Προς το περιεχόμενο

Έρχεται νέο iMac, φτιαγμένο για να εκμεταλλεύεται τον Apple M1


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Το MacBook Pro της υπογραφής κάνει 6 λεπτά να χτίσει το project που δουλεύω σε Android. Με M1 δεν ξέρω πως θα ήταν αλλά σίγουρα δεν θα ήταν κάτω από 4 λεπτά, το οποίο είναι υπερβολικός χρόνος όταν το Desktop μου δεν ξεπερνάει το λεπτό ούτε για πλάκα. Υπάρχουν δουλειές και δουλειές που μπορείς να κάνεις σαν προγραμματιστής, μερικές από αυτές τις κάνεις άνετα με το iMac που έβγαλαν, μερικές θες λίγη υπομονή και κάποιες άλλες δεν τις κάνεις καθόλου.

Try flutter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πάει άπατο λόγω του design και μόνο.
Θυμίζει κινεζικό παιχνίδι για την κόρη μου

(και είμαι και apple fan)

 

Επεξ/σία από bower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, skiabox είπε

Try flutter.

Native is the only way, όλα τα άλλα είναι half measures για όσους δεν μπορούν να έχουν δύο dev teams για native. Δεν είναι δική μου η εταιρία προφανώς, native δουλεύω και native επιλέγω να δουλεύω. Όπου να ναι θα έρθει και το compose και θα είναι ακόμα καλύτερα τα πράγματα.

11 λεπτά πριν, icystack είπε

Πάντως στη δουλειά που έχουμε μια βάση κώδικα σε C++, ο imac 2011 με i5 επεξεργαστή έκανε πιο γρήγορα compile απο το i7 με windows. Μιλάμε για τεράστιο codebase.

Θέλω να πω, μπορεί να είναι οικονομικά ασύμφορο για κάποιον PRO να σκάει 5Κ για έναν imac pro (που καταργήθηκαν) - και με τους M1 ο imac προφανώς έχει την απαραίτητη ισχύ για pro εφαρμογές. Όχι όμως με 8Gb ram και 256Gb nvme. Δεν είμαστε στο 2018.

Σίγουρα παίζει ρόλο και η διαφορά gcc με msvc, εντύπωση μου κάνει πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Σίγουρα παίζει ρόλο και η διαφορά gcc με msvc, εντύπωση μου κάνει πάντως. 

Και εμάς μας έκανε εντύπωση. Προφανώς το XCode είναι πιο optimized απο το Visual Studio (!!) γιατί αλλιώς δεν εξηγείται.  Ουσιαστικά ο κώδικας είναι ο ίδιος και τα optimizations ήταν στο ίδιο επίπεδο.

Σε κάθε περίπτωση, εαν δε συμπεριλάβεις τους προγραμματιστές/designers/webdesigners στο κοινό του imac, δεν μένουν και πολλοί χρήστες που να τον χρειάζονται. Όλες οι χαμηλότερες κατηγορίες εξυπηρετούνται με ένα macbook air ή ένα ipad - και θα το προτιμούσαν κι όλας. Γι' αυτό η ιδέα οτι "δεν είναι μηχανές για επαγγελματίες" μου φαίνεται λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thanulee είπε

Τελειος ο Μ1, απειρα bugs μεχρι στιγμης ομως...

όπως?

3 ώρες πριν, haHa είπε

Aν βλεπω καλα, δεν εχει usb-a υποδοχες ουτε ethernet στο base model?

Σωστά βλέπεις

3 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Απ' ό,τι πρόλαβα να δω, Ethernet έχει πάνω στο power brick. 

όχι το base-model 7-core gpu 4-colors. Μόνο το 8-core gpu 7-colors έχει. Αλλά λογικά τα power bricks αλλάζουν αν πάρεις δύο στο ίδιο χρώμα εκτός αν θέλεις να παίξεις με τα χρώματα στα καλώδια :P

3 ώρες πριν, ignome4 είπε

Ωάριο design για όσους έχουν έπιπλα IKEA 

όχι ούτε καν γιατί είναι ελαφρύ κάτω από 5 κιλά και αν ας πούμε γράφεις πάνω σε χαρτί ή στο πληκτρολόγιο γρήγορα η οθόνη θα πηγαίνει πέρα δώθε. Οι παραδοσιακοί βαριοί 27άρηδες imac 2009-2011 που ήταν χοντροκομμένοι βολεύουν για γραφία με 4 πόδια, αλλιώς πρέπει να έχεις περιμετρική στήριξη. 

3 ώρες πριν, haHa είπε

 

To base model δεν το εχει, πρεπει να το βαλεις εξτρα:
https://www.apple.com/shop/buy-mac/imac

 

image.png.06947e4aa1620ede0458709efa947370.png

 

 

Για usb-a ουτε λογος..

Πέρασε απαρατήρητο από τα fanboys αυτό

2 ώρες πριν, Choulio είπε

Εμένα το τετραγωνισμένο design μ'αρέσει. Με χαλάει το chin βεβαια. Σιγουρα μπορουσαν να βαλουν όλα οσα βρισκονται στο chin πισω απ'την οθόνη κι ας τους εβγαινε ελαχιστα πιο παχυ. Ισως βεβαια ετσι να μη μπορουσαν να εχουν ιδιο design στο iMac Pro χωρις να το κανουν πολυ παχυτερο; Δε ξερω γιατι επελεξαν να το βγαλουν με τοσο μεγαλο chin.

και τα ηχεία? 

2 ώρες πριν, icystack είπε

Βασικά έχω 3-4 imac που τα χρησιμοποιώ καθημερινά και γενικά τα αγαπάω - πουλάω εδώ το ένα που το έχω αναβαθμίσει όσο κανένα άλλο μηχάνημα μου (είναι απο τα παλιά που αναβαθμίζονται).

Το πρόβλημα με τους haters είναι οτι βαφτίζουν "hater" όποιον διαφωνεί με τη γραμμή τους για να μην χρειάζεται να αντιμετωπίσουν τη διαφορετική άποψη.

Να το κοιτάξεις ;)

imac 2009-2013 φοβερά μηχανήματα!!! Είχαν target display mode και θα χρησιμοποιούνται έτσι και σε 10 χρόνια από τώρα, ενώ τα καινούρια σε 10 χρόνια είναι άχρηστα.

Σήμερα έχω λόγω να κρατήσω imac του 2009, αλλά αυτά τα καινούρια όταν θα παλιώσουν δεν θα έχουν χρήση, όπως έχει το 2009 μηχάνημα σήμερα (και με καμμένη κάρτα γραφικών μάλιστα μου λειτουργεί ως μόνιτορ, τι να λέμε τώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτός είναι ο αντικαταστάτης του 21". Πρόκειται για casual μοντέλα όπως και αυτά που παρουσιαστηκαν το Φθινόπωρο. Τα δυνατα θα τα δούμε λογικά το Φθινόπωρο με τον Μ1Χ. Βεβαια αυτά δεν πρόκειται να κάνουν κάτω από 2000 και δεν είναι για τη μάζα τουλάχιστον στην Ελλάδα.


Δείτε τι έδινε η Apple με τα ίδια λεφτά πέρσυ και τι φέτος. 

Επεξ/σία από medidia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, thanulee είπε

Τελειος ο Μ1, απειρα bugs μεχρι στιγμης ομως...

Που τα είδες; Από τέλη Ιανουαρίου το χρησιμοποιώ το τσιπ με 16GB Pro και δεν έχει κάνει κιχ. Μου έχει λύσει τα χέρια. Όλη μέρα κώδικα, localhost, multitasking. Για το δε rendering, όταν απαιτείται, έχω μείνει άφωνος .

Επεξ/σία από AlexPc
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, AlexPc είπε

Που τα είδες; Από τέλη Ιανουαρίου το χρησιμοποιώ το τσιπ με 16GB Pro και δεν έχει κάνει κιχ. Μου έχει λύσει τα χέρια. Όλη μέρα κώδικα, localhost, multitasking. Για το δε rendering, όταν απαιτείται, έχω μείνει άφωνος .

ασε με εχει τρελανει... chrome crash ολη την ωρα. Apple id conflict ολη την ωρα... Απλα google it, δεν ειμαι ο μονος εχουν παρα πολλοι προβλημα. After effects crashes/ Media encoder freezing..

Kαι ειναι πραγματικα τελειο κατα τα αλλα (αν εξαιρεσεις το μαγνητακι που δε ξερω πως τους ηρθε να το βγαλουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πουλήσει πολύ πράγμα σε μαθητές φοιτητές κλπ 

Λογικά έχει πολύ καλά ηχεία και οθόνη, ότι πρέπει για αυτούς

 

Επεξ/σία από DimosthenisG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, thanulee είπε

ασε με εχει τρελανει... chrome crash ολη την ωρα. Apple id conflict ολη την ωρα... Απλα google it, δεν ειμαι ο μονος εχουν παρα πολλοι προβλημα. After effects crashes/ Media encoder freezing..

Kαι ειναι πραγματικα τελειο κατα τα αλλα (αν εξαιρεσεις το μαγνητακι που δε ξερω πως τους ηρθε να το βγαλουν)

Έχεις κατεβάσει τα M1 chip versions;  Ειδικά σε chrome, visual studio code, Xcode, DaVinci, Adobe XD και PS δεν είχα ποτέ θέμα ειλικρινά  . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...