Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρική Ferrari υπόσχεται ο CEO της εταιρείας το 2025


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πρώτη ηλεκτροκίνητη Ferrari είναι ήδη υπό ανάπτυξη αλλά για την ώρα αρκετά μακριά από κυκλοφορία.

Η Ferrari έχει ήδη κατασκευάσει αυτοκίνητα με υβριδικούς κινητήρες αλλά κατά τη διάρκεια της ετήσιας γενικής συνέλευσης, ο διευθύνων σύμβουλος John Elkann ανέφερε στους επενδυτές πως η αυτοκινητοβιομηχανία θα παρουσιάσει την πρώτη ηλεκτρική Ferrari το 2025. Είναι αξιοσημείωτο το γεγονός πως την τελευταία δεκαετία οι προηγούμενοι CEO της εταιρείας έλεγαν πώς η Ferrari δεν θα κατασκεύαζε ποτέ ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο, οπότε είναι λογικό αρκετοί να κρατούν τις επιφυλάξεις τους.

Ο John Elkann δήλωσε:

Συνεχίζουμε να εκτελούμε τη στρατηγική μας προς την ηλεκτροκίνηση με πολύ πειθαρχημένο τρόπο. Και η εφαρμογή αυτών των τεχνολογιών είναι μια τεράστια ευκαιρία να φέρουμε τη μοναδικότητα και το πάθος της Ferrari στις νέες γενιές. Όπως θα περίμενε κανείς, ξεκινήσαμε θέτοντας ψηλά τα στάνταρντ. Αξιοποιώντας την τεχνογνωσία μας από τους αγώνες αυτοκινήτων, δημιουργήσαμε τα υβριδικά SF90 Stradale και SF90 Spider που προσφέρουν μία υπέροχη οδηγική εμπειρία. Μάλιστα, συνδυάζουν τα καλύτερα της Ferrari τόσο από άποψη στυλ όσο και απόδοσης.

Είμαστε επίσης πολύ ενθουσιασμένοι για την πρώτη μας ηλεκτρική Ferrari που σκοπεύουμε να παρουσιάσουμε το 2025 και να είστε σίγουροι ότι αυτή θα είναι ό, τι ονειρεύεστε, ένα πραγματικό ορόσημο για την ιστορία της Ferrari. Έτσι, βλέπουμε αυτή τη συναρπαστική δεκαετία επιταχυνόμενης αλλαγής να ανοίγει ακόμη περισσότερους τρόπους για να προωθήσουμε σε νέα επίπεδα τα όρια της αριστείας και του πάθους σε ό, τι κάνουμε.

Η Ferrari εξήγησε πως θα φέρει νέα στυλ αμαξώματος στα ηλεκτρικά οχήματα, συμπεριλαμβανομένου του SUV Purosangue ενώ αναφέρει πως το υβριδικό SF90 Stradale θα μπορούσε να υποδεχθεί έναν ηλεκτρικό κινητήρα. Η εταιρεία εργάζεται επίσης σε σχέδια αυτοκινήτων με τον ηλεκτροκινητήρα στο εμπρόσθιο τμήμα τους τα οποία θα συνδυάζουν την άνεση με τη σπορ οδήγηση.

Η Ferrari μίλησε και για την τεχνολογία αυτόνομης οδήγησης και ενώ δεν σκοπεύει να κατασκευάσει κάποιο αυτοκίνητο με τέτοια τεχνολογία, θέλει να υιοθετήσει κάποια χαρακτηριστικά της τουλάχιστον για την κατηγορία GT.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

γιαυτο δεν αγοραζα τοσα χρονια,για να προστατεψω το περιβαλλον...

Εγώ γιατί είναι ακριβή η βενζίνα και δε συμφέρει. Τώρα όμως με ρευματάκι, ίσως πάρω και δεύτερη σε άλλο χρώμα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

γιαυτο δεν αγοραζα τοσα χρονια,για να προστατεψω το περιβαλλον...

Εγώ δεν αγόραζα Tesla για να κάνω αποταμίευση και να πάρω Ferrari. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, fmarulezkd είπε

Εγώ γιατί είναι ακριβή η βενζίνα και δε συμφέρει. Τώρα όμως με ρευματάκι, ίσως πάρω και δεύτερη σε άλλο χρώμα!!

Ποια βενζινη ? τελη κυκλοφοριας και κτεο ειναι που σου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι , τωρα με ηλεκτρικο θα μπει σε ειδικη νομοθεσια και ισως παρω ενα ραρι :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός ήτανε λέω εγώ.

Έχω βαρεθεί κάθε πρωί που βγάζω την LaFerrari  μια βόλτα να με κοιτάζουν με μισό μάτι οι φτωχάτζες γείτονες με τα Tesla τους. Όχι μόνο τους ενοχλεί ο ήχος από τις εξατμίσεις, μουρμουράνε στα βραδινά κορωνογκαλά της γειτονιάς πως ευθύνομαι για το φαινόμενο του θερμοκηπίου κι άλλα τέτοια.

Θα μου πείς, γιατί δε παρήγγειλα την υβριδική. Μα με 520.000 ευρώ τιμή; Θα ντρέπομαι να το πω σε κανένα τραπέζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί, λέω μπορεί, η ηλεκτρική να είναι:

  • πιο γρήγορη από τις βενζινοκίνητες
  • φιλικότερη στο περιβάλλον
  • πιο αξιόπιστη

αλλά σίγουρα δεν θα έχει την φιλοσοφία/κληρονομιά τόσων ετών (ήχος, εμφάνιση μηχανικών μερών κτλ)

Κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Καπετάνιος Βασίλης είπε

Μπορεί, λέω μπορεί, η ηλεκτρική να είναι:

  • πιο γρήγορη από τις βενζινοκίνητες
  • φιλικότερη στο περιβάλλον
  • πιο αξιόπιστη

αλλά σίγουρα δεν θα έχει την φιλοσοφία/κληρονομιά τόσων ετών (ήχος, εμφάνιση μηχανικών μερών κτλ)

Κρίμα.

Σύμφωνοι. Ο ήχος και οι δονήσεις που νιώθεις από τον κινητήρα εσωτερικής κάυσης θα μας λείψει στο μέλλον. Επίσης πιστεύω ότι θα υπάρχει πολύ μεγάλος κίνδυνος ατυχημάτων ιδίως με πεζούς που δεν θα ακούν τον ήχο ενός οχήματος να πλησιάζει. Τα οχήματα με ηλεκτροκινητήρες θα είναι σαν "φαντομάς"...

Άσε που ιδίως στις μοτοσυκλέτες αλλάζει τελείως ο τρόπος οδήγησης. Κοιτώντας ένα video ο οδηγός έψαχνε συνέχεια τον συμπλέκτη στο αριστερό χέρι και τις ταχύτητες στα αριστερό πόδι 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hellenicsun είπε

Καιρός ήτανε λέω εγώ.

Έχω βαρεθεί κάθε πρωί που βγάζω την LaFerrari  μια βόλτα να με κοιτάζουν με μισό μάτι οι φτωχάτζες γείτονες με τα Tesla τους. Όχι μόνο τους ενοχλεί ο ήχος από τις εξατμίσεις, μουρμουράνε στα βραδινά κορωνογκαλά της γειτονιάς πως ευθύνομαι για το φαινόμενο του θερμοκηπίου κι άλλα τέτοια.

Θα μου πείς, γιατί δε παρήγγειλα την υβριδική. Μα με 520.000 ευρώ τιμή; Θα ντρέπομαι να το πω σε κανένα τραπέζι.

Ζεις κοντά σε γκέτο με ιδιοκτήτες tesla; μπλιαχ, ξεπεσμος! 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πούλησα το ps2 πριν λίγα χρόνια στο ινσομνια και αγόρασα την La Ferrari, το έκανα μόνο και μόνο για τον ήχο της εξάτμισης και τις γρήγορες επιταχύνσεις μετά από πατιλικια στη πλατεία Μπουρναζίου ( την παλιά με το καλό κρεωπολειο).. Τώρα τι θα ακούω όταν ανεβαίνω τη Θηβών στο ύψος Λακιωτη?? Η μάλλον καλύτερα πως θα με ακούνε τα φιλαράκια μου και θα ξέρουν ότι έρχομαι παραγγέλνοντας μου φρέντο εξπρεσσο σαντιγί γλυκό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...