Προς το περιεχόμενο

Η beta του Microsoft xCloud διαθέσιμη σε iPhone, iPad, PC και Mac


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πρόσβαση στη beta έκδοση θα γίνεται αρχικά μόνο μέσω πρόσκλησης.

Η cloud gaming υπηρεσία της Microsoft ήρθε επίσημα σε iOS και υπολογιστές και θα είναι διαθέσιμη μέσω browser, ώστε να επιτρέπει στους κατόχους της συνδρομής Xbox Game Pass Ultimate να παίζουν παιχνίδια σε Xbox, iPhone, iPad και υπολογιστές. Η Microsoft διατηρεί αυτήν την beta αρκετά περιορισμένη και για να λάβει κάποιος μέρος πρέπει να δεχθεί σχετική πρόσκληση.

Η υπηρεσία είναι προσβάσιμη στη διεύθυνση www.xbox.com/play και οι συνδρομητές Xbox Game Pass Ultimate που έχουν λάβει πρόσκληση θα μπορούν να παίξουν παιχνίδια Xbox μέσω Edge, Chrome ή Safari browser είτε βρίσκονται σε PC είτε σε Mac. Περισσότερα από 100 παιχνίδια θα είναι διαθέσιμα και οι beta χρήστες θα μπορούν να χρησιμοποιούν ένα συμβατό χειριστήριο Bluetooth/USB ή τα χειριστήρια αφής των φορητών συσκευών.

Η επικεφαλής του xCloud, Catherine Gluckstein, αναφέρει:

Η περιορισμένη έκδοση beta είναι η στιγμή στην οποία μπορούμε να δοκιμάσουμε και να μάθουμε. Θα στέλνουμε προσκλήσεις σε συνεχή βάση και στις 22 υποστηριζόμενες χώρες, θα αξιολογούμε τα σχόλια των παικτών και θα συνεχίσουμε να βελτιώνουμε την εμπειρία ενώ θα προσθέσουμε υποστήριξη για περισσότερες συσκευές. Το σχέδιό μας είναι η υπηρεσία να γίνει διαθέσιμη τους επόμενους μήνες για όλους τους συνδρομητές του Xbox Game Pass Ultimate, ώστε περισσότεροι άνθρωποι να έχουν την ευκαιρία να παίξουν τα παιχνίδια του Xbox με νέους τρόπους.

Είναι η πρώτη φορά που το Xbox Cloud Game Streaming γίνεται διαθέσιμο σε iOS συσκευές μετά την αποκλειστική έναρξη της υπηρεσίας σε Android smartphones και tablets πέρυσι. Η Microsoft δεν μπόρεσε να προσφέρει το xCloud σε iPhone και iPad κατά τη διάρκεια της αρχικής φάσης τον περασμένο Σεπτέμβριο λόγω των περιορισμών της Apple στις εφαρμογές cloud gaming που έχουν παρουσία στο App Store.

Τόσο η Apple όσο και η Microsoft μπήκαν σε έναν πόλεμο λέξεων για το xCloud, με την Apple αρχικά να επιμένει ότι η Microsoft θα πρέπει να υποβάλλει τα παιχνίδια ξεχωριστά για έλεγχο και όχι όλα μαζί μέσω της cloud υπηρεσίας. Η Apple τελικά, πρόσφερε έναν συμβιβασμό για να επιτρέψει στις εφαρμογές cloud gaming να εκτελούνται σε iOS, όμως μόνο με τα παιχνίδια που είχαν λάβει τη σχετική έγκριση, κάτι που η Microsoft το χαρακτήρισε ως «κακή εμπειρία για τους καταναλωτές».

Για την ώρα η υπηρεσία Xbox Cloud Gaming δεν υποστηρίζεται στη χώρα μας.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ βρίσκω την είδηση εξωφρενική;

Πέρα από το ακατανόητο να ασχολείται με την apple ενώ η apple δεν θέλει, θα επιτρέψει η apple εφαρμογή, που το χρηματικό (η συνδρομή) θα πληρώνεται από κανάλι εκτός apple (αποφεύγοντας το νταβατζιλίκι);

Δηλαδή εγώ πληρώνω συνδρομή στον υπολογιστή, και θα παίζω και σε πράγματα apple;

Για αυτό ακριβώς δεν μπλόκαρε εκείνη την εταιρία (έπικ; ) και είναι στα δικαστήρια; Τι δεν καταλαβαίνω;

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, petasis είπε

Μόνο εγώ βρίσκω την είδηση εξωφρενική;

Πέρα από το ακατανόητο να ασχολείται με την apple ενώ η apple δεν θέλει, θα επιτρέψει η apple εφαρμογή, που το χρηματικό (η συνδρομή) θα πληρώνεται από κανάλι εκτός apple (αποφεύγοντας το νταβατζιλίκι);

Δηλαδή εγώ πληρώνω συνδρομή στον υπολογιστή, και θα παίζω και σε πράγματα apple;

Για αυτό ακριβώς δεν μπλόκαρε εκείνη την εταιρία (έπικ; ) και είναι στα δικαστήρια; Τι δεν καταλαβαίνω;

 

To xcloud, το GFN και το Stadia δεν είναι iOS apps. Είναι websites και μπορούν να γίνουν... safari apps.

Το Fortnite είναι iOS app και δεν μπορεί να γίνει website και να έχεις πρόσβαση σε αυτό από τον Safari.

Αυτή είναι η διαφορά.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτέλους......consoless gaming! Thanks for the memories , αλλα μάλλον το Xbox one X είναι μάλλον η τελευταια κοσνόλα που θα μπεί σπίτι μας!

1 ώρα πριν, petasis είπε

Μόνο εγώ βρίσκω την είδηση εξωφρενική;

Πέρα από το ακατανόητο να ασχολείται με την apple ενώ η apple δεν θέλει, θα επιτρέψει η apple εφαρμογή, που το χρηματικό (η συνδρομή) θα πληρώνεται από κανάλι εκτός apple (αποφεύγοντας το νταβατζιλίκι);

Δηλαδή εγώ πληρώνω συνδρομή στον υπολογιστή, και θα παίζω και σε πράγματα apple;

Για αυτό ακριβώς δεν μπλόκαρε εκείνη την εταιρία (έπικ; ) και είναι στα δικαστήρια; Τι δεν καταλαβαίνω;

Κοιτά....σου λέει κάτσε να αποκτήσει traction μεσω Apple ecosystem..... και μετα κάνουμε την επαναστασή μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aypnia είπε

To xcloud, το GFN και το Stadia δεν είναι iOS apps.

Είναι websites και μπορούν να γίνουν... safari apps.

Το Fornite είναι iOS app και δεν μπορεί να γίνει website και έχεις πρόσβαση σε αυτό από τον Safari.

Αυτή είναι η διαφορά.

Τι σημαίνει αυτό:

Αναφορά σε κείμενο

Η Microsoft δεν μπόρεσε να προσφέρει το xCloud σε iPhone και iPad κατά τη διάρκεια της αρχικής φάσης τον περασμένο Σεπτέμβριο λόγω των περιορισμών της Apple στις εφαρμογές cloud gaming που έχουν παρουσία στο App Store.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petasis είπε

Μόνο εγώ βρίσκω την είδηση εξωφρενική;

Πέρα από το ακατανόητο να ασχολείται με την apple ενώ η apple δεν θέλει, θα επιτρέψει η apple εφαρμογή, που το χρηματικό (η συνδρομή) θα πληρώνεται από κανάλι εκτός apple (αποφεύγοντας το νταβατζιλίκι);

Δηλαδή εγώ πληρώνω συνδρομή στον υπολογιστή, και θα παίζω και σε πράγματα apple;

Για αυτό ακριβώς δεν μπλόκαρε εκείνη την εταιρία (έπικ; ) και είναι στα δικαστήρια; Τι δεν καταλαβαίνω;

Κι εσένα τι λόγο σου πέφτει τι σε ενοχλεί δηλαδή δεν κατάλαβα θα πέσουν οι δικές σου οι μετοχές έξω κοίτα ρε προβλήματα που έχει ο κόσμος άλλη το γουστάρουμε που το χρησιμοποιούμε εσύ πάνε παίξε με τα κουβαδάκια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Dmspolys είπε

Κι εσένα τι λόγο σου πέφτει τι σε ενοχλεί δηλαδή δεν κατάλαβα θα πέσουν οι δικές σου οι μετοχές έξω κοίτα ρε προβλήματα που έχει ο κόσμος άλλη το γουστάρουμε που το χρησιμοποιούμε εσύ πάνε παίξε με τα κουβαδάκια

Δεν θα σου δώσω και αναφορά τι λόγος μου πέφτει. Δεν σου πέφτει λόγος τι θα αναρτήσω. Δεν χρειάζομαι την άδειά σου να σχολιάσω την είδηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...