Προς το περιεχόμενο

Ξεκινώντας σπουδές στα πενήντα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Η μητέρα μου είναι πενήντα χρονών με τεράστια προϋπηρεσία σε ξενοδοχεία. Όλη της της ζωής δηλαδή μέχρι στιγμής εκεί την έβγαλε. Γνωρίζει έξι γλώσσες και έχει κάνει μια εμπορική σχολή στην Ελβετία, όμως μετά από τον θάνατο της μητέρας της κατάλαβε πώς δε κάνει τίποτα για τον εαυτό της, δε κάνει τη ζωή που θέλει. Πάντα ένιωθα ενοχές γιατί δούλευε για να μας μεγαλώσει και δε σκέφτηκε ποτέ να κρατήσει κάτι για τον εαυτό της. Χαίρομαι λοιπόν που σκέφτεται να πάρει τη κατάσταση στα χέρια της και να κάνει ένα νέο ξεκίνημα. Πώς μπορώ να τη βοηθήσω; Σκέφτεται νοσηλευτική ή διακόσμηση χώρου ( ξέρω άσχετα αλλά έχει πολλά ενδιαφέροντα). Πώς μπορώ να τη βοηθήσω; Ψάχνει μόνη της στα άδυτα του Διαδικτύου να βρει σχολή και κάτι με επαγγελματική αποκατάσταση αλλά χάνεται. Τι λύσεις  υπάρχουν για την περίπτωση της; Θέλω τόσο πολύ να τη βοηθήσω να ζήσει τα απωθημένα της. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογω ηλικίας δεν έχει την άνεση για κάτι που δε βρει ευκολα δουλειά. η νοσηλευτική είναι μια καλή λύση καθως μπορεί να πάει και σε σχολή ιεκ αν δε μπορέσει τριτοβάθμια αλλα επειδη πάντα φροντιζε τους άλλους μπορεί να νιωσει κι εκεί εγκλωβισμένη. Αλλη λύση είναι η μαιευτική ή καποιο δημιουργικό αντικέιμενο πχ σχέδιο μόδας αν της αρέσει να σχεδιαζει και να ράβει, διακόσμηση, γεωπονική, αισθητική και κοσμητολογία κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...