Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια στην αγορά κουτιού Η/Υ


tsamo2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα.

Θα ήθελα μερικές απόψεις για την αγορά νέου κουτιού για τον υπολογιστή μου.

Είμαι ανάμεσα σε 3(+1) αυτή τη στιγμή, με σειρά προτίμησης:

1. Lian Li II Mesh

2. Fractal Design Meshify 2

3. Phanteks P500A DIgita

4(Bonus). Corsair 5000D Airflow

Προτίστως αναζητώ το καλύτερο κουτί για την ψύξη της κάρτας γραφικών. Μόνο αέρα προς το παρόν, στο μέλλον μπορεί να μεταβώ σε νερό αλλά αυτό απέχει πολύ ακόμα.

Αν έχει κανείς εμπειρία με κάποιο από αυτά και μπορεί να πει μία γνώμη θα με βοήθαγε απίστευτα.

Αν έχετε κατά νου κάποιο άλλο μέχρι max 200€, οι προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, tsamo2 είπε

3. Phanteks P500A DIgita

 

Έχω το Ρ500Α. Είναι ίσως το κορυφαίο κουτί σε airflow αυτή την στιγμή. Αν η ψύξη είναι το κύριο μέλημά σου, τότε νομίζω ότι είναι πολύ καλή λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pnick είπε

Έχω το Ρ500Α. Είναι ίσως το κορυφαίο κουτί σε airflow αυτή την στιγμή. Αν η ψύξη είναι το κύριο μέλημά σου, τότε νομίζω ότι είναι πολύ καλή λύση. 

Thanks για την απάντηση!

Το συγκεκριμένο είναι το αγαπημένο μου από από άποψη εμφάνισης(που όπως και να το κάνουμε, παίζει ένα ρόλο) κι έχω διαβάσει γενικά πολύ καλά λόγια. Ένα θέμα που με κρατάει, είναι ότι δεν έχει θέση για ανεμιστήρες κάτω, όπως το Fractal Design Meshify 2 ή το Lian Li II Mesh, που μπορεί να βοηθάνε για την ψύξη της κάρτας γραφικών, ιδιαίτερα το καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράγγειλα το meshify 2 compact  πριν από 1 μήνα από εξωτερικό (computer universe). Αψογο η μπροστινή ανοίγει με νέο μηχανισμό και έρχεται με 1x120 ανεμιστιρακι πίσω και 2x 140 μπροστά. Έμεινα κατά ευχαριστημένος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι χρησιμοποιώ ένα που δεν είναι στην λίστα. Το be quite pure base 500dx 

Προσωπικά έχω καλό airflow από θερμοκρασίες στο σύστημα (το οποίο έχω στην υπογραφή) δεν έχω παράπονο. Επίσης έχει 3 προ εγκατεστημένους 140άρηδες ανεμιστήρες, το τζάμι είναι tempered όλα είναι παραμετροποιήσιμα, μαγνητικά φίλτρα σκόνης και για όποιον γουστάρει υπάρχει κ κουμπάκι για rgb ρύθμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κάτοχος και εγώ του P500A - άριστο airflow, καλή ποιότητα κατασκευής αλλά δεν περιέχει fan controller (επιπλέον κόστος), δεν έχει θέσεις για πάνω από 2 μηχανικούς (θα πρέπει να αγοράσεις έξτρα bay αν σου χρειάζεται) και για τα δικά μου δεδομένα το βρήκα κάπως "μικρό" σε διαστάσεις (για το επίπεδο τιμής του).

Καλό κουτί στη κατηγορία του P500A είναι το https://www.skroutz.gr/s/25745466/Be-Quiet-Silent-Base-802-Window-Black.html το οποίο έχει και mesh front panel.


Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις το Lian Li είναι πολύ καλό case (airflow, features), το Fractal τίμιο αλλά πλέον ξεπερασμένο, το δε Corsair δεν μου αρέσει καθόλου εμφανισιακά (υποκειμενικό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Για κάποιο λόγο το Insomnia, δε μου είχε στείλει ειδοποίηση ότι υπάρχουν απαντήσεις στο θέμα μετά την τελυταία μου ανάρτηση, οπότε τώρα τις είδα...

ΤΟ μόνο που δεν είχα σκεφτεί από αυτά ήταν το 802, αλλά γενικά είχα διαβάσει ότι ήταν αρκετά middle of the pack σε απόδοση.

Όπως και να έχει, δεν έβρισκα πουθενά απόθεμα στα περισσότερα από αυτά τα κουτιά, οπότε μόλις βρήκα ένα Lian Li II Mesh σε απόθεμα το τσίμπησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...