Προς το περιεχόμενο

Στέβια αντί για ζάχαρη, αξίζει?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, magictoboggan είπε

Μια καλή αναλογία στα ποσοστά αυτά είναι 40% πρωτεΐνη 30% υδατάνθρακες 30% λιπαρά. Η διατροφή που κάνεις περιέχει μόνο υδατάνθρακες απ' ότι βλέπω και λίγα λιπαρά.

Αυτό μου κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί από ότι έχω διαβάσει τα όσπρια δίνουν πρωτείνη και λένε μπορείς να τα φας αντί για κρέας. Δηλαδή οκ μπορείς να λες ότι έχω πολλούς υδατάνθρακες στο μενού αλλά καθόλου πρωτείνη? σκέφτομαι κάτι λάθος?

1 ώρα πριν, Dante80 είπε

Να αρχίσεις να χρησιμοποιείς ένα πρόγραμμα που αναλύει την διατροφή σου καθημερινώς. Μια καλή περίπτωση είναι το Cronometer

Ενδιαφέρον πρόγραμμα, θα το κοιτάξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα κι από μένα.

 

Σχετικά με το θέμα στέβια να καταγράψω απλά κάτι που δεν έχω δει να αναφέρεται πουθενά σε ελληνικό σαητ.

 

Όταν, στα πλαίσια δίαιτας που μου πρότεινε ο παθολόγος μου, έβαλα στέβια αντί ζάχαρης εμφανισα εξάνθημα πολύ εκτεταμένο που με ταλαιπώρησε. Επειδή είχαν γίνει κι άλλες αλλαγές, οι δερματολόγοι άργησαν να το εντοπίσουν, καθως όλοι εκτός ενός θεωρούσαν την στεβια ακίνδυνη.

Απλά έχε το υπόψιν σου, είναι στην οικογένεια των ragweeds και δεν είναι λίγοι αυτοί οι οποίοι είχαν το ίδιο πρόβλημα με μένα και δεν μπορούσαν να βρουν άκρη. Γκουγκλαρε "stevia rash" για λεπτομέρειες.

Δεν θέλω να τρομάξω κανέναν, απλά να καταγράφει κι αυτό μήπως κάποιος βοηθηθεί.

 

 

Επεξ/σία από tenere1982
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tenere1982 είπε

Καλησπέρα κι από μένα.

 

Σχετικά με το θέμα στέβια να καταγράψω απλά κάτι που δεν έχω δει να αναφέρεται πουθενά σε ελληνικό σαητ.

 

Όταν, στα πλαίσια δίαιτας που μου πρότεινε ο παθολόγος μου, έβαλα στέβια αντί ζάχαρης εμφανισα εξάνθημα πολύ εκτεταμένο που με ταλαιπώρησε. Επειδή είχαν γίνει κι άλλες αλλαγές, οι δερματολόγοι άργησαν να το εντοπίσουν, καθως όλοι εκτός ενός θεωρούσαν την στεβια ακίνδυνη.

Απλά έχε το υπόψιν σου, είναι στην οικογένεια των ragweeds και δεν είναι λίγοι αυτοί οι οποίοι είχαν το ίδιο πρόβλημα με μένα και δεν μπορούσαν να βρουν άκρη. Γκουγκλαρε "stevia rash" για λεπτομέρειες.

Δεν θέλω να τρομάξω κανέναν, απλά να καταγράφει κι αυτό μήπως κάποιος βοηθηθεί.

 

 

επίσης αυτό που δε λένε πολλοί για τη στεβια, οτισε πάει σερπαντίνα. αν εχεις θεμα δυσκοιλιοτητας είναι οκ, αλλιως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοψε την εξτρα ζαχαρη μαχαιρι, αν θες κατι το γλυκο ειναι απειρως προτιμοτερο να το παιρνεις με φυσικο τροπο δηλαδη π.χ. απο μηλα/χουρμαδες/μπανανες. 6 σοκολατες την μερα με ζαχαρη μεσα ειναι παρα πολλες εαν μιλαμε για σοκολατα ή προσθετη ζαχαρη και οχι σκετο κακαο (που ειναι 0% ζαχαρη).

Τα αντικαταστατα ειναι ισως μια λυση στο θεμα των θερμιδων αλλα στην ουσια ο οργανισμος σου συνεχιζει να θελει την γευση/επιδραση της ζαχαρης στο αιμα , οποτε δεν ειναι οτι κανεις καποια σοβαρη αλλαγη στην διατροφη σου και μεσοπροθεσμα συνεχιζεις εκει που ησουν.

Σορρυ που ειμαι αποτομος , τα γραφω μονο με καλες προθεσεις αλλα η αποψη μου ειναι απλη και ξεκαθαρη , ζαχαρη κομμενη μαχαιρι, τηγανητα φαγητα κομμενα μαχαιρι, επιδορπια τουρτες ελαττωμενα παρα παρα πολυ, καλο καθαρο φαγητο χωρις υπερβολες και σωματικη ασκηση ακομα και ειναι μονο περπατημα μια ωρα την ημερα. Ολα τα αλλα ειναι κατα την αποψη μου ημιμετρα. Οσο για τους καφεδες, σορρυ αλλα αν εχεις 2 κουταλιες ζαχαρη μεσα δεν πινεις καφε, δεν εχει γευση καφε αλλα γευση ζαχαρης και εχεις κανει ενα ροφημα με καφε. Υπαρχουν αμετρητα ντοκιμαντερ στο ιντερνετ σχετικα με την ζαχαρη και ποσο περιεχουν τα διαφορα αναψυκτικα/σνακς κλπ. και τις επιδρασεις στον οργανισμο οποτε δεν εχει νοημα να επαναληφθω, αφιερωσε μιση ωρα να δεις. Η ζαχαρη μαζι με την καθιστικη ζωη ειναι σιωπηλος δολοφονος της εποχης μας.

 

Επεξ/σία από epp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Αμαρτια ρε αδερφε.:P

Αν δεν σου αρεσουν πολυ καλα εκανες.Μια φορα τον μηνα η μια φορα το 2μηνο-3μηνο θα τα τιμησω ετσι για την αλητεια.;)

Ναι ρε φίλε, γι' αυτό λένε ότι "η αμαρτία είναι γλυκιά".

Αν σου πω ότι τώρα τελευταία τα έτρωγα χωρίς να νιώθω ευχαρίστηση; Τα είχα σιχαθεί. Απλά ο εγκέφαλος είχε εκπαιδευτεί "όπα, ταινία το βράδυ -> πατατάκια".

Τώρα έχω 3 εβδομάδες να φάω και δε μου λείπουν καν. Τα έχω αντικαταστήσει με φυσικές τροφές, πχ αντί για κρουασάν, φρούτα.

Τελικά η καραντίνα έχει κάνει πολλές ζημιές...

Επεξ/σία από Lanike71
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ καλή κίνηση να ελλατώσεις την ζάχαρη με τη χρήση στέβιας και ζαχαρίνης. Μπορείς να δοκιμάσεις και συνδυασμό. 

Το άλλο βασικό είναι η μείωση του λαδιού. Κόψε όσο μπορείς. 

Το ρύζι και τα όσπρια δεν σε παχαίνουν όσο το λάδι και η ζάχαρη καθώς τα τελευταία κρύβονται πολύ εύκολα στα φαγητά και κρύβουν και πολλές έξτρα θερμίδες χωρίς να σε χορταίνουν. 

Αυτές είναι 2 απλές κινήσεις που θα βοηθήσουν και μεσοπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Είναι πολύ καλή κίνηση να ελλατώσεις την ζάχαρη με τη χρήση στέβιας και ζαχαρίνης. Μπορείς να δοκιμάσεις και συνδυασμό. 

Το άλλο βασικό είναι η μείωση του λαδιού. Κόψε όσο μπορείς. 

Το ρύζι και τα όσπρια δεν σε παχαίνουν όσο το λάδι και η ζάχαρη καθώς τα τελευταία κρύβονται πολύ εύκολα στα φαγητά και κρύβουν και πολλές έξτρα θερμίδες χωρίς να σε χορταίνουν. 

Αυτές είναι 2 απλές κινήσεις που θα βοηθήσουν και μεσοπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα.

Πόσο λάδι βάζεις στο φαί?

Νομίζω το έχω παρακάνει με το λάδι.βάζω μισό φλιτζάνι. Πήρα αρχές Απρίλη 4 κιλά κανονικό ελαιόλαδο και κοντεύει να τελειώσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

11 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Πόσο λάδι βάζεις στο φαί?

Νομίζω το έχω παρακάνει με το λάδι.βάζω μισό φλιτζάνι. Πήρα αρχές Απρίλη 4 κιλά κανονικό ελαιόλαδο και κοντεύει να τελειώσει. 

1 γρ πρωτείνης = 4 θερμίδες

1γρ υδατάνθρακας= 4 θερμίδες

1γρ λίπος= 9 θερμίδες

Το λάδι είναι 100% λίπος. 

Η ζάχαρη είναι 100% υδατάνθρακας

Το λάδι είναι κρυφές θερμίδες. Βάζω τόσο όσο να μου αρέσει η γεύση αλλά με τάση προς τα κάτω. Είναι ένας λόγος που πολύς κόσμος παχαίνει με τα όσπρια , γιατί απλά βάζει πολύ λάδι για να μπορέσει να τα φάει.

4 κιλά σε 20 μέρες , ειδικά αν είσαι μόνος σου, είναι ΠΑΡΑ πολύ. Αν έτρωγες την ίδια ποσότητα σε ζάχαρη, 4 κιλά σε 20 μέρες θα έπαιρνες 4000χ4=16000 θερμίδες. Με 4000 χ 9=36000 θερμίδες σε λάδι. Αν ένας άνθρωπος θέλει 2200 θερμίδες την μέρα , 2200 χ 20 μέρες = 44000 θερμίδες το 20ήμερο, κάτι που εσύ έχεις ήδη καταναλώσει ΜΟΝΟ στο λάδι. Οπότε καταλαβαίνεις και που είναι το πρόβλημα.

 

Ελάττωσε πολύ το λάδι, ψάξε να βρεις ποιος συνδυασμός ζάχαρης και στέβιας ή ζαχαρίνης σου αρέσει περισσότερο

Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν τρως τενεκεδες λαδι και κουβαδες ρυζια κτλ δεν φταει η ζαχαρη,μειωσε τις μεριδες και γρηγορα,οσο θα το αφησεις τοσο πιο δυσκολο θα ειναι να τα καταφερεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομιζω το ρυζι να ειναι προβλημα αυτο τρωνε ολοι οι Ασιατες και ειναι οι λεπτοτεροι ανθρωποι στον κοσμο :D ΟΚ αν κανεις υπερβολες και με το ρυζι θα γινεις τοφαλος (βλεπε σουμο wrestlers :D)

Περιορισε λαδι λιπαρα κοψε την ζαχαρη μαχαιρι και αρχισε οπωσδηποτε ασκηση πχ περπατημα 20-30 λεπτα την μερα ζωηρο οχι ψοφιο

Επεξ/σία από mecanomecano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, επειδη ανησυχησα γι'αυτα που γραφτηκαν για τις ντοματες, εκανα ενα google search για tomato water retention ( δηλαδη ντοματα κατακρατηση νερου) και μεσα στα πρωτα λινκ που πηρα ηταν τα παρακατω. Λιγο πολυ λενε οτι η ντοματα η φρεσκια δεν προκαλει κατακρατηση υγρων αντιθετα τη μειωνει γιατι ειναι κατα 95% νερο και περιεχει καλιο που βοηθαει στο να μειωθουν τα επιπεδα του νατριου, τα οποια προκαλουν κατακρατηση νερου. Μπορει ομως να προκαλεσει φουσκωμα ειδικα αν καταναλωνει καποιος πολλες ντοματες ή δεν καταναλωνει αρκετες φυτικες ινες. Το προβλημα με την κατακρατηση μπορει να το προκαλεσουν οι τυποποιημενες συσκευασιες με χυμο ντοματας/ντοματακια/σαλτσες/πολτους που περιεχουν αρκετο αλατι.

https://www.livestrong.com/article/427817-can-tomatoes-cause-bloating/

https://www.livestrong.com/article/116605-foods-reduce-water-retention/

https://trendingposts.net/trending-food/foods-and-drinks-that-can-help-get-rid-of-water-retention/3/

Αν δεν ισχυουν αυτα που που γραφουν τα λινκ και εχετε καποιες αλλες πληροφοριες, απαντηστε γιατι καιγομαστε, η ζαχαρη κοβεται η ντοματα οχι😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τρολλοποστ είναι αυτό, ο άλλος τρώει την μέρα 4Κ θερμίδες σε φασόλια και ρυζια και άλλα τόσα σε ζαχαρες και ρωτάει τι να κάνει για ν χάσει κιλά χαχαχαχαχα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TS σε νιωθω. Αγαπώ το λαδι (οικογενειακης παραγωγης, δεν μπορω να το μειωσω, σχεση λατρειας) και την ζαχαρη. 

Την ζαχαρη μου φανηκε πολύ πιο ευκολο να την μετριασω. Απο 3 κουταλιες στον καφε εφτασα στη 1 σε διαστημα μερικων μηνων και δεν με ενοχλει καθολου. 

Βαζω τις σταγονες στεβια που αντιστοιχουν σε μια κουταλια ζαχαρη. Αυτες εδω:

IMG_20210418_150935.jpg.81ab17f36e55d1d27dfdcf149e4801fc.jpg

IMG_20210418_150940.jpg.aebcc18130f25209328b49d16e97b908.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H φρεσκια ντοματα δεν προκαλει κατακρατηση υγρων.Αυτο το προκαλει το αλατι που συχνα υπαρχει σε συσκευασμενες ντοματες,σαλτσες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...