Προς το περιεχόμενο

Δεν φαίνονται τα αρχεία στον σκληρό εξωτερικό στα Macbook pro m1


xmaria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα για πρώτη φορά, μετά από πολλά χρόνια χρήσης των windows, το MacBook m1. Όπως καταλαβαίνετε δυσκολεύομαι να μάθω το χειρισμό του γι' αυτό θα ήθελα μερικές συμβουλές. Παιδιά, βάζω τον εξωτερικό Toshiba για να δω τα αρχεία μου, βρίσκει τον δίσκο, αλλά δεν παρουσιάζει τα αρχεία.Ο δίσκος ο εξωτερικός είναι 2Τb και μου δίνει ότι έχω μέσα αρχεία 1,6Τb. τι μπορώ να κάνω για να τα δω και να τα διαχειριστώ;. Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δίσκος σε τι format είναι? NTFS?

Γενικά το macOS μπορεί να διαβάσει NTFS δίσκο αλλά δεν μπορεί να γράψει σε NTFS δίσκο (χωρίς τη χρήση κάποιας εξωτερικής εφαρμογής).

Αλλά κάπου πήρε το μάτι μου ότι οι M1 επεξεργαστές έχουν θέμα και να διαβάσουν NTFS δίσκο.

Γενικά το κατάλληλο format για δίσκο είναι exFAT (αν το χρησιμοποιείς και σε windows και σε macOS) ή macOS journaled (extended) αν το χρησιμοποιείς μόνο σε macOS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ πρώτη φορά σε MacOS (επίσης με m1) και δεν είχα κανένα θέμα να διαβάσει το Macbook τον εξωτερικό μου δίσκο : Western Digital και σε NTFS format (αφού τον είχα από Windows)

Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα ο δίσκος; Δοκίμασες να τον συνδέσεις πάλι σε Windows PC να δεις μήπως έχει γενικά θέμα; 

Edit: δεν θυμάμαι αν δοκίμασα να συνδέσω τον σκληρό και πριν αγοράσω το Ntfs for Mac, νομίζω όμως πως ναι 

 

3 ώρες πριν, zaccki είπε

Ο δίσκος σε τι format είναι? NTFS?

Γενικά το macOS μπορεί να διαβάσει NTFS δίσκο αλλά δεν μπορεί να γράψει σε NTFS δίσκο (χωρίς τη χρήση κάποιας εξωτερικής εφαρμογής).

Αλλά κάπου πήρε το μάτι μου ότι οι M1 επεξεργαστές έχουν θέμα και να διαβάσουν NTFS δίσκο.

Γενικά το κατάλληλο format για δίσκο είναι exFAT (αν το χρησιμοποιείς και σε windows και σε macOS) ή macOS journaled (extended) αν το χρησιμοποιείς μόνο σε macOS.

Εγώ εγκατέστησα το "Ntfs for Mac" της Paragon και ησύχασα. 

Έτσι γράφω και σε NTFS format (για να μπορεί να παίζει παντού).

Δεν είναι δωρεάν αλλά δουλεύει άψογα και θεωρώ πολύ βασικό software αν το χρησιμοποιείς ή θες γενικά να είσαι συμβατός και με Windows.

Από εκεί και πέρα βέβαια, πάντα περί ορέξεως και αναγκών του καθενός 

Επεξ/σία από Giorgos_00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Giorgos_00 είπε

Κι εγώ πρώτη φορά σε MacOS (επίσης με m1) και δεν είχα κανένα θέμα να διαβάσει το Macbook τον εξωτερικό μου δίσκο : Western Digital και σε NTFS format (αφού τον είχα από Windows)

Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα ο δίσκος; Δοκίμασες να τον συνδέσεις πάλι σε Windows PC να δεις μήπως έχει γενικά θέμα; 

Edit: δεν θυμάμαι αν δοκίμασα να συνδέσω τον σκληρό και πριν αγοράσω το Ntfs for Mac, νομίζω όμως πως ναι 

 

Εγώ εγκατέστησα το "Ntfs for Mac" της Paragon και ησύχασα. 

Έτσι γράφω και σε NTFS format (για να μπορεί να παίζει παντού).

Δεν είναι δωρεάν αλλά δουλεύει άψογα και θεωρώ πολύ βασικό software αν το χρησιμοποιείς ή θες γενικά να είσαι συμβατός και με Windows.

Από εκεί και πέρα βέβαια, πάντα περί ορέξεως και αναγκών του καθενός 

Συμφωνω, πολύ χρήσιμο add on το χρησιμοποιούσα και εγώ παλιότερα.

Πλέον όπως αναφέρω και παραπάνω η λύση εαν χρησιμοποιείς εξωτερικό σκληρό/flash μεταξύ των δύο λειτουργικών είναι να ειναι διαμορφωμένα σε exFAT.

Βεβαία αν έχεις παλιούς σκληρούς γεμάτους σε NTFS και δεν είναι δυνατό το format σε exFAT, πάλι χρειάζεσαι third party add on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δε θέλει να τα σκάσει μπορεί να εγκαταστήσει το Mounty for NTFS. Εξίσου καλό και δωρεάν.

Γενικά εγώ ακόμα δεν έχω ενθουσιαστεί με τα M1, περιμένω νομίζω την ενημερωμένη έκδοση του 21. Πως σας φαίνεται εσάς;

Απλά δε θέλω να δώσω 900 ευρώ και μετά σε 3-5 μήνες να ψάχνω να το δώσω για να πάρω το καινούριο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Romanzo Criminale είπε

Γενικά εγώ ακόμα δεν έχω ενθουσιαστεί με τα M1, περιμένω νομίζω την ενημερωμένη έκδοση του 21. Πως σας φαίνεται εσάς;

Απλά δε θέλω να δώσω 900 ευρώ και μετά σε 3-5 μήνες να ψάχνω να το δώσω για να πάρω το καινούριο..

Εγώ από πλευράς μου (και για την χρήση που προορίζεται) , είμαι απόλυτα ευχαριστημένος:

  1. άφθονη επεξεργαστική ισχύς
  2. αν μιλάμε για το air (το οποίο έχω) απόλυτα αθόρυβο αφού δεν έχει ανεμιστήρες.
    Η οποία πολυτέλεια έλλειψης ανεμιστήρα υπάρχει λόγω
  3. του ARM σχεδιασμού του Μ1, με το λαπτοπ (στην καθημερινή μου χρήση) να παραμένει πάντα κρύο.

Βέβαια εγώ δεν κάνω βαριά χρήση: browsing, mails, μουσική, videos, λίγο photo editing....αυτά πάνω κάτω .

Για κάποιον γραφίστα ή για πολύωρο 4Κ video editing ή για επαγγελματική χρήση δεν ξέρω πως ανταποκρίνεται.
Αλλά για εμένα η ισχύς του περισσεύει κατά πολύ ,και μια πιο δυνατή (και φαντάζομαι πιο ακριβή) έκδοση δεν βλέπω τι παραπάνω θα μπορούσε να μου προσφέρει. 

Άρα από θέμα επιδόσεων το θεωρώ αρκετά future proof.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...