Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για μηχανη Lavazza blue με καψουλες.


pascalia2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια iperspresso illy Y3.3 https://www.illyshop.gr/michanes/michani-espresso-gia-kapsoules-illy-iperespresso/mich-illy-iperespresso-y3-3-e-c-black_32846/ και πινω μονο freddo. 
ειμαι ευχαριστημενος απλα μετα την δοκιμη ολων, πινω μονο 3 γευσεις.

σκεφτομαι να παω σε Lavazza που εχει πολυ φτηνες καψουλες με μεγαλη δοση καφε η μια. Την εχει κανεις για να με συμβουλευσει; Για freddo κυριως, φανταζομαι στον καλο espresso θα βγαινει καλος freddo.

Μην μπαινεται στην διαδικασια να προτεινετε μυλους και μηχανες με αλεσμενο, θα ηθελα κατι ευκολο. 

Και για την Nespresso Vertuo θα με ενδιεφερε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για ρίξε μια ματια αν θα σε καλύπτε η λύση του aeropress ...

Φθηνότατο(30€)

Μπορείς να το δουλέψεις χωρίς μύλο , απλά με καφε ήδη κομμένο .  Και επίσης με δυνατότητα να τον κάνεις όσο βαρύ - ελαφρύ θες , ανάλογα το πόσα γραμμάρια καφέ θα βάλεις .

Τι μόνο που θες είναι aeropress και βραστήρας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lavazza blue και freddo δεν πάνε μαζί φίλος. έχω δοκιμάσει και και τις κόκκινες και τις καφέ και τις πορτοκαλί κάψουλες.

Βέβαια δε ξέρω τι καφέ πίνεις ήδη (αν και φαντάζομαι αλλα δεκτόν, γούστα είναι αυτά), φαντάζομαι πάντως ότι βελτίωση (ποιοτική) σίγουρα δεν θα δεις. Οικονομικές κάψουλες είναι όντως, μπορεί και να σημαίνει κάτι αυτό για την ποιότητα του καφέ.

Τα εσπρεσσακια της πίνονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

 

Για ρίξε μια ματια αν θα σε καλύπτε η λύση του aeropress ...

Φθηνότατο(30€)

Μπορείς να το δουλέψεις χωρίς μύλο , απλά με καφε ήδη κομμένο .  Και επίσης με δυνατότητα να τον κάνεις όσο βαρύ - ελαφρύ θες , ανάλογα το πόσα γραμμάρια καφέ θα βάλεις .

Τι μόνο που θες είναι aeropress και βραστήρας. 

ενδιαφέρον. Είναι βέβαια μέχρι να σπάσει το ποτήρι εκει που πιέζει... και βλέπω και πολύ κρέμα με λίγο καφέ. Βέβαια είναι μια λύση...

τίποτα άλλο υπάρχει;

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα να πας για Nespresso Vertuo. Ο,τι πρέπει για freddo, κάνεις τη δουλειά σου πλέον με μια μόνο κάψουλα (double espresso), απλώς ξεχνάς third party κάψουλες. Κατά τη γνώμη μου η πιο καλή επιλογή σε σχέση ποιότητας τιμής και ευκολίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, george1807 είπε

Εγώ θα έλεγα να πας για Nespresso Vertuo. Ο,τι πρέπει για freddo, κάνεις τη δουλειά σου πλέον με μια μόνο κάψουλα (double espresso), απλώς ξεχνάς third party κάψουλες. Κατά τη γνώμη μου η πιο καλή επιλογή σε σχέση ποιότητας τιμής και ευκολίας. 

2 καψουλες παντα καλυτερες απο μια, κανονας. Εχεις Vertuo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις τώρα, pascalia2 είπε

2 καψουλες παντα καλυτερες απο μια, κανονας. Εχεις Vertuo?

Έχω, πλέον ο κανόνας δεν ισχύει. Υπάρχει μεγαλύτερη ποσότητα καφέ μέσα αναλόγως την κάψουλα που θα πάρεις. Εκεί που εβγαζε 40ml για μόνη δόση, τώρα σου βγάζει 80 για double espresso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, george1807 είπε

 

Έχω, πλέον ο κανόνας δεν ισχύει. Υπάρχει μεγαλύτερη ποσότητα καφέ μέσα αναλόγως την κάψουλα που θα πάρεις. Εκεί που εβγαζε 40ml για μόνη δόση, τώρα σου βγάζει 80 για double espresso.

Εφτιαξες freddo? Και αν επιτρεπεται με ποια τεχνικη το εκανες; Γιατι υπαρχουν παραλαγες. Αλλοι πανω παγο αλλοι το χτυπανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pascalia2 είπε

Εφτιαξες freddo? Και αν επιτρεπεται με ποια τεχνικη το εκανες; Γιατι υπαρχουν παραλαγες. Αλλοι πανω παγο αλλοι το χτυπανε...

Ναι έφτιαξα. Ρίχνω στο ποτήρι τον καφέ και μετά προσθετω δύο μεγάλα παγάκια και τα χτυπάω με σβουρακι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/4/2021 στις 9:25 ΜΜ, george1807 είπε

Flex, βγάζουν ειδικό εξάρτημα για καφέ

φτιάχνεις freddo με επαγγελματικό εργαλείο;

και πως στέκεται αυτό στην κουζίνα σου; εκτος αν πίνεις freddo σε μηχανουργείο..

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pascalia2 είπε

φτιάχνεις freddo με επαγγελματικό εργαλείο;

και πως στέκεται αυτό στην κουζίνα σου; εκτος αν πίνεις freddo σε μηχανουργείο..

Εύκολο είναι, βάζεις το ποτήρι στο πάτωμα και ξεκινάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, george1807 είπε

Εύκολο είναι, βάζεις το ποτήρι στο πάτωμα και ξεκινάς. 

Βαλε κανα βιντεο με ολη την διαδικασια στο youtube θα παρεις και views, θα μου λυσεις και την περιεργεια. Κανεις αλιφη τον παγο ή τον χτυπας για λιγα sec?

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλυτερη σειρα lavazza ειναι η επαγγελματικη, lavazza espresso point, αλλωστε η lavazza ηταν κ η πρωτη που εφερε επαγγελματικη καψουλα κ μηχανη, την ειχε ο αδελφος μου στο μαγαζι το 1995.

Απο τοτε που εχασε την αντιπροσωπια η Χελλιτα ομως δεν βρισκεις μηχανες χωρις χρησιδανειο ( καταναλωση 100+ καψουλων), οποτε πρεπει να ψωνισεις απο εξωτερικο, γυρω στα 100-120 με εξοδα αποστολης και 100 καψουλες. Ψαξε για την esspresso point mini την εχω 3 χρονια τωρα χωρις προβλημα κ ειναι και πολυ βολικη την παιρνω μαζι κ στις διακοπες.

Στην Ελλαδα καψουλες espresso point βρισκεις σε πολλα μαγαζια, εγω παιρνω απο το coffees dot gr, ολες κ ολες παιζουν 2 ποικιλιες + 1 ντεκαφ, εκτος κ αν αγορασεις απο Ιταλια τις νεες τους premium, αλλα εγω δεν ενθουσιαστικα σε σχεση με την κλασικη που βρισκεις εδω. Η lavazza εχει μεγαλη ιστορια κ αξιζει να την δεις στο site της lavazza.com (οχι στο gr) κ θα καταλαβεις γιατι δεν συγκρινεται με την σειρα της νεστλε με τις χημικες μιξεις για αρωματα κ εξτρα καϊμακι του γιωργάκη του κλουνεϊ

 

Screenshot_20210424-180741_Google.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...