Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή/βελτίωση case airflow [ συμβουλές-προτάσεις ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, μιας και σχεδιάζω να κάνω κάποιες μικρές αλλαγές στο θέμα "airflow" στο SFF κουτάκι στο PC μου εν όψη καλοκαιριού, θέλω μία δεύτερη γνώμη. Λοιπόν σκέφτηκα να κάνω επί τέλους μία εκ των ακολούθων αλλαγών που όλο το σκεφτόμουν εδώ και αρκετό διάστημα ώστε να βελτιώσω τον εξαερισμό του όσο γίνεται. Περισσότερο με είχε επηρεάσει ένα βίντεο του optimumtech

Έχουμε παρακάτω 4 φωτογραφίες. ( περσινή φώτο αλλά δεν εχει αλλάξει τίποτα )

MAINIMG_20191221_181321.jpg.aeebdb3855765f62f9494667647bf2b6.jpg

Τώρα είναι έτσι * μαζί με μία RTX 3070 Eagle OC που δεν βρίσκεται στη φωτογραφία * 

Μοναδικά ανεμιστηράκια που εισάγουν αέρα είναι αυτά της υδρόψυξης (280άρα) // Arctic P14 - 2Χ 140άρια

ενώ πίσω στην εξωτερική πλευρά - επειδή δε χωράει εντός λόγω μάκρους του ψυγείου - βρίσκεται ένα Arctic F12 ( 120άρι ) για να εξάγει τον θερμό αέρα

Και τώρα πάμε στα πλάνα 

[Α] - απλά προσθέτω ένα φανάκι πάνω από το υπάρχουν ψυχτράκι των VRM να ρίχνει αέρα * βελάκι * ( λέω για ένα 80mm/90mm της ARCTIC ) 

56664589_plan.jpg.09c132e79b7e140b5374bca3a761c947.jpg

[Α+] - μαζί με το 80mm fanάκι να αλλάξω και το έξω σε ένα Arctic P12 που είναι semi-passive κατάλληλο για να τραβάει αέρα μέσα από εμπόδια 2041904441_plan2.jpg.4e980aad49d4e8a64fbe38c52383e651.jpg

[Β?] - μήπως όμως επειδή βρίσκεται δίπλα ακριβώς άλλο ανεμιστηράκι - το p12 - έτσι καθυστά άχρηστο το μικρό 80/90αρι ?

planB.jpg.a44955c512005054f0bced0ebe0edfa6.jpg

 

Ευχαριστώ

**Για υπόλοιπα specs > κλικ το >SFFPC στην περιγράφη που αναφέρονται τα πάντα.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο optimumtech προτείνει negative για όλα τα ssf. Το 80αρι νομίζω δεν έχει νόημα. Θεωρώ απαραίτητο το πίσω 120αρι και δεν ξέρω αν έχεις χώρο, εκεί,στο τροφοδοτικό,  για άλλη μια εξάτμιση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Έχεις θέμα με θερμοκρασίες VRM τώρα; Λογικά θα έχει ήδη airflow. 

Οχι ιδιαίτερα αλλά δεν τρέχω κάρτα με UV και εγκλωβίζεται ζεστούλα πλέον περισσότερο.

 

10 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Ο optimumtech προτείνει negative για όλα τα ssf. Το 80αρι νομίζω δεν έχει νόημα. Θεωρώ απαραίτητο το πίσω 120αρι και δεν ξέρω αν έχεις χώρο, εκεί,στο τροφοδοτικό,  για άλλη μια εξάτμιση. 

Οπότε να αλλάξω το 120αρι F12 πίσω σε P12;  Οχι εκεί στο τροφοδοτικό ειναι κλειστά τα πάντα όταν μπει το καπάκι, μόνο η γρίλια του τροφοδοτικού υπάρχει

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

53cfm, 56 το P12. Δεν αξίζει η αλλαγή αν είναι οκ το F12. Καλοκαίρι θα βράζουμε,  αναγκαστικά θα ανεβάσουμε στροφές, λίγο θόρυβο κτλ. Με αυτές της κάρτες χρειάζεται δυνατή εξαγωγή.  Σκέψου,  με 2χ120 P12 πχ σε μένα και δεν προλαβαίνει να βγάλει αυτή την λάβα που παράγει η καρτα γραφικών. 

Edit: Με τα πάντα όλα εξαγωγή, εκτός vga ,psu, έχεις χειρότερο αποτέλεσμα συνολικά; (μνήμες, cpu,vga,vrm)

Επεξ/σία από nikpoth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikpoth είπε

Edit: Με τα πάντα όλα εξαγωγή, εκτός vga ,psu, έχεις χειρότερο αποτέλεσμα συνολικά; (μνήμες, cpu,vga,vrm)

Μετά από αρκετή ώρα game δυσκολεύεται να διώξει τη ζέστη και ανεβαίνει η θερμοκρασία του cpu παραπάνω έπειτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Μια χαρα είναι ρε, τι να αλλάξεις 

Οι θερμοκρασίες αυτές είναι μετά από μερικές ώρες warzone. Το καλοκαίρι είναι +10-12 βαθμούς κοντά 80αριζει. 

Και η κάρτα ήδη 74-75 με 85-86% φαν

23 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

για αρχη αγοραζεις  μερικα τετοια, το καλυτερο φαν στον πλανητη.

https://www.skroutz.gr/s/15252751/Noctua-NF-A12x25-PWM-120mm.html

Τα γνωρίζω εδώ κ καιρό. Μάλιστα σχεδιάζουν εδώ και κανα χρόνο την 140mm έκδοση. Θέλω γύρω στα 60 ευρώ για αυτά. Αν ήταν φθηνότερα ναι, με τόσα προσθέτω αλλά 20-30 και αγοράζω είτε νέο κουτί ( NR200 χωρίς το παράθυρο ) ή νέα υδροψυξη. Εξού και κοιτάω να κινηθώ σε budget πλαίσια με κόστος κανα 10αρικο έχω πάρει 2 ανεμιστήρες Arctic

23 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

Σπύρο μας τρολλάρεις :P

εγώ βλέπω 70αρια με 16c ambient

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Οι θερμοκρασίες αυτές είναι μετά από μερικές ώρες warzone. Το καλοκαίρι είναι +10-12 βαθμούς κοντά 80αριζει. 

Και η κάρτα ήδη 74-75 με 85-86% φαν

Τα γνωρίζω εδώ κ καιρό. Μάλιστα σχεδιάζουν εδώ και κανα χρόνο την 140mm έκδοση. Θέλω γύρω στα 60 ευρώ για αυτά. Αν ήταν φθηνότερα ναι, με τόσα προσθέτω αλλά 20-30 και αγοράζω είτε νέο κουτί ( NR200 χωρίς το παράθυρο ) ή νέα υδροψυξη. Εξού και κοιτάω να κινηθώ σε budget πλαίσια με κόστος κανα 10αρικο έχω πάρει 2 ανεμιστήρες Arctic

 

Όταν είσαι χομπίστας, δεν πρέπει να σε νοιάζουν τα 50-60 ευρώ. Και όσοι κάνουν την επιλογή για micro itx κουτιά είναι χομπίστες και τα σκάνε χοντρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Όταν είσαι χομπίστας, δεν πρέπει να σε νοιάζουν τα 50-60 ευρώ. Και όσοι κάνουν την επιλογή για micro itx κουτιά είναι χομπίστες και τα σκάνε χοντρά.

I know έχω χρυσοπληρωσει την επιλογή μου αυτή και δε το μετανιώνω ούτε σκέφτομαι να γυρίσω σε μεγάλο κουτί. Κάποια στιγμή απλά θα αναβαθμίσω σε ένα άσπρο NR200. Σαν φορμ φακτορ το itx με βολεύει απόλυτα απλά παράλληλα παλεύω έχοντας το σαν προτεραιότητα να μαζέψω χρήματα για νέα οθόνη, όσα περισσότερα γίνεται για κάτι πραγματικά καλό καθώς στη τελική απόφαση ότι και να αλλάξω ή να άλλαζα στο μέσα, πάντα παραμελούσα το σημαντικότερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...