Προς το περιεχόμενο

MacBook Air M1/8Gb για επαγγελματία γραφίστα/designer


nullindex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Έχει κάποιος εμπειρία σε αυτό το σενάριο χρήσης για το MacBook με το Μ1 και τα 8Gb memory? 

Ο χρήστης είναι επαγγελματίας designer και δουλεύει Fusion 360/Designspark Mechanical/Photoshop/Illustrator/Corel.

Μπορεί να ανταπεξέλθει το Air?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nullindex είπε

Καλημέρα,

Έχει κάποιος εμπειρία σε αυτό το σενάριο χρήσης για το MacBook με το Μ1 και τα 8Gb memory? 

Ο χρήστης είναι επαγγελματίας designer και δουλεύει Fusion 360/Designspark Mechanical/Photoshop/Illustrator/Corel.

Μπορεί να ανταπεξέλθει το Air?

δεν ξέρω μακροπρόθεσμα αν τον φτάνουν τα 8gb μνήμη. αν είναι επαγγελματίας designer γιατί δεν παίρνει το 16άρι mac mini και να το κουμπώσει στην οθόνη που θα έχει;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει να το πάει τελείως φορητό το setup του από ότι μου λέει. 

Το M1 air με τα 16gb αξίζει σε σχέση με το pro? 

Δεν έχω καθόλου εμπειρία με MacBooks και δεν ξέρω πως να τον καθοδηγήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nullindex είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, έχετε δίκιο, σε επαγγελματικό περιβάλλον χρειάζεται δύναμη.

Δεν είναι τόσο η δύναμη, είναι σχεδόν το ίδιο, το θέμα είναι ότι η λίγη RAM θα κουράσει σε χρήση με βαριά προγράμματα και μεγάλα αρχεία και ο επεξεργαστής θα κάνει throttle μετά από ~10 λεπτά βαριάς χρήσης ενώ το Pro με το ανεμιστηράκι θα κρατήσει πολύ παραπάνω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον, θα χρησιμοποιείται πολύ το swap αν ξεπεραστούν τα 8GB ram και θα γράφει συνέχεια στον δίσκο με αποτέλεσμα να τον φθείρει πολύ πιο γρήγορα, από οτι διαβάζω.

Μου φάνηκε πολύ καλό το air για τα λεφτά του, βασικά είναι πολύ καλό, αλλά για συγκεκριμένη επαγγελματική χρήση δεν είναι το καταλληλότερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πρόβλημα που έχουν τα M1 γενικώς, και ζορίζονται, είναι στα πολύ πολύ μεγάλα αρχεία photoshop κτλ. λόγω περιορισμένης μνήμης. Οπότε μόνο το 16ρι και με την προϋπόθεση οτι δεν είναι συχνή η δουλειά με τεράστια αρχεία. Αλλιώς είναι φοβερό μηχάνημα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ακριβώς το workflow του χρήστη και την συχνότητα χρήσης - μεγέθη αρχείων, οπότε δεν έχω άποψη εδώ. 

Γενικά και εμένα μου έχουν κάνει πολύ θετική εντύπωση, αλλά δεν ξέρω τελικά αν για τη συγκεκριμένη περίπτωση αξίζουν. Αν είναι να φτάσει το ποσό ενός Μ1 pro 16Gb, μπορεί να πάει σε ένα thinkpad T ή Χ πχ που είναι δοκιμασμένα χρόνια τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nullindex είπε

Δεν ξέρω ακριβώς το workflow του χρήστη και την συχνότητα χρήσης - μεγέθη αρχείων, οπότε δεν έχω άποψη εδώ. 

Γενικά και εμένα μου έχουν κάνει πολύ θετική εντύπωση, αλλά δεν ξέρω τελικά αν για τη συγκεκριμένη περίπτωση αξίζουν. Αν είναι να φτάσει το ποσό ενός Μ1 pro 16Gb, μπορεί να πάει σε ένα thinkpad T ή Χ πχ που είναι δοκιμασμένα χρόνια τώρα.

αν δεν είναι εξοικειωμένος με macos περιβάλλον καλύτερα να πάει σε win (για επαγγελματία πάντα).
αν δουλεύει σε macos, και έχει ένα σκασμό app που κάνει τη δουλειά του + ότι έχει μάθει τα όποια χούγια του macos που μπορεί να προκύψουν μπορεί να προχωρήσει στην αγορά του.

*σταθερό έχει ή θα είναι το μοναδικό του μηχάνημα; γιατί αν είναι το μοναδικό του μηχάνημα το air, μπορεί να τα βρει σκούρα και θα πρέπει να κάνει και λίγο τον beta tester στην πρώτη γενιά του Μ1 
**νομίζω οι περισσότεροι επαγγελματίες περιμένουν την δεύτερη γενιά του Μ1 για βασικό μηχάνημα.
***το Μ1 είναι τρομερά γρήγορο σε επεξεργαστική ισχύ, αλλά χωρίς να μπορείς να κουμπώσεις eGPU (ακόμη) και με τη μνήμη να περιορίζεται στα 16gb δεν ξέρω πόσο μπορεί να καλύψει έναν επαγγελματία (για βασικό μηχάνημα)

τα παραπάνω είναι δικές μου απόψεις, με βάση τα δικά μου θέλω, μετά από 25χρόνια χρήσης σε macos περιβάλλον
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liospi είπε

αν δεν είναι εξοικειωμένος με macos περιβάλλον καλύτερα να πάει σε win (για επαγγελματία πάντα).
αν δουλεύει σε macos, και έχει ένα σκασμό app που κάνει τη δουλειά του + ότι έχει μάθει τα όποια χούγια του macos που μπορεί να προκύψουν μπορεί να προχωρήσει στην αγορά του.

*σταθερό έχει ή θα είναι το μοναδικό του μηχάνημα; γιατί αν είναι το μοναδικό του μηχάνημα το air, μπορεί να τα βρει σκούρα και θα πρέπει να κάνει και λίγο τον beta tester στην πρώτη γενιά του Μ1 
**νομίζω οι περισσότεροι επαγγελματίες περιμένουν την δεύτερη γενιά του Μ1 για βασικό μηχάνημα.
***το Μ1 είναι τρομερά γρήγορο σε επεξεργαστική ισχύ, αλλά χωρίς να μπορείς να κουμπώσεις eGPU (ακόμη) και με τη μνήμη να περιορίζεται στα 16gb δεν ξέρω πόσο μπορεί να καλύψει έναν επαγγελματία (για βασικό μηχάνημα)

τα παραπάνω είναι δικές μου απόψεις, με βάση τα δικά μου θέλω, μετά από 25χρόνια χρήσης σε macos περιβάλλον
 

Άκυρο αλλά ποιο macbook pro έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liospi είπε

αν δεν είναι εξοικειωμένος με macos περιβάλλον καλύτερα να πάει σε win (για επαγγελματία πάντα).
αν δουλεύει σε macos, και έχει ένα σκασμό app που κάνει τη δουλειά του + ότι έχει μάθει τα όποια χούγια του macos που μπορεί να προκύψουν μπορεί να προχωρήσει στην αγορά του.

*σταθερό έχει ή θα είναι το μοναδικό του μηχάνημα; γιατί αν είναι το μοναδικό του μηχάνημα το air, μπορεί να τα βρει σκούρα και θα πρέπει να κάνει και λίγο τον beta tester στην πρώτη γενιά του Μ1 
**νομίζω οι περισσότεροι επαγγελματίες περιμένουν την δεύτερη γενιά του Μ1 για βασικό μηχάνημα.
***το Μ1 είναι τρομερά γρήγορο σε επεξεργαστική ισχύ, αλλά χωρίς να μπορείς να κουμπώσεις eGPU (ακόμη) και με τη μνήμη να περιορίζεται στα 16gb δεν ξέρω πόσο μπορεί να καλύψει έναν επαγγελματία (για βασικό μηχάνημα)

τα παραπάνω είναι δικές μου απόψεις, με βάση τα δικά μου θέλω, μετά από 25χρόνια χρήσης σε macos περιβάλλον
 

Δεν έχει καμία επαφή με macos, πάντα win workstation desktop είχε. Απλά θέλει να το κάνει τελείως φορητό το σύστημα του.

Πιο πολύ δικιά μου έμπνευση ήταν κάποιο macbook M1, λόγω των εκθειαστικών reviews που βλέπω. Ούτε εγώ είχα ποτέ εμπειρία σε macos. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nullindex είπε

Δεν έχει καμία επαφή με macos, πάντα win workstation desktop είχε. Απλά θέλει να το κάνει τελείως φορητό το σύστημα του.

Πιο πολύ δικιά μου έμπνευση ήταν κάποιο macbook M1, λόγω των εκθειαστικών reviews που βλέπω. Ούτε εγώ είχα ποτέ εμπειρία σε macos. 

Πρώτα πρέπει να δει αν αυτά που θέλει είναι διαθέσιμα και μετά να κάνει την αλλαγή, πάντως. Δεν νομίζω να μην του αρέσει το Mac αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Ας πάει να χαζέψει λίγο στο public να δει πως είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Πρώτα πρέπει να δει αν αυτά που θέλει είναι διαθέσιμα και μετά να κάνει την αλλαγή, πάντως. Δεν νομίζω να μην του αρέσει το Mac αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Ας πάει να χαζέψει λίγο στο public να δει πως είναι.

Όντως, πρέπει να υπάρχουν όλα τα εργαλεία που χρησιμοποιεί.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, θα ενημερώσω αν υπάρξουν νεότερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος designer στο εξωτερικο, που δουλεύει πάνω από 15 χρόνια μόνο με macbook, μου ειπε οτι του δωσαν το Μ1 air στη δουλεια, και οτι σε μια βδομαδα ζητησε είτε vα του προσθεσουν μνήμη είτε να του δώσουν το M1 pro. Του δώσαν το pro. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...