Προς το περιεχόμενο

Νέο σύστημα με 550€


the_ar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/desktops/turbo-x-desktop-nemesis-n3090-zone-alarm_3709353

4.039,00 €
 
Αναφορά σε κείμενο

Δικαιούχοι του προγράμματος είναι οι οικογένειες με ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα έως 6.000 ευρώ

 

Και όμως έχει και λαπτοπάκι

https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/228702-null

Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ARH0 R5-4600H/8GB/512GB/GTX1650Ti 4GB

860 ( 460 με τα 2 voucher)

Cpu εφάμιλλος του 10400, gpu εφάμιλλη RX 570, θα παίξει αρκετά games στα 1080p, στα πιο δυνατά φυσικά με περιορισμούς

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι λάπτοπ ρε παιδιά, τι δι@ολο να παίξεις σε 15άρα οθόνη; Να βάλεις μια 24 ή ακόμα καλύτερα μια 27άρα να γεμίσει το μάτι σου 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, the_ar είπε

Όχι λάπτοπ ρε παιδιά, τι δι@ολο να παίξεις σε 15άρα οθόνη; Να βάλεις μια 24 ή ακόμα καλύτερα μια 27άρα να γεμίσει το μάτι σου 😄

Κοίτα εναλλακτικές ψάχνουμε, σίγουρα δεν είναι οτι καλύτερο το λάπτοπ αλλά για άλλους λόγους. Το συγκεκριμένο έχει έξοδο hdmi 2, ακόμη και σε 4κ/60hz δίνει έξοδο :)

Κι εγώ μαζί σου για desktop, αν περιμένεις και σκάσει κανά καλό με καμια 1650 θα είσαι αρχηγός

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να πάρεις μια 1030 όταν με 50€ μπορείς να βρεις μεταχειρισμένη GTX 660 που έχει πολύ καλύτερη απόδοση και σε αφήνει να παίξεις τα βασικά παιχνίδια τύπου LoL κλπ

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Axelq είπε

Γιατί να πάρεις μια 1030 όταν με 50€ μπορείς να βρεις μεταχειρισμένη GTX 660 που έχει πολύ καλύτερη απόδοση και σε αφήνει να παίξεις τα βασικά παιχνίδια τύπου LoL κλπ

Nα παρεις μια καρτα του 2012-13 μεταχειρισμενη;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2021 στις 12:38 ΠΜ, JDROGAS είπε

Nα παρεις μια καρτα του 2012-13 μεταχειρισμενη;

Γιατί, υπάρχει περίπτωση να βρεί μεταχ. GTX 660 με 50 ευρώ ;;; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Ανάμεσα στα δύο που ανέφερες , ποιο θεωρείς καλύτερο για φοιτητή ? Δεν ξέρω πάντως εάν στην σύνθεση με τον ryzen 4600g μπορείς να προσθέσεις στο Mobo αργότερα κάρτα γραφικών (έχει νομίζω ενσωματωμένα Vega 7). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, my_box είπε

Ανάμεσα στα δύο που ανέφερες , ποιο θεωρείς καλύτερο για φοιτητή ? Δεν ξέρω πάντως εάν στην σύνθεση με τον ryzen 4600g μπορείς να προσθέσεις στο Mobo αργότερα κάρτα γραφικών (έχει νομίζω ενσωματωμένα Vega 7). 

Πιο δυνατό cpu ο Ryzen και μπορεί με τα ενσωματωμένα του να καλύψει κάποιο ελαφρύ σε απαιτήσεις gaming. Aν δεν μιλάμε για gaming και πιο all around χρήση πας καρφί για ryzen. Παίρνει κάρτα γραφικών, απλά σε αυτά τα branded μηχανήματα τα τροφοδοτικά που έχουν είναι μικρά σε wattage οπότε αυτό σε περιορίζει κάπως ώστε να μην μπορείς να βάλεις κάποια πολύ ενεργοβόρα κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Πιο δυνατό cpu ο Ryzen και μπορεί με τα ενσωματωμένα του να καλύψει κάποιο ελαφρύ σε απαιτήσεις gaming. Aν δεν μιλάμε για gaming και πιο all around χρήση πας καρφί για ryzen. Παίρνει κάρτα γραφικών, απλά σε αυτά τα branded μηχανήματα τα τροφοδοτικά που έχουν είναι μικρά σε wattage οπότε αυτό σε περιορίζει κάπως ώστε να μην μπορείς να βάλεις κάποια πολύ ενεργοβόρα κάρτα.

Όχι τιποτε σοβαρό σε gaming . Light πράγματα παίζει νομίζω, αλλά βλέποντας και το σχετικό συγκριτικό (10400f-4600g) ο Ryzen είναι καλύτερος τελικά. Απλά η πρόταση για τον Dell 3881 είναι ίσως πιό καλά εξοπλισμένη σε όλα τα υπόλοιπα (εκτός μόνο του χρονισμού της 8άρας ram 2666-3200) σαν all rounder.

 

Επεξ/σία από my_box
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, my_box είπε

Όχι τιποτε σοβαρό σε gaming . Light πράγματα παίζει νομίζω, αλλά βλέποντας και το σχετικό συγκριτικό (10400f-4600g) ο Ryzen είναι καλύτερος τελικά. Απλά η πρόταση για τον Dell 3881 είναι ίσως πιό καλά εξοπλισμένη σε όλα τα υπόλοιπα (εκτός μόνο του χρονισμού της 8άρας ram 2666-3200) σαν all rounder.

Εαν μιλαμε για απαιτητικο gamer σαφως δεν παιζει,αλλα μια χαρα παιζει ολα τα games ειδα στα βιντεο.......

Τωρα για το Dell δεν τιθεται θεμα εξοπλισμου ουτε χρονισμου της ram (ουτως η αλλως ο ryzen εχει καλυτερες επιδοσεις και διπλα χρηματα σαν επεξεργαστης απο τον 10400f) το θεμα ειναι οτι εχει καρτα γραφικων που απο μονη της κοστιζει 400-500-600;;;; Κανεις δεν ξερει!

O ryzen παντως ηδη εξαντληθηκε δυστυχως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τσίμπησα το Aspiron 3881 στα 900. Μαζί με τα voucher έδωσα άλλα 500.

10400f, 8Gb μνήμη, 1650 super, 256 ssd και 1Tb hdd.

Το μόνο που θα χρειαστεί είναι άλλο ένα στικάκι 8gb. Περιμένω να έρθει για να επιβεβαιώσω τι μνήμη φοράει για να πάρω μια ίδια.

Τσιμπημένο αλλά με την κατάσταση που επικρατεί στις gpu και με τους περιορισμούς των voucher ήταν η ιδανικότερη λύση.

Ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια 😁 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλοριζικος φιλε και να το χαρει το παιδι. αλλα θυμησε μου αμα γινω πλανηταρχης να μην σε βαλω υπευθυνο θυσαυροφυλακιου. Απο 550 του thread στα 900, ουτε η αγγελοπουλου στους ολυμπιακους τετοιο budget 😁..

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...