Προς το περιεχόμενο

Εξωτερικά ιατρεία


paoke9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, paoke9 είπε

Λες και είναι θέμα ανταγωνισμού να πούμε, έλεος. 

Και εσύ αν ήσουν γιατρός, το ίδιο θα έκανες. 

Πρέπει να φτιαχτεί φάκελος εξ αρχης, με συνεργάτες και τρόπους εξέτασης, που αυτοί εγκρίνουν.

Οι παλιότερες εξετάσεις, μπορούν να χρησιμευσουν μόνο ως συγκριτικό μέσο σε βάθος χρόνου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Και εσύ αν ήσουν γιατρός, το ίδιο θα έκανες. 

Πρέπει να φτιαχτεί φάκελος εξ αρχης, με συνεργάτες και τρόπους εξέτασης, που αυτοί εγκρίνουν.

Οι παλιότερες εξετάσεις, μπορούν να χρησιμευσουν μόνο ως συγκριτικό μέσο σε βάθος χρόνου .

Εντάξει, κατανοητό ως ένα βαθμό, ευχαριστώ για την εξήγηση.

Αλλά πώς πας στα επείγοντα έτσι; Δεν πρέπει να έχεις κάποιο χαρτί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, paoke9 είπε

Είχα κάνει όλες τις εξετάσεις, αλλά όχι εκεί.  Είπαν ότι δε δέχονται εξετάσεις που δεν έχουν κάνει εκείνοι. Να μπεις, λέει, να τα κάνουμε όλα με τη σειρά. Εξετάσεις που ήδη έχω κάνει και τις είχα μαζί.  

Από τη μία βλέπω τη μία δικαιολογία μετά την άλλη για να με διώξουν. 

Από την άλλη τι να κάνω τώρα; Να πάω στα επείγοντα σε αυτή την κατάσταση που είναι τώρα τα νοσοκομεία, και να πω με έστειλαν τα εξωτερικά εδώ; 

Κατάλαβα. Πέρσι που είχα αποτανθεί σε δημόσιο νοσοκομείο για καρδιολογικα  με ένα σωρό τριπλεξ και του είπα για εισηγητικο, μου είπαν ότι αυτά τα τριπλεξ τους φαίνονται περίεργα και να πάω στον τάδε γιατρό του νοσοκομείου να μου ξανακάνουν γιατί ήταν δύσπιστοι πριν γνωματευσουν κάτι. Νομίζω πως ισχύει ότι είπε ο sphinx. 

10 λεπτά πριν, paoke9 είπε

Εντάξει, κατανοητό ως ένα βαθμό, ευχαριστώ για την εξήγηση.

Αλλά πώς πας στα επείγοντα έτσι; Δεν πρέπει να έχεις κάποιο χαρτί; 

Στα επείγοντα πας αν το πρόβλημα υγείας που σου έσκασε είναι επείγον. Τώρα βέβαια, μεταξύ των ανθρώπων το τι είναι επείγον είναι υποκειμενικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Στα επείγοντα πας αν το πρόβλημα υγείας που σου έσκασε είναι επείγον. Τώρα βέβαια, μεταξύ των ανθρώπων το τι είναι επείγον είναι υποκειμενικό. 

Δεν είναι επείγον, αλλά πώς αλλιώς μπαίνεις για νοσηλεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, paoke9 είπε

Δεν είναι επείγον, αλλά πώς αλλιώς μπαίνεις για νοσηλεία;

Αν δεν είναι επείγον δεν νομίζω να σε εξετάσουν οι γιατροί μπορεί να σου πουν πήγαινε στα τακτικά εξωτερικά ιατρεία. Πέραν από αυτό, το αν θα νοσηλευτεις το αποφασίζουν οι γιατροί δεν μπορείς από μόνος σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Αν δεν είναι επείγον δεν νομίζω να σε εξετάσουν οι γιατροί μπορεί να σου πουν πήγαινε στα τακτικά εξωτερικά ιατρεία. Πέραν από αυτό, το αν θα νοσηλευτεις το αποφασίζουν οι γιατροί δεν μπορείς από μόνος σου. 

Πήγα στα εξωτερικά με ραντεβού και επειδή οι εξετάσεις που είχα δεν ήταν δικές τους, μου είπαν έλα την Τρίτη στα επείγοντα να νοσηλευτείς. 

(να τις κάνουν από την αρχή κ.ο.κ)

...Αλλά τι πας να πεις στα επείγοντα;

...πάλι καμία άκρη δε βλέπω

Επεξ/σία από paoke9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, paoke9 είπε

Πήγα στα εξωτερικά με ραντεβού και επειδή οι εξετάσεις που είχα δεν ήταν δικές τους, μου είπαν έλα την Τρίτη στα επείγοντα να νοσηλευτείς. 

(να τις κάνουν από την αρχή κ.ο.κ)

...Αλλά τι πας να πεις στα επείγοντα;

...πάλι καμία άκρη δε βλέπω

Α οκ, αν στο είπαν αυτοί τότε πήγαινε. Και αν σου πουν τίποτε στα επείγοντα πως δεν σε δέχονται πες τους ότι πήγες στα τακτικά εξωτερικά ιατρεία και σου είπαν να έρθεις στα επείγοντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, paoke9 είπε

Πήγα στα εξωτερικά με ραντεβού και επειδή οι εξετάσεις που είχα δεν ήταν δικές τους, μου είπαν έλα την Τρίτη στα επείγοντα να νοσηλευτείς. 

(να τις κάνουν από την αρχή κ.ο.κ)

...Αλλά τι πας να πεις στα επείγοντα;

...πάλι καμία άκρη δε βλέπω

Να το πάρουμε από την αρχή το θέμα!

Έχεις κάποιο χρόνιο πρόβλημα υγείας και έκλεισες ραντεβού στα εξωτερικά ιατρεία νοσοκομείου επειδή επιδεινώθηκε ή να ελέγξεις πώς είσαι τώρα?

Αν έχεις συμπτώματα πας στα επείγοντα.

Αν θες απλά να ελέγξεις σε τί κατάσταση είσαι τώρα, πιθανόν λόγω της πάθησής σου οι εξετάσεις απαιτούν μια προετοιμασία και παρακολούθηση που δεν μπορεί να γίνει στο σπίτι, οπότε πρέπει να γίνει εισαγωγή.

Κι εγώ έχω χρόνιο νόσημα και για κάποιες εξετάσεις που γίνονται κάθε 2-3 χρόνια, πρέπει να νοσηλευτώ. Όλες οι άλλες, όπως και η συνταγογράφηση γίνονται χωρίς νοσηλεία κάθε 3 μήνες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SB_1957 είπε

Κι εγώ έχω χρόνιο νόσημα και για κάποιες εξετάσεις που γίνονται κάθε 2-3 χρόνια, πρέπει να νοσηλευτώ. Όλες οι άλλες, όπως και η συνταγογράφηση γίνονται χωρίς νοσηλεία κάθε 3 μήνες!

Αυτό πως γίνεται? Πας στα επείγοντα και μετά νοσηλεύεσαι  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

 

Αν θες απλά να ελέγξεις σε τί κατάσταση είσαι τώρα, πιθανόν λόγω της πάθησής σου οι εξετάσεις απαιτούν μια προετοιμασία και παρακολούθηση που δεν μπορεί να γίνει στο σπίτι, οπότε πρέπει να γίνει εισαγωγή.

Αυτό, αλλά πάλι στα επείγοντα δεν πας; 

Τι λες στα επείγοντα; 

17 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Α οκ, αν στο είπαν αυτοί τότε πήγαινε. Και αν σου πουν τίποτε στα επείγοντα πως δεν σε δέχονται πες τους ότι πήγες στα τακτικά εξωτερικά ιατρεία και σου είπαν να έρθεις στα επείγοντα. 

Ναι, το είπαν, αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να με δεχτούν έτσι. Χωρίς χαρτί, χωρίς τίποτα. Ειδικά τώρα με όλα αυτά με τον covid. 

 

Στο ίδιο νοσοκομείο, είχα κάνει κάτι παρόμοιο, λέγοντας πως κάποιος γιατρός με έστειλε εκεί, όντως είχα ακολουθήσει ό,τι μου είχε πει, και η απάντηση ήταν πως αυτό ήταν ανήκουστο και έφαγα πόρτα. Δε θυμάμαι συγκεκριμένα τι ήταν, αλλά το θέμα είναι πως άλλα λέει ο ένας, άλλα ο άλλος. Ο ένας λέει κάνε αυτό, ο άλλος λέει ποιος το είπε αυτό και αντιδρά λες και του είπες ότι ήρθαν οι εξωγήινοι, και γεια σου και χαρά σου. 

Επεξ/σία από paoke9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, paoke9 είπε

Αυτό, αλλά πάλι στα επείγοντα δεν πας; 

Τι λες στα επείγοντα; 

Ναι, το είπαν, αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να με δεχτούν έτσι. Χωρίς χαρτί, χωρίς τίποτα. Ειδικά τώρα με όλα αυτά με τον covid. 

 

Στο ίδιο νοσοκομείο, είχα κάνει κάτι παρόμοιο, λέγοντας πως κάποιος γιατρός με έστειλε εκεί, όντως είχα ακολουθήσει ό,τι μου είχε πει, και η απάντηση ήταν πως αυτό ήταν ανήκουστο και έφαγα πόρτα. Δε θυμάμαι συγκεκριμένα τι ήταν, αλλά το θέμα είναι πως άλλα λέει ο ένας, άλλα ο άλλος. Ο ένας λέει κάνε αυτό, ο άλλος λέει ποιος το είπε αυτό και αντιδρά λες και του είπες ότι ήρθαν οι εξωγήινοι, και γεια σου και χαρά σου. 

Τι να σου πω, αν μένεις Αθήνα ή Θεσσαλονίκη που υπάρχουν πολλά νοσοκομεία πήγαινε σε κάποιο άλλο γιατί δεν βγάζεις άκρη από ότι φαίνεται με αυτούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γιατροί σου είπαν οτι πρέπει να νοσηλευτείς, δεν σου είπαν πήγαινε στα επείγοντα. Πας με Γνωμάτευση Εισαγωγής υπογεγραμμένη από τον Θεράποντα ιατρό στο Γραφείο Κινήσεως και πραγματοποιείς τακτική εισαγωγή

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει να πήγες με πρόβλημα και να αρνήθηκαν να σε δουν.

Μήπως τους ζήτησες να σου βεβαιώσουν ότι έχεις κάτι παρουσιάζοντας εξετάσεις από αλλού;

Εμένα, ας πούμε μου μοιάζει για περίπτωση όπου αρνήθηκαν, ας πούμε, να δώσουν βεβαίωση για, ας πούμε, Ι5... 🙄

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Οι γιατροί σου είπαν οτι πρέπει να νοσηλευτείς, δεν σου είπαν πήγαινε στα επείγοντα. Πας με Γνωμάτευση Εισαγωγής υπογεγραμμένη από τον Θεράποντα ιατρό στο Γραφείο Κινήσεως και πραγματοποιείς τακτική εισαγωγή

Έλα στα επείγοντα την Τρίτη να νοσηλευτείς, είπαν. 

 

21 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Τι να σου πω, αν μένεις Αθήνα ή Θεσσαλονίκη που υπάρχουν πολλά νοσοκομεία πήγαινε σε κάποιο άλλο γιατί δεν βγάζεις άκρη από ότι φαίνεται με αυτούς. 

Της Νίκαιας είναι, αναφορικά. 

 

4 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Μήπως τους ζήτησες να σου βεβαιώσουν ότι έχεις κάτι παρουσιάζοντας εξετάσεις από αλλού;

 

Καμία βεβαίωση, θεραπεία αναζητώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...