Προς το περιεχόμενο

nikon d610


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα, αξιζει η αγορα τις παραπανω φωτογραφικης μηχανης;  ειδα οτι τα εχει τα χρονακια τις αλλα ειναι πολυ budget για full frame (καινουργια, μονο σωμα κοντα στα 600) και φαινεται ικανοποιητικη. Για την ωρα ειμαι με μια canon 1100d αλλα σκεφτομαι καποια στιγμη να κανω αναβαθμιση σε full frame γιατι φωτογραφιζω μονο με vintage φακους m42 οποτε πιστευω θα ανταποκρινοταν καλητερα μια full frame με τους φακους που διαθετω. Αν υπαρχει καποια προταση για καποια αλλη μηχανη θα με ενδιεφερε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mr.angelos είπε

καλησπερα, αξιζει η αγορα τις παραπανω φωτογραφικης μηχανης;  ειδα οτι τα εχει τα χρονακια τις αλλα ειναι πολυ budget για full frame (καινουργια, μονο σωμα κοντα στα 600) και φαινεται ικανοποιητικη. Για την ωρα ειμαι με μια canon 1100d αλλα σκεφτομαι καποια στιγμη να κανω αναβαθμιση σε full frame γιατι φωτογραφιζω μονο με vintage φακους m42 οποτε πιστευω θα ανταποκρινοταν καλητερα μια full frame με τους φακους που διαθετω. Αν υπαρχει καποια προταση για καποια αλλη μηχανη θα με ενδιεφερε.

   Καλημέρα σας , δουλεύοντας με την συγκεκριμένη μηχανή , δεν θα σας πω ότι είναι η καλύτερη στον πλανήτη , αλλά ο αντάπτορας για χρήση μιας Nikon γενικά με φακούς m42 , έχει μια διαφορά ίσως ενός χιλιοστού πιο έξω κι' αυτό θα σας εμποδίσει στην εστίαση στο άπειρο . Τώρα για το να κάνει κάποιος ένα δύο βήματα μπρος πίσω και να βοηθήσει μια τέτοια κατάσταση , είναι μια λύση .

  Η πλέον ενδεδειγμένη λύση , την οποία έχω δοκιμάσει με τέτοιους φακούς παραμένει μια mirrorles . Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση η D610 δεν θα σας απογοητεύσει για πολλά χρόνια και φυσικά και για την τιμή της .

  Θα προτιμούσα την D610 , μαζί με μια οικονομική λύση τύπου Olympus mft , την οποία έχω δοκιμάσει και λειτουργεί ώστε να δουλέψω τους m42 . Πάντως η D610 , διαθέτει από χέρι στο μενού της 10 presets για αντίστοιχους manual φακούς , ώστε δηλώνοντας την εστιακή απόσταση ( το κατώτερο άκρο αν είναι ζουμ ) εκείνη αναλαμβάνει τα υπόλοιπα ακόμη και χωρίς ηλεκτρονική επικοινωνία . Φυσικά αυτό ισχύει πρωτίστως για φακούς Nikon . Σε χρήση με manual Nikon 50 e - series έδωσε αξιόλογα αποτελέσματα . Τώρα είμαι σε αναμονή ενός manual 400αριου σκέτου , της Tokina για να δω τι πουλιά θα πιάσουμε . 

  Για τα λεφτά της είναι αξιολογότατη και θα αλληθωριζα μόνον για άλλη Nikon ίσως μια D7500 η μία D500 , φυσικά με το αντίστοιχο τίμημα . Επίσης αξιόλογη λύση είναι η crop D7200 η οποία προσφέρεται κι' αυτή σε ελκυστική τιμή μαζί με φακό . Ο crop sensor θα πλεονεκτεί στο ότι θα δίνει μεγαλύτερη εστιακή απόσταση με τον ίδιο φακό . 

  Επίσης αν επρόκειτο για Canon δεν θα έλεγα όχι σε μια 80D η 90D , όποια συμφέρει περισσότερο . Φυσικά και βάζω μέσα μια 5D σε όποια έκδοση , αν πάμε για full frame .

  Στο ζήτημα των mirrorles ναι μεν , αλλά πρέπει να προηγηθεί έρευνα στο ζήτημα της τιμής των φακών . 

  Στην διάθεση σας για περισσότερα .

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Σε αυτά τα λεφτά και αν δεν υπάρχουν ήδη οι φακοί για Nikon και η Canon RP είναι μια καλή επιλογή. Αντίστοιχα έχετε την επιλογή των νέων φακών και μπορείτε με αντάπτορα να χρησιμοποιήσετε όλους τους φακούς EF σαν πιο budget επιλογές και για μεγαλύτερη γκάμα (και τρίτων κατασκευαστών, Sigma, Tamron κλπ.). Έχει όμως μέγιστη ταχύτητα 1/4000 και το 4K βίντεο που τραβάει είναι κροπαρισμένο. Είναι όμως πολύ καλή επιλογή και πάτε σε ένα σύστημα με μέλλον. Κάνει όσα μπορεί να κάνει η D610, αλλά έχει παρουσιαστεί το 2019, έχει περιστρεφόμενη οθόνη αφής, ασύρματη σύνδεση για γρήγορη μεταφορά σε κινητό, μεγαλύτερο ISO και κάποια ακόμη θετικά. Σίγουρα έχει όμως μικρότερη διάρκεια μπαταριάς που λύνεται με μια δεύτερη μπαταρία.

 

 

Επεξ/σία από zipo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, για αρχη θα ελεγα οτι με ενδιαφερει ποιο πολυ το κομματι της φωτογραφιας αν και δεν θα ελεγα οχι και σε μια καμερα που να βγαζει καλο βιντεο, τωρα απο θεμα φωτογραφιας, επειδη θελω να βγαζω μακρο φωτογραφιες ποιο πολυ, για αυτη την δουλεια ειναι καλητερη μια crop που ουσιαστκα κανει crop την εικονα οποτε "βοηθαει" στο μακρο ή μια full frame καμερα με καλητερες επιδοσεις; θα σκεφτομουν και καποια mirrorless αλλα δεν εχω κανενα θεμα με καποια μεγαλη dslr που κανει και τον χαρακτηριστικο κλικ ηχο 😄. Τωρα απο θεμα εταιριας δεν εχω κανενα θεμα να φυγω ή να μεινω στην canon γιατι δεν διαθετω καποιον αξιολογο φακο ή εξοπλισμο για canon που να με "κραταει" απο το να αλλαξω στρατοπεδο, οποτε οποιαδηποτε καμερα περνει ανταπτορα για m42 μου κανει αρκει ομως να υπαρχουν και οικονομικοι φακοι ωστε να εχω την επιλογη να παρω καποιον συνχρονο με autofocus στο μελλον. Οποτε η ερωτηση ειναι αξιζει ή μεταβαση σε full frame ή ειναι καλητερη ιδεα η αγορα καποιας καλητερης crop;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θες μάκρο φωτογραφία, καλύτερα κοίτα ένα μάκρο φακό . Μάλλον τον CANON EF-S 60mm f/2.8 Macro USM ή τον Canon 100mm f/2.8 Macro , μάλλον δουλεύουν άψογα στη μηχανή που έχεις ήδη . Θα σου κοστίζουν πολύ λιγότερο από αλλαγή φωτογραφικής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αφού θες μάκρο φωτογραφία, καλύτερα κοίτα ένα μάκρο φακό . Μάλλον τον CANON EF-S 60mm f/2.8 Macro USM ή τον Canon 100mm f/2.8 Macro , μάλλον δουλεύουν άψογα στη μηχανή που έχεις ήδη . Θα σου κοστίζουν πολύ λιγότερο από αλλαγή φωτογραφικής.

 

Εχω εναν carl zeiss jena ddr 135mm (ξερω δεν ειναι macro ακριβως) ειναι αρκετα καλος για αυτα που ζηταω απλα οτι φωτογραφια και να βγαλω με οποιον φακο και να την βγαλω δεν εχει λεπτομερια, θελω να πω μπορει η φωτογραφια να φαινεται καλη αλλα αν κανω zoom ή την κανω crop χανει πολυ λεπτομερια, πιξελιαζει (δεν ειναι απο iso, εχω δοκιμασει και με iso 100 και ακομα πιξελιαζει πολυ) ενω βλεπω φωτογραφιες απο αλλες μηχανες και ας κανεις zoom ειναι κρυσταλο.

Για παραδειγμα αυτη η φωτογραφια:
IMG_7593.jpg.e54fde98bcc0b1b5827f4a263d3364d1.jpg

Αν δειτε την λεπτομερια φαινεται να εχει πολυ "θορυβο" και πιξελιαρισμα και αυτα στο iso 100..
Screenshot_6.jpg.551674e6e1cc2dbdac264e90d4d7243a.jpg

Screenshot_5.jpg.a6e4f39b7756c850a1ad5110b6251629.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mr.angelos είπε

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, για αρχη θα ελεγα οτι με ενδιαφερει ποιο πολυ το κομματι της φωτογραφιας αν και δεν θα ελεγα οχι και σε μια καμερα που να βγαζει καλο βιντεο, τωρα απο θεμα φωτογραφιας, επειδη θελω να βγαζω μακρο φωτογραφιες ποιο πολυ, για αυτη την δουλεια ειναι καλητερη μια crop που ουσιαστκα κανει crop την εικονα οποτε "βοηθαει" στο μακρο ή μια full frame καμερα με καλητερες επιδοσεις; θα σκεφτομουν και καποια mirrorless αλλα δεν εχω κανενα θεμα με καποια μεγαλη dslr που κανει και τον χαρακτηριστικο κλικ ηχο 😄. Τωρα απο θεμα εταιριας δεν εχω κανενα θεμα να φυγω ή να μεινω στην canon γιατι δεν διαθετω καποιον αξιολογο φακο ή εξοπλισμο για canon που να με "κραταει" απο το να αλλαξω στρατοπεδο, οποτε οποιαδηποτε καμερα περνει ανταπτορα για m42 μου κανει αρκει ομως να υπαρχουν και οικονομικοι φακοι ωστε να εχω την επιλογη να παρω καποιον συνχρονο με autofocus στο μελλον. Οποτε η ερωτηση ειναι αξιζει ή μεταβαση σε full frame ή ειναι καλητερη ιδεα η αγορα καποιας καλητερης crop;

    Φίλτατε , δεν υπάρχουν συνταγές για κάτι τέτοιο , παρά μόνον προσωπικές εμπειρίες και εκτιμήσεις .

   Προσωπικά , έχω δοκιμάσει αρκετά πράγματα και σε κατηγορίες , όμως πάντα μέσα στα στενά οικονομικά δεδομένα μου . Άρα δεν μπορώ να σας πω τίποτε για ακριβούς φακούς , αφού δεν θα μπορέσω ποτέ να αποκτήσω , ομοίως και για σώματα . 

   Αυτό που λειτουργεί για μένα , είναι το f mount , αφού μου δίνει την δυνατότητα να χρησιμοποιώ όμοιους φακούς σε ψηφιακές και αναλογικές , διότι τραβάω πάντα και με φίλμ . 

  Σίγουρα η τεχνολογία θα προχωρήσει ακόμη περισσότερο , αφήνοντας με πίσω , κάτι που συνειδητά δεν με πολυαπασχολει και δεν το λέω με την λογική , όσα δεν φτάνει η αλεπού ....... 

  Βρίσκω πολύ πιο ενδιαφέρουσα την διαδικασία της φωτογραφίας με ξεπερασμένα συστήματα , γι' αυτό άλλωστε χρησιμοποιώ ακόμη μια Nikon D1 , μια Olympus e - 420 και περιμένω ακόμη μια αρχαιολογία ........ 

  Ασχολούμαι με την φωτογραφία και μόνον , οπότε τα περί βίντεο δεν μου χρειάζονται έτσι κι' αλλιώς .

  Αν περιγράψω την διαδικασία φωτογράφισης με την Nikon D1 , πολύς κόσμος θα τρομάξει , άλλος τόσος θα πεθάνει στα γέλια , όμως εγώ τραβάω ακόμη έχοντας δώσει και δείγματα στο νήμα που είναι ανοιχτό για όλους .

  Έχοντας δουλέψει και με mirrorles , δεν συγκινήθηκα και τόσο από την μηχανιστική του να ψάχνω μέσα σε μία touchscreen διάφορα , όπου στο τέλος κατέληγε στο να τρώω την ώρα μου με τον χειρισμό , αντί να κοιτάζω καρέ και σύνθεση . 

  Πολύς κόσμος θα με χαρακτήριζε αρνητή , όμως δεν είναι έτσι .

  Αν για παράδειγμα ειχα την eos 1100d , θα σκεφτόμουν σοβαρά να αγοράσω έναν καλομεταχειρισμένο 80 - 200 σειράς L , για να δω κατά πόσο τελικά το σύνολο θα αποκτήσει άλλα χαρακτηριστικά . Υπόψιν ότι περιμένω σύνολο στα 6.1 μεγαπιξελ ........ με 2.5 καρέ το δευτερόλεπτο 

  Ο πολύς κόσμος , έχει παρασυρθεί από την τεχνολογία , όχι όλοι , διότι οι επαγγελματίες βγάζουν χρήματα από αυτή την διαδικασία , ενώ υπάρχουν και οι πολύ σοβαροί ερασιτέχνες , που γνωρίζουν κάποια περισσότερα και έχουν καθορίσει τις ανάγκες τους .

  Όμως οι πολλοί έχουν ενστερνισθει ότι το φωτογραφικό σύνολο πρέπει να είναι τάδε , αφού έτσι λένε τα κανάλια ενημέρωσης , ενώ στην συνέχεια θα δείτε πόσα τέτοια σύνολα προσφέρονται για πώληση και μάλιστα με ελάχιστα κλικ , όπου αν τους προσφέρεις για μεταπώληση μηχάνημα με 300.000 κλικ που μπορεί να φτάσει και να ξεπεράσει άλλα τόσα ........ θα τρομάξουν και θα φύγουν άναυλα .

  Ότι αποφασίσετε θα χαρώ να σας δώσω λεπτομέρειες ώστε να κάνετε μιά καλή σχετικά αγορά . Γνωρίζω για τα 30 και βάλε καρέ το δευτερόλεπτο , όπου σε τρία δευτερόλεπτα θα έχετε τραβήξει 90 καρέ , αλλά ........ το πόσο γρήγορα θα αδειάσει το buffer , είναι κάτι που πρέπει να έχετε υπόψιν σας για να το ψάξετε αντίστοιχα .

   Σαφώς , για να βγάλετε φωτογραφίες χρειάζεστε και μία φωτογραφική μηχανή με φακό κιόλας , όμως τι ακριβώς χρειάζεστε δεν γράφει σε κανένα βιβλίο ότι πρέπει να είναι mirrorles η DSLR η φιλματη ........ αλλά αυτό που λειτουργεί καλύτερα για σάς .

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, babisskg είπε

 αφού έτσι λένε τα κανάλια ενημέρωσης

Ο Ken Rockwell , γράφει μια καλή ιδέα για τους δημιουργούς των καναλιών  .  Πριν πάρεις τη γνώμη τους στα σοβαρά και υιοθετήσεις τις απόψεις τους , τις κριτικές τους και τις συμβουλές τους , καλό είναι να εξετάσεις i)Αν οι ίδιοι βγάζουν φωτογραφίες , ii)Τι φωτογραφίες έχουν βγάλει . Αν δεν βγάζουν καθόλου ή βγάζουν φωτογραφίες που θα ήταν καλύτερα να μην τις είχαν βγάλει , μάλλον πρέπει να τους αντιμετωπίσεις ως ανέκδοτα , παρά σαν ειδικούς. Η αλήθεια είναι ότι ο Rockwell , δείχνει φωτογραφίες του. Οι καναλάρχες, συμβουλάτορες, προφήτες του  φωτογραφικού μέλλοντος, συνήθως όχι . 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ο Ken Rockwell , γράφει μια καλή ιδέα για τους δημιουργούς των καναλιών  .  Πριν πάρεις τη γνώμη τους στα σοβαρά και υιοθετήσεις τις απόψεις τους , τις κριτικές τους και τις συμβουλές τους , καλό είναι να εξετάσεις i)Αν οι ίδιοι βγάζουν φωτογραφίες , ii)Τι φωτογραφίες έχουν βγάλει . Αν δεν βγάζουν καθόλου ή βγάζουν φωτογραφίες που θα ήταν καλύτερα να μην τις είχαν βγάλει , μάλλον πρέπει να τους αντιμετωπίσεις ως ανέκδοτα , παρά σαν ειδικούς. Η αλήθεια είναι ότι ο Rockwell , δείχνει φωτογραφίες του. Οι καναλάρχες, συμβουλάτορες, προφήτες του  φωτογραφικού μέλλοντος, συνήθως όχι . 

     Καλά , δεν είναι κι' έτσι ακριβώς , αλλά σίγουρα έχω δεί κάποιον , ο οποίος σε βίντεο εξηγεί για ποιους λόγους εγκατέλειψε τις full frame χάριν του m4/3 , ενώ μετά λίγο καιρό εξηγεί και πάλι γιατί ξαναγύρισε στις full frame ........ 

     Όσο για έναν άλλο , έχει τρελαθεί να δίνει εξηγήσεις γιατί έχουν πεθάνει οι DSLR , ενώ τώρα έχει φθάσει στο στάδιο να πεθαίνει εναλλάξ τις mirrorles Sony σε σχέση με τις Nikon και το ανάποδο , ανάλογα με το νέο μοντέλο που παρουσιάζει η κάθε εταιρεία ....... έβγαλε ας πούμε η Sony ....... αρχίζει ..... πάει η Canon ....... βγάζει η Nikon ...... αρχίζει ...... πάει η Sony ...... και πάει λέγοντας .......

    Αυτή την στιγμή βρίσκονται στο στάδιο να εξηγούν τα πλεονεκτήματα της καινούργιας Sony a1 σε σχέση με την a9ii ........ η οποία έχει 2.765 σημεία εστίασης φτύνοντας κατάμουτρα όσους αγόρασαν την προηγούμενη πριν λίγους μόλις μήνες , βασιζόμενοι στα λεγόμενα τους .

   Είναι μέχρι να βγάλει η Sony το επόμενο μοντέλο , όχι ότι θα αργήσει δλδ ....... 

   Καλά για το ζήτημα να κρεμάνε τα κλείστρα , αφού έχουν χαλαρώσει μετά από απανωτά 30αρια καρέ το δευτερόλεπτο ........ αυτό πάλι ...... έχουμε περάσει σε άλλο επίπεδο ....... 

   Αλήθεια ....... δεν έψαξα να δω , ποιο είναι το shutter life expectancy για τις α7 κλπ ....... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από μένα αν και δεν είμαι ειδικός στη φωτογραφία απλά είμαι και εγώ αυτό το καιρό σε αναζήτηση φακού για τη μηχανή μου (800d)  σαν εναλλακτική λύση θα σου πρότεινα την αγορά μόνο φακού. εγώ κοιτάω τον sigma 17-70 είναι ένας φακός all around που λένε και στο χωριό μου και με καλές μακρο ικανότητες για τα δικά μου γούστα βέβαια δεν ξέρω αν εσένα θα σε κάλυπτε απλά είπα να βοηθήσω αν μπορώ. Όπως και να έχει είναι σίγουρα μια αναβάθμιση σε σχέση με τον κιτ φακό και πιστεύω θα δώσει το κάτι παραπάνω στις ποιότητα των φωτογραφιών μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, badounask είπε

Καλημέρα και από μένα αν και δεν είμαι ειδικός στη φωτογραφία απλά είμαι και εγώ αυτό το καιρό σε αναζήτηση φακού για τη μηχανή μου (800d)  σαν εναλλακτική λύση θα σου πρότεινα την αγορά μόνο φακού. εγώ κοιτάω τον sigma 17-70 είναι ένας φακός all around που λένε και στο χωριό μου και με καλές μακρο ικανότητες για τα δικά μου γούστα βέβαια δεν ξέρω αν εσένα θα σε κάλυπτε απλά είπα να βοηθήσω αν μπορώ. Όπως και να έχει είναι σίγουρα μια αναβάθμιση σε σχέση με τον κιτ φακό και πιστεύω θα δώσει το κάτι παραπάνω στις ποιότητα των φωτογραφιών μας. 

Όπως αναφερα και σε προηγούμενο ποστ δεν τραβάω με Κιτ φακό, έχω 3 50mm και έναν 135mm, παρηγγειλα και tubes για να πάει στα 200 ο 135ρης μπας και δω βελτίωση στις μακρο. Ευχαριστώ πάντως για την πρόταση και ναι κάποια στιγμή σκοπεύω να κοιτάξω έναν σύγχρονο φακό.

Το σώμα που έχω τώρα με καλύπτει μέχρι στιγμής, αλλά θέλω να έχω στο νου μου άλλες μηχανές για αναβάθμιση στο μέλλον (1-2) χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2021 στις 3:42 ΜΜ, mr.angelos είπε

Εχω εναν carl zeiss jena ddr 135mm (ξερω δεν ειναι macro ακριβως) ειναι αρκετα καλος για αυτα που ζηταω απλα οτι φωτογραφια και να βγαλω με οποιον φακο και να την βγαλω δεν εχει λεπτομερια, θελω να πω μπορει η φωτογραφια να φαινεται καλη αλλα αν κανω zoom ή την κανω crop χανει πολυ λεπτομερια, πιξελιαζει (δεν ειναι απο iso, εχω δοκιμασει και με iso 100 και ακομα πιξελιαζει πολυ) ενω βλεπω φωτογραφιες απο αλλες μηχανες και ας κανεις zoom ειναι κρυσταλο.

Για παραδειγμα αυτη η φωτογραφια:
IMG_7593.jpg.e54fde98bcc0b1b5827f4a263d3364d1.jpg

Αν δειτε την λεπτομερια φαινεται να εχει πολυ "θορυβο" και πιξελιαρισμα και αυτα στο iso 100..
Screenshot_6.jpg.551674e6e1cc2dbdac264e90d4d7243a.jpg

Screenshot_5.jpg.a6e4f39b7756c850a1ad5110b6251629.jpg

Εμένα μου φαίνεται ότι κυρίως είναι ανεστίαστη. Το κομμένο άνθος στο αριστερό άνω άκρο της οθόνης φαίνεται καλύτερα εστιασμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...