Προς το περιεχόμενο

Στέβια αντί για ζάχαρη, αξίζει?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή κι εγώ, λόγω καραντίνας, είχα φτιάξει φωλιά στον καναπέ, μπροστά στην τιβί και φυσικά κάθε φορά έπρεπε να είχα πολλά "καλούδια", είπα να αλλάξω διατροφή. Λοιπόν έκοψα:

Μπισκότα, πατατάκια, κρουασάν, κόκα-κόλα, πίτσα,ξηροκάρπια, μπύρες, αλλαντικά παντός είδους. Έκοψα τα 2 κουταλάκια ζάχαρης στον καφέ (1 πλέον). Αμέσως είδα διαφορά,...Το υγιεινό φαγητό είναι το τελευταίο που φταίει στα παραπάνω κιλά.

Επίσης, δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι το ρύζι κάνει "ζημιά".

Η στέβια αξίζει, αλλά δεν έχει ίδια γεύση...

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Πιο είναι δηλαδή το καθημερινό σου μενού? (απλά να πάρω μία ιδέα)

Πόσο κρέας να φάω για να συμπληρώσω όσες θερμίδες χρειάζομαι ειλικρινά δε ξέρω....Μετά από ένα σημείο γίνεται και οικονομικό το θέμα.

Φαε οτι θες οτι γουσταρεις κι οτι σου καπνισει αλλα με μετρο.Φαε απ'ολα αλλα και παλι με μετρο χωρις υπερβολες.

Ν'αγοραζεις ποιοτικα κι οχι τα φθηνα αλλα ουτε και τα πιο ακριβα.

Αν κατι σ'ενοχλει το μειωνεις η το κοβεις.Αν κατι σου κανει πολυ καλο και σου αρεσει τοτε δεν πειραζει να φας και λιγο παραπανω.Και να ξεφυγεις καμια φορα δεν εγινε και τιποτα.

Ξεκινα και λιγο περπατημα και θα εισαι μια χαρα.

Τωρα αν οι αλλοι σου λενε οτι εισαι λεπτος η οτι εισαι χοντρος γραψτους στα @@.Μην βαζεις ορια και πρεπει.Πρεπει να ειμαι ετσι η πρεπει να ειμαι αλλιως.Αγαπησε τον ευατο σου οπως εισαι και μην σε νοιαζει τι θα πει ο οποιοσδηποτε.Μεσα στο μυαλο σου ειναι ολα.

Βαλτα στο μυαλο σου επεξεργασου τα αυτα που σου ειπα κι εσυ αποφασιζεις.

2 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Λοιπόν έκοψα:

Μπισκότα, πατατάκια, κρουασάν, κόκα-κόλα, πίτσα,ξηροκάρπια, μπύρες, αλλαντικά παντός είδους.

Αμαρτια ρε αδερφε.:P

Αν δεν σου αρεσουν πολυ καλα εκανες.Μια φορα τον μηνα η μια φορα το 2μηνο-3μηνο θα τα τιμησω ετσι για την αλητεια.;)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Φαε οτι θες οτι γουσταρεις κι οτι σου καπνισει αλλα με μετρο.Φαε απ'ολα αλλα και παλι με μετρο χωρις υπερβολες.

Με τη διατροφή γενικά θα προτιμώ να είμαι όσο πιο απλός γίνεται, δεν έχω το χρόνο να κάνω πολλά κόλπα. Να βάλω ξέρω γω κοτόπουλο ή κάτι άλλο κάποιες ημέρες μπορεί. Κάτι παραπάνω μπορεί να με τρελάνει. Ας πούμε λαχανικά δε πρόκειται να πάρω φρέσκα αλλά κατεψυγμένα γιατί απλά δε θέλω καν να ασχοληθώ με τη συντήρηση τους, το καθάρισμα κτλ. Για κρεατικά θα προτιμούσα κονσέρβες (ειδικά τόνου) αλλά μπορεί να πάρω και κανονικό.

 

12 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ν'αγοραζεις ποιοτικα κι οχι τα φθηνα αλλα ουτε και τα πιο ακριβα.

Αυτό δε το καταλαβαίνω. Τι μειονεκτήματα έχει η 365 ως μάρκα? Δε γνωρίζω τι διαφορετικό κάνουν και βγαίνει τόσο φθηνά αλλά για να την έχουν στα ράφια δε νομίζω να είναι κάτι κακό...

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Με τη διατροφή γενικά θα προτιμώ να είμαι όσο πιο απλός γίνεται, δεν έχω το χρόνο να κάνω πολλά κόλπα. Να βάλω ξέρω γω κοτόπουλο ή κάτι άλλο κάποιες ημέρες μπορεί. Κάτι παραπάνω μπορεί να με τρελάνει. Ας πούμε λαχανικά δε πρόκειται να πάρω φρέσκα αλλά κατεψυγμένα γιατί απλά δε θέλω καν να ασχοληθώ με τη συντήρηση τους, το καθάρισμα κτλ. Για κρεατικά θα προτιμούσα κονσέρβες (ειδικά τόνου) αλλά μπορεί να πάρω και κανονικό.

Απλος να εισαι αφου σου αρεσει αλλα να τρως απ'ολα.Τωρα κατεψυγμενα λαχανικα δεν εχω φαει ποτε και ουτε προκειται.Δεν μπορω να σε συμβουλεψω πανω σε αυτο.Μονο φρεσκα τρωω.Επισης απο κρεατικα κτλ.δεν εχω φαει ποτε στην ζωη μου κονσερβα.Οποτε παλι δεν μπορω να σε συμβουλεψω.

Αν δεν εχεις χρονο να βρεις εστω και λιγο παραπανω και να τρως ποιοτικα πραγματα.

Τωρα αν αυτα σου φαινονται οτι ειναι υπερβολικα μην κανεις τιποτα για να μην τρελαθεις κιολας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

 

 

Αυτό δε το καταλαβαίνω. Τι μειονεκτήματα έχει η 365 ως μάρκα? Δε γνωρίζω τι διαφορετικό κάνουν και βγαίνει τόσο φθηνά αλλά για να την έχουν στα ράφια δε νομίζω να είναι κάτι κακό...

Στα απλά τρόφιμα πχ οσπρια ή ξηρούς καρπους ή κατεψυγμένα λαχανικά δεν έχει καμία διαφορά, αυτό που μετραει συνηθως είναι η χώρα προέλευσης καθως εκτός ΕΕ ισχυουν αλλο κανονισμοι για φυτοφάρμακα και την υπολειμματικότητα.   Αντίθετα στα επεξεργασμένα συχνά υπάρχουν διαφοροποιήσεις πχ η γκουντα απο μια γνωστη μαρκα με τη γκουντα ιδιωτικής ετικέτας έχουν διαφορά στη σχεση γαλα/αμυλα (ναι σε φτηνές μάρκες παιζει πολύ αμυλο). 

υποθετω κατεψυγμένα λαχανικά εννοείς φασολάκια, αρακα κλπ που δε βρισκεις φρεσκα ή τα πάντα?  τωρα για κονσέρβες, είαι λυση αναγκης αλλά όχι και το καλύτερο που μπορείς να βαλεις στη διατροφή σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Αυτό δε το καταλαβαίνω. Τι μειονεκτήματα έχει η 365 ως μάρκα? Δε γνωρίζω τι διαφορετικό κάνουν και βγαίνει τόσο φθηνά αλλά για να την έχουν στα ράφια δε νομίζω να είναι κάτι κακό...

Δεν την ξερω την 365 πρωτη φορα την ακουω.Αυτα που ξερω ειναι τον θειο Ben και το Kαρολινα 3Αλφα.Αυτα παιρνω εγω αν σε βοηθαει.

Τωρα στα ραφια τα σουπερ μπορει να βαλουν οτι θελουν.Το αν ειναι καλο και ποιοτικο η αν ειναι για πεταμα δεν το ξερω.

Εγω γενικα σου ειπα να τρως ποιοτικα δεν αναφερθηκα συγκεκριμενα στο ρυζι.Και οταν λεω ποιοτικα δεν εννοω και ακριβα.Καποια ομως σιγουρα ειναι ακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

Στα απλά τρόφιμα πχ οσπρια ή ξηρούς καρπους ή κατεψυγμένα λαχανικά δεν έχει καμία διαφορά, αυτό που μετραει συνηθως είναι η χώρα προέλευσης καθως εκτός ΕΕ ισχυουν αλλο κανονισμοι για φυτοφάρμακα και την υπολειμματικότητα.   Αντίθετα στα επεξεργασμένα συχνά υπάρχουν διαφοροποιήσεις πχ η γκουντα απο μια γνωστη μαρκα με τη γκουντα ιδιωτικής ετικέτας έχουν διαφορά στη σχεση γαλα/αμυλα (ναι σε φτηνές μάρκες παιζει πολύ αμυλο). 

υποθετω κατεψυγμένα λαχανικά εννοείς φασολάκια, αρακα κλπ που δε βρισκεις φρεσκα ή τα πάντα?  τωρα για κονσέρβες, είαι λυση αναγκης αλλά όχι και το καλύτερο που μπορείς να βαλεις στη διατροφή σου. 

Ανάμικτα λαχανικά σκέφτομαι ή κάτι σε μπριαμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

υποθετω κατεψυγμένα λαχανικά εννοείς φασολάκια, αρακα κλπ που δε βρισκεις φρεσκα ή τα πάντα?  

Αν εννοει αυτα που δεν τα βρισκεις παντα φρεσκα τοτε ναι καμια φορα μπορει να παρω να παρω κι εγω.Μια η δυο φορες τον χρονο ομως το πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Αν εννοει αυτα που δεν τα βρισκεις παντα φρεσκα τοτε ναι καμια φορα μπορει να παρω να παρω κι εγω.Μια η δυο φορες τον χρονο ομως το πολυ.

κι εγω φασολακια επειδη κανω μια φορά τη βδομάδα παιρνω συχνα το χειμωνα κατεψυγμένα, επίσης ψάρι και θαλασσινα επειδη δε βρισκω ευκολα φρέσκο κι όταν έρχεται ο ψαρας στο χωριό δε φέρνει παντα αυτα που τρωνε τα παιδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι γλυκο κ να εφτιαξα με στεβια ηταν αθλιο.Ζαχαρη και παλι ζαχαρη.Καλυτερα μη τρωτε γλυκα,ή φατε πιο λιγο.Ουτε στο καφε δεν εχει σχεση η στεβια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

κι εγω φασολακια επειδη κανω μια φορά τη βδομάδα παιρνω συχνα το χειμωνα κατεψυγμένα, επίσης ψάρι και θαλασσινα επειδη δε βρισκω ευκολα φρέσκο κι όταν έρχεται ο ψαρας στο χωριό δε φέρνει παντα αυτα που τρωνε τα παιδια

Ναι καλα κανεις.Κι επισης σημαντικο ρολο παιζει και που μενει ο καθενας.Αλλα θα βρει καποιος αν μενει στην πολη κι αλλα στο χωριο για παραδειγμα.Για την καθημερινοτητα εννοειται μιλαω πιο πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν τύπε επειδή θέλω να σε βοηθήσω θα σου πώ κάποια πράγματα και από εκεί και πέρα κάνε ότι νομίζεις. Καταρχήν η διατροφή που κάνεις δεν είναι σωστή και το τελευταίο πράγμα που θα έπρεπε να σε απασχολεί είναι στέβια η ζάχαρη. Μια σωστή διατροφή περιλαμβάνει πρωτεΐνες, υδατάνθρακες και λιπαρά.

Μια καλή αναλογία στα ποσοστά αυτά είναι 40% πρωτεΐνη 30% υδατάνθρακες 30% λιπαρά. Η διατροφή που κάνεις περιέχει μόνο υδατάνθρακες απ' ότι βλέπω και λίγα λιπαρά. Πολλοί λένε ότι οι υδατάνθρακες και τα λιπαρά δεν κάνουν καλό αλλά αυτό είναι απλά μια λανθασμένη γενίκευση. Υπάρχουν καλά λιπαρά και κακά λιπαρά. Όπως υπάρχουν και καλοί υδατάνθρακες και κακοί υδατάνθρακες.

Οι πατάτες, το λευκό ρύζι, τα φρούτα και τα λαχανικά, το μέλι αποτελούν τους καλούς υδατάνθρακες. Το σιτάρι και τα παράγωγά του, η ζάχαρη και οι περισσότερες συσκευασμένες μπούρδες περιέχουν τους κακούς υδατάνθρακες. Το ίδιο και με τα λιπαρά. Το αβοκάντο, το κακάο, ελιές, ελαιόλαδο, λάδι καρύδας και πρόβεια ζωικά βούτυρα έχουν τα καλά λιπαρά. Ότι τρόφιμο διαβάζεις και στην ετικέτα έχει παραπάνω από 5 συστατικά τα οποία το όνομά τους θυμίζει χημικές ενώσεις απλά απόφυγέ τα.

Πριν σου πω για την διατροφή θα σου πω ότι πρέπει να αυξήσεις με φυσικό τρόπο (με τις τροφές που τρως και τον τρόπο ζωής σου) την τεστοστερόνη σου. Μπορείς με λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ να διαβάσεις περισσότερα για την χαμηλή τεστοστερόνη και τι προβλήματα προκαλεί στους άντρες. Τώρα για την διατροφή κάποια πράγματα που οι περισσότεροι δεν τα ξέρουν:

Τα όσπρια, ξηροί καρποί, προϊόντα με βάση το σιτάρι και οι σπόροι έχουν βρογχοκηλόγονες ουσίες, φυτικό οξύ και φυτοοιστρογόνα και για αυτό πρέπει να αποφεύγονται. Επίσης οι ξηροί καρποί ανεβάζουν σε μεγάλο βαθμό την πρωτεΐνη SHBG η οποία δεσμεύει την ελεύθερη τεστοστερόνη στο σώμα.

Ψάξε επίσης για thermo diet και πώς επηρεάζουν τα φυτοοιστρογόνα, το φυτικό οξύ και οι βρογχοκηλόγονες ουσίες τον οργανισμό. Όπως και τι προκαλούν οι ελλείψεις σε μικροσυστατικά (micronutrients).

Γενικός κανόνας είναι ότι πρέπει να αποφεύγονται οι ξηροί καρποί, το μαύρο ρύζι, προιόντα με βάση το σιτάρι, σπόροι, προϊόντα σόγιας, μέντα (ηλιόσπορος, κολοκυθόσπορος κτλπ), αλκοόλ. Επίσης το συμπλήρωμα βορίου βοηθάει πολύ.

Όπως είπαν και οι παραπάνω καλό θα ήταν να πας σε ένα διατροφολόγο για να σου φτιάξει ένα ισορροπημένο πρόγραμμα

Επεξ/σία από magictoboggan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Με τη διατροφή γενικά θα προτιμώ να είμαι όσο πιο απλός γίνεται, δεν έχω το χρόνο να κάνω πολλά κόλπα. Να βάλω ξέρω γω κοτόπουλο ή κάτι άλλο κάποιες ημέρες μπορεί. Κάτι παραπάνω μπορεί να με τρελάνει. Ας πούμε λαχανικά δε πρόκειται να πάρω φρέσκα αλλά κατεψυγμένα γιατί απλά δε θέλω καν να ασχοληθώ με τη συντήρηση τους, το καθάρισμα κτλ. Για κρεατικά θα προτιμούσα κονσέρβες (ειδικά τόνου) αλλά μπορεί να πάρω και κανονικό.

aizen είσαι data driven τύπος. Σκέψου το εξής λοιπόν. Ένας μέσος ενήλικας καταναλώνει 1.5 με 2 κιλά ετοιμασμένης τροφής την ημέρα. Αυτό σημαίνει πως μέσα από το σώμα σου ετησίως περνάει μισός τόνος τροφής.

Μισός τόνος είναι περίπου το βάρος ενός αρσενικού ταράνδου. Όταν λέμε ότι φάγαμε τα κέρατά μας λοιπόν...συνήθως το εννοούμε!

Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει πως πρέπει να δίνουμε περισσότερη προσοχή στην διατροφή μας, καθώς είναι πολύ σημαντική τόσο για την επιβίωση όσο και για την υγεία μας (τα κιλά είναι αυστηρώς δευτερεύον θέμα, αν το πιστεύεις). Αν έχουμε κάποιο πρόσθετο πρόβλημα υγείας, τότε πρέπει να προσέχουμε ακόμα περισσότερο! Για παράδειγμα, το πρόβλημα που έχεις με την κατάποση μετατρέπει το θέμα διατροφής σε πολύ δυνατότερο παζλ από ότι είναι για τον περισσότερο κόσμο.

Με άλλα λόγια θα πρέπει μοιραία να ασχοληθείς περισσότερο με το θέμα διατροφή, τώρα που μένεις μόνος σου και κάνεις κουμάντο στο σπίτι σου.

Οι ερωτήσεις που κάνεις είναι καλές, και δείχνουν πως ψάχνεις να βγάλεις άκρη για κάποια πράγματα. Προσωπικά όμως, θα ξεκινούσα από το εξής. Ενδέχεται ο τρόπος διατροφής σου να μην είναι ισορροπημένος, και να μην παίρνεις καθημερινά τα θρεπτικά στοιχεία που χρειάζεται ο οργανισμός σου για να είναι σε τοπ επίπεδο σωματικά, σε αντοχή και σε διαύγεια πνεύματος (κάτι που χρειάζεται πολύ στην δουλειά σου όπως ξέρεις). Σε αυτή την περίπτωση, θα πρέπει να βρεις τις τρύπες που έχει η διατροφή σου, και να τις κλείσεις όσο καλύτερα μπορείς. Ειδικά αν η ειδική διατροφή που ακολουθείς με το άλεσμα τροφών κρατά εδώ και μήνες.

Τρεις επιλογές έχεις. Να πας σε διαιτολόγο να δει τι γίνεται, να κάνεις αιματολογικές εξετάσεις ή να προσπαθήσεις να αναλύσεις τα στοιχεία της διατροφής σου μόνος σου. Ξέρω πως έχεις μια αγοραφοβία και θα πρέπει να πιεστείς για τα δύο πρώτα, οπότε προτείνω το τρίτο. Δλδ, να κάνεις δύο πράγματα.

1. Να διαβάσεις τον εθνικό διατροφικό οδηγό για ενήλικες. Ότι μπορείς να φανταστείς για διατροφή, το περιλαμβάνει.

2. Να αρχίσεις να χρησιμοποιείς ένα πρόγραμμα που αναλύει την διατροφή σου καθημερινώς. Μια καλή περίπτωση είναι το Cronometer. Περνώντας καθημερινά τα πράγματα που τρως, θα σου δώσει μια ένδειξη για το ποιες βιταμίνες και ιχνοστοιχεία λείπουν από την διατροφή σου, και το που θα πρέπει να κάνεις διορθωτικές κινήσεις. Για παράδειγμα, εδώ είναι η δικιά μου διατροφική ανάλυση τις τρεις τελευταίες εβδομάδες.

ztBsrla.png

Με αυτά τα δύο, μπορείς μετά να αποφασίσεις για το που χρειάζεται να τροποποιήσεις την διατροφή σου και για το αν ενδεχομένως χρειάζεσαι κάποιο συμπλήρωμα διατροφής, καθώς δεν έχεις πολλές εναλλακτικές λόγο της άλεσης. Δεδομένης της καθιστικής σου ζωής εντός διαμερίσματος, θεωρώ πως είναι σίγουρη η ανεπάρκεια βιταμίνης D σε σένα για παράδειγμα. Επίσης, ενώ για το 95% των ανθρώπων οι πολυβιταμίνες είναι άχρηστες, υπάρχει σοβαρή περίπτωση να πρέπει να τις παίρνεις εσύ καθημερινά για να συμπληρώσεις την φτωχή σε ποικιλία και ειδική σε προετοιμασία διατροφή σου.

Σε κάθε περίπτωση, καλή τύχη εύχομαι!

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Με τη διατροφή γενικά θα προτιμώ να είμαι όσο πιο απλός γίνεται, δεν έχω το χρόνο να κάνω πολλά κόλπα. Να βάλω ξέρω γω κοτόπουλο ή κάτι άλλο κάποιες ημέρες μπορεί. Κάτι παραπάνω μπορεί να με τρελάνει. Ας πούμε λαχανικά δε πρόκειται να πάρω φρέσκα αλλά κατεψυγμένα γιατί απλά δε θέλω καν να ασχοληθώ με τη συντήρηση τους, το καθάρισμα κτλ. Για κρεατικά θα προτιμούσα κονσέρβες (ειδικά τόνου) αλλά μπορεί να πάρω και κανονικό.

 

Αυτό δε το καταλαβαίνω. Τι μειονεκτήματα έχει η 365 ως μάρκα? Δε γνωρίζω τι διαφορετικό κάνουν και βγαίνει τόσο φθηνά αλλά για να την έχουν στα ράφια δε νομίζω να είναι κάτι κακό...

Η μάρκα που αναφέρεις παίζει να είναι και από τις χειρότερες.Χαμηλή τιμή στα ράφια ,ξέρεις τι σημαίνει;Χαμηλό κόστος πρώτων υλών για το προϊον που θα επιλέξεις.

Τι θα προτιμήσεις;Τον μοσχαρίσιο κιμά στο κρεοπώλη στα 12ε ή στο σ/μ στα 6ε σε έκπτωση;Η τιμή από μόνη της δεν καθιστά το προΪον 100% ασφαλή αλλά τουλάχιστον περιορίζεις τη πιθανότητα να καταναλώσεις σαβούρα ειδικά αν ψωνίζεις από δικό σου άνθρωπο ή μαγαζί με όνομα.Για φρούτα και λαχανικά - για μένα - το βιολογικό είναι μονόδρομος.Καλη σου μέρα.

Επεξ/σία από Ggiorgos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...