Προς το περιεχόμενο

Θήκη ή Εμφύτευμα;


Konstantninios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ένα θέμα με ένα δόντι που χρειάστηκε επανάληψη απονεύρωσης. Νομίζω έχει ολοκληρωθεί η επαναλάψη κατα 70% περιπου αλλα ο ιατρός μου προτείνει να γίνει εξαγωγή και εμφύτευμα γιατί η μόλυνση εχει φτασει στο οστο. Εκτος αυτου το τμημα του δοντιου δεν ειναι αρκετο για να στηριξει μια θήκη. Αρα δεν εχει καλες προοπτικες.

 

 

Το σκέφτομαι για θήκη γιατί

 

1) ειχα και άλλο δοντι που κανα σε άλλον οδοντιατρο και η ζημια νομιζω ηταν μεγαλυτερη απο οτι αυτο. Και προς το παρων μάλλον δεν εχω κανενα θεμα.

 

2) Το τμήμα του δοντιου μου φαινεται  αρκετο για να αντέξει μια θήκη. Είναι τραπεζίτης.  Έχω βάλει θήκη σε άλλο δόντι που ηταν αρκετα μικροτερο. Συν μου ειπε στο συγκεκριμεμο θα μπει και άξονας χιτωνας για εξτρα στηριγμα.

 

Απλα το συγκεκριμένο οδοντιατρειο ειναι high tech και φημιζεται νομιζω για τα εμφυτευματα. Μηπως αυτο παιζει ρολο και μου προτεινουν εμφυτευμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εμφύτευμα υπερτερεί της θήκης σε πολλά. Αν γίνει σωστά η δουλειά θα είναι σαν φυσικό και θα σου κρατήσει χρόνια.

Ζητά και μια δεύτερη γνώμη αν έχεις αμφιβολίες. Πάντως και οκ να είναι το δόντι αν είναι τόσο μικρό για να μπει η θήκη τότε θα γίνει γέφυρα και θα επηρεασεις και τα διπλανά δόντια χωρίς λόγο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Konstantninios είπε

Εχω ένα θέμα με ένα δόντι που χρειάστηκε επανάληψη απονεύρωσης. Νομίζω έχει ολοκληρωθεί η επαναλάψη κατα 70% περιπου αλλα ο ιατρός μου προτείνει να γίνει εξαγωγή και εμφύτευμα γιατί η μόλυνση εχει φτασει στο οστο. Εκτος αυτου το τμημα του δοντιου δεν ειναι αρκετο για να στηριξει μια θήκη. Αρα δεν εχει καλες προοπτικες.

 

 

Το σκέφτομαι για θήκη γιατί

 

1) ειχα και άλλο δοντι που κανα σε άλλον οδοντιατρο και η ζημια νομιζω ηταν μεγαλυτερη απο οτι αυτο. Και προς το παρων μάλλον δεν εχω κανενα θεμα.

 

2) Το τμήμα του δοντιου μου φαινεται  αρκετο για να αντέξει μια θήκη. Είναι τραπεζίτης.  Έχω βάλει θήκη σε άλλο δόντι που ηταν αρκετα μικροτερο. Συν μου ειπε στο συγκεκριμεμο θα μπει και άξονας χιτωνας για εξτρα στηριγμα.

 

Απλα το συγκεκριμένο οδοντιατρειο ειναι high tech και φημιζεται νομιζω για τα εμφυτευματα. Μηπως αυτο παιζει ρολο και μου προτεινουν εμφυτευμα; 

Αρα το προβλημα ειναι με τη μολυνση τι θα παιξει στο αμεσο μελλον..! Σου εχει δωσει τιμη για εμφυτευμα..??? Με τα δεδομενα οτι δεν θα εχεις επιπλοκες πχ  ανύψωση ιγμορείου γιατι θα ανεβει κι αλλο το κοστολογιο..!!!

Επισης το κοστος με τα εμφυτευματα ειναι πονεμενη ιστορια..

 

1 ώρα πριν, gatokoritso είπε

Το εμφύτευμα υπερτερεί της θήκης σε πολλά.

 

Συγνωμη αλλα απο αυτα τα λιγα που ξερω αυτο που λες ειναι ασυναρτησια..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Συγνωμη αλλα απο αυτα τα λιγα που ξερω αυτο που λες ειναι ασυναρτησια..!

δεν ξέρω τι ξέρεις...αλλα έχω φίλους/γνωστούς που έχουν βάλει εμφυτεύματα μόνο καλά λόγια έχω ακούσει. από συζήτηση με τον οδοντίατρο μου με έχει ενημερώσει για τη σταθερότητά, τι ότι δεν θα τροχισει δόντια όπως στη γέφυρα για να βάλει και τη καλύτερη βοήθεια στη μάσηση που θα δώσει και γενικά η αίσθηση θα είναι ίδια με δόντι κανονικο. η θήκη θα ήταν καλή λύση αν το δόντι ήταν υγιές στον op αλλά μάλλον δεν πάει προς τα εκεί.

αν έχεις κάποια εμπειρία να πεις πες την λοιπόν και άσε εσύ τις ασυναρτησίες. γιατί το μόνο που λες είναι για το οικονομικό. ναι ξέρουμε ότι είναι ακριβά κάτι άλλο;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gatokoritso είπε

δεν ξέρω τι ξέρεις...αλλα έχω φίλους/γνωστούς που έχουν βάλει εμφυτεύματα μόνο καλά λόγια έχω ακούσει. από συζήτηση με τον οδοντίατρο μου με έχει ενημερώσει για τη σταθερότητά, τι ότι δεν θα τροχισει δόντια όπως στη γέφυρα για να βάλει και τη καλύτερη βοήθεια στη μάσηση που θα δώσει και γενικά η αίσθηση θα είναι ίδια με δόντι κανονικο. η θήκη θα ήταν καλή λύση αν το δόντι ήταν υγιές στον op αλλά μάλλον δεν πάει προς τα εκεί.

αν έχεις κάποια εμπειρία να πεις πες την λοιπόν και άσε εσύ τις ασυναρτησίες. γιατί το μόνο που λες είναι για το οικονομικό. ναι ξέρουμε ότι είναι ακριβά κάτι άλλο;

 

Εκτος θεματος! και δεν ειπα καπου οτι το εμφυτευμα δεν ειναι η καλυτερη λυση!

Ασυναρτησια ειναι η φραση ''Το εμφύτευμα υπερτερεί της θήκης σε πολλά''

Και το εμφυτευμα εχει στεφανη-θηκη! Το σωστο ειναι το εμφυτευμα υπερτερει της γεφυρας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@PLACEBO_89 όχι όχι εννοούσα στη περίπτωση του op. όχι γενικά...για αυτό μετά είπα και οτι αν το δόντι είναι οκ αλλά μικρό για θηκη τότε θα πάει σε γέφυρα αναγκαστικά αρά θα βγει. άρα η κατάληξη είναι αυτή που λεμε.. γέφυρα ή εμφυτευμα.

χαχα μενει μόνο να μας πει ο ίδιος τι σκέφτεται😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη ενδιαφερομαι και γω θελω οποιος εχει βαλει ή εχει παρει τιμες να μας πει ποιο δοντι? Εταιρεια ή εστω χωρα προελευσης? Τυπο στεφανης? Κοστος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...