίζω να βρεθεί κάποιος να το πάρει. 

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες αλλά το χρησιμοποίησα ελάχιστα(2-3 ώρες) οπότε νομίζω ότι δεν θα ήταν και τόσο τραγικό να το έπαιρναν πίσω και να το πουλούσαν ξανά. Θα ήταν λιγο βλακεια βέβαια γι'αυτον που θα το έπερνε οκ το καταλαβαίνω. Πιστεύω  όμως η καλύτερη λύση θα ήταν αυτό που έγραψε ένα μέλος πιο πάνω να το πουλήσουν με κάποια έκπτωση ή ίσως να το χρησιμοποιήσουν στο κατάστημα για εκθεσιακό κομμάτι. 

Nα κάνω κι εγώ τον συνήγορο του συνήγορου. Αν και δε συμπαθώ καθόλου το εν λόγω κατάστημα, γιατί να έχει χασούρα και να κάνει έκπτωση στο προϊόν, χάνοντας από το κέρδος της, για δικό σου λάθος;

Επαναλαμβάνω ίσα-ίσα δε συμπαθώ της συγκεκριμένη αλυσίδα, για να είμαι ειλικρινής έχω αγοράσει την ίδια κάμερα, εις διπλούν μάλιστα, χρησιμοποιημένη για καινούργια(είχε τραβηγμένες φωτό στη μνήμη της), μέχρι που την επέστρεψα και πήρα πίσω τα χρηματά μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PanagiotisRs είπε

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες αλλά το χρησιμοποίησα ελάχιστα(2-3 ώρες) οπότε νομίζω ότι δεν θα ήταν και τόσο τραγικό να το έπαιρναν πίσω και να το πουλούσαν ξανά

Εσύ θα αγόραζες μεταχειρισμένο λάπτοπ και θα το πλήρωνες για καινούργιο;;;; 

2 ώρες πριν, PanagiotisRs είπε

Πιστεύω  όμως η καλύτερη λύση θα ήταν αυτό που έγραψε ένα μέλος πιο πάνω να το πουλήσουν με κάποια έκπτωση

Εσύ αν είχες κατάστημα θα δεχοσουν να αγοράζουν πελάτες καινούργια προϊόντα και αφού τα χρησιμοποιήσουν, να στα φέρουν και αφού τους δώσεις τα χρήματα τους, εσύ να μείνεις με ένα μεταχειρισμένο προϊόν;;;; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PanagiotisRs είπε

Από κοντά πήγα και το πήρα. 

Τότε δεν υποχρεούνται να δεχθούν επιστροφή.

Εκτός κι αν το πας ωραίο κλεισμένο στη συσκευασία και πεις θέλω να πάρω κάτι άλλο από σας, τότε ίσως αλλά και πάλι παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PanagiotisRs είπε

Αυτό σκέφτομαι και εγώ να το πουλήσω, ελπίζω να βρεθεί κάποιος να το πάρει. 

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες αλλά το χρησιμοποίησα ελάχιστα(2-3 ώρες) οπότε νομίζω ότι δεν θα ήταν και τόσο τραγικό να το έπαιρναν πίσω και να το πουλούσαν ξανά. Θα ήταν λιγο βλακεια βέβαια γι'αυτον που θα το έπερνε οκ το καταλαβαίνω. Πιστεύω  όμως η καλύτερη λύση θα ήταν αυτό που έγραψε ένα μέλος πιο πάνω να το πουλήσουν με κάποια έκπτωση ή ίσως να το χρησιμοποιήσουν στο κατάστημα για εκθεσιακό κομμάτι. 

Όπως είπα παραπάνω όσα έγραψα ήταν στην θεωρία. Και όταν τα έγραφα δεν μας είχες πει πως το δούλεψες το μηχάνημα,άρα ενεργοποιήθηκε,άρα ήδη τρέχει η εγγύηση του κατασκευαστή. Είπα πως αυτό θα έκανε πιο δύσκολα τα πράγματα. 

Επίσης πρότεινα να πας από εκεί,να δουν και το μηχανημα. Κάποιες φορές είναι αλλιώς face to face. Μπορεί πράγματι να μπορούσαν να το βάλουν στην έκθεση όπως ειπώθηκε. Αν φυσικά δεν το έχουν ήδη ανοιχτό,γιατί πόσα ίδια μηχανήματα να βάλουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nickol-us είπε

Nα κάνω κι εγώ τον συνήγορο του συνήγορου. Αν και δε συμπαθώ καθόλου το εν λόγω κατάστημα, γιατί να έχει χασούρα και να κάνει έκπτωση στο προϊόν, χάνοντας από το κέρδος της, για δικό σου λάθος;

Επαναλαμβάνω ίσα-ίσα δε συμπαθώ της συγκεκριμένη αλυσίδα, για να είμαι ειλικρινής έχω αγοράσει την ίδια κάμερα, εις διπλούν μάλιστα, χρησιμοποιημένη για καινούργια(είχε τραβηγμένες φωτό στη μνήμη της), μέχρι που την επέστρεψα και πήρα πίσω τα χρηματά μου.

Δεν γνωρίζω την πολιτική επιστροφών της καθε εταιρίας γι'αυτο ρώτησα κιόλας. Απ'οτι είδα μπορείς να επιστρέψεις ένα προϊόν ακόμα και σφραγισμένο να μην είναι αρκεί να είναι σε κατάσταση καινούργιου(η εταιρία μπορεί να σου επιστρέψει ολόκληρο το ποσό ή να κάνει μια μικρή μείωση). Χρησιμοποίησα για λίγο το λαπτοπ αλλά θα μπορούσε για παράδειγμα (αν ήταν η πολιτική της τέτοια όσον αφορά τα λαπτοπ/υπολογιστές) να δεχτεί την επιστροφή χωρίς όμως να μου επιστρέψει ολόκληρο το ποσό. Τι θέλω να πω: Αγόρασα το λαπτοπ 650. Τους το επιστρέφω και μου δίνουν πίσω π.χ. 630. Το πουλάνε ξανά στα 630 αναγράφοντας πάνω στη συσκευασία ότι είναι χρησιμοποιημένο 1 ημέρα. Έτσι δεν χάνουν χρήματα(χάνει ενα μικρό ποσό ο πελάτης δηλαδή εγώ). Σιγά μην κάτσουν να ασχοληθούν και να τα κάνουν όλα αυτά αλλά θα μπορούσε να γίνει. Αν δεν κάνω λάθος το eshop κάνει κάτι παρόμοιο και πουλάει ανοιγμένα/ελαφρώς μεταχειρισμένα προϊόντα.

Υ. Γ Αυτό που σου έκαναν με τη κάμερα οντως ήταν απαράδεκτο αλλά τουλάχιστον πήρες πίσω τα χρήματα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...