Προς το περιεχόμενο

Workstation Build: 2 x RTX 3090 & Threadripper 3990X


Tablet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις 2 ASUS RTX 3090 TUF OC

H συγκεκριμένη κάρτα είναι από ό,τι είδα η πιό λεπτή custom λύση (5.17cm πλάτος), και πιθανόν με την μητρική που πρότεινα να μην υπάρχει θέμα.

Τώρα είδα ότι η Gigabyte 3090 Turbo είναι σε απόσυρση σαν μοντέλο (EOL), και οι blower style κάρτες της Asus είναι και αυτές δυσεύρετες. Ίσως λοιπόν 2 TUF να μπαίνουν στο σύστημα και χωρίς custom ψύξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αυτη μας βλεπω έχει 58mm παχος

https://www.zotac.com/us/product/graphics_card/zotac-gaming-geforce-rtx-3090-trinity#spec

2 ώρες πριν, pnick είπε

πέρα από το μέγεθος που δεν μπορούμε να πάμε σε 32αρα λόγο χώρου η Samsung που την έχω και εγώ προσωπικά είμαι super ευχαριστημένος IPS panel Display ports και ολα τα καλα.. τι καλυτερο εχουν αυτες;

 

Δεν θέλω να πάμε σε υδρόψυξη γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και επειδή εγώ θα σετάρω το computer 

θα πάω με τον αέρα και stock ψύξεις, καλό flow στο tower push pull κλπ.. Νομιζω θα είναι εντάξει.

 

Επίσης δεν βρίσκω τον 3960Χ εδώ βρίσκω τον 3970Χ μόνο όποτε λέω να πάω εκεί δεν νομίζω να έχει ουσιαστική διαφορά τι λες;

Επεξ/σία από Tablet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Tablet είπε

Επίσης δεν βρίσκω τον 3960Χ εδώ βρίσκω τον 3970Χ μόνο όποτε λέω να πάω εκεί δεν νομίζω να έχει ουσιαστική διαφορά τι λες;

Ως προς την απόδοση ανά πυρήνα είναι ακριβώς ίδιος με τον 3960Χ. Απλά έχει 8 παραπάνω πυρήνες που κι αυτοί θα κάθονται. Οπότε απλά θα πληρώσεις παραπάνω. Τίποτα άλλο.

Ως προς την οθόνη όπως θέλεις. Η ποιότητα εικόνας είναι σε άλλο επίπεδο. Αλλά αφού υπάρχει θέμα χώρου οκ.

Υπάρχουν κι άλλες λύσεις σε 27" πολύ ποιοτικές και καλιμπραρισμένες από το εργοστάσιο https://www.skroutz.gr/s/16135018/BenQ-PD2700U-Monitor-27-4K.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, pnick είπε

Ως προς την απόδοση ανά πυρήνα είναι ακριβώς ίδιος με τον 3960Χ. Απλά έχει 8 παραπάνω πυρήνες που κι αυτοί θα κάθονται. Οπότε απλά θα πληρώσεις παραπάνω. Τίποτα άλλο.

Ως προς την οθόνη όπως θέλεις. Η ποιότητα εικόνας είναι σε άλλο επίπεδο. Αλλά αφού υπάρχει θέμα χώρου οκ.

Υπάρχουν κι άλλες λύσεις σε 27" πολύ ποιοτικές και καλιμπραρισμένες από το εργοστάσιο https://www.skroutz.gr/s/16135018/BenQ-PD2700U-Monitor-27-4K.html

οκ πάμε σε αυτή αλλά για το NVLink επειδή οι GPU θα μπουν στην 1 και 3 θέση δεν μπορώ να βρω υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που ψάχνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tablet είπε

οκ πάμε σε αυτή αλλά για το NVLink επειδή οι GPU θα μπουν στην 1 και 3 θέση δεν μπορώ να βρω υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που ψάχνω; 

Σε αυτό ειλικρινά δεν ξέρω να σε βοηθήσω. Θέλει ψάξιμο. Νομίζω υπάρχουν 2 ή 3 είδη ανάλογα με την απόσταση των slots. Έχει κάνει το Puget systems κάποιο άρθρο που δείχνει τις συμβατότητες για τα διάφορα είδη.

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/NVIDIA-NVLink-2021-Update-and-Compatibility-Chart-2074/

Για τις διαθεσιμότητες ειλικρινά σηκώνω τα χέρια ψηλά. Δεν γνωρίζω

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Tablet είπε

αυτό βρήκα Gigabyte AORUS GeForce RTX NVLINK BRIDGE FOR 30 SERIES

Ναι είναι 4slot bridge οπότε είναι στις διαστάσεις που θέλεις για κάρτες στα slot 1 και 3. Κανονικά η απόσταση των δύο αυτών slot είναι 8mm. Τσεκαρε το λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, pnick είπε

Ναι είναι 4slot bridge οπότε είναι στις διαστάσεις που θέλεις για κάρτες στα slot 1 και 3. Κανονικά η απόσταση των δύο αυτών slot είναι 8mm. Τσεκαρε το λίγο

ναι το έψαξα με την μητρική μοιάζει σωστό.

επίσης σε ψύκτρα CPU θα πάω εδώ που την χωράει και το κουτί στο πάνω μέρος Corsair iCUE H150i Elite Capellix

Κάνω το recap για να δουμε αν ολα ενταξει αυριο πρωι παταω το κουμπι παραγγελιας..

 

Motherboard: Asus ROG Zenith II Extreme Alpha

CPU: AMD Ryzen Threadripper 3970X

CPU COOLER: Corsair iCUE H150i Elite Capellix

GPU: Zotac Gaming GeForce RTX 3090 Trinity OC - 24GB

GPU NVLINK: Gigabyte AORUS GeForce RTX NVLINK BRIDGE FOR 30 SERIES

RAM: G.Skill Trident Z RGB, DDR4, 128GB (4 x 32GB), 4000MHz

SSD: Samsung 980 Pro NVMe M.2 Gen4

PSU: VGA SuperNOVA 1600 T2 

CASE: Cooler Master Cosmos C700P 

MONITOR:  BenQ PD2700U

 

ξεχνάω κάτι;

Επεξ/σία από Tablet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2021 στις 4:17 ΠΜ, Tablet είπε

Καλησπέρα,

στην εταιρία που εργάζομαι στήνουμε ένα workstation με το παρακατω configuration αλλα επειδη οι 3090 πιανουν 6 slots απ'οτι βλέπω ψάχνω μια λυση γιατι δεν βλέπω motherboards με "αρκετές" PCIe  γιατι περα απο τις 2 x GPU θα χρειαστούμε & 2 x DeckLink 8K Pro & 1 x Aorus Raid SSD 2TB PCle οποτε mobo με σύνολο 5 x PCIe (που να χωράει και τις GPU)

Οπότε τα parts που θα χρειαστούμε είναι:

Μobo: ???

CPU: AMD Threadripper 3990X

GPU: 2 x RTX 3090 (+SLI bridge?)

RAM: 256 GB

SSD: 2TB PCIe x 16

Video Capture Cards: 2 x  

PSU: μάλλον θα χρειαστούμε 2 ???

CASE: ???

Ευχαριστώ.

Άκου ιδέα. Αντί να αγοράσετε 2x3090 ~ 7k euro
+1 ο CPU ->8?
+ 2xCapture -> 11
+1500W gold psu -> 11.5
Μοιράστε φυλλάδια και θα βγάλετε κέρδος 11.52 μονομέρας ;)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tablet είπε

επίσης σε ψύκτρα CPU θα πάω εδώ που την χωράει και το κουτί στο πάνω μέρος Corsair iCUE H150i Elite Capellix

Εφόσον θα βάλεις κλασικές κάρτες μπορείς να διαλέξεις όποια υδροψυξη θέλεις για τον επεξεργαστή. Η καλύτερη θέση από εμπειρία είναι μπροστά, αλλά όπου και να την βάλεις δεν υπάρχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pnick είπε

Εφόσον θα βάλεις κλασικές κάρτες μπορείς να διαλέξεις όποια υδροψυξη θέλεις για τον επεξεργαστή. Η καλύτερη θέση από εμπειρία είναι μπροστά, αλλά όπου και να την βάλεις δεν υπάρχει θέμα.

θα μπορούσε αλλά αν είναι μπροστά το push τότε θα πρέπει να γυρίσει ανάποδα το airflow.. αλλα οκ ειναι κατι που το βλεπουμε στην εγκατασταση. Σε ευχαριστω πολυ με χαρα αν δουλευεις C4D να στελνεις να κανω render τις σκηνες ;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tablet είπε

Σε ευχαριστω πολυ με χαρα αν δουλευεις C4D να στελνεις να κανω render τις σκηνες

Ευχαριστώ πολύ. Blender χρησιμοποιώ. Αν κάνω καμιά σκηνή τόσο μεγάλη θα σε έχω υπόψη :)

23 λεπτά πριν, Tablet είπε

Zotac Gaming GeForce RTX 3090 Trinity OC - 24GB

Πολύ φοβάμαι ότι οι κάρτες θα καλύψουν τα slot 2 και 4 και δεν θα μπορείτε να βάλετε capture cards. Κοίταξέ το προσεκτικά, μη στείλεις παραγγελία και μετά ψάχνεσαι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Tablet είπε

βλέπω μάλλον θέμα οριακό με τις αποστάσεις gpu και decklink

Ούτε καν οριακό. Καθόλου. Δες εδώ με δύο 3090 Strix που έχουν πάχος 5.8 όπως και οι Zotac, ακριβώς ίδιο build.

H απόσταση 1ου και 3ου slot είναι 3slot προφανώς, και όχι 4 όπως θεωρούσα, οπότε ούτε το nvlink θα έκανε... Ευτυχώς που το είδα, γιατί θα σε έπαιρνα στο λαιμό μου...

Επεξ/σία από pnick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πωωωω αυτό βλέπω και εγώ, να πάω μήπως σε κάποια έτοιμη υδροψηξη να κερδίσω χώρο γιατί δεν θα ήθελα να μπλέξω με pipes ψυγεια υγρα κλπ. Δεν το εχω ξανακανει και επειδη ειναι δουλεια δεν ειμαι για δοκιμες... 

Επεξ/σία από Tablet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...