Προς το περιεχόμενο

Στέβια αντί για ζάχαρη, αξίζει?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Πορτοκάλια, φράουλες, ακτινίδια, μπρόκολο, λάχανο, μαϊδανός, πιπεριές κ.λπ. έχουν αρκετή.

Γενικά φρούτα και λαχανικά τρώς;

Η ημερήσια ποσότητα σε βιταμίνη C είναι 90mg. Ένα μεγάλο πορτοκάλι είναι συνήθως αρκετή ποσότητα και σε συνδυασμό με άλλα φρούτα και λαχανικά στη διάρκεια της ημέρας υπερκαλύπτεσαι.

Η βιταμίνη C καταστρέφεται με το μαγείρεμα, οπότε όση και αν έχει η ντομάτα και μάλιστα η επεξεργασμένη σε πολτό, χάνεται.

Τρώω κυρίως ντομάτα αλλά μαγειρεμένη. Δεν ήξερα ότι χάνεται η βιταμίνη με το μαγείρεμα, άρα πόσο νόημα έχουν ως προς αυτό τα λαχανικά? (αφού τρώγονται μαγειρεμένα). 

Ίσως δοκιμάσω συμπυκνωμένους χυμούς ή μέλι ή κάποιο smoothie με φρούτα.

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγαινε σε ένα διαιτολόγο να σε μάθει τουλάχιστον τα βασικά, και να σε βοηθήσει με το ζήτημα της άλεσης τροφών.

Αν δεν θες να το κάνεις αυτό, διάβασε και κατανόησε τον διατροφικό οδηγό που σου έβαλα σε προηγούμενο ποστ.

Αν δεν θες να το κάνεις αυτό, χρησιμοποίησε το πρόγραμμα που σου έβαλα για να δεις την θρεπτική αξία αυτών που τρως καθημερινά, και τις σημαντικές ελλείψεις που έχεις δημιουργήσει μήνες τώρα σε ουσίες που ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΣΟΥ από μόνος του.

Αν δεν θες να το κάνεις αυτό πάρε οπωσδήποτε μια πολυβιταμίνη για να καλύψεις τα βασικά καθημερινά.

 

Τα παραπάνω απαιτούν είτε χρόνο, είτε χρήμα, είτε και τα δύο. Διάλεξε κάτι και κάνε το όμως. Δεν είναι ζήτημα κιλών αλλά υγείας.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Αν δεν θες να το κάνεις αυτό πάρε οπωσδήποτε μια πολυβιταμίνη για να καλύψεις τα βασικά καθημερινά

Δεν είναι κακή ιδέα αυτό. Έχει παρενέργειες κάτι τέτοιο? μπορώ να τη πάρω χωρίς ιατρική συνταγή? προτείνεις κάποια συγκεκριμένη? (πιθανόν ακίνδυνη)

Γενικά λέγονται πολλά σε αυτό το θέμα που δε τα γνώριζα. Τι να πω....μέχρι και για να φας θες ειδικό, πίστευα ότι κάλυπτα καλά τις βιταμίνες μου. Σίγουρα δεν αισθάνομαι τέλεια αυτό το μήνα, είμαι λιγότερο αποδοτικός και εστιασμένος από ότι θα έπρεπε. Μου λείπει η "διαύγεια". 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

Τρώω κυρίως ντομάτα αλλά μαγειρεμένη. Δεν ήξερα ότι χάνεται η βιταμίνη με το μαγείρεμα, άρα πόσο νόημα έχουν ως προς αυτό τα λαχανικά? (αφού τρώγονται μαγειρεμένα). 

Ίσως δοκιμάσω συμπυκνωμένους χυμούς ή μέλι ή κάποιο smoothie με φρούτα.

 

Με το μαγείρεμα αλλοιώνονται και χάνονται οι περισσότερες βιταμίνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Τι να πω....μέχρι και για να φας θες ειδικό, πίστευα ότι κάλυπτα καλά τις βιταμίνες μου.

Με ντομάτα συμπυκνωμένη, ρύζι, όσπριο και σοκολάτα;

 

Τρεις σχετικά καλές είναι οι κάτωθι.

Lamberts Multi-Guard ADR

Solgar Formula VM-2000

Centrum Men

Όπως έγραψα, 95% του πληθυσμού δεν τις χρειάζονται, είναι πεταμένα λεφτά. Γιατί τρώνε σαν άνθρωποι, όχι τις ίδιες αλεσμένες τροφές μαγειρεμένες μια φορά την εβδομάδα με μηδενική ποικιλία (δεν λέω πως φταις σε κάτι btw, it is what it is).  Από αυτά που γράφεις, νομίζω πως είσαι στο 5% που τις χρειάζεται για να ισορροπήσει την διατροφή του, ως τελευταία εναλλακτική στα άλλα τρία που ανέφερα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Με ντομάτα συμπυκνωμένη, ρύζι, όσπριο και σοκολάτα;

 

Τρεις σχετικά καλές είναι οι κάτωθι.

Lamberts Multi-Guard ADR

Solgar Formula VM-2000

Centrum Men

Όπως έγραψα, 95% του πληθυσμού δεν τις χρειάζονται, είναι πεταμένα λεφτά. Γιατί τρώνε σαν άνθρωποι, όχι τις ίδιες αλεσμένες τροφές μαγειρεμένες μια φορά την εβδομάδα με μηδενική ποικιλία (δεν λέω πως φταις σε κάτι btw, it is what it is).  Από αυτά που γράφεις, νομίζω πως είσαι στο 5% που τις χρειάζεται για να ισορροπήσει την διατροφή του, ως τελευταία εναλλακτική στα άλλα τρία που ανέφερα.

 

 

Με μια προχειρη ματια, αυτες δεν λενε καν σε τι μορφη ειναι οι βιταμινες/μεταλλα. πχ μαγνησιο τι; Πεταμενα λεφτα και πανακριβες για αυτα που προσφερουν. Ας παρει την on opti-men ή την Now Adam. Η lamberts δεν εχει καλες μορφες.

Επεξ/σία από efib
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάτι σε υγρή μορφή ή αυτές λιώνουν σε νερό?

Ίσως δω κάποιο γιατρό πριν πάρω κάτι τέτοιο. Τα φοβάμαι τα φάρμακα.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Υπάρχει κάτι σε υγρή μορφή ή αυτές λιώνουν σε νερό?

Ίσως δω κάποιο γιατρό πριν πάρω κάτι τέτοιο. Τα φοβάμαι τα φάρμακα.

Από τη στιγμή που χρειάζεσαι αλεσμένη τροφή σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας και θα πρέπει να σε παρακολουθεί γιατρός, ο οποίος θα σου δώσει οδηγίες και κατευθύνσεις και πιθανόν να σε παραπέμψει και σε διατροφολόγο.

Το να ψάχνεις στο ίντερνετ και σε φόρουμ συμβουλές και οδηγίες για θέματα διατροφής και υγείας είναι ό,τι χειρότερο! Περισσότερη ζημιά θα πάθεις παρά θα βοηθηθείς!

Όσο καλή διάθεση και αν έχουμε κάποιοι να σε βοηθήσουμε, δεν μπορούμε γιατί δεν είμαστε ούτε γιατροί ούτε διατροφολόγοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Από τη στιγμή που χρειάζεσαι αλεσμένη τροφή σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας και θα πρέπει να σε παρακολουθεί γιατρός, ο οποίος θα σου δώσει οδηγίες και κατευθύνσεις και πιθανόν να σε παραπέμψει και σε διατροφολόγο.

Το να ψάχνεις στο ίντερνετ και σε φόρουμ συμβουλές και οδηγίες για θέματα διατροφής και υγείας είναι ό,τι χειρότερο! Περισσότερη ζημιά θα πάθεις παρά θα βοηθηθείς!

Όσο καλή διάθεση και αν έχουμε κάποιοι να σε βοηθήσουμε, δεν μπορούμε γιατί δεν είμαστε ούτε γιατροί ούτε διατροφολόγοι.

Για να πάρω μία γενική ιδέα τι σκέφτονται οι περισσότεροι χρησιμοποιώ το φόρουμ. Προφανώς τη λύση θα τη δώσει κάποιος ειδικός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aizensama24 είπε

Για να πάρω μία γενική ιδέα τι σκέφτονται οι περισσότεροι χρησιμοποιώ το φόρουμ. Προφανώς τη λύση θα τη δώσει κάποιος ειδικός. 

Πες μας ότι κάνεις έρευνα για τις διατροφικές συνήθειες των μελών του ινσόμνια, να μην σκοτιζόμαστε να σου βρούμε λύσεις!

Βάλε ένα ερωτηματολόγιο να το συμπληρώσουμε!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Πες μας ότι κάνεις έρευνα για τις διατροφικές συνήθειες των μελών του ινσόμνια, να μην σκοτιζόμαστε να σου βρούμε λύσεις!

Βάλε ένα ερωτηματολόγιο να το συμπληρώσουμε!!! 

Ε για λύση ψάχνω αλλά αν δεν μπορεί να δωθεί τουλάχιστον μένει η πληροφορία ότι κάνω κάτι λάθος.

Γενικά όπως το σκεφτόμουν στο μυαλό μου είναι να τρώω ένα μένου (αλεσμένο) που να μου δίνει τα πάντα τη μέρα και κατά προτίμηση να μην αλλάζει πολύ μέσα στη βδομάδα για να μην με κουράζει. Θεωρούσα ότι αυτό που τρώω το κάνει αυτό. Παίρνω σίδηρο/πρωτείνη από όσπρια, άμυλο από ρύζι, β12 από γάλα, βιταμίνη από ντομάτα και κάτι λίγο ακόμη από το κακάο. Φαίνεται ότι πρέπει να συμπληρώσω με κρεατικά/λαχανικά/φρούτα αλλά γενικά δε ξέρω πόσο μεγάλο ήταν το λάθος μου έως τώρα. Θα κοιτάξω και εκείνο το πρόγραμμα που μου προτάθηκε να δω σε τι έχανα έως τώρα.

Τα χάπια δε μπορώ να τα καταπιώ με τίποτα και πάντα τα μασούσα για να τα καταπιώ. Δε ξέρω αν υπάρχει κανένα ρόφημα πολυβιταμινούχο ή κάτι τέτοιο να πάρω κάμποσα να πίνω.

 

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H swedish nutra ειναι μια εταιρια που φτιαχνει βιταμινες σε υγρη μορφη.Τα παιρνει η μανα μου που δεν θελει χαπια

https://www.swedishnutra.com/

 

https://www.skroutz.gr/c/2509/vitamines/m/26140/Swedish-Nutra.html?from=catspan&o=swedish+nutra

Επεξ/σία από mecanomecano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2021 στις 9:37 ΜΜ, aizensama24 είπε

Το τελευταίο καιρό παρατηρώ ότι έχω πάρει ίσως αρκετά κιλά. Δεν είμαι χοντρός αλλά αισθάνομαι κάπως βαρύς και έχω κάνει κοιλιά. Μάλλον με άγχωσαν σχόλια διαφόρων ότι είμαι υπερβολικά αδύνατος σαν σκελετός κτλ και έφαγα πραγματικά σαν μοσχάρι τους τελευταίους 2 μήνες. Τρώω λίγο πολύ μίσο πακέτο όσπρια και μισό πακέτο ρύζι τη μέρα με πολλά μπαχαρικά και λάδι κάτι το οποίο επίσης θα κόψω αλλά τέλος πάντων θέλω να απαλλαγώ από τη ζάχαρη γιατί χειροτερεύει το πρόβλημα. Τρώω πολύ ζάχαρη, μπορεί και 6 κουταλιές του γλυκού τη μέρα για τις σοκολάτες που πίνω. Πέρα από τα κιλά μπορεί να μου δημιουργήσει πρόβλημα στο μέλλον με διαβήτες, ζάχαρο κτλ. 

Σκεφτόμουν ως εναλλακτική τη στέβια καθώς δε ξέρω τίποτα άλλο. Υπάρχει κάποιο μειονέκτημα με τη στέβια ή μπορώ άφοβα να τη τρώω?   

Σαν διαβητικός ένα θα σου πώ η στέβια θα σε σώσει. Θα σε γλιτώσει από πολλές άχρηστες θερμίδες μπορείς να τρώς όση στέβια θες έχει ελάχιστες θερμίδες και κυρίως δεν επηρεάζει καθόλου το γλυκαιμικό δείκτη. Σκέψου το για το μέλλον. Επίσης το ρύζι παχαίνει πάρα πολύ και ανεβάζει πάρα πολύ το γλυκαιμικό δείκτη προτίμησε τα όσπρια και το μαύρο ψωμί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Ε για λύση ψάχνω αλλά αν δεν μπορεί να δωθεί τουλάχιστον μένει η πληροφορία ότι κάνω κάτι λάθος.

Γενικά όπως το σκεφτόμουν στο μυαλό μου είναι να τρώω ένα μένου (αλεσμένο) που να μου δίνει τα πάντα τη μέρα και κατά προτίμηση να μην αλλάζει πολύ μέσα στη βδομάδα για να μην με κουράζει. Θεωρούσα ότι αυτό που τρώω το κάνει αυτό. Παίρνω σίδηρο/πρωτείνη από όσπρια, άμυλο από ρύζι, β12 από γάλα, βιταμίνη από ντομάτα και κάτι λίγο ακόμη από το κακάο. Φαίνεται ότι πρέπει να συμπληρώσω με κρεατικά/λαχανικά/φρούτα αλλά γενικά δε ξέρω πόσο μεγάλο ήταν το λάθος μου έως τώρα. Θα κοιτάξω και εκείνο το πρόγραμμα που μου προτάθηκε να δω σε τι έχανα έως τώρα.

Τα χάπια δε μπορώ να τα καταπιώ με τίποτα και πάντα τα μασούσα για να τα καταπιώ. Δε ξέρω αν υπάρχει κανένα ρόφημα πολυβιταμινούχο ή κάτι τέτοιο να πάρω κάμποσα να πίνω.

 

 

Ισορροπημένη διατροφή είναι αυτή που περιλαμβάνει τα πάντα και η μεσογειακή διατροφή θεωρείται ιδανική.

Έτσι όπως περιγράφεις τη διατροφή σου δεν έχει ποικιλία και της λείπουν τα φρούτα και λαχανικά, τα οποία καταναλώνονται ωμά και άρα διατηρούν τις βιταμίνες τους.

Πήγαινε στον γιατρό σου να κάνεις εξετάσεις να δεις σε τί επίπεδο βρίσκεται ο οργανισμός σου και ακολούθησε τις συμβουλές που θα σου δώσει για την διατροφή σου.

Κι εγώ έχω χρόνιο πρόβλημα υγείας, αλλά αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς στο ίντερνετ για τη διατροφή που πρέπει να κάνω δεν έχουν καμιά σχέση με αυτά που μου έχει συστήσει ο γιατρός και αυτά που έχω διαπιστώσει εγώ στα 20+ χρόνια που παλεύω με την πάθησή μου.

Ο κάθε οργανισμός λειτουργεί και αντιδρά με το δικό του τρόπο και όταν υπάρχει πρόβλημα υγείας χρειάζεται ειδική αγωγή και φροντίδα!

Απευθύνσου άμεσα σε γιατρό και κάνε εξετάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παιρνω  Pharmaton Geriatric (ειμαι 49) που θεωρειται κλασσικη αξια  με τον προτεινομενο τροπο δηλ ενα μηνα παιρνω ενα μηνα διαλειμμα.Και τπτ να μην κανει σιγα το κοστος με ενα κουτι 8 ευρω βγαζω 2 μηνες ερχεται 13 λεπτα την μερα ουτε μια καραμελλα δεν παιρνεις.

Επεξ/σία από mecanomecano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...