Προς το περιεχόμενο

Kάμερα παρακολούθησης σε επαγγελματικό χώρο.


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας.Θελω να τοποθετησω μια καμερα παρακολουθησης σε εναν εσωτερικο χωρο αποθηκης και το κανω για πρωτη φορα.Οι λογοι ειναι για ασφαλεια του χωρου.Επειδη οι γνωσεις μου σχετικα με καμερες παρακολουθησης δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλες-οτι μαθαινω απο διαδικτυο και καταστηματα πωλησης μονο- θα ηθελα να ρωτησω το εξης.Οι καμερες αυτες πλεον εχουν ολες ευρυγωνιο φακο λενε. Εγω θελω να την τοποθετησω σε ενα σημειο που θα στοχευει την απεναντι γωνια της αποθηκης που εχει και πορτα εισοδου.Η αποσταση της καμερας απο την γωνια αυτη με την εισοδο ειναι περιπου στα 15-20 μετρα.

Η απορια μου ειναι  η εξης.Αυτες οι καμερες τι ΄΄βλεπουν΄΄? Θελω να πω δεν θα ΄΄κοιταει΄΄ μονο μια ευθεια γραμμη αλλα θα ΄΄βλεπει΄΄ και μεχρι ενα σημειο περιμετρικα σωστα? Οπως ειναι ενα χωνι δεν λειτουργει η καμερα σαν θεαση εικονας? Το ερωτημα μου ειναι ποσες μοιρες οπτικη γωνια θεασης θα ΄΄βλεπει΄΄? Φανταζομαι οτι δεν ΄΄βλεπει΄΄ με 90 μοιρες οριζοντια θεαση. 

Αν για παραδειγμα εχουμε αυτο το σχεδιο.image.png.a9efcb78b60666bb18a071afd39ac05c.png

και βαλω την καμερα εστω στο σημειο Ο(σχημα α΄) και η καμερα βλεπει και στοχευει προς το σημειο t  τι αποτελεσμα θα εχω? θα βλεπει η καμερα πχ σε γωνια 90 μοιρων ή και παραπανω? Να σημειωσω οτι δεν ειναι περιστρεφομενη η καμερα.

Αν εγω παω και σταθω στο σχημα β΄ στο σημειο Μ θα μπορει να με δει η καμερα? Διαβασα σε καποιες οδηγιες οτι η οπτικη γωνια οριζοντιας θεασης ειναι 60 μοιρες.Αυτο σημαινει οτι στο σχημα α΄ η καμερα θα βλεπει λιγο πανω και λιγο κατω απο την ευθεια Οt του σχηματος α΄ δεδομενου οτι το πρωτο τεταρτημοριο ειναι στις 90 μοιρες? ή με βαση το σχημα α΄ αν η καμερα ειναι στο σημειο Ο και βλεπει προς το t, εκτος απο το σημειο t θα μπορω να βλεπω 60 μοιρες πανω απο την ευθεια Οt και 60 μοιρες κατω  απο αυτη? Eπισης αν καποιος εισβολεας βρισκεται στο σημειο Υ του σχηματος α΄ τον βλεπει η καμερα?

Επειδη ο χωρος αυτος  η αποθηκη δηλαδη εχει μια χωρητικοτητα μετρια και μπορει πχ να μπει καποιος απο παραθυρο(δυσκολο γιατι ειναι παρα πολυ μικρο) και οχι απο πορτα εισοδου και υπαρχει εφαρμογη που συνδεει την καμερα με κινητο σε περιπτωση εισβολης και σε ειδοποιει με μηνυμα και εικονα live θελω να ξερω το οπτικο πεδιο της καμερας ωστε να μπορεσω να στοχευσω ακριβως σε σημειο οπου θα ειδοποιηθω αμεσως μολις χτυπησει η ειδοποιηση.Και πιστευω οτι το καλυτερο σημειο ειναι η πορτα εισοδου.Γιατι απο το παραθυρο το να μπει καποιος πρεπει να ειναι   πολυ αδυνατος πχ 50 -60 κιλα,λιγο απιθανο δηλαδη επομενως η κεντρικη πορτα  ειναι η πρωτη αμεση επαφη με τον χωρο.Τωρα αν μπει καποιος απο παραθυρο και ειναι σε σημειο που δεν βλεπει η καμερα και το οπτικο πεδιο σιγουρα δεν θα ειδοποιηθω απο την εφαρμογη.

ελπιζω να καταλαβατε τι προσπαθω να βρω και να μην σας μπερδεψα.

Σας ευχαριστω.

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ομολογώ είναι μεγάλο το Post σου και δεν το διάβασα με προσοχή ολόκληρο. Είναι πάντως απλά τα πράγματα.

Η γωνία που βλέπει, εύκολα μπορεί να υπολογιστεί. Είναι χονδρικά όπως τα κινητά με 2-3 κάμερες. Κάθε κάμερα έχει διαφορετικά mm φακού (εύρος που βλέπει).  Είναι απόλυτα σχετικό με την φωτογραφία ως τέχνη. Δες εδω να πάρεις μια ιδέα https://www.nikonusa.com/en/learn-and-explore/a/tips-and-techniques/understanding-focal-length.html

Δες και τα ακόλουθα να κάνεις δοκιμές

https://www.arcdyn.com/resources/tools/camera-fov-tool.html

https://www.axis.com/en-mu/tools/lens-calculator

Τέλος πρέπει να ψάξεις πόσο καλή ανάλυση έχουν σε νυχτερινή λήψη. Έχε κατά νου πως,

  • Με ίδιο μέγεθος αισθητήρα, περισσότερα MegaPixels, σημαίνει χειρότερη ποιότητα σε χαμηλό φως
  • Περισσότερα MegaPixels έχουν ουσία σε εγγραφή σε nvr ή σε digital zoom. 

Σε κάτι από τα παραπάνω θα χάνεις, σε κάτι θα κερδίζεις. Στις δικές μου κάμερες πάντως (Hikvision), την καλύτερη ποιότητα την έχω δει σε 2Mp σε σχέση με τις 3-4-5Mp.  

Οπότε έχεις τις ακόλουθες επιλογές

  1. Πληρώνεις κάποιον και σου δίνει έτοιμες λύσεις
  2. Διαβάζεις και μόνος σου αγοράζεις ότι θεωρείς καλό, αλλά εδώ υπάρχει το ενδεχόμενο να πάρεις εξοπλισμό που δεν σου κάνει. Και αν δεις υπάρχουν άπειρες κάμερες και χαρακτηριστικά σε μια εταιρία, οπότε εύκολα μια επιλογή είναι λάθος. Πολλοί όμως γουστάρουμε να τρώμε χρόνο και λεφτά για να ανακαλύπτουμε κάτι και να χαιρόμαστε με αυτό. Οπότε όλες οι επιλογές είναι σωστές, ανάλογα με τις προτεραιότητες του καθενός. 

Αν πάντως, δεν έχεις χρόνο και λεφτά, πλήρωσε κάποιον που ξέρει να στα κάνει. ;)

*πάνω σε αυτό που λες, να σε ειδοποιήσει η κάμερα αν μπει κάποιος, ΜΗΝ περιμένεις κ πολλά στο να είναι η κάμερα σκέτη, το μέτρο ασφαλείας σου. Κανονικά πρέπει να έχεις συναγερμό με αισθητήρες και να σε παίρνει τηλ ή να σου στέλνει μήνυμα. Μην περιμένεις web ειδοποιήσεις και αξιοπιστία. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Ομολογώ είναι μεγάλο το Post σου και δεν το διάβασα με προσοχή ολόκληρο. Είναι πάντως απλά τα πράγματα.

Η γωνία που βλέπει, εύκολα μπορεί να υπολογιστεί. Είναι χονδρικά όπως τα κινητά με 2-3 κάμερες. Κάθε κάμερα έχει διαφορετικά mm φακού (εύρος που βλέπει).  Είναι απόλυτα σχετικό με την φωτογραφία ως τέχνη. Δες εδω να πάρεις μια ιδέα https://www.nikonusa.com/en/learn-and-explore/a/tips-and-techniques/understanding-focal-length.html

Δες και τα ακόλουθα να κάνεις δοκιμές

https://www.arcdyn.com/resources/tools/camera-fov-tool.html

https://www.axis.com/en-mu/tools/lens-calculator

Τέλος πρέπει να ψάξεις πόσο καλή ανάλυση έχουν σε νυχτερινή λήψη. Έχε κατά νου πως,

  • Με ίδιο μέγεθος αισθητήρα, περισσότερα MegaPixels, σημαίνει χειρότερη ποιότητα σε χαμηλό φως
  • Περισσότερα MegaPixels έχουν ουσία σε εγγραφή σε nvr ή σε digital zoom. 

Σε κάτι από τα παραπάνω θα χάνεις, σε κάτι θα κερδίζεις. Στις δικές μου κάμερες πάντως (Hikvision), την καλύτερη ποιότητα την έχω δει σε 2Mp σε σχέση με τις 3-4-5Mp.  

Οπότε έχεις τις ακόλουθες επιλογές

  1. Πληρώνεις κάποιον και σου δίνει έτοιμες λύσεις
  2. Διαβάζεις και μόνος σου αγοράζεις ότι θεωρείς καλό, αλλά εδώ υπάρχει το ενδεχόμενο να πάρεις εξοπλισμό που δεν σου κάνει. Και αν δεις υπάρχουν άπειρες κάμερες και χαρακτηριστικά σε μια εταιρία, οπότε εύκολα μια επιλογή είναι λάθος. Πολλοί όμως γουστάρουμε να τρώμε χρόνο και λεφτά για να ανακαλύπτουμε κάτι και να χαιρόμαστε με αυτό. Οπότε όλες οι επιλογές είναι σωστές, ανάλογα με τις προτεραιότητες του καθενός. 

Αν πάντως, δεν έχεις χρόνο και λεφτά, πλήρωσε κάποιον που ξέρει να στα κάνει. ;)

*πάνω σε αυτό που λες, να σε ειδοποιήσει η κάμερα αν μπει κάποιος, ΜΗΝ περιμένεις κ πολλά στο να είναι η κάμερα σκέτη, το μέτρο ασφαλείας σου. Κανονικά πρέπει να έχεις συναγερμό με αισθητήρες και να σε παίρνει τηλ ή να σου στέλνει μήνυμα. Μην περιμένεις web ειδοποιήσεις και αξιοπιστία. 

σε ευχαριστω για την απαντηση σου. βασικα εμενα το ερωτημα μου ειναι σχετικα απλο περαν της περιγραφικης αναλυσης που εκανα. θελω να μαθω οταν μια καμερα παρακολουθησης στοχευει σε μια ευθεια γραμμη και εχει ευρυγωνιο φακο κατα ποσο η καμερα ΄΄βλεπει΄΄ δεξια και αριστερα της.Το οπτικο της πεδιο δηλαδη.Φαντασου ενα χωνι δηλαδη που στη μια ακρη στο στομιο ειναι το ματακι της καμερας και στην αλλη ακρη του χωνιου εκει που ανοιγει το ευρος του χωνιου το οπτικο της πεδιο.Καπως ετσι αντιλαμβανομαι το οπτικο πεδιο μιας καμερας παρακολουθησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από το τεχνικά χαρακτηριστικά της κάμερας που σε ενδιαφέρει φαίνονται οι μοίρες του φακού, το σκέτο ευρυγώνιος δεν σημάνει κάτι. Υπάρχουν κάμερες και 180° και 360°

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, sonikk είπε

σε ευχαριστω για την απαντηση σου. βασικα εμενα το ερωτημα μου ειναι σχετικα απλο περαν της περιγραφικης αναλυσης που εκανα. θελω να μαθω οταν μια καμερα παρακολουθησης στοχευει σε μια ευθεια γραμμη και εχει ευρυγωνιο φακο κατα ποσο η καμερα ΄΄βλεπει΄΄ δεξια και αριστερα της.Το οπτικο της πεδιο δηλαδη.Φαντασου ενα χωνι δηλαδη που στη μια ακρη στο στομιο ειναι το ματακι της καμερας και στην αλλη ακρη του χωνιου εκει που ανοιγει το ευρος του χωνιου το οπτικο της πεδιο.Καπως ετσι αντιλαμβανομαι το οπτικο πεδιο μιας καμερας παρακολουθησης.

Κάτι έχεις καταλάβει λάθος. Ο κάθε φακός σου αναγράφει πόσες μοίρες βλέπει. Οπότε ξέρεις ακριβώς τι θα βλέπει. Δες τα link που σου έβαλα πιο πάνω

image.png.5ca58e78c0a69c451fcd2bdd28eaa2be.png

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...