Προς το περιεχόμενο

Μαζικές πωλήσεις Bitcoin προκαλούν συμφόρηση του δικτύου


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα δηλαδή για κάθε correction θα έχουμε άρθρο και θα πλακώνεστε μεταξύ σας?

Γιατί δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο όταν πέφταμε απ'τα $800 στα $450, απ'τα $1400 στα $900, απ'τα $3000 στα $2000  και απ'τα απ'τα $5000 στα $3000 μέσα στον ίδιο κύκλο.

Γι'αυτό λοιπόν μην σκάτε και οι μεν και οι δε, όλα αυτά φυσιολογικά corrections είναι σε ενα τεράστιο bull market που έχει πολύ ακόμα για να τελείωσει.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, DrFreeman είπε

Οταν δεν γνωρίζεις κάτι, αν θέλεις να σχολιάσεις βάσιμα κι όχι για να αερολογήσεις, οφείλεις να μελετήσεις. Το BTC και ο χώρος των crypto, της blockchain εν γένει, είναι ένας χώρος με πολύ ψωμί σε γνώσεις, τεχνολογία, καινοτομία. Απαιτείται διάβασμα, ψάξιμο, ενημέρωση κι εν τέλει γνώση για να σχολιάσεις, πόσο μάλλον για να επενδύσεις. Κατ' εμέ είναι αντίστοιχη ευκαιρία με την εποχή της γέννησης του σημερινού internet, βρισκόμαστε στα 90s της blockchain και της cryptoland. Θα εισρεύσουν πολλά κεφάλαια, πολλές καινοτομίες θα γίνουν mainstream. Projects θα γιγαντωθούν και φυσικά θα υπάρξουν χαμένοι στον χώρο αυτό. Πουθενά δεν κερδίζουν όλοι, όμως όπως και από το internet, όσοι επένδυσαν νωρίς και προσεκτικά έβγαλαν πολλά, έτσι κι εδώ.

Βέβαια η ξερολίαση και η σκατοψυχιά του μέσου ελληνάρα στο insomnia δεν είναι καινούριο πράγμα, την έχουμε συνηθίσει. Δεν αξίζει κάτι παραπάνω από ένα ειρωνικό σχόλιο όλος αυτός ο συρφετός που μαζεύεται στα συγκεκριμένα threads.

Έχω την αίσθηση ότι μπερδεύεις δύο διαφορετικά πράγματα: την τεχνολογία του bitcoin με την επενδυτική του ιδιότητα. Το ένα έχει ελάχιστη σχέση με το άλλο. Εγώ έχω κάνει course πάνω στο bitcoin και τα κρυπτονομίσματα, αλλά είμαι άσχετος με το κομμάτι της αγοράς. Όσοι επενδύετε σε αυτό, ασχολείστε με άλλου είδους γνώση η οποία είναι αντίστοιχη του χρηματιστηρίου: κάποιες γενικές ιδιότητες του κάθε κρυπτονομίσματος, ποιός επένδυσε και ποιός όχι κ.ο.κ.ε.

Μην τα βάζουμε όλα σε ένα κουβά. Είναι πολύ όμορφη τεχνολογία τα κρυπτονομίσματα, αλλά η αξία που έχουν πάρει είναι κυρίως λόγω της σπέκουλας που υπάρχει τριγύρω τους. Για μένα, είναι όσο φούσκα είναι και τα παγκόσμια χρηματιστήρια. "Καλύτερη" ή "χειρότερη", δεν έχω ιδέα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

19 λεπτά πριν, alekos6060 είπε

Techblog: Bitcoin: Απαγόρευση λειτουργίας κέντρου εξόρυξης στην Κίνα.
https://techblog.gr/b2b/bitcoin-apagoreysi-leitoyrgias-kentroy-exoryxis-stin-kina/

Techblog: Bitcoin: Απαγόρευση λειτουργίας κέντρου εξόρυξης στην Κίνα.
https://techblog.gr/b2b/bitcoin-apagoreysi-leitoyrgias-kentroy-exoryxis-stin-kina/

Money Review: Bitcoin: Τι κρύβεται πίσω από το κραχ των 310 δισ. δολαρίων | Moneyreview.gr.
https://www.moneyreview.gr/business-and-finance/28048/bitcoin-ti-kryvetai-piso-apo-to-krach-ton-310-dis-dolarion/

Το link σκορπάει φόβο για την κίνα γενικά και παίρνει αυθαίρετα στοιχεία για την συγκεκριμένη επαρχία (που το βρήκαν πως ειναι το 7%; Σίγουρα επειδή ειναι στα βόρεια -και άρα έχει χαμηλές θερμοκρασίες που ειναι ιδανικό στοιχείο για μεγάλες φάρμες- θα ήταν αρκετά μεγάλη δύναμη εκει αλλά μου φαίνεται δύσκολο να είχε η επαρχεία αυτή 7% πολύ απλά γιατί μεγάλα κινέζικα pools με το ζόρι φτάνουν τέτοια νούμερα, απλά αθροιστικά όλη η κίνα που ας μην ξεχνάμε ότι σε έκαστη ειναι μεγαλύτερη απο την Ευρώπη για να μην μιλήσουμε πληθυσμιακά που εκει ξεφεύγουν πολύ παραπάνω έχουν γύρο στο 70%) και ένα ακόμη άστοχο ειναι ότι το συγκρίνουν με HΠΑ λες και οι HΠΑ είχαν μεγάλο ποσοστό εξορύξεων bitcoin... δεν ειναι κάν στις πρώτες 5 χώρες...

 

https://www.buybitcoinworldwide.com/mining/pools/

 

Απο εκει και πέρα σχεδιάζεται να γίνει BAN έως τα τέλη Φεβρουαρίου του 22 στην Ενδοχώρα της Μογγολίας (inner mongolia) γιατί πολύ απλά εκεί παράγουν ρεύμα μόνο με λιγνίτη και θέλουν να ρίξουν τα ποσοστά καύσης λιγνίτη στην συγκεκριμένη επαρχία. 

 

Στην υπόλοιπη κίνα δεν υπάρχει καμία τέτοια απαγόρευση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tony_Ts είπε

Ποιά να είναι αυτά τα επιθυμητά επίπεδα άραγε; Όταν ξεκίνησε από 0,01€ (λιγότερο, αλλά τέλος πάντων) κι έφτασε στο 0,1€, δεν ήταν «επιθυμητό επίπεδο» η αύξηση 1.000%; Όταν έφτασε 1€, δεν ήταν «επιθυμητό επίπεδο» η αύξηση 10.000%; Όταν έφτασε 100€, δεν ήταν «επιθυμητό επίπεδο» η αύξηση 1.000.000%; Όταν έφτασε 1000€, δεν ήταν «επιθυμητό επίπεδο» η αύξηση 10.000.000%(!!!); Πού στο καλό είναι αυτά τα επιθυμητά επίπεδα; Ούτε σήμερα που είναι γύρω στα 45Κ δεν είναι επιθυμητό επίπεδο αυτή η αύξηση 450.000.000%; Μήπως τελικά ΔΕΝ υπάρχουν επιθυμητά επίπεδα; Μήπως απλά πάει μόνο του;

Αρχικά θα πρότεινα να μην περιμένει κανείς να δει Limbo και βίλες, ακόμα. Αν πάρει κάποιος μια Lamborghini με 3 Bitcoin (δεν ξέρω πόσο κάνει, οπότε έβαλα στην τύχη) κι αύριο το Bitcoin κοστίζει 500.000€ ;!;!;! Δεν λέω πως κανείς δεν (πρέπει να) χρησιμοποιεί Bitcoin. Λέω απλά ότι ορισμένοι δεν θα τα ξοδέψουν ακόμα για βλακείες (όποιος θεωρεί βλακεία τη Lamborghini τέλος πάντων).

Αλλά και κάτι ακόμη προς σκέψη... Αν κάποιος σε αυτό το Forum έχει Lamborghini στο γκαράζ του, πιστεύεις πως θα σε ενημερώσει; 😉

Σχετικά με το ότι κάποιοι κερδίζουν εις βάρος άλλων, θα ήθελα παρακαλώ κάποιος με μεγαλύτερο IQ από το δικό μου που δεν καταλαβαίνω, να μου απαντήσει στο εξής ερώτημα: Έστω ότι πριν από χρόνια αγόρασα 1 Bitcoin και πλήρωσα 1.000€. Φέτος θέλω να το πουλήσω και παίρνω 45.000€. Ποιός και με ποιό τρόπο ακριβώς έχει χάσει 44.000€;;;;

Γιατί θεωρείς δεδομένο ότι οι τιμές στα προϊόντα θα ανεβαίνουν συνεχώς; Τί είναι (κατά τη γνώμη σου) αυτό που συνεχώς ανεβάζει τις τιμές στα προϊόντα; Ποιά είναι η πραγματική αιτία που δημιουργεί αυτή την ανατίμηση;

Και μια ακόμη ερώτηση για προβληματισμό... Γιατί οι (περισσότεροι) άνθρωποι να θεωρούν δεδομένο ότι θα αυξάνονται συνεχώς οι τιμές των καθημερινών προϊόντων, αλλά όταν αυξάνεται συνεχώς η τιμή του Bitcoin να το θεωρούν φούσκα; Γιατί να μην θεωρούν φούσκα την συνεχόμενη αύξηση των τιμών στα προϊόντα; Γιατί να μην θεωρούν φούσκα την πραγματική αιτία που προκαλεί την συνεχόμενη αύξηση των τιμών στα προϊόντα;

Χανει αυτος που θα πουλησει παρακατω απο την αξια που αγορασε. Αν αγορασεις εσυ στα 50000 ευρω bitcoin εχω εχω αγορασει στα 45000 ευρω εχουμε ενα βαζο με 95000 ευρω μεσα. Βγαζω εγω στα 50000 οποτε μενουν τα 45000 και μολις εχεις χασει 5 χιλιαρικα ετσι απλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Έχω την αίσθηση ότι μπερδεύεις δύο διαφορετικά πράγματα: την τεχνολογία του bitcoin με την επενδυτική του ιδιότητα. Το ένα έχει ελάχιστη σχέση με το άλλο. Εγώ έχω κάνει course πάνω στο bitcoin και τα κρυπτονομίσματα, αλλά είμαι άσχετος με το κομμάτι της αγοράς. Όσοι επενδύετε σε αυτό, ασχολείστε με άλλου είδους γνώση η οποία είναι αντίστοιχη του χρηματιστηρίου: κάποιες γενικές ιδιότητες του κάθε κρυπτονομίσματος, ποιός επένδυσε και ποιός όχι κ.ο.κ.ε.

Μην τα βάζουμε όλα σε ένα κουβά. Είναι πολύ όμορφη τεχνολογία τα κρυπτονομίσματα, αλλά η αξία που έχουν πάρει είναι κυρίως λόγω της σπέκουλας που υπάρχει τριγύρω τους. Για μένα, είναι όσο φούσκα είναι και τα παγκόσμια χρηματιστήρια. "Καλύτερη" ή "χειρότερη", δεν έχω ιδέα.

Και πως αλλιώς δηλαδή να πάρει υπεραξία κάτι; 

 

Προσφορά ζήτηση και σπέκουλα ειναι αυτά που καθορίζουν την αξία σε κάτι. 

 

Όλα παίρνουν αξία βάσει σπέκουλας που λες, γιατί έχει μεγαλύτερη αξία πχ η Colgate απο την Κολυνός ενώ και οι δύο οδοντόπαστες έχουν τα ίδια πράματα μέσα; γιατί υπάρχει σπέκουλα ότι η Colgate είναι καλύτερη. 

 

Γιατί μια φυσική πέρλα ειναι πιο φθηνή απο ένα διαμάντι ενώ ειναι πολύ πιο σπάνια απο τα διαμάντια 

1) γιατί εσκεμμένα μειώνουν την προσφορά στα διαμάντια

2) γιατί υπάρχει σπέκουλα ότι ειναι "καλύτερος" πολύτιμος λίθος (βασικά οκ η πέρλα δεν ειναι λίθος αλλά ας πούμε τον Τανζανίτη που και όμορφος ειναι και έχει κάποια αξία αν και πολύ μικρότερη και σπανιότερος ειναι) 

 

Γιατί ο χρυσός έχει μεγαλύτερη αξία απο το σπανιότερο Ταντάλιο που και αυτό έχει εφαρμογές σε μεγάλο πλήθος της παραγωγής για τις ιδιότητες του ; 

 

Γιατί υπάρχει σπέκουλα πως ο χρυσός ειναι πιο σταθερή επένδυση 

 

κτλ κτλ

 

Το bitcoin πέρα ότι ειναι πολύ καλό σαν νόμισμα βάσει της φιλοσοφίας του (αποκεντρωμένο και αντιπληθωρικό) 

Έχει αποδοχή σαν μέσο συναλλαγής βέβαια όχι ακόμη τέτοια ώστε να συγκρίνεται με τα μεγάλα FIAT( πχ δολάριο ευρώ) αλλά απο την αλλή ξεπερνάει άλλα μικρότερα FIAT (στην τύχη τουρκική λίρα, πέσο κτλ) 

Ενώ παράλληλα ανταλλάσσεται το ίδιο εύκολα με τα μεγάλα FIAT άσχετα αν στην φυσική αγορά (την στιγμή που μιλάμε) δεν έχει ούτε κοντά την ίδια αποδοχή (αν και έχει σεβαστή αποδοχή μέχρι και στο skroutz της ελλάδας μπορείς να βρεις μαγαζιά που να το δέχονται) 

 

Άρα αυτός είναι ένας λόγος που έχει αξία

και ο άλλος λόγος ειναι η σπέκουλα που όπως κατέστησα σαφές (ελπίζω) υπάρχει σε όλα τα αγαθά πόσο μάλλον στα άυλα όπως τα νομίσματα. 

28 λεπτά πριν, Arkin είπε

Χανει αυτος που θα πουλησει παρακατω απο την αξια που αγορασε. Αν αγορασεις εσυ στα 50000 ευρω bitcoin εχω εχω αγορασει στα 45000 ευρω εχουμε ενα βαζο με 95000 ευρω μεσα. Βγαζω εγω στα 50000 οποτε μενουν τα 45000 και μολις εχεις χασει 5 χιλιαρικα ετσι απλα. 

Και γενικά χάνεις μόνο αν πουλήσεις αν έχει αγοράσει κάποιος 1 bitcoin στα 55000 δολάρια και η τιμή πέσει στα 50000 δεν έχει χάσει τιποτα συνεχίζει να έχει 1 bitcoin όπως και να έχει, θα χάσει μόνο αν πουλήσει στην τρέχουσα τιμή των 50000 δολαρίων αν ανέβει ξανά στα ίδια ή ξεπεράσει τα 55000 δολάρια και πουλήσει τότε κερδίζει ή μένει στα ίδια αντίστοιχα. 

 

Αυτό που λέμε διορθώσεις νομίζω δεν το καταλαβαίνουν καλά κάποιοι που συνέχεια μιλάνε για σκάσιμο της φούσκας... 

 

Είναι θέμα προσφοράς ζήτησης. 

 

Σε μεγάλα peak λογικό ειναι κάποιοι να θέλουν να πουλήσουν όσο μεγαλύτερο το peak τόσο πιο πιθανό να μαζευτούν πολλοί τέτοιοι (και αθροιστικά μεγάλα ποσά ) που θέλουν να διαθέσουν τα bitcoin τους προς πώληση. 

 

Αυτό έχει σαν συνέπεια να μεγαλώσει η προσφορά και άρα να πέσει η τιμή. 

 

Όταν ξεπουλήσουν λοιπόν οι τύποι αυτοί σταθεροποιείται η τιμή πάλι γιατί πέφτει η προσφορά (διόρθωση) 

 

Μετά επειδή η τιμή ειναι χαμηλότερη σπεύδουν να αγοράσουν άλλοι που δεν είχαν ή είχαν bitcoin αλλά θέλουν περισσότερα και έτσι ανεβαίνει πάλι η αξία του bitcoin 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζοντας την ολη εξελιξη της τιμης θα θελα να ηξερα, ποσοι απο εσας θα ειχατε καρτες σε pools, ή εστω γυρισει το μπιτκοιν faucet απλα με ενα email.. Εγω προσωπικα θα την τεντωνα την βανα. Και ναι δεν θα σταματουσα το mining.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Εδώ και 10 χρόνια περιμένουμε να δούμε κάποιον με lmbo ή καμιά βίλα...

Α όπως και στις αρχές της πανδημίας, όσοι δεν είχαν γνωστό που νόσησε από κοροναιό δεν πίστευαν πως υπήρχε πανδημία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Εδώ και 10 χρόνια περιμένουμε να δούμε κάποιον με lmbo ή καμιά βίλα...

Ξέρεις κάποιον που να έχει πολλά bitcoin; αν όχι τότε πως θα ξέρεις ποιος έβγαλε λάμπο απο τα bitcoin; θα έρθει κάποιος να στο πει σαν εξομολόγηση ;  Αν ξέρεις κάποιον τότε τι; φαλίρισε; 

10 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Μόνο που το 99% των χρηστών επενδυτών έχουν χάσει τα λεφτά τους... υποθετικά μιλώντας θα μπορούσα κι εγώ να κερδίζω το τζοκερ, ή να επενδύσω σε κάποιο coin με αξία 0,0001$ και αυτό να πάει 0,1$ (1000x).

Η ουσία ποια είναι; ότι λίγοι κερδίζουν εις βάρος άλλων. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να κερδίσουν όλοι. γιατί αυτός που κερδίζει, κερδίζει από την χασούρα σου.

Αυτό το στατιστικό απο που το έβγαλες; 

Τέλος δεν κερδίζει κάποιος απο την χασούρα σου απαραίτητα(αν και αυτό μπορεί να συμβεί σε όλες τις εκφάνσεις της οικονομίας δεν είναι ο κανόνας όμως) αυτό είναι  κανόνας μόνο πχ αν παίζετε 2 άτομα κορώνα γράμματα και βάζει ο καθένας τα λεφτά του σε διαφορετικό αποτέλεσμα... 

 

Όταν έχεις δολάρια ας πούμε κερδίζεις δολάρια μόνο αν τα χάσει κάποιος άλλος ; δηλαδή η παγκόσμια οικονομία των FIAT στηρίζεται στους τζογαδόρους που χάνουν λεφτά; Γιαυτό έχουμε καζίνο; για να διατηρήσουμε την αξία του ευρώ και του δολαρίου; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Και πως αλλιώς δηλαδή να πάρει υπεραξία κάτι; 

 

Προσφορά ζήτηση και σπέκουλα ειναι αυτά που καθορίζουν την αξία σε κάτι. 

 

Όλα παίρνουν αξία βάσει σπέκουλας που λες, γιατί έχει μεγαλύτερη αξία πχ η Colgate απο την Κολυνός ενώ και οι δύο οδοντόπαστες έχουν τα ίδια πράματα μέσα; γιατί υπάρχει σπέκουλα ότι η Colgate είναι καλύτερη. 

 

Γιατί μια φυσική πέρλα ειναι πιο φθηνή απο ένα διαμάντι ενώ ειναι πολύ πιο σπάνια απο τα διαμάντια 

1) γιατί εσκεμμένα μειώνουν την προσφορά στα διαμάντια

2) γιατί υπάρχει σπέκουλα ότι ειναι "καλύτερος" πολύτιμος λίθος (βασικά οκ η πέρλα δεν ειναι λίθος αλλά ας πούμε τον Τανζανίτη που και όμορφος ειναι και έχει κάποια αξία αν και πολύ μικρότερη και σπανιότερος ειναι) 

 

Γιατί ο χρυσός έχει μεγαλύτερη αξία απο το σπανιότερο Ταντάλιο που και αυτό έχει εφαρμογές σε μεγάλο πλήθος της παραγωγής για τις ιδιότητες του ; 

 

Γιατί υπάρχει σπέκουλα πως ο χρυσός ειναι πιο σταθερή επένδυση 

 

κτλ κτλ

 

Το bitcoin πέρα ότι ειναι πολύ καλό σαν νόμισμα βάσει της φιλοσοφίας του (αποκεντρωμένο και αντιπληθωρικό) 

Έχει αποδοχή σαν μέσο συναλλαγής βέβαια όχι ακόμη τέτοια ώστε να συγκρίνεται με τα μεγάλα FIAT( πχ δολάριο ευρώ) αλλά απο την αλλή ξεπερνάει άλλα μικρότερα FIAT (στην τύχη τουρκική λίρα, πέσο κτλ) 

Ενώ παράλληλα ανταλλάσσεται το ίδιο εύκολα με τα μεγάλα FIAT άσχετα αν στην φυσική αγορά (την στιγμή που μιλάμε) δεν έχει ούτε κοντά την ίδια αποδοχή (αν και έχει σεβαστή αποδοχή μέχρι και στο skroutz της ελλάδας μπορείς να βρεις μαγαζιά που να το δέχονται) 

 

Άρα αυτός είναι ένας λόγος που έχει αξία

και ο άλλος λόγος ειναι η σπέκουλα που όπως κατέστησα σαφές (ελπίζω) υπάρχει σε όλα τα αγαθά πόσο μάλλον στα άυλα όπως τα νομίσματα. 

Και γενικά χάνεις μόνο αν πουλήσεις αν έχει αγοράσει κάποιος 1 bitcoin στα 55000 δολάρια και η τιμή πέσει στα 50000 δεν έχει χάσει τιποτα συνεχίζει να έχει 1 bitcoin όπως και να έχει, θα χάσει μόνο αν πουλήσει στην τρέχουσα τιμή των 50000 δολαρίων αν ανέβει ξανά στα ίδια ή ξεπεράσει τα 55000 δολάρια και πουλήσει τότε κερδίζει ή μένει στα ίδια αντίστοιχα. 

 

Αυτό που λέμε διορθώσεις νομίζω δεν το καταλαβαίνουν καλά κάποιοι που συνέχεια μιλάνε για σκάσιμο της φούσκας... 

 

Είναι θέμα προσφοράς ζήτησης. 

 

Σε μεγάλα peak λογικό ειναι κάποιοι να θέλουν να πουλήσουν όσο μεγαλύτερο το peak τόσο πιο πιθανό να μαζευτούν πολλοί τέτοιοι (και αθροιστικά μεγάλα ποσά ) που θέλουν να διαθέσουν τα bitcoin τους προς πώληση. 

 

Αυτό έχει σαν συνέπεια να μεγαλώσει η προσφορά και άρα να πέσει η τιμή. 

 

Όταν ξεπουλήσουν λοιπόν οι τύποι αυτοί σταθεροποιείται η τιμή πάλι γιατί πέφτει η προσφορά (διόρθωση) 

 

Μετά επειδή η τιμή ειναι χαμηλότερη σπεύδουν να αγοράσουν άλλοι που δεν είχαν ή είχαν bitcoin αλλά θέλουν περισσότερα και έτσι ανεβαίνει πάλι η αξία του bitcoin 

Κοιτα οντως ετσι ειναι αλλα. Αν δεν πουλησεις στα 45000 και πεσει στα 35000 χανεις ακομα 10000 και ας μην πουλησες. Γιατι αν πουλουσες στα 45000 θα αγοραζες 1bitcoin στα 35000. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κοιτα οντως ετσι ειναι αλλα. Αν δεν πουλησεις στα 45000 και πεσει στα 35000 χανεις ακομα 10000 και ας μην πουλησες. Γιατι αν πουλουσες στα 45000 θα αγοραζες 1bitcoin στα 35000. 

Δεν χάνεις τιποτα αν δεν πουλήσεις και στα 10.000 ευρώ να πέσει..

 

Εκτός αν αγόρασες το bitcoin όχι για επένδυση αλλά για ξεπέτα και ήθελες να βγάλεις λεφτά μέσα στον μήνα. 

 

ή αν πιστεύεις ότι ειναι φούσκα και θα σκάσει(αλλά τότε γιατί έσκασες 55000 χιλιάδες ευρώ;) Είναι και θέμα πίστης, πχ θα έβαζες λεφτά σε ένα εστιατόριο αν πίστευες ότι θα φαλιρίσει σε 1 χρόνο; ή θα το έκλεινες αν 1 χρόνο δεν πήγαινε καλά;  

 

κρατάς το 1 bitcoin σου και δεν σε νοιάζει περιμένεις να ξανανέβει και αν πέσει πολύ χαμηλά αγοράζεις άλλο ένα αν μπορείς. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Και πως αλλιώς δηλαδή να πάρει υπεραξία κάτι; 

 

Προσφορά ζήτηση και σπέκουλα ειναι αυτά που καθορίζουν την αξία σε κάτι. 

 

Όλα παίρνουν αξία βάσει σπέκουλας που λες, γιατί έχει μεγαλύτερη αξία πχ η Colgate απο την Κολυνός ενώ και οι δύο οδοντόπαστες έχουν τα ίδια πράματα μέσα; γιατί υπάρχει σπέκουλα ότι η Colgate είναι καλύτερη. 

 

Γιατί μια φυσική πέρλα ειναι πιο φθηνή απο ένα διαμάντι ενώ ειναι πολύ πιο σπάνια απο τα διαμάντια 

1) γιατί εσκεμμένα μειώνουν την προσφορά στα διαμάντια

2) γιατί υπάρχει σπέκουλα ότι ειναι "καλύτερος" πολύτιμος λίθος (βασικά οκ η πέρλα δεν ειναι λίθος αλλά ας πούμε τον Τανζανίτη που και όμορφος ειναι και έχει κάποια αξία αν και πολύ μικρότερη και σπανιότερος ειναι) 

 

Γιατί ο χρυσός έχει μεγαλύτερη αξία απο το σπανιότερο Ταντάλιο που και αυτό έχει εφαρμογές σε μεγάλο πλήθος της παραγωγής για τις ιδιότητες του ; 

 

Γιατί υπάρχει σπέκουλα πως ο χρυσός ειναι πιο σταθερή επένδυση 

 

κτλ κτλ

 

Το bitcoin πέρα ότι ειναι πολύ καλό σαν νόμισμα βάσει της φιλοσοφίας του (αποκεντρωμένο και αντιπληθωρικό) 

Έχει αποδοχή σαν μέσο συναλλαγής βέβαια όχι ακόμη τέτοια ώστε να συγκρίνεται με τα μεγάλα FIAT( πχ δολάριο ευρώ) αλλά απο την αλλή ξεπερνάει άλλα μικρότερα FIAT (στην τύχη τουρκική λίρα, πέσο κτλ) 

Ενώ παράλληλα ανταλλάσσεται το ίδιο εύκολα με τα μεγάλα FIAT άσχετα αν στην φυσική αγορά (την στιγμή που μιλάμε) δεν έχει ούτε κοντά την ίδια αποδοχή (αν και έχει σεβαστή αποδοχή μέχρι και στο skroutz της ελλάδας μπορείς να βρεις μαγαζιά που να το δέχονται) 

 

Άρα αυτός είναι ένας λόγος που έχει αξία

και ο άλλος λόγος ειναι η σπέκουλα που όπως κατέστησα σαφές (ελπίζω) υπάρχει σε όλα τα αγαθά πόσο μάλλον στα άυλα όπως τα νομίσματα.

Ακριβώς αυτό λέω κι εγώ. Το bitcoin ως επενδυτικό εργαλείο δεν έχει καμία διαφορά από το να ασχολείσαι με χρηματιστήριο ή άλλες επενδύσεις. Αν πας και πεις σε κάποιον υπάλληλο ενός fund ότι τα λεφτά που βγάζουν είναι αέρας και μια φούσκα θα σου δώσει σχεδόν την ίδια απάντηση με αυτήν που έδωσες.

Εμένα η ένσταση μου είναι ότι πλασάρεται το BTC και τα cryptos ως κάτι κόντρα στο κατεστημένο, τη στιγμή που στην πραγματικότητα η φήμη του χτίζεται γύρω από το τυπικό χαρακτηριστκό της σημερινής παγκόσμιας οικονομίας: ανταλλαγές άυλων αγαθών (πχ. δευτερογενή παράγωγα) με βάση τη σπέκουλα και την κίνηση της αγοράς. Το ότι είναι μία εντυπωσιακή τεχνολογία και αποκεντρωμένο παίζει ελάχιστο ρόλο στην υπόθεση.

Δεν αμφιβάλλω ότι εσύ και πολύς κόσμος μπορεί να βγάζει λεφτά από αυτό. Όμως, εμένα, μου θυμίζει πάρα πολύ το τι συνέβη με το ελληνικό χρηματιστήριο το 1999. Να διευκρυνίσω, βέβαια, ότι δεν εννοώ ότι θα έχει την ίδια κατάληξη (άλλωστε, όπως προείπα, είμαι άσχετος από αυτά και δεν έχω καμία ικανότητα να κάνω προβλέψεις). Απλά υπάρχουν πολλές ομοιότητες στη συμπεριφορά των ανθρώπων που εμπλέκονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Ακριβώς αυτό λέω κι εγώ. Το bitcoin ως επενδυτικό εργαλείο δεν έχει καμία διαφορά από το να ασχολείσαι με χρηματιστήριο ή άλλες επενδύσεις. Αν πας και πεις σε κάποιον υπάλληλο ενός fund ότι τα λεφτά που βγάζουν είναι αέρας και μια φούσκα θα σου δώσει σχεδόν την ίδια απάντηση με αυτήν που έδωσες.

Εμένα η ένσταση μου είναι ότι πλασάρεται το BTC και τα cryptos ως κάτι κόντρα στο κατεστημένο, τη στιγμή που στην πραγματικότητα η φήμη του χτίζεται γύρω από το τυπικό χαρακτηριστκό της σημερινής παγκόσμιας οικονομίας: ανταλλαγές άυλων αγαθών (πχ. δευτερογενή παράγωγα) με βάση τη σπέκουλα και την κίνηση της αγοράς. Το ότι είναι μία εντυπωσιακή τεχνολογία και αποκεντρωμένο παίζει ελάχιστο ρόλο στην υπόθεση.

Δεν αμφιβάλλω ότι εσύ και πολύς κόσμος μπορεί να βγάζει λεφτά από αυτό. Όμως, εμένα, μου θυμίζει πάρα πολύ το τι συνέβη με το ελληνικό χρηματιστήριο το 1999. Να διευκρυνίσω, βέβαια, ότι δεν εννοώ ότι θα έχει την ίδια κατάληξη (άλλωστε, όπως προείπα, είμαι άσχετος από αυτά και δεν έχω καμία ικανότητα να κάνω προβλέψεις). Απλά υπάρχουν πολλές ομοιότητες στη συμπεριφορά των ανθρώπων που εμπλέκονται.

δεν ειναι ολες οι επενδύσεις το ιδιο ,αν ολα ήταν φουσκα κρυπτονόμισμα δεν θα υπηρχαν λεφτάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Το ότι είναι μία εντυπωσιακή τεχνολογία και αποκεντρωμένο παίζει ελάχιστο ρόλο στην υπόθεση.

Κάνεις μεγάλο λάθος  αυτό ακριβώς το ότι ειναι μια εντυπωσιακή τεχνολογία είναι που δημιουργεί τη σπέκουλα!

Αλλιώς γιατί τα λεφτά της μονόπολης δεν έχουν αξία; ή γιατί οι μάρκες στο καζίνο (που έχουν και ένα αντίκρισμα) δεν έχουν παραπάνω αξία απο αυτό που αναγράφουν;

 

Γιατί πολύ απλά τα λεφτά της μονόπολης ειναι χαρτιά για ένα παιχνίδι

Και οι μάρκες στο καζίνο δεν κάνουν τιποτα άλλο απο το να ειναι χρήσιμες για να χρησιμοποιήσεις το αντίστοιχο ποσό στο καζίνο. 

 

το ότι ειναι ακριβώς μια καλύτερη λύση απο τα υπάρχοντα πληθωρικά και κεντροποιημένα νομίσματα ειναι αυτό που δημιούργησε την σπέκουλα ότι ειναι το μέλλον (και άρα θα ανέβει) 

 

Η πρώτη φορά που ανέβηκε η αξία του bitcoin είναι όταν κάποιος "σπατάλησε" (στο μυαλλό αυτών που δεν καταλαβαίνουν)  10.000 bitcoin (παραπάνω απο μισό δις δολάρια με σημερινή αξία) για να αγοράσει μια πίτσα!!! 

 

Δεν σπατάλησε τιποτα όμως με αυτή του την πράξη σφράγισε την αξία του bitcoin ως νόμισμα που πριν απο αυτό δεν είχε κάποια αξία. Με λίγα λόγια έδωσε αξία στο νόμισμα. https://www.coindesk.com/bitcoin-pizza-10-years-laszlo-hanyecz

 

Οι περισσότεροι που ξέρω που γνωρίζουν την ιστορία το βλέπουν σαν αστείο τύπου "α τον βλάκα τι ευκαιρία έχασε" δεν καταλαβαίνουν όμως ότι δεν έχασε μισό δις αλλά έδωσε αξία στα υπόλοιπα bitcoin που είχε στην τσέπη του που πριν απο αυτό είχαν 0 ανταλλακτική αξία. (που με την σειρά του έφερε και ένα ντόμινο συναλλαγών γιατί σίγουρα και αυτός που του έδωσε την πίτσα δεν τα κράτησε μέχρι σήμερα όλα θα τα έδωσε για να πάρει κάτι άλλο και αυτοί που τα πήραν τα έδωσαν για να αγοράσουν κάτι άλλο, άλλοι που το μάθανε αυτό ψάξανε και αυτοί να ανταλλάξουν τα δικά τους bitcoin με κάτι άλλο κ.ο.κ) 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Χανει αυτος που θα πουλησει παρακατω απο την αξια που αγορασε. Αν αγορασεις εσυ στα 50000 ευρω bitcoin εχω εχω αγορασει στα 45000 ευρω εχουμε ενα βαζο με 95000 ευρω μεσα. Βγαζω εγω στα 50000 οποτε μενουν τα 45000 και μολις εχεις χασει 5 χιλιαρικα ετσι απλα. 

Ο καθένας πουλάει από ελεύθερη βούληση. Δεν τον αναγκάζει κανένας να πουλήσει! Αν εγώ αγοράζω καρπούζια με 30λεπτά το κιλό και τα πουλάω με 10λεπτά το κιλό, δεν φταίνε τα καρπούζια που χάνω χρήματα αλλά η βλακεία μου!

9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κοιτα οντως ετσι ειναι αλλα. Αν δεν πουλησεις στα 45000 και πεσει στα 35000 χανεις ακομα 10000 και ας μην πουλησες. Γιατι αν πουλουσες στα 45000 θα αγοραζες 1bitcoin στα 35000. 

Η λογική είναι λάθος. Χάνεις χρήματα μόνο όταν «βγεις» από το παιχνίδι. Αν αγόρασες στα 55Κ ευρώ και δεν βγεις τώρα που έχει 45Κ, δεν έχεις χάσει ακόμα τίποτα. Γιατί «αύριο» ενδέχεται να έχει 65Κ. Ακριβώς όπως κάποιος που αγόρασε τον 12/2017 με 10.000€ και ΔΕΝ πούλησε τον 12/18 στα 3.200€, ΔΕΝ βγήκε χαμένος σήμερα αλλά θα είναι Super κερδισμένος αν «βγει» σήμερα (πραγματικές τιμές στο παράδειγμα).

Και υπενθυμίζω πως είναι ένα «παιχνίδι» στο οποίο πρέπει ο καθένας να παίζει μόνο όσα αντέχει να χάσει. Αν δεν το παίζει έτσι το παιχνίδι, τότε θα χάσει στα σίγουρα! Γιατί κάθε φορά που θα βλέπει την τιμή να πέφτει κάτω από εκεί που αγόρασε, θα τρέχει να πουλήσει (με ζημιά) από φόβο μήπως χάσει κι άλλα. Κι όταν βλέπει την τιμή να ανεβαίνει θα τρέχει να αγοράσει, με αποτέλεσμα να κάνει αυτό που περιέγραψα παραπάνω με τα καρπούζια. Όποιος δε μπορεί να ακολουθήσει αυτόν τον απλό αλλά βασικό κανόνα (γενικά να μην καθοδηγείται από τα συναισθήματα), καλό θα ήταν να αποφύγει πάση θυσία το Bitcoin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...