Προς το περιεχόμενο

Στέβια αντί για ζάχαρη, αξίζει?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Δοκίμασε τσάι με γάλα

Αν μετά το ρύζι και τα όσπρια πιει τσάι με γάλα προβλέπω επικό ξέρασμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, TriLoBiTe είπε

Αν μετά το ρύζι και τα όσπρια πιει τσάι με γάλα προβλέπω επικό ξέρασμα 

Mόνο που δεν απαντησα στον TS αλλά στον basilis23  που τον έκανα και quote .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Mόνο που δεν απαντησα στον TS αλλά στον basilis23  που τον έκανα και quote .

Ναι αλλά ο o Αηζενμάμα βλέπει...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει νόημα μόνο αν είσαι διαβητικός και θέλεις να καταναλώνεις γλυκαντικά όχι όμως ζάχαρη.

Αν έχεις θέμα κιλών δεν σε σώζει η στέβια και έχει και περίεργη γεύση για κάποιον που έχει συνηθίσει συμβατική ζάχαρη.

Αν θέλεις να χάσεις κιλά απλά κόβεις την ζάχαρη παντού και παίρνεις την καλή ζάχαρη που χρειάζεται το σώμα σου από φρούτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Το τελευταίο καιρό παρατηρώ ότι έχω πάρει ίσως αρκετά κιλά. Δεν είμαι χοντρός αλλά αισθάνομαι κάπως βαρύς και έχω κάνει κοιλιά. Μάλλον με άγχωσαν σχόλια διαφόρων ότι είμαι υπερβολικά αδύνατος σαν σκελετός κτλ και έφαγα πραγματικά σαν μοσχάρι τους τελευταίους 2 μήνες. Τρώω λίγο πολύ μίσο πακέτο όσπρια και μισό πακέτο ρύζι τη μέρα με πολλά μπαχαρικά και λάδι κάτι το οποίο επίσης θα κόψω αλλά τέλος πάντων θέλω να απαλλαγώ από τη ζάχαρη γιατί χειροτερεύει το πρόβλημα. Τρώω πολύ ζάχαρη, μπορεί και 6 κουταλιές του γλυκού τη μέρα για τις σοκολάτες που πίνω. Πέρα από τα κιλά μπορεί να μου δημιουργήσει πρόβλημα στο μέλλον με διαβήτες, ζάχαρο κτλ. 

Σκεφτόμουν ως εναλλακτική τη στέβια καθώς δε ξέρω τίποτα άλλο. Υπάρχει κάποιο μειονέκτημα με τη στέβια ή μπορώ άφοβα να τη τρώω?   

Nα την παρεις την στεβια κακο δεν θα σου κανει. Τα γλυκα σε γενικες γραμμες παχαινουν πιο πολυ απ οτιδηποτε αλλο (τα λεω αυτα ενω ψηνεται ενα 2κιλο brownie).  Προσεχε μονο τι θα αγορασεις γιατι κυκλοφορουν και προιοντα που ειναι μιση στεβια μιση ζαχαρη. Η στεβια να ξερεις ειναι αρκετα ακριβοτερη απο την ζαχαρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι η ζαχαρη το προβλημα σου,οποτε δε θα  σε σωσει η στεβια.
 

48 λεπτά πριν, Nabuko είπε

και με τα 3 προφίλ του που έχει γράψει στο τόπικ

3 προφιλ για  3 διαφορετικες προσωπικοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2021 στις 10:04 ΜΜ, aizensama24 είπε

Δε γυμνάζομαι. Το ρύζι δε νομίζω να το αλλάξω ποτέ. Είναι η καλύτερη βάση όλων και επίσης πολύ φθηνό ειδικά το 365. Είναι πολύ άνετο και γρήγορο στο μαγείρεμα. Τα όσπρια το σκέφτομαι αλλά δεν έχω βρει ακόμη μία καλή εναλλακτική που να με γεμίζει τόσο όσο αυτά. Κάποτε έφτιαχνα ρύζι με λαχανικά ή τυρί αλλά ένιωθα πείνα. 

προφανώς έχεις φάει φακόρυζο αφού είσαι φαν και των δύο. 🤤 επίσης εξαιρετικές επιλογές ρεβύθια και κλασσικά φασολάδα. ειδικά αν ρίξεις μέσα και πρασινάδες. σούπερφουντ λεμε. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα(και έχω ακόμα) πρόβλημα με τα κιλά μου.Φέτος μεταξύ Οκτωβρίου και Φεβρουαρίου έχασα πολλά κιλά κόβοντας ζάχαρη στον καφέ,ψωμί και γλυκά.Βέβαια λόγω δουλειάς έτρωγα μια φορά μέσα στη μέρα και έκανα πολλά χλμ και σήκωνα πολλά βάρη.Στην αρχή θεώρησα πως η απώλεια οφείλεται στη δουλειά αλλά με λιγότερη δουλειά αλλά το ίδιο μαχαίρι συνεχίζω να χάνω.Επίσης έχω μειώσει τις πίτες,κρέπες,μπεργκερ και παραγγέλνω είτε μερίδες είτε κρέπα,σάντουιτς χωρίς πατάτες.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως μην κοιτάς να αντικαταστήσεις την ζάχαρη,είχα δοκιμάσει κ γω στεβια και δεν μου άρεσε καθόλου,άλλα μείωσε ζάχαρη- ποσότητες βάλε κ περπάτημα και θα δεις αποτέλεσμα σίγουρα.

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από MaNePi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τις τόσο αντικρουόμενες προτάσεις και συμβουλές μάλλον πιο πολύ τον μπερδέψατε τον άνθρωπο παρά τον βοηθήσατε!

Από προσωπική εμπειρία έχω δει ότι όταν κόβω μαχαίρι τα γλυκά (καφές και τσάι πάντα σκέτα) άσχετα από το τί τρώω είμαι οκ και στα κιλά και σε χοληστερίνη κ.λπ.

Μόλις όμως αρχίσω τα παγωτά και τις σοκολάτες βλέπω τη σαμπρελίτσα να δημιουργείται στη μέση και η χοληστερίνη να σκαρφαλώνει.

Άλλο παράδειγμα ο γιος. Δεν τρώει γλυκά ποτέ. Παρόλο που τρώει διπλάσιες ποσότητες φαγητού από όλους μας ήταν πολύ αδύνατος. Όταν έφυγε για σπουδές και έμενε μόνος, άρχισε να πίνει 1,5 λίτρο κόκα κόλα την ημέρα. Σε 6 μήνες είχε γίνει διπλάσιος. Όταν συνειδητοποίησε πόση ζάχαρη έπαιρνε με την κόκα κόλα την έκοψε και χωρίς να μειώσει το φαγητό ή να αρχίσει να γυμνάζεται αδυνάτισε σε λίγους μήνες και όλοι τον ρωτούσαν πώς τα κατάφερε. Και σήμερα στα 35 εξακολουθεί να είναι αδύνατος παρόλο που τρώει τα πάντα και σε διπλή/τριπλή μερίδα!

Τελικό συμπέρασμα που είναι αποδεκτό και διεθνώς είναι ότι τη μεγαλύτερη ζημιά την κάνει η ζάχαρη και όχι τα λίπη και οι υδατάνθρακες. Γι' αυτό και τα τελευταία χρόνια έχει δοθεί έμφαση στη μείωση της ζάχαρης στα τυποποιημένα τρόφιμα και σε κάποιες χώρες υπάρχει αύξηση της φορολογίας σε αναψυκτικά και γενικά σε ό,τι έχει πολλή ζάχαρη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Διαβάζοντας τις τόσο αντικρουόμενες προτάσεις και συμβουλές μάλλον πιο πολύ τον μπερδέψατε τον άνθρωπο παρά τον βοηθήσατε!

Από προσωπική εμπειρία έχω δει ότι όταν κόβω μαχαίρι τα γλυκά (καφές και τσάι πάντα σκέτα) άσχετα από το τί τρώω είμαι οκ και στα κιλά και σε χοληστερίνη κ.λπ.

Μόλις όμως αρχίσω τα παγωτά και τις σοκολάτες βλέπω τη σαμπρελίτσα να δημιουργείται στη μέση και η χοληστερίνη να σκαρφαλώνει.

Άλλο παράδειγμα ο γιος. Δεν τρώει γλυκά ποτέ. Παρόλο που τρώει διπλάσιες ποσότητες φαγητού από όλους μας ήταν πολύ αδύνατος. Όταν έφυγε για σπουδές και έμενε μόνος, άρχισε να πίνει 1,5 λίτρο κόκα κόλα την ημέρα. Σε 6 μήνες είχε γίνει διπλάσιος. Όταν συνειδητοποίησε πόση ζάχαρη έπαιρνε με την κόκα κόλα την έκοψε και χωρίς να μειώσει το φαγητό ή να αρχίσει να γυμνάζεται αδυνάτισε σε λίγους μήνες και όλοι τον ρωτούσαν πώς τα κατάφερε. Και σήμερα στα 35 εξακολουθεί να είναι αδύνατος παρόλο που τρώει τα πάντα και σε διπλή/τριπλή μερίδα!

Τελικό συμπέρασμα που είναι αποδεκτό και διεθνώς είναι ότι τη μεγαλύτερη ζημιά την κάνει η ζάχαρη και όχι τα λίπη και οι υδατάνθρακες. Γι' αυτό και τα τελευταία χρόνια έχει δοθεί έμφαση στη μείωση της ζάχαρης στα τυποποιημένα τρόφιμα και σε κάποιες χώρες υπάρχει αύξηση της φορολογίας σε αναψυκτικά και γενικά σε ό,τι έχει πολλή ζάχαρη.

Ο δικός μας τρώει 4 κιλά λάδι σε 20 μέρες. Ποια ζάχαρη? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dakonblackblade είπε

Ο δικός μας τρώει 4 κιλά λάδι σε 20 μέρες. Ποια ζάχαρη? 

Δεν αμφισβητώ ότι το λάδι που καταναλώνει είναι υπερβολικό αλλά και τα 6 κουταλάκια γλυκού ζάχαρη δεν είναι λίγα, γιατί δεν νομίζω να εννοεί κοφτά αλλά μάλλον "βουναλάκι" που σημαίνει σχεδόν 6 κοφτές κουταλιές ζάχαρη. Και η ζάχαρη σε αντίθεση με το λάδι δεν προσφέρει τίποτε απολύτως, παρά μόνο θερμίδες που μετατρέπονται σε λίπος και σε βάθος χρόνου πιθανόν και άλλα προβλήματα.

Είχαμε τη γιαγιά μας που όλα τα φαγητά και οι σαλάτες ήταν πλημμυρισμένα στο λάδι και κατανάλωνε ένα ψωμί τη μέρα. Και αυτή τα γλυκά τα απέφευγε.  Χοντρή δεν ήταν ποτέ και έζησε μέχρι τα 98 χωρίς κανένα πρόβλημα υγείας και με όλα τα δόντια της, παρακαλώ. Μακάρι να της μοιάζαμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μείωσα το λάδι που ρίχνω στο φαί πάνω από το μίσο. Δε το περίμενα αυτό, νόμιζα ότι ήταν νορμάλ γιατί είχα δει μία συνταγή απο αργυρώ νομίζω που έριχνε κάμποσο. Δεν είναι και οικονομικό όλο αυτό. Από ζάχαρη όντως βάζω "βουναλάκι" στη κάθε κουταλιά. Την μείωσα και αυτή αρκετά. Γενικά χωρίς τα ισοθερμικά ρούχα, πάλι αδύνατος αισθάνομαι. Ίσως δεν έχω πάρει όσα κιλά νόμιζα. 

Ξέρει κανείς αν 200γρ πολτού ντομάτας διπλής συμπήκνωσης τη μέρα επαρκεί για να καλύψει βιταμίνη C και το λαχανικό που θέλει ο οργανισμός? Είναι σωστό να το αντιλαμβάνομαι ως λαχανικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Μείωσα το λάδι που ρίχνω στο φαί πάνω από το μίσο. Δε το περίμενα αυτό, νόμιζα ότι ήταν νορμάλ γιατί είχα δει μία συνταγή απο αργυρώ νομίζω που έριχνε κάμποσο. Δεν είναι και οικονομικό όλο αυτό. Από ζάχαρη όντως βάζω "βουναλάκι" στη κάθε κουταλιά. Την μείωσα και αυτή αρκετά. Γενικά χωρίς τα ισοθερμικά ρούχα, πάλι αδύνατος αισθάνομαι. Ίσως δεν έχω πάρει όσα κιλά νόμιζα. 

Ξέρει κανείς αν 200γρ πολτού ντομάτας διπλής συμπήκνωσης τη μέρα επαρκεί για να καλύψει βιταμίνη C και το λαχανικό που θέλει ο οργανισμός? Είναι σωστό να το αντιλαμβάνομαι ως λαχανικό?

Πορτοκάλια, φράουλες, ακτινίδια, μπρόκολο, λάχανο, μαϊδανός, πιπεριές κ.λπ. έχουν αρκετή.

Γενικά φρούτα και λαχανικά τρώς;

Η ημερήσια ποσότητα σε βιταμίνη C είναι 90mg. Ένα μεγάλο πορτοκάλι είναι συνήθως αρκετή ποσότητα και σε συνδυασμό με άλλα φρούτα και λαχανικά στη διάρκεια της ημέρας υπερκαλύπτεσαι.

Η βιταμίνη C καταστρέφεται με το μαγείρεμα, οπότε όση και αν έχει η ντομάτα και μάλιστα η επεξεργασμένη σε πολτό, χάνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...