Προς το περιεχόμενο

περιορισμος στην ταχυτητα κατεβασματος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, drapanakis said:

Ρε φιλε το καταλαβα, και ευχαριστω για το ενδιαφερον. Ο φιλος ομως απο κατω μου εγραψε, οχι το http, αλλα με ftp, το οποιο δε δουλευει. Με fttp κατεβαζει, ναι.

1 αρχειο 1 γιγα  http  κατεβαζει με 5,2-5,5

2 αρχεια 1 γιγα   http  κατεβαζει με 2,6-2,8

3ο αρχειο δεν το ανοιγει, μου γραφει waiting for available socket .

 

 

5.2 - 5.8 σε single file και 2.6-2.8 (5.2 ή 5.6 συνολο) ειναι ~45 mbps ταχυτητα download. ~5 mbps δεν ξερω απο που χανεις, αλλα σιγουρα μπορεις να κοιταξεις καλωδιωσεις / να δοκιμασεις με ethernet αντι για wifi / να κανεις update drivers, κλπ.

Σε torrent αρχεια, η ταχυτητα σου εχει να κανει πολυ με την αναλογια seeds/peers/leeches. Ωστοσο, να κοιταξεις και τις ρυθμισεις του μtorrent (ή οποια εφαρμογη που εχεις) να μην εχει οριο τα 2mbs download, να το εχεις στο unlimited.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν κατεβαζω ποτε τορεντ. Με ενδιαφερει η αναταποκρισιμοτητα στην πλοηγηση στο διαδυκτιο. Χτες ανοιγε τις φοτο στις αγγελιες στο ινσομνια, καρε καρε. Γιαυτο πηρα τηλ στην εταιρια. Μαλλον τα καλωδια κατι εχουν. Το φιλτρο μπορει να κανει ζημια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, drapanakis said:

Ti  εννοεις στατιστικα ; Aυτα ;

 

aUntitled.png

Στο VDSL, δεν θελει φιλτρο μεταξυ μοντεμ και καλωδιου, ουτε σπλιττερ, τιποτα. Το καλωδιο απο τη πριζα μπαινει απευθειας στο μοντεμ.

Ωστοσο, διαβασε τον οδηγο της cyta περι ορθης συνδεσμολογιας εντος του σπιτιου: https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Τα στατιστικα σου παντως ειναι μια χαρα, εφοσον δεν εχεις crc και γενικοτερα errors, το προβλημα μαλλον δεν ειναι απο τη συνδεσμολογια/καλωδιωση, αλλα απο λοιπο εξοπλισμο (drivers? ethernet cable? καποιο προγραμμα? πρεπει να το κοιταξεις). Αλλα να βγαλεις φιλτρα/σπλιττερ σε καθε περιπτωση.

Επεξ/σία από DanielRGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moυ ειπε η εταιρια θελει φιλτρο γιατι εχω δυο συσκευες τηλ, πανω στο ρουτερ. Οχι δυο αριθμους, δυο συσκευες. Δεν ξερω αν ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, drapanakis said:

Moυ ειπε η εταιρια θελει φιλτρο γιατι εχω δυο συσκευες τηλ, πανω στο ρουτερ. Οχι δυο αριθμους, δυο συσκευες. Δεν ξερω αν ισχυει.

Βγαλε το φιλτρο και δες συμπεριφορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε πιστευω οτι τα σκεφτεσαι  λιγο λαθος τα πραγματα. Με βαση τα στατιστικά απο το router σου, ειναι συγχρονισμενο κανονικα στα full 50Mbps και χωρις CRC errors οποτε απο εκει ειναι ολα κομπλε μιας και το router σου δεν χρειαζεται να στειλει/λαβει πάλι λανθασμενα πακετα δεδομενων "σπαταλωντας" ταχυτητα. Τα 50 Mbps μεταφραζονται σε 6.5MB δευτερολεπτο , δεν ειναι 50MB οπως καποιοι εχουν στο μυαλο τους και επιπλεον αυτο ειναι η μεγιστη "θεωρητικη" ταχυτητα, η πραγματικη ειναι παντα λιγοτερη και εχει διαφορους παραγοντες που την επηρεαζουν. Μερικα παραδειγματα ειναι τα επομενα:

-CRC errors - Αν και στα στατιστικα σου λεει 0 (μηδεν), λεει για τα τελευταια 15 λεπτα απο οτι προσεξα, αρα δεν αποκλειεται να εχεις, απλα οχι τα τελευταια 15 λεπτα απο τη στιγμη που κοιταξες.

-Router - Καθε router δεν εχει τις ιδιες επιδοσεις και ποσο μαλλον τα router που δινουν οι ISP που ειναι συνηθως η πιο τελευταια ποιοτητα/ταχυτητα

-Τροπος/ταχυτητα επικοινωνιας της συσκευης σου με το router - Ενσυρματα (Καλώδιο Ethernet)/Ασυρματα (Wifi 2.4/5GHz) - Ειδικά για τα ασυρματα δικτυα, τα υπολοιπα δικτυα που υπαρχουν στην εμβελεια του router και της συσκευης σου επηρεαζουν την επικοινωνια σε παρομοιες συχνοτητες(καναλια), οπως επισης και η αποσταση μεταξυ τους μειωνει ακομα περισσοτερο την ταχυτητα.

-Η κατασταση της συσκευης σου - αν η συσκευη σου εχει προβληματα, προγραμματα που χρησιμοποιουν κατι στον υπολογιστη σου (επεξεργαστη, μνημη, σκληρο δισκο), αυτο σημαινει οτι θα λειτουργουν ως "κοφτης" στα υπολοιπα, οπως και στην ταχυτητα κατεβασματος

-Επιπλεον, τα δεδομενα που κατεβαινουν/ανεβαινουν απο τη συσκευη σου, πρεπει να συνοδευονται απο εξτρα δεδομενα που χρησιμοποιουνται για ελεγχο σφαλματων, για αναγνωριση υπολογιστη στο διτυο και της εφαρμογης που εχει ζητησει το πακετο για να το χρησιμοποιει, τυπο δεδομενων και αλλα, αρα απο την συνολικη σου ταχυτητα θα χρησιμοποιειται για αυτα τα εξτρα αλλα αναγκαια πραγματακια, κατι που δεν μπορεις να το αποφυγεις.

-Τελος, οι περισσοτεροι server στελνουν συνηθως με ταχυτητα 10-25Mbps, που μεταφραζεται σε 1-3MB το δευτερολεπτο. Οταν κατεβαζεις, το νουμερο που βλεπεις, δεν ειναι η ταχυτητα σε Mbps που διαφημιζουν την ταχυτητα της συνδεσης σου. Ειναι σαν να μετρας με διαφορετική βαση για το ιδιο πραγμα (μετρα ανα δευτερολεπτα ή ποδια/γιαρδες ανα δευτερολεπτο). Η τυπικη ταχυτητα που στελνουν οι servers, ειναι πανω κατω η ταχυτητα που ανεφερες οτι κατεβαζες απο καθε server τους drivers. Ταυτοχρονα, καθε αλλη συσκευη στο δικτυο σου, θα κλεβει/καθυστερει εστω και απειροελαχιστα τη συνδεση με αλλες συσκευες και ακομα χωρις να κανεις τιποτα, μιας και στελνουν πακετα στο router ακομα και για να κρατησουν τη συνδεση ενεργη.

 

Καθε ενα απο αυτα, μειωνει την μεγιστη ταχυτητα που θα μπορεις να φτασεις. Εχε στο νου σου, οτι site που φορτωναν πριν χρονια γρηγορα ακομα και με 1Mbps ταχυτητα, μπορει να φορτωνουν πιο αργα στη σημερινη εποχη, παρολο που εχουμε πιο γρηγορες συνδεσεις γιατι ειναι απλα τελειως διαφορετικες ιστοσελιδες και με διαφορετικες τεχνολογιες. Καποτε οι ιστοσελιδες φτιαχνοντουσαν για να φορτωνονται μονο για υπολογιστη, ενω τωρα η ιδια ιστοσελιδα πρεπει να εχει διαφορες εκδοχες, για υπολογιστες, tablet, κινητα, οπως και διαφορετικες αναλυσεις για φωτογραφιες/βιντεο, περισσοτερες διαφημισεις και αλλα, επιβαρυντας κι αλλο τη συνδεση σου.

 

Ελπιζω ο τροπος που τα εξηγησα να βοηθαει καπως καλυτερα στη κατανοηση και καλο βραδυ.

Επεξ/σία από Broli007
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, Broli007 said:

-snip-

Το h300s εχει gigabit ports, 2.4ghz/5ghz

Ωστοσο, το crc/15λεπτα πρεπει να ειναι bugαρισμένο (ακομη; δεν ξερω, αλλα σιγουρα σε καποια φαση δεν μετρουσε μονο τα τελευταια 15 αλλα απο την ωρα που σηκωνε dsl)

Οσο αναφορα τα loading times σε websites, κτλπ, το loading συνηθως ειναι optimized και γινεται στη πρωτη επισκεψη (ή ανανεωση) και υστερα ΑΝ χρειαζεται κανει fetch καινουρια δεδομενα. Τα πακετα που λες δεν ειναι το θεμα, προφανως το προβλημα ειναι αλλου αν δεν βλεπει 5 ολοκληρα mbps, το πιο πιθανο σε καλωδιωση/drivers/traffic

Επεξ/σία από DanielRGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Το h300s εχει gigabit ports, 2.4ghz/5ghz

Ωστοσο, το crc/15λεπτα πρεπει να ειναι bugαρισμένο (ακομη; δεν ξερω, αλλα σιγουρα σε καποια φαση δεν μετρουσε μονο τα τελευταια 15 αλλα απο την ωρα που σηκωνε dsl)

Οσο αναφορα τα loading times σε websites, κτλπ, το loading συνηθως ειναι optimized και γινεται στη πρωτη επισκεψη (ή ανανεωση) και υστερα ΑΝ χρειαζεται κανει fetch καινουρια δεδομενα. Τα πακετα που λες δεν ειναι το θεμα, προφανως το προβλημα ειναι αλλου αν δεν βλεπει 5 ολοκληρα mbps, το πιο πιθανο σε καλωδιωση/drivers/traffic

Ναι, στην πρωτη επισκεψη (ή ανανεωση) κατεβαζει το μεγαλυτερο μερος της ιστοσελιδας, παρολαυτα ομως καθε φορα θα πρεπει να τσεκαρει παλι για αλλαγες και αν υπαρχει κατι διαφορετικο να το ζητησει για κατεβασμα παλι. Οι περισσοτερες σελιδες, εμφανιζουν πολλαπλες διαφημισεις και διαφορα αλλα στοιχεια που τα εμφανιζουν απο αλλες/τριτες ιστοσελιδες και υπαρχουν και σελιδες οπως το facebook που κατεβαζουν συνεχεια νεα δεδομενα.

 

5 ολοκληρα mbps ειναι περιπου μισο MB. Προφανως οι λογοι που ειπα, δεν ειναι οι μονοι αλλα ουτε και μεμονωμενοι. Μπορει να φταιει ενας απο αυτους η και περισσοτεροι ή εξτρα λογοι που ροκανιζουν ευκολα μισο MB, αλλα δεν γινεται να γραψω και ολες τις αιτιες που θα μπορουσαν να υπαρχουν. Καποια κυρια παραδειγματα εδωσα που συνηθως επηρεαζουν την ταχυτητα.

Επεξ/σία από Broli007
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εταιρια διεγνωσε βλαβη στο ρουτερ και σημερα μου εστειλε καινουργιο. Το  ZTE ZXHN H267A.

Θα το εγκαταστησω και θα σας πω εντυπωσεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, έχω 100αρα FTTC Vodafone. Συγχρονίζω κανονικά και η γραμμή είναι σούπερ χωρίς λάθη.

Αντιμετωπίζω όμως το εξής παράξενο. Ενώ σε όλα τα speedtest (ookla, fast.com ktlp) μου δείχνει κανονικά ταχύτητα 100+ όταν κατεβάζω από browser ή όταν κάνω speedtest από ftp δεν πάει ποτέ πάνω από 6.9MB/s

Έχω δοκιμάσει και της Forthnet/OTE αλλά και να κατεβάσω πχ drivers από AMD/NVIDIA. Επίσης έχω δοκιμάσει και με διαφορετικούς browsers (edge, firefox, opera).

Σε όλες τις περιπτώσεις το ίδιο αποτέλεσμα! Μαχ 6.9!

Έχει τύχει σε κανέναν? Τι μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, Tribal21 said:

Καλησπέρα παιδιά!

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, έχω 100αρα FTTC Vodafone. Συγχρονίζω κανονικά και η γραμμή είναι σούπερ χωρίς λάθη.

Αντιμετωπίζω όμως το εξής παράξενο. Ενώ σε όλα τα speedtest (ookla, fast.com ktlp) μου δείχνει κανονικά ταχύτητα 100+ όταν κατεβάζω από browser ή όταν κάνω speedtest από ftp δεν πάει ποτέ πάνω από 6.9MB/s

Έχω δοκιμάσει και της Forthnet/OTE αλλά και να κατεβάσω πχ drivers από AMD/NVIDIA. Επίσης έχω δοκιμάσει και με διαφορετικούς browsers (edge, firefox, opera).

Σε όλες τις περιπτώσεις το ίδιο αποτέλεσμα! Μαχ 6.9!

Έχει τύχει σε κανέναν? Τι μπορεί να φταίει?

Ethernet cable? Drivers? Δοκιμασες να τα ελεγξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση!

Με ethernet είμαι, drivers δεν έχω ελέγξει αλλά δεν νομίζω να φταίνε σε κάτι γιατί με speedtest τερματίζει η γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...