Προς το περιεχόμενο

Η σειρά The Lord of the Rings της Amazon θα κοστίσει στην εταιρεία $465 εκατομμύρια


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, snips είπε

Πόσο ισχυρό character development να έχει σειρά βασισμένη στον Tolkien;

Μάλιστα, νομίζω δεν έχεις διαβάσει τα βιβλία.

Έχει ακουστεί οτί θα είναι prequel και θα μας δώσει την οπτική της κάθε φιλής ξεχωριστά τύπου got με τα βασίλεια και θα καταλήγει στη μεγάλη μάχη που παίρνει το δαχτυλίδι ο Isildur. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, petasis είπε

Ελπίζω να τα βγάλουν τα λεφτά τους. Φημολογείται ότι 250 εκ. πήγαν σε δικαιώματα.

Ωραίες οι ταινίες (για να τις δεις 1 φορά), η ιστορία μέτρια, τα βιβλία εγώ δεν θα τα διάβαζα.

Embarrassed Shame GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, savakis είπε

Προφανώς δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία.

Ο χαρακτήρας π.χ. του Theoden έχει σακατευτεί με μπαλτά, ο Sam επίσης ....τώρα δεν θα αναλύσουμε τρια βιβλία σε ποστ.

Απλά διαβάστε τα βιβλία και μην κάνετε τους εξυπνάκιδες.

Προφανώς και δε μπορεί να είναι ίδιο. Άλλο pace έχει το βιβλίο, άλλο η ταινία. Άλλο χτίσιμο χαρακτήρα το βιβλίο, άλλο η ταινία. Είναι διαφορετικά μέσα που χρησιμοποιούν διαφορετικούς τρόπους παρουσίασης των γεγονότων. Μία ταινία είναι αδύνατον να ακολουθήσει πιστά ένα βιβλίο. Το βιβλίο μπορεί να περιγράφει σε 5 σελίδες ένα χαρακτήρα, και μία μάχη σε 2...

Αν κατανοήσουμε αυτές τις διαφορές, θα καταλήξουμε πως οι ταινίες του Τζάκσον είναι διαμάντια!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, I'm_busy είπε

... ο Isildur. 

Νάτα....αυτό εννοώ. Είδες;

 -ιρ -ουρ -ορ -αρ

Αν και το πρώτο βιβλίο που αγόρασα πιτσιρικάς ήταν το σιλμαριλιον, δεν το διάβασα ποτέ. Τα υπόλοιπα άρχισα να τα διαβάζω μετά την πρώτη ταινία. Sword & sorcery fan από τότε που γεννήθηκα, αλλά δεν με κράτησαν. Τα τελείωσα μεν αλλά με πολλές διακοπές. Ναι το ξέρω ότι σε αυτά τα βιβλία οφείλουμε πολλά όλοι οι οπαδοί του είδους. Αλλά Πάντα αυτό που με κούραζε ήταν τα ονόματα. 

Spoiler

 

Το ίδιο είχα πάθει και με το Dragonlance saga. Μια Goldmoon και ενας Fireforge ανάμεσα σε solostaran, silvanoshei και schsahahgsyshsuhsuhjajdnon. Γιατί κύριοι συγγραφείς;;;

Μη μιλήσω βέβαια για άλλες νουβέλες από ADnD, ιδίως Ravenloft και Darksun που ήθελες αποκωδικοποίηση να βγαλεις όνομα.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, snips said:

Νάτα....αυτό εννοώ. Είδες;

 -ιρ -ουρ -ορ -αρ

Αν και το πρώτο βιβλίο που αγόρασα πιτσιρικάς ήταν το σιλμαριλιον, δεν το διάβασα ποτέ. Τα υπόλοιπα άρχισα να τα διαβάζω μετά την πρώτη ταινία. Sword & sorcery fan από τότε που γεννήθηκα, αλλά δεν με κράτησαν. Τα τελείωσα μεν αλλά με πολλές διακοπές. Ναι το ξέρω ότι σε αυτά τα βιβλία οφείλουμε πολλά όλοι οι οπαδοί του είδους. Αλλά Πάντα αυτό που με κούραζε ήταν τα ονόματα. 

  Hide contents

 

Το ίδιο είχα πάθει και με το Dragonlance saga. Μια Goldmoon και ενας Fireforge ανάμεσα σε solostaran, silvanoshei και schsahahgsyshsuhsuhjajdnon. Γιατί κύριοι συγγραφείς;;;

Μη μιλήσω βέβαια για άλλες νουβέλες από ADnD, ιδίως Ravenloft και Darksun που ήθελες αποκωδικοποίηση να βγαλεις όνομα.)

 

Μήπως δεν είναι το genre για σένα? 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από δηλώσεις φαίνεται να πραγματεύεται γεγονότα από το Σιλμαρίλιον και συγκεκριμένα από το Νούμενορ όταν πήγε ο Σάουρον . Την άφιξη του Σάουρον στο νησί, την δημιουργία των 9 δακτυλιδιών και την πτώση του Νούμενορ.

Σίγουρα θα έχει ενδιαφέρον

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Thresh είπε

Μήπως δεν είναι το genre για σένα? 😛

Μπα, δύσκολα αλλάζουν τα γούστα μετά από 35+ χρόνια ενασχόλησης με το είδος. Ξεκίνησε από Playmobil, μεταφέρθηκε σε Κάστρα και Πολιορκητές και ακόμα προς τη δόξα τραβά....

Αλλά τα ονόματα, ονόματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, snips said:

Αλλά τα ονόματα, ονόματα...

Υπάρχει κάτι στο fantasy genre που να μην έχει παράξενα ονόματα/γενεολογία/οίκους/κτλπ? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Thresh είπε

Υπάρχει κάτι στο fantasy genre που να μην έχει παράξενα ονόματα/γενεολογία/οίκους/κτλπ? 😛

Η μάγισσα Φούρκα. Απλότατο, λιτό, δωρικό....:devil:

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έλα.. έσκασαν μύτη οι πρώτοι κουλτουριάρηδες... "Μα η ταινία δεν είναι πιστή αντιγραφή του βιβλίου..." ΝΑΙ δεν είναι γιατί δεν γίνεται να είναι πιστή αντιγραφή. Ο Peter Jackson άνοιξε μια πόρτα σε ένα πολύ μεγάλο κοινό... Είναι μπαμπάς όπως και να το κάνουμε και το έργο του ήταν ότι καλύτερο είχε να δείξει ο κινηματογράφος μέχρι τότε.

Επεξ/σία από jimse
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι που πριν πανελλήνιες μου έδωσαν δώρο το Hobit και αντί να διαβάζω, διάβαζα αυτό .... και θυμάμαι το σοκ που εκεί που κανονικά τελείωνε ένα βιβλίο, βλέπω πως ακόμα είμαι στην μέση ... είχε και επιστροφή :P  

... Θυμαμαι το πρώτο κεφάλαιο δεν μου άρεσε γιατί ήταν σαν παιδικό παραμύθι γραμμένο  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από ότι λένε, η ιστορία θα είναι καινούρια και δεν θα πατάει πάνω σε κάποιο βιβλίο του Τόλκιν. Θα είναι στην 2η εποχή της Μέσης Γης αν θυμάμαι καλά. Το θέμα είναι ότι θα έχει αρκετή βία και σκηνές σεξ, το οποίο .... μου φαίνεται πολύ περίεργο σε οικοσύστημα του όλου lore.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...