Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για μνήμες


fotaras76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρεται. Σκέφτομαι να στήσω ένα pc αγοράζοντας μεταχειρισμένα parts για να μου βγει οικονομικά. Θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε ποια είναι η πιθανότητά 2 μνήμες της ίδιας εταιρίας, στην ίδια συχνότητα, στα ίδια Volt και με ίδια cas latency να μη δουλέψουν μαζί (να μην ξεκινά καν το pc) και ποια η πιθανότητα να δουλέψουν αλλά όχι σε dual channel (με ενδιαφέρει πολύ το dual channel καθώς θέλω να βάλω ryzen apu). Μια φορά στο παρελθόν που έβαλα 2 μνήμες ddr2 διαφορετικής μάρκας αλλά με ίδια χαρακτηριστικά δούλεψαν σε dual channel. Μπορεί κάποιoς με μεγαλύτερη εμπειρία στο θέμα να δώσει τα φώτα του; 

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/4/2021 στις 12:10 ΜΜ, fotaras76 είπε

Χαίρεται. Σκέφτομαι να στήσω ένα pc αγοράζοντας μεταχειρισμένα parts για να μου βγει οικονομικά. Θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε ποια είναι η πιθανότητά 2 μνήμες της ίδιας εταιρίας, στην ίδια συχνότητα, στα ίδια Volt και με ίδια cas latency να μη δουλέψουν μαζί (να μην ξεκινά καν το pc) και ποια η πιθανότητα να δουλέψουν αλλά όχι σε dual channel (με ενδιαφέρει πολύ το dual channel καθώς θέλω να βάλω ryzen apu). Μια φορά στο παρελθόν που έβαλα 2 μνήμες ddr2 διαφορετικής μάρκας αλλά με ίδια χαρακτηριστικά δούλεψαν σε dual channel. Μπορεί κάποιoς με μεγαλύτερη εμπειρία στο θέμα να δώσει τα φώτα του; 

εγώ έχω μία 2400 single και μία 2666 dual rank της ίδιας εταιρείας  5 χρόνια τώρα τις τρέχω με το xmp στα 2400 χωρίς κανένα πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...