Προς το περιεχόμενο

Στέβια αντί για ζάχαρη, αξίζει?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Πάντα τρώω κάποιο αμυλούχο. Δε μπορώ να φάω μακαρόνια/ψωμί/πατάτα οπότε τρώω ρύζι. Τα όσπρια μπορώ να τα μειώσω ίσως αλλά το ρύζι δε ξέρω. Εμένα το μισό πακέτο που φτιάχνω μου φαίνεται σχετικά λίγο. Να το ρίξω ξέρω γω στο 1/3 του πακέτου? επίσης το ρύζι είναι πραγματικά φθηνό. 

Τώρα ναι δε διαφωνώ για τα υπόλοιπα, να βάλω ξέρω γω κρέας/ψάρι/λαχανικά αντί για όσπρια. Όσο δεν έτρωγα όσπρια δεν είχα πρόβλημα με τα κιλά, μάλιστα έπεφτα πολύ και ναι τότε πάλι έτρωγα μισό πακέτο ρύζι. Δεν είμαι παχύς σε καμία περίπτωση, ακόμη μέντιουμ νούμερο φοράω απλά ίσως κινδυνεύω αν συνεχίσω έτσι και δεν είναι κάτι ιδανικό να είσαι συνεχώς στουμπομένος. 

Πραγματικά, πόσο κρέας τρώτε τη μέρα για να μη χάνεται κιλά? κάποτε το είχα στο μενού αλλά πάλι έπεφτα....

εγω ειμαι απο τους ανθρωπους που αν δε μου θυμισει καποιος να φαω μπορει να μεινω νηστική ολη μέρα οπότε ποτε δεν είχα θεμα να χασω κιλά, προσπαθω να παρω αλλά παλι δε μπορω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Guys, που την ειδατε την πολλη ζαχαρη; 6κτγ ειναι 30γρ ζαχαρης.. 

Δεν ξερουμε ποσες θερμιδες τρωει   εχει συντηρηση για να πουμε οτι τα 250γρ ρυζι ειναι πολλα. Κοιλια εκανε επειδη εφαγε υπερθερμιδικα χωρις προπονηση με αντισταση, αρα εγιναν λιπος. 

Επεξ/σία από efib
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 λεπτά πριν, efib είπε

Δεν ξερουμε ποσες θερμιδες τρωει για να πουμε οτι τα 250γρ ρυζι ειναι πολλα.

Μόνο αυτό τρώω (μαζί με όσπρια και ντομάτα). Δε συμπληρώνω με κάτι άλλο πέρα από γάλα με σκόνη σοκολάτα.

Τέλος πάντων, πήρα κάποιες ιδέες από το θέμα. Μάλλον θα κόψω κάτι για να μπουν λαχανικά/κρεατικά. Τα κιλά τα πήρα πιο πολύ από ατύχημα παρά από λαιμαργία. 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, velociraptoras είπε

επίσης μην ξεχνας το ρόλο της β12 στη διατροφη τσεκαρε τις τιμες σου 

Από το γάλα δεν είναι αυτή? πίνω πολύ γαλά και άλλες φορές τρώω γιαούρτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aizensama24 είπε

 

Μόνο αυτό τρώω. Δε συμπληρώνω με κάτι άλλο πέρα από γάλα με σκόνη σοκολάτα.

Ολη μερα τρως 250γρ ρυζι και αυτο το γαλα με σοκολατα; Θα ειχα πεθανει απο την πεινα. Anyway, σου ειπα οτι πρεπει να βρεις τις θερμιδες συντηρησης σου, μετα μαθε να μετρας θερμιδες. Βαλε καλα λιπαρα  και πρωτεΐνη στα γευματα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, efib είπε

Guys, που την ειδατε την πολλη ζαχαρη; 6κτγ ειναι 30γρ ζαχαρης.. 

6 κτγ ζάχαρη περιέχουν 6x20=120 κενές θερμίδες και αυτό μόνο από τις σοκολάτες που πίνει. Αν συνυπολογίσουμε και τις υπόλοιπες? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nabuko είπε

6 κτγ ζάχαρη περιέχουν 6x20=120 κενές θερμίδες και αυτό μόνο από τις σοκολάτες που πίνει. Αν συνυπολογίσουμε και τις υπόλοιπες? 

 

Ποιες υπολοιπες; Κακαο με 30γρ ζαχαρη πινει, το κακαο δεν εχει ζαχαρη. Δεν ειναι τραγικα τα 30γρ*4cal, το οριο στους αντρες ειναι γυρω στα 35γρ/ημερα. Δεν παει και για mr olympia..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, efib είπε

Ολη μερα τρως 250γρ ρυζι και αυτο το γαλα με σοκολατα; Θα ειχα πεθανει απο την πεινα

Πιο είναι δηλαδή το καθημερινό σου μενού? (απλά να πάρω μία ιδέα)

Πόσο κρέας να φάω για να συμπληρώσω όσες θερμίδες χρειάζομαι ειλικρινά δε ξέρω....Μετά από ένα σημείο γίνεται και οικονομικό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις τη δυνατότητα να πας σε ένα διατροφολόγο και να δείτε μαζί ένα πρόγραμμα διατροφής που να είναι στα μέτρα σου από όλες τις απόψεις (ανάγκες, προτιμήσεις σε φαγητά, οικονομικά κλπ); 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, christos4 είπε

Δεν έχεις τη δυνατότητα να πας σε ένα διατροφολόγο και να δείτε μαζί ένα πρόγραμμα διατροφής που να είναι στα μέτρα σου από όλες τις απόψεις (ανάγκες, προτιμήσεις σε φαγητά, οικονομικά κλπ); 

Δε το αποκλείω. Μπορεί να το κάνω. Για τώρα έχω άλλα προβλήματα να επιλύσω.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, efib είπε

Ποιες υπολοιπες; Κακαο με 30γρ ζαχαρη πινει, το κακαο δεν εχει ζαχαρη.

Σου έχει δώσει το πλήρες διατροφολόγιό του για να ξέρεις ότι δεν προσλαμβάνει ζάχαρη και από αλλού? Ξέρεις υποθέτω ότι ζάχαρη περιέχουν και άλλες τροφές

5 λεπτά πριν, efib είπε

Δεν παει και για mr olympia..

Αυτά τα δεν πάω για μοντέλο, mr olympia κλπ δε μου λένε τίποτα. Ή μαθαίνεις να τρως σωστά ή όχι. Που κολλάει το μπόντι μπίλντινγκ στο θέμα μας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Πιο είναι δηλαδή το καθημερινό σου μενού? (απλά να πάρω μία ιδέα)

Πόσο κρέας να φάω για να συμπληρώσω όσες θερμίδες χρειάζομαι ειλικρινά δε ξέρω....Μετά από ένα σημείο γίνεται και οικονομικό το θέμα.

Πλεον ειμαι στις 1600cal επειδη δεν κουνιεμαι και ιδιαιτερα. Για πρωϊνο εχω pancakes με βρωμη, γιαουρτι, αυγα και βαζω και 15γρ μελι ή κανω ενα μπωλ με πρωτεΐνη, κακαο, βρωμη, γαλα, μπανανες/φραουλα και ισως να βαλω και φυστικοβουτυρο αν θελω εξτρα θερμιδες. Μετα τρωω κασιους/φυστικια 30γρ, καφε με 5γρ ζαχαρη. Τα γευματα μου εχουν κοτοπουλο με πατατες και σως γιαουρτιου, γαριδες με ρυζι, μακαρονια με μανιταρια, σπανακι, γιαουρτι, αβοκαντο τοστ με αυγα. Δες ποιες τροφες σου αρεσουν και αυτες να τρως, απλα πρεπει να βαλεις και πρωτεΐνη, και καλα λιπαρα. Δεν μπορω να σου πω ποσο κρεας να φας επειδη δεν ξερω καν ποσες θερμιδες χρειαζεσαι.

5 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Σου έχει δώσει το πλήρες διατροφολόγιό του για να ξέρεις ότι δεν προσλαμβάνει ζάχαρη και από αλλού? ->Ξέρεις υποθέτω ότι ζάχαρη περιέχουν και άλλες τροφές <-

Αυτά τα δεν πάω για μοντέλο, mr olympia κλπ δε μου λένε τίποτα. Ή μαθαίνεις να τρως σωστά ή όχι. Που κολλάει το μπόντι μπίλντινγκ στο θέμα μας? 

Ναι, λεει οτι τρωει μονο αυτο το κακαο με ζαχαρη και μετα 250γρ ρυζι. Θα μου μιλας καλυτερα. Η ειρωνια οχι σε εμενα.

Επεξ/σία από efib
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...