Προς το περιεχόμενο

Workstation Build: 2 x RTX 3090 & Threadripper 3990X


Tablet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Tablet είπε

πωωωω αυτό βλέπω και εγώ, να πάω μήπως σε κάποια έτοιμη υδροψηξη να κερδίσω χώρο γιατί δεν θα ήθελα να μπλέξω με pipes ψυγεια υγρα κλπ. Δεν το εχω ξανακανει και επειδη ειναι δουλεια δεν ειμαι για δοκιμες... 

Τί να σου πώ; Ειλικρινά, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι. Και φτιάχνεις το σύστημα στην χειρότερη δυνατή περίοδο με τις κάρτες γραφικών ανύπαρκτες... 

Δεν ξέρω αν είναι καν εφικτό, αλλά αν πάρεις κανένα τεράστιο κουτί με δυνατότητα να βάλεις την μια από τις δύο κάρτες όρθια μπροστά με rizer ίσως να σου έλυνε τα χέρια. Ας βοηθήσει και κάποιος άλλος γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. 

Τελικά, αν δεν βρεθεί άλλη λύση, ίσως οι waterforce που είχες πει στην αρχή να είναι η μόνη λύση.

Edit: Και φυσικά, είναι λύση και δύο RTX Α5000 ή Α6000 στην τελικά ανάλυση, που είπε και ο @malakudi. Είναι dual slot και δεν περιορίζουν πουθενά. Με αυτές τις διαθεσιμότητες και τις τιμές, τί άλλο μπορείς να κάνεις; 

Επεξ/σία από pnick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

nvilink γιατι χρειαζεσαι;

Edit: Σκεφτειτε την λυση του mining rig.  Το ενα μηχανημα με τον 3970x με τις 4 καρτες το εχουμε σε mining rig. ΑΙΟ μονο στο CPU.

@pnick ριζερς δεν υπαρχουν pcie V4 μεχρι στιγμης.  Οποτε αναγκαστικα μονο V3

Επεξ/σία από GoMaR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pnick είπε

Ναι είναι 4slot bridge οπότε είναι στις διαστάσεις που θέλεις για κάρτες στα slot 1 και 3. Κανονικά η απόσταση των δύο αυτών slot είναι 8mm. Τσεκαρε το λίγο

3slot bridge χρειάζεται για την Zenith ii extreme alpha

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, malakudi είπε

3slot bridge χρειάζεται για την Zenith ii extreme alpha

9 ώρες πριν, pnick είπε

H απόσταση 1ου και 3ου slot είναι 3slot προφανώς, και όχι 4 όπως θεωρούσα, οπότε ούτε το nvlink θα έκανε...

Ευτυχώς το είδα εχθές και το έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pnick είπε

Δεν ξέρω αν είναι καν εφικτό, αλλά αν πάρεις κανένα τεράστιο κουτί με δυνατότητα να βάλεις την μια από τις δύο κάρτες όρθια μπροστά με rizer ίσως να σου έλυνε τα χέρια. Ας βοηθήσει και κάποιος άλλος γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. 

Τελικά, αν δεν βρεθεί άλλη λύση, ίσως οι waterforce που είχες πει στην αρχή να είναι η μόνη λύση.

Edit: Και φυσικά, είναι λύση και δύο RTX Α5000 ή Α6000 στην τελικά ανάλυση, που είπε και ο @malakudi. Είναι dual slot και δεν περιορίζουν πουθενά. Με αυτές τις διαθεσιμότητες και τις τιμές, τί άλλο μπορείς να κάνεις; 

Αν δε μπουν κανονικά σε motherboard δε θα μπορεί να τις συνδέσει με nvlink. Τώρα αν χρειάζεται το nvlink είναι άλλο θέμα, νομίζω τα πιο πολλά render προγράμματα δε το χρησιμοποιούν.

Οι waterforce δεν υπάρχουν πουθενά. Πιο πιθανό να βρει EVGA με το Hybrid kit. Μάλιστα ο @BabisTs πουλάει μία τέτοια 3090 με το hybrid kit - οπότε θα του λείπει άλλη μία μετά.

Προσωπικά από το να δώσω 3200-3300 για 3090 θα προτιμούσα να πάρω την A5000 κι ας είναι 15% πιο αργή.

Η λύση του open case + risers που λέει ο @GoMaR δεν είναι κακή αλλά δεν είναι και λύση που προτείνεις σε ένα manager που σου λέει ότι "λεφτά υπάρχουν" και υπάρχει απεριόριστο budget. Αν υπάρχει απεριόριστο budget πας σε 2 Α6000 και κανονικό workstation build.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εχω καταλαβει. Το ζητουμενο ειναι η ταχυτητα η μνημη ;  nvlink θα μπει μονο αν θες 48GB vram.
Ενταξει μου ακουγονται υπερβολικα ολα αυτα.
Δε μπορω να πιστεψω οτι ξαφνικα προεκυψε αναγκη για τοσο μεγαλες απαιτησεις. Στα προηγουμενα μεγαλα προτζεκτς πως διαχειριζοντουσαν το θεμα της μνημης ωστε ξαφνικα να χρειαζονται 48GB?

Το οτι υπαρχουν λεφτα δε σημαινει οτι πρεπει να πεταχτουν. Επισης ειναι κατι πυο θα εκτιμησει και το αφεντικο αν τον φρεναρεις απο ασκοπες αγορες. Μαθετε πρωτα τις αναγκες του workflow για να στηθει σωστα ενα μηχανημα συμφωνα με τις απαιτησεις.

Αν επιτρεπεται πανω σε τι projects δουλευετε;




 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σωστές όλες οι ερωτήσεις. To Nvlink χρησιμοποιείται πλέον από αρκετές μηχανές rendering, αλλά δεν ξέρω τί έχει ακριβώς ο TS στο νού του για να κρίνω αν είναι όντως χρήσιμο ή όχι. Τα πιό τεράστια project από πλευράς μνήμης είναι τα αρχιτεκτονικά συνήθως, και εκεί ναι, καταλαβαίνω την χρησιμότητα του nvlink, για τις υπόλοιπες χρήσεις τα 24gb μια 3090 υπερ-καλύπτουν τις ανάγκες των περισσοτέρων (animators, game developers κ.λπ.).

Επίσης, δεν ξέρω πού χρειάζονται δύο capture cards και όχι απλά μία. Αλλά δεν είμαι σχετικός με το αντικείμενο, οπότε πώς θα κάνω την ερώτηση; 

Αν μπουν δύο Α6000 με 48gb μνήμη η καθεμία, φυσικά και γίνεται παράλογο το nvlink, αλλά και πάλι 6500€ για κάθε κάρτα; Με πιάνει κόμπος στο στομάχι με αυτές τις τιμές...

Για δύο υδρόψυκτες 3090 πάντως, αν βρεθούν..., υπάρχει λύση φυσικά με ένα κουτί που δέχεται 480mm ψυγεία μπροστά.

Πρέπει να ξαναπιάσουμε τις ανάγκες του TS από την αρχή, μήπως και μαζευτεί αλλιώς όλο το project και δεν πεταχτούν λεφτά για το τίποτα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@malakudi Η λυση του open air μας εχει λυσει εμας και εννοειται εκει θα ξαναπαμε. Εχουμε ειδικο χωρο για το μηχανημα αυτο με το δικο του AC και αν θελουμε μπορουμε να βαλουμε απο πανω αλλο ενα.
Τωρα με τις 3090 που ΒΡΑΖΟΥΝ οτι κουτι και να εχεις δε προκειται να δεις καλες θερμοκρασιες εκτος αν πανε σε custom λυσεις / πατεντες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Το οτι υπαρχουν λεφτα δε σημαινει οτι πρεπει να πεταχτουν. Επισης ειναι κατι πυο θα εκτιμησει και το αφεντικο αν τον φρεναρεις απο ασκοπες αγορες. Μαθετε πρωτα τις αναγκες του workflow για να στηθει σωστα ενα μηχανημα συμφωνα με τις απαιτησεις.

Το να πάρεις Α6000 ή A5000 δε πετάς λεφτά. Είναι η σειρά της nvidia για τη συγκεκριμένη δουλειά, πως να το κάνουμε δηλαδή. Οι άλλες είναι κάρτες για παιχνίδια κατά βάση. Οπότε αν ένας manager μου πει να προτείνω, θα του δώσω και αυτή την επιλογή κι ας αποφασίσει.

8 λεπτά πριν, GoMaR είπε

@malakudi Η λυση του open air μας εχει λυσει εμας και εννοειται εκει θα ξαναπαμε. Εχουμε ειδικο χωρο για το μηχανημα αυτο με το δικο του AC και αν θελουμε μπορουμε να βαλουμε απο πανω αλλο ενα.
Τωρα με τις 3090 που ΒΡΑΖΟΥΝ οτι κουτι και να εχεις δε προκειται να δεις καλες θερμοκρασιες εκτος αν πανε σε custom λυσεις / πατεντες.

Σε ότι αφορά τις θερμοκρασίες, μπορείς πάντα να ρίχνεις το TDP και να χάνεις λίγο σε απόδοση. Δεν είναι τυχαίο ότι οι Workstation κάρτες έχουν πολύ χαμηλότερο TDP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βρε συ, αλλο λεω.
Μη παει να σκασει οτι πιο τοπ και ακριβο υπαρχει στην αγορα για κατι που πραγματικα δε χρειαζεται. Αυτο λεω.

Απο οτι καταλαβαινω, δεν γνωριζει καλα τις απαιτησεις του workflow του γραφειου και ετσι μπαινουν σε λογικη ας παρουμε οτι πιο τοπ υπαρχει για να ειμαστε safe. 
Σε αυτο στεκομαι και δεν συμφωνω.

Και να σκασεις λεφτα για A6000 εννοειται, αν την χρειαζεσαι ομως

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, malakudi είπε

Το να πάρεις Α6000 ή A5000 δε πετάς λεφτά. Είναι η σειρά της nvidia για τη συγκεκριμένη δουλειά, πως να το κάνουμε δηλαδή.

Δεν είναι για rendering αυτές οι κάρτες (όχι ότι δεν μπορούν να κάνουν). Κανείς στον χώρο δεν τις παίρνει για αυτή την δουλειά. Είναι για άλλα πράγματα. Το rendering είναι FP32 κυρίως, και οποιαδήποτε gaming κάρτα κάνει την δουλειά εξίσου καλά και πολύ φθηνότερα. 

Στο μόνο που υπερτερούν στο θέμα rendering είναι η ποσότητα μνήμης, όχι όμως σε ταχύτητα. 

Επεξ/σία από pnick
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το workstation θα χρησιμοποιείται και για multi-video feed streaming, video production etc. οποτε ειπαμε να παμε στην λυση 3090 που θα μας καλυψει σε όλα τα σενάρια εξισου καλά.. NVLink λεμε για καλυτερα render times και acceleration

 

τελικά θα πάμε με την μια decklink για αρχή οποτε σε αυτο το σεναριο μοιαζει να χωραει κατω κατω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...