Προς το περιεχόμενο

Πώληση σε γνωστό μου


Petran1965

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να πουλήσω το Acer Aspire 8930G σε γνωστό μου . Δεν γνωρίζω τι τιμή να του πω . Δεν θέλω να του πω τιμή που να είναι εξωφρενική αλλά και τιμή που θα κάνω έγκλημα . Κάτι στο ενδιάμεσο . Όταν αγόρασα την συσκευή οι τιμές ήταν στα ύψη .

Τι τιμή μου προτείνετε και τι πρέπει να πω στον φίλο μου με την αγορά . 1618830466670.jpg.9dead7a5a4ba4d74f504c66822bf7b55.jpg

 

1 λεπτό πριν, Petran1965 είπε

Θέλω να πουλήσω το Acer Aspire 8930G σε γνωστό μου . Δεν γνωρίζω τι τιμή να του πω . Δεν θέλω να του πω τιμή που να είναι εξωφρενική αλλά και τιμή που θα κάνω έγκλημα . Κάτι στο ενδιάμεσο . Όταν αγόρασα την συσκευή οι τιμές ήταν στα ύψη .

Τι τιμή μου προτείνετε και τι πρέπει να πω στον φίλο μου με την αγορά . 1618830466670.jpg.9dead7a5a4ba4d74f504c66822bf7b55.jpg

 

Το laptop είναι με φορτιστή και τσάντα .  Έχω Win7 Ultimate 64bit .  

Πριν τον δώσω να του κάνω format ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πότε το αγόρασες το συγκεκριμένο και πόσο και λες οτι ήταν στα ύψη; Γιατί αυτό είναι μοντέλο πολύ προ κορονοϊού και μια χαρά ήταν οι τιμές τότε.

Αυτή τη στιγμή τα 17άρια λάπτοπ καινούρια σε καταστήματα με εγγύηση και αρκετά πιο γρήγορα από το συγκεκριμένο 10ετίας+ παίζουν στα 500-550ευρώ.

https://www.skroutz.gr/s/25000983/Lenovo-IdeaPad-3-17ADA05-Ryzen-3-3250U-8GB-256GB-FHD-No-OS.html

Νομίζω οτι αν του το δώσεις φιλικά κάπου στα 200ευρώ θα είναι τίμιο και για τους 2 σας. Δε περιμένω να συμφωνήσουν όλοι με όσα γράφω. Γράφω τι θεωρώ εγώ τίμιο.

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

150-180 ευρώ είναι μια καλή τιμή για την ηλικία του.
Tο πολύ μέχρι 200 που λέει παραπάνω ο fragma αν είναι σε πραγματικά άριστη κατάσταση αν και αναφέρεις ότι έχεις αντικαταστήσει ηχεία και σκληρό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekfragma είπε

Πότε το αγόρασες το συγκεκριμένο και πόσο και λες οτι ήταν στα ύψη; Γιατί αυτό είναι μοντέλο πολύ προ κορονοϊού και μια χαρά ήταν οι τιμές τότε.

Αυτή τη στιγμή τα 17άρια λάπτοπ καινούρια σε καταστήματα με εγγύηση και αρκετά πιο γρήγορα από το συγκεκριμένο 6ετίας+ παίζουν στα 500-550ευρώ.

https://www.skroutz.gr/s/25000983/Lenovo-IdeaPad-3-17ADA05-Ryzen-3-3250U-8GB-256GB-FHD-No-OS.html

Νομίζω οτι αν του το δώσεις φιλικά κάπου στα 200ευρώ θα είναι τίμιο και για τους 2 σας. Δε περιμένω να συμφωνήσουν όλοι με όσα γράφω. Γράφω τι θεωρώ εγώ τίμιο.

Καλημέρα φίλε !!

Το αγόρασα το 2009 στα 1604 ευρώ . Η τεχνολογία σήμερα δεν έχει καμία σχέση με τότε . Από την άλλη θέλω να το δώσω με σκοπό το ποσό να το συμπεριλάβω σε νέο σταθερό pc που θα δημιουργήσω . Αυτός που το ζητάει το θέλει περισσότερο για περιήγηση στο ίντερνετ και στοίχημα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι σου έγραψα πιο πάνω. 12χρονών λάπτοπ. Καινούριο ταχύτερο κατά πολύ από το δικό σου έχει 500. Άρα κάτω από τα μισά είναι το τίμιο. Ταβάνι λοιπόν τα 200ευρώ και ελπίζεις να μη του σκάσει στα χέρια σε λιγότερο από 6μηνο και χαλάσετε τις καρδιές σας μιας και δεν έχει εγγύηση και άντε να τα βρείτε μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ούτε 100€ δεν αξίζει...  Και αυτά τα χρήματα μόνο αν κάποιος δεν έχει δεκάρα παραπάνω και φυσικά χρειάζεται απελπιστικά άμεσα ένα λαπτοπ... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200 οχι δεν θα δινα. Μεχρι 150 , αν ηταν μαξαρισμενο σε ολους τους τομεις. 
 

54 λεπτά πριν, p_under είπε

Το μηχάνημα είναι με core duo... 

Μην τους υποτιμας τους "καλους" core2duo. Μηχανημα με core2duo ( 2GHz και πανω) , 4γιγα ραμ , ssd  μπορει να τρεξει αξιοπρεπως windows 10 , ταινιες 1080p ( software render , δηλ ολος ο φορτος στον επεξεργαστη) και γενικως να ανταπεξελθει τιμια σε δουλειες γραφειου.

Το συγκεκριμενο , που ειναι 18αρι , αν το μαξαρεις σε θεμα μνημης/δισκους/wifi ac/ ισως καποιον καλυτερο core2duo ή τετραπυρηνο απο την λιστα , ευκολα γινεται ενα αξιολογο desktop replacement για δουλειες γραφειου. Προφανως για παιχνιδια , ουτε κουβεντα , τουλαχιστον για τα συγχρονα. Για παλιοτερα ισως..ανα περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχετε όρεξη είτε για τρολάρισμα είτε για χαβαλέ....150€ για λάπτοπ 15ετίας με core 2 duo και κάρτα γραφικών ανεξάρτητη που μπορεί να πει το ποιήμα ανά πάσα ώρα και στιγμή.......

Η αξία του είναι για ανακύκλωση κοινώς δεν πωλείται αν θες το χαρίζεις είτε για ένα συμβολικό τίμημα των 50€ αλλιώς ζητάς όσα χρήματα σου λείπουν επειδή έχεις την εντύπωση οτι το λαπτοπ είναι ρολόι και κρατάει την αξία του οπότε είτε βρίσκεις κάποιον άσχετο και του τρώς λεφτά είτε καταντάς γραφικός προσφέροντας ψυχαγωγία στους υπόλοιπους ΗΜΑΡΤΟΝ

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον @coopermine. Βαλτο στο face book market και δωστο κανένα 150αρι και ασε τον γνωστό σου να βρει κάτι άλλο ποιο καινούριο και ποιο συμφέρον. Εγω πριν εναν μηνα έδωσα το dell d600 με καινούρια μπαταριά στα 50ευρο με win7. Ολα πωλούνται αρκεί να μην το παρακάνεις στην τιμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ορισμένοι που διαφωνείτε άπαξ και βγει αγγελία το συγκεκριμένο με 18άρα οθόνη στα 120ευρώ θα πυροβολάτε κόσμο να το προλάβετε....ακόμα και για ανταλλακτικά.

ναι είναι ένα 12ετίας λάπτοπ που με αρκετή μνήμη και SSD όμως άνετα τρέχει 10άρια και κάνει βασικές δουλειές. Ίσως και γρηγορότερα από τα refurb με celeron στα 180ευρω.

όλα είναι θέμα ρίσκο στο μεταχειρισμένο αλλά ο άνθρωπος ζήτησε μια τιμή βάση αγοράς.

17άρι 18άρι λάπτοπ με ξεχωριστή κάρτα γραφικών αρκετή ραμ για 10άρια και βασική χρήση κάτω από 150 το σκοτώνεις. καλύτερα να το κρατήσεις για εφεδρικό. δεν έχει να κάνει με το πόσα μας λείπουν....έχει να κάνει με το ερώτημα που τέθηκε. αν το δώσω...πόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Coppermine είπε

'Εχετε όρεξη είτε για τρολάρισμα είτε για χαβαλέ....150€ για λάπτοπ 15ετίας με core 2 duo και κάρτα γραφικών ανεξάρτητη που μπορεί να πει το ποιήμα ανά πάσα ώρα και στιγμή.......

Η αξία του είναι για ανακύκλωση κοινώς δεν πωλείται αν θες το χαρίζεις είτε για ένα συμβολικό τίμημα των 50€ αλλιώς ζητάς όσα χρήματα σου λείπουν επειδή έχεις την εντύπωση οτι το λαπτοπ είναι ρολόι και κρατάει την αξία του οπότε είτε βρίσκεις κάποιον άσχετο και του τρώς λεφτά είτε καταντάς γραφικός προσφέροντας ψυχαγωγία στους υπόλοιπους ΗΜΑΡΤΟΝ

Δεν πουλάει σκέτο τον επεξεργαστή, ούτε σκέτο πύργο ρε μαν.

Mαζί με το μηχάνημα πηγαίνει πακέτο και μία 18άρα οθόνη 1080p που για λάπτοπ είναι μεγάλη και μαζί με την 9600 που φοράει το μηχανάκι μια χαρά το λέει το ποίημα για office και internet παρά τα χρόνια του.

Το αν θα αντέξει τώρα ένα μήνα, ένα χρόνο ή άλλα 5 τέρμινα είναι ρίσκο και το ξέρουμε όλοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

7άρι 18άρι λάπτοπ με ξεχωριστή κάρτα γραφικών

Αυτό που εσύ θεωρείς πλεονέκτημα είναι ακριβώς το αντίθετο επειδή έχεις έναν ακόμη παράγοντα να αστοχήσει bga gpu vram chips, power delivery, επιβαρρυμένο ήδη το λάπτοπ  από κατασκευής με χειρότερα thermals κλπ

5 λεπτά πριν, greekfragma είπε

με αρκετή μνήμη και SSD όμως άνετα τρέχει 10άρια

Τα οποία μπαίνουν σε οποιοδήποτε λαπτοπ και φυσικά θα πρέπει να πληρωθούν ξεχωριστά ακόμη και στην περίπτωση που ο αγοραστής κάνει την αναβάθμιση μόνος του και καθώς επίσης την εγκατάσταση του λειτουργικού

6 λεπτά πριν, greekfragma είπε

τα refurb με celeron στα 180ευρω.

και πολύ πιο αργά από sandybridge στα 250€ με τις διπλάσιες επιδόσεις από αυτό που συζητάμε

 

3 λεπτά πριν, dpolal είπε

Δεν πουλάει σκέτο τον επεξεργαστή, ούτε σκέτο πύργο ρε μαν.

Mαζί με το μηχάνημα πηγαίνει πακέτο και μία 18άρα οθόνη 1080p που για λάπτοπ είναι μεγάλη και μαζί με την 9600 που φοράει το μηχανάκι μια χαρά το λέει το ποίημα για office και internet παρά τα χρόνια του.

Το αν θα αντέξει τώρα ένα μήνα, ένα χρόνο ή άλλα 5 τέρμινα είναι ρίσκο και το ξέρουμε όλοι.

 

https://www.e-gate.gr/product-category/laptops-tablets/refurbished-laptop/laptop-refurbished?gclid=Cj0KCQjw9_mDBhCGARIsAN3PaFNu89LMrxVjOsKfgv-LKDySYyUz8yEqcmTg35Zgy5lt1PoXn-E1sg8aAuSaEALw_wcB

από e-gate google και πάτησα το πρώτο που βρήκα με 250-300€ μηχανήματα με 2, 3 πλάσιες επιδόσεις και 1 χρόνο εγγύηση και μιλάμε να δώσει κάποιος 150€ για την βόμβα οκ....έχει ο καθένας τα θέματα του να το θέσω κομψα πάντως η πραγματικότητα είναι οτι είναι ένα τελειωμένο μηχάνημα από κάθε άποψη που απλά δεν πωλείται...

Εαν το έχεις δικό σου και αποφασίσεις να το αναβαθμίσεις και όσο πάει είναι διαφορετική συζήτηση

6 λεπτά πριν, dpolal είπε

Το αν θα αντέξει τώρα ένα μήνα, ένα χρόνο ή άλλα 5 τέρμινα είναι ρίσκο και το ξέρουμε όλοι.

Οπου επίσης σαν αγοραστής δεν ξέρω αν δεν το λύσω το λαπτοπ (που φυσικά δεν γίνεται) αν έχεις κάνει επισκευή σε chipset, gpu όπου και θα ρισκάρω κα κάτσει ο παπάς σε εμένα, γιατί όποιος έχει έστω μια ιδέα από επισκευή λαπτοπ γνωρίζει ότι έαν επισκευάσεις gpu (σωστά) απλά κερδίζεις χρόνο μέχρι την αντικατάσταση του και φυσικά ΔΕΝ είναι λύση και επίσης ΔΕΝ ξαναεπισκευάζεται αν αστοχήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...