Προς το περιεχόμενο

Πως γινεται μια μηνυση για εξυβριση?


MessatsuRoku

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, giwrgos555 είπε

Φίλε μου το ισχύον άρθρο έχει ως εξής με τον νεο κώδικα ποινικής δικονομίας από Ιούλιο του 2019. Η αυτόφωρη διαδικασία ισχύει για όλα τα πλημμελήματα 

17AFF428-6096-4C26-A3F8-8888046CD341.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 λεπτά πριν, alexkour15 είπε

Η αυτόφωρη διαδικασία ισχύει για όλα τα πλημμελήματα

Αυτό που έβαλες είναι άσχετο με το θέμα. Η εξύβριση είναι κατ' έγκληση και ισχύει το λινκ που έβαλε ο φίλος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Αυτό που έβαλες είναι άσχετο με το θέμα. Η εξύβριση είναι κατ' έγκληση και ισχύει το λινκ που έβαλε ο φίλος. 

Η διάταξη που λέει το άρθρο αφορά τον παλαιό κώδικα ποινικής δικονομίας. Μπορείς να μου δείξεις την διάταξη στον ΚΠΔ μετά τον ιουλιο του 2019; 

Επισης , το αυτόφωρο ισχύει και για τα κατ έγκληση διωκόμενα εγκλήματα , αν υποβληθεί έγκληση εντος των χρονικών οριων αυτού ( min. 24 ώρες - max 48 )

Επεξ/σία από alexkour15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nabuko είπε

Από τότε που εφαρμόστηκε το παράβολο πάντως έχουν μειωθεί δραστικά τέτοιου τύπου μηνύσεις

Δεν έχει καταργηθεί αυτό το παράβολο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexkour15 είπε

Η διάταξη που λέει το άρθρο αφορά τον παλαιό κώδικα ποινικής δικονομίας. Μπορείς να μου δείξεις την διάταξη στον ΚΠΔ μετά τον ιουλιο του 2019; 

Τι? Είναι φανερό ότι δεν γνωρίζεις τι λες. Η απάντηση που ψάχνεις είναι απολύτως σαφής στο λινκ που παρέθεσε ο giwrgos555 και έχεις κάνει και quote. Και επαναλαμβάνω ότι η εξύβριση είναι κατ' έγκληση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Τι? Είναι φανερό ότι δεν γνωρίζεις τι λες. Η απάντηση που ψάχνεις είναι απολύτως σαφής στο λινκ που παρέθεσε ο giwrgos555 και έχεις κάνει και quote. Και επαναλαμβάνω ότι η εξύβριση είναι κατ' έγκληση. 

Εγώ στην παράγραφο 2 του 275 βλέπω ότι μπορεί να γίνει σύλληψη και αυτόφωρο και σε κατ έγκληση , αρκεί αυτή να υποβληθεί μέσα στα χρονικά πλαίσια του αυτοφώρου... 

Ένα έγκλημα μπορεί να είναι αυτόφωρο είτε είναι αυτεπαγγέλτως διωκόμενο είτε κατ έγκληση φίλε μου.

70092966-D5AB-435F-8116-1D036477074D.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ξεφυγατε απο το θεμα...

Ρωτησα πως γινεται ολη η διαδικασια, τι χρειαζεται ο αλλος για σου κανει μια μηνυση τετοια. Αν χρειαζονται μαρτυρες, πως αποδεικτηεις οτι λενε ψεματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπάθησε να τα βρείτε γιατι αν μπλέξεις με δικαστήρια και δικηγόρους θα κλαψεις...αν θες άκουσέ με...τώρα αν δεν γίνεται, ελπίζω να έχεις χρόνο και πολυ χρήμα....

 

Επεξ/σία από stefan123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stefan123 είπε

Προσπάθησε να τα βρείτε γιατι αν μπλέξεις με δικαστήρια και δικηγόρους θα κλαψεις...αν θες άκουσέ με...τώρα αν δεν γίνεται, ελπίζω να έχεις χρόνο και πολυ χρήμα....

Προσπάθησε να τα βρείτε γιατι αν μπλέξεις με δικαστήρια και δικηγόρους θα κλαψεις...αν θες άκουσέ με...τώρα αν δεν γίνεται, ελπίζω να έχεις χρόνο και πολυ χρήμα....

Προσπάθησε να τα βρείτε γιατι αν μπλέξεις με δικαστήρια και δικηγόρους θα κλαψεις...αν θες άκουσέ με...τώρα αν δεν γίνεται, ελπίζω να έχεις χρόνο και πολυ χρήμα....

Προσπάθησε να τα βρείτε γιατι αν μπλέξεις με δικαστήρια και δικηγόρους θα κλαψεις...αν θες άκουσέ με...τώρα αν δεν γίνεται, ελπίζω να έχεις χρόνο και πολυ χρήμα....

Σε ακουω ρε φιλε αλλα οι ανθρωποι πονταρουν εκει στο οτι δεν προκειται να κανω μηνυση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κανε τους μήνυση....Μετά βέβαια  αν έχουν κανένα τριχιλιαρο για πέταμα μπορεί να σου σκάσουν κανένα δικόγραφο και να τρέχεις και να μην φτάνεις,οπότε για να τους αντιμετωπίσεις θα τους σκάσεις και εσύ το αναλογο δικόγραφο κοκ...φαύλος κύκλος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι άνεργος ή σε ειδικές ομάδες, δεν πληρώνεις για την μήνυση. Το θέμα όμως είναι μήπως να το ξανά σκεφτείς και να δώσεις λίγο χρόνο και σε σένα και στον γείτονα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καταργηθεί το παράβολο. Το να κάνεις μήνυση χωρίς να έχεις μάρτυρες δυστυχώς δεν έχει κανένα νόημα. Μια λύση είναι, να πας σε οικείο αστυνομικό τμήμα να τον καλέσουν για συστάσεις, οι πιο πολύ συμορφωνονται. Φιλικά πάντα δεν ξέρω την ιστορία αλλά κάνε και μια αυτοκριτική, ίσως φταις κάπου και εσύ. Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο, δύσκολο να έχεις κακό γείτονα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μόνος του ή με κάποια κοπέλα (συγκατοίκηση, παντρεμένος, οικογένεια κ.λπ.). Και αν δεν είναι μόνος, είναι δικό του το σπίτι; Αν δεν είναι μόνος και δεν είναι δικό του το σπίτι, πες αντίο στα προβλήματά σου. Σου έχω τη λύση, χωρίς μηνύσεις και τσακωμούς μεταξύ σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, corsair04 είπε

Άσχετο όταν αποσύρεις τη μήνυση τα χρήματα τα παίρνεις πίσω ή χάθηκαν ???

Δεν χανονται, και σιγουρα δεν τα παιρνεις πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...