Προς το περιεχόμενο

Έρχεται νέο iMac, φτιαγμένο για να εκμεταλλεύεται τον Apple M1


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, AlexPc είπε

Έχεις κατεβάσει τα M1 chip versions;  Ειδικά σε chrome, visual studio code, Xcode, DaVinci, Adobe XD και PS δεν είχα ποτέ θέμα ειλικρινά  . 

ναι... συγκεκριμενα με adobe μια φιλη με εβρισε που τις προτεινα το m1 ειναι ολα της τα video πρασινα χαχα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 ώρες πριν, billdanos είπε

Χρησιμοποιώντας το MacBook Pro M1 από τα Χριστούγεννα στο γραφείο και στο σπίτι, μέχρι τώρα δεν χρειάστηκε ποτέ να συνδέσω ethernet καλώδιο πάνω του. Προφανώς δεν είναι κανόνας για όλους αλλά δείχνει κάτι για τη σημαντικότητα που έχει! 

Τίποτα δε δείχνει. Όπως και τίποτα δεν δείχνει και η δική μου παράνοια να έχω ethernet σε όλα τα δωμάτια γιατί μου τι σπάει όταν πέφτει το σήμα από τους τοίχους σε σημεία. Είναι απλά βλακεία και μείωση κόστους στο συγκεκριμένο θέμα για να έχει μικρότερη τιμή. Έλεος, σταθερός είναι όχι λάπτοπ η ταμπλετ που εκεί δεν το σκέφτεσαι καν λόγο φορητότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, thanulee said:

ναι... συγκεκριμενα με adobe μια φιλη με εβρισε που τις προτεινα το m1 ειναι ολα της τα video πρασινα χαχα 

Να της πεις να κάνει ταχύρυθμα σεμινάρια επεξεργασίας εικόνας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Malthador είπε

Γιατί; Δεν είναι καμιά επιστημονική φαντασία, ένα powerline χώσανε μέσα στο τροφοδοτικό, δεν πρόκειται να υπάρξει πρόβλημα.

Ναι ισχυει αν χρησιμοποιει powerline λογικη τοτε οχι δεν υπαρχει θεμα...το θεμα ακομα και σε αυτο το σεναριο....ποση αλλοιωση  θα εχει το καθαρο σημα που θα ερχετε απο την τηλεφωνικη γραμμη, οταν περναει μεσα απο το brick μεχρι να φτασει με στο pc.

*γιατι ποτε δεν πιανουν την πραγματικη ταχυτητα τα powerline και μπορει να σου προσθεσουν και extra latency στο τελος.

**εγω αναφερομουν στην περιπτωση ρευμα/ethernet σε ενα καλωδιο μαζι (γιατι αυτο ειχε απορια ο αγαπητος moder μας, γιατι τον ειδα πολυ ενθουσιασμενο με μια ανερχομενη εξωγηινη τεχνολογια απο το Κουπερτινο 🤣 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Ναι ισχυει αν χρησιμοποιει powerline λογικη τοτε οχι δεν υπαρχει θεμα...το θεμα ακομα και σε αυτο το σεναριο....ποση αλλοιωση  θα εχει το καθαρο σημα που θα ερχετε απο την τηλεφωνικη γραμμη, οταν περναει μεσα απο το brick μεχρι να φτασει με στο pc.

*γιατι ποτε δεν πιανουν την πραγματικη ταχυτητα τα powerline και μπορει να σου προσθεσουν και extra latency στο τελος.

**εγω αναφερομουν στην περιπτωση ρευμα/ethernet σε ενα καλωδιο μαζι (γιατι αυτο ειχε απορια ο αγαπητος moder μας, γιατι τον ειδα πολυ ενθουσιασμενο με μια ανερχομενη εξωγηινη τεχνολογια απο το Κουπερτινο 🤣 )

Έχει τόσο χοντρό καλώδιο. Εαν δεν χρησιμοποιεί το ήδη υφιστάμενο usb-c για power delivery + data, προφανώς έχει μπόλικο χώρο για να βάλει 4 ακόμα καλώδια τύπου twisted pair για να στείλει δικτυακο σήμα στη μητρική. Μπορεί (ιδανικά) να τα έχει shielded μέσα στο καλώδιο. DC ρεύμα φεύγει απο το τούβλο, δεν θα έχει και τόσες παρεμβολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος λόγος άραγε που δεν πωλούνται στη χώρα μας τα μοντέλα σε κίτρινο, μωβ και πορτοκαλί; Μου φαίνεται μεγάλη σύμπτωση 2 site να έχουν κάνει λάθος. 

https://www.istorm.gr/mac/imac.html

https://store.i-system.gr/imac-24.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, billdanos είπε

Επίσης ας κάνουμε και μια πιο ψύχραιμη ανάλυση της τιμής του νέου μοντέλου iMac.

Αυτή τη στιγμή στην επίσημη Ελληνική αντιπροσωπεία το mac mini με τα ίδια χαρακτηριστικά ως προς τον επεξεργαστή, τη ram και το δίσκο, ξεκινάει από 879 ευρώ (M1, 8gb ram, 256ssd).

Με αυτά τα δεδομένα, η τιμή του imac με την 4.5Κ οθόνη (και όλα τα άλλα specs που έχει) δε νομίζω πως είναι κάτι παράλογο και εξωφρενικό! 

 

19 ώρες πριν, billdanos είπε

Περίμενε μισό λεπτό. Στην περίπτωση λοιπόν του iMac έχουμε μια οθόνη με 4480-by-2520 resolution, 218 pixels per inch, 500 nits brightness, Wide color (P3) & True Tone technology. Επίσης έχουμε πολύ καλά ηχεία σε σχέση με το mini και επιπλέον μαζί το πληκτρολόγιο και το ποντίκι (τα απλά στο πιο φθηνό μοντέλο και όχι με το Touch ID).

Όταν λοιπόν τα βάζουμε όλα μαζί, δεν μου φαίνεται πλέον και τόσο υπερβολική η διαφορά στην τιμή! Άσχετα με το τι ταιριάζει καλύτερα σε κάθε χρήστη ανάλογα με το προφίλ που έχει! 

 

19 ώρες πριν, haHa είπε

Αυτο ομως που ειναι αντικειμενικο ειναι οτι πρωτη φορα ειδαμε:
α) το base mac mini να εχει ιδια specs/επιδοσεις με το μεσαιο iMac και να ειναι πιο γρηγορο απο το base iMac
β) το  base mac mini να εχει περισσοτερες θυρες απο το base iMac
γ) το φθηνοτερο iMac με αντιστοιχες επιδοσεις με το mac mini να κοστιζει ~900€ παραπανω, οταν η διαφορα τους ηταν συνηθως στα 500€.

Προσωπικα, θεωρω οτι η διαφορα των ~900€ αντι για 500€ που ηταν συνηθως ειναι υπερβολικη. 

 

Καναμε λαθος στην εκτιμηση τιμης του iMac, τελικως 1850€ κοστιζει, οποτε η διαφορα στην τιμη με το mac mini των 879€ με ιδιο επεξεργαστη ειναι στα ~1000€.

Στο παρελθον, η διαφορα του φθηνοτερου iMac με αντιστοιχες επιδοσεις με το mac mini ηταν συνηθως στα 500€, τωρα ειναι στα ~1000€.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
34 minutes ago, haHa said:

 

 

 

Καναμε λαθος στην εκτιμηση τιμης του iMac, τελικως 1850€ κοστιζει, οποτε η διαφορα στην τιμη με το mac mini των 879€ με ιδιο επεξεργαστη ειναι στα ~1000€.

Στο παρελθον, η διαφορα του φθηνοτερου iMac με αντιστοιχες επιδοσεις με το mac mini ηταν συνηθως στα 500€, τωρα ειναι στα ~1000€.

Και πάλι όμως η σύγκριση δεν είναι ακριβώς δίκαιη μιας και έχουμε άλλα specs και διαστάσεις σε σχέση με τα προηγούμενα "μικρά" iMac. Το θέμα των τιμών στη χώρα μας (και όχι μόνο) είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία... 

Που να δεις και το iPad pro 12.9 που με τα max specs πλέον είναι στα 2.750...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, billdanos είπε

Και πάλι όμως η σύγκριση δεν είναι ακριβώς δίκαιη μιας και έχουμε άλλα specs και διαστάσεις σε σχέση με τα προηγούμενα "μικρά" iMac. 

Αυτο λεγεται εξελιξη, δεν θα περιμεναμε να συγκρινουμε με specs και διαστάσεις του iMac 17" 2006 ,  ουτε με του iMac 21" του 2009 ουτε με του iMac 21" 4k του 2015 . Ειμαστε στα μεσα του 2021.

H συγκριση ειναι παντα με το φθηνοτερο, τωρινο iMac με αντιστοιχες επιδοσεις με το mac mini.
Η διαφορα στο παρελθον ηταν στα ~500€ και τωρα ειναι στα ~1000€.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, thanulee είπε

ναι... συγκεκριμενα με adobe μια φιλη με εβρισε που τις προτεινα το m1 ειναι ολα της τα video πρασινα χαχα 

anyways, αν εχεις να προτεινεις καποια λυση pm me 
Καθε μα καθε μερα απο sleep κρασαρει o chrome. Και το apple id καθε μα καθε μερα ζηταει να κανεις logout αλλιως τρωει τρελο σκαλωμα δεν βλεπει το iphone κτλ. Moνο με rr ισιωνει.. Eπισης απο τα 10 ατομα που ξερω οι 9 εχουν ακριβως τα ιδια issues, εισαι ο μονος που λεει οτι δεν  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, thanulee said:

anyways, αν εχεις να προτεινεις καποια λυση pm me 
Καθε μα καθε μερα απο sleep κρασαρει o chrome. Και το apple id καθε μα καθε μερα ζηταει να κανεις logout αλλιως τρωει τρελο σκαλωμα δεν βλεπει το iphone κτλ. Moνο με rr ισιωνει.. Eπισης απο τα 10 ατομα που ξερω οι 9 εχουν ακριβως τα ιδια issues, εισαι ο μονος που λεει οτι δεν  :)

Πρέπει να πω με το ζόρι πως έχω προβλήματα ενώ δεν έχω 4 μήνες τώρα??? Και μάλιστα με ένα μηχάνημα που το χρησιμοποιώ και στη δουλειά για video/photo editing και που συνεργάζεται χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα με το iPad pro και το iPhone X... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, billdanos είπε

Πρέπει να πω με το ζόρι πως έχω προβλήματα ενώ δεν έχω 4 μήνες τώρα??? Και μάλιστα με ένα μηχάνημα που το χρησιμοποιώ και στη δουλειά για video/photo editing και που συνεργάζεται χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα με το iPad pro και το iPhone X... 

Oχι αλλα οταν λες

"Να της πεις να κάνει ταχύρυθμα σεμινάρια επεξεργασίας εικόνας." σα να ειμαστε ασχετοι και κανουμε εμεις κατι λαθος.
Διοτι o AME απλα δεν ανοιγε μεχρι την προχτεσινη updated version.. Mαλλον μας δουλευεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, thanulee said:

Oχι αλλα οταν λες

"Να της πεις να κάνει ταχύρυθμα σεμινάρια επεξεργασίας εικόνας." σα να ειμαστε ασχετοι και κανουμε εμεις κατι λαθος.
Διοτι o AME απλα δεν ανοιγε μεχρι την προχτεσινη updated version.. Mαλλον μας δουλευεις...

Όταν κάποιος γράφει "πήρα M1 και όλα μου τα video είναι ...πράσινα", τι ακριβώς απάντηση περιμένεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αποτι καταλαβαινω 1600 έχει στην Ελλάδα το απλό μοντέλο, περιλαμβάνει πληκτρολόγιο ποντίκι

Νομίζω ότι ένας φοιτητής μάλλον θα προτιμήσει ένα air στα 1179 ευρώ και θα ρέστα αν γουστάρει σε οθόνη

Επεξ/σία από DimosthenisG
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Αποτι καταλαβαινω 1600 έχει στην Ελλάδα το απλό μοντέλο, περιλαμβάνει πληκτρολόγιο ποντίκι

Νομίζω ότι ένας φοιτητής μάλλον θα προτιμήσει ένα air στα 1179 ευρώ και θα ρέστα αν γουστάρει σε οθόνη

οθόνη + ποντίκι+ πληκτρολόγιο γιατί δε ξέρω κάποιον που χρησιμοποιεί συστηματικά macbook air  με εξωτερική οθόνη και δεν έχει πάρει και τα άλλα 2. 

Προσωπικά αν είχε μεγαλύτερη οθόνη θα το έβρισκα ενδιαφέρουσα επιλογή. Κατά τα άλλα περίμενα μια αναβαθμισμένη έκδοση του Μ1 μιας και πρόκειται για σταθερό. Ε, ας θυσίαζε και λίγο το πάχος για το "πηγούνι". Σταθερός είναι, μία που θα το βάλεις στο γραφείο και δε θα ξαναδώσεις πολύ σημασία αν είναι 10mm ή 30. Μάλλον όμως δε γινόταν εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...