Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με οθόνη ΕΙΖΟ


cliff4on

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Αν γνωρίζει κάποιος. Έχω ένα μόνιτορ ΕΙΖΟ Flexscan S2401W εδώ και 10 περίπου χρόνια. Τις τελευταίες ημέρες ενώ ζεσταίνεται (μετά από περίπου 15 λεπτά εργασίας) εμφανίζει στο επάνω μέρος μια αχνή γραμμή πάχους περίπου 15 pixels. Δεν είναι απ' άκρη σε άκρη, ούτε συνεχόμενη. Δεν φαίνεται σε λευκό ή σε μαύρο και σε  100% κόκκινο. Στα υπόλοιπα χρώματα κάνει μια αλλοίωση. Ελπίζω να φαίνεται καλά στα screenshots. 

Ξέρει κανείς τί μπορεί να το προκαλεί; Μάλλον να εξετάζω για καινούριο μόνιτορ;

Ευχαριστώ

20210422_121419.jpg

20210422_115756.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,είσαι σίγουρος ότι είναι από την οθόνη και όχι από τον υπολογιστή ή το καλώδιο; Αν μπορούσες να την συνδέσεις σε άλλο υπολογιστή και με άλλο καλώδιο θα αποκλείαμε και τα 2 αυτά ενδεχόμενα.

Επίσης, μήπως έμεινε για ώρα ανοικτή με κάποιο πρόγραμμα να τρέχει και να μην αφήνει να μπει σε προφύλαξη οθόνης;

Αν δεν φταίει κάτι από τα παραπάνω τότε μάλλον το panel αρχίζει να παραδίδει το πνεύμα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skoulas είπε

Καλησπέρα,είσαι σίγουρος ότι είναι από την οθόνη και όχι από τον υπολογιστή ή το καλώδιο; Αν μπορούσες να την συνδέσεις σε άλλο υπολογιστή και με άλλο καλώδιο θα αποκλείαμε και τα 2 αυτά ενδεχόμενα.

Επίσης, μήπως έμεινε για ώρα ανοικτή με κάποιο πρόγραμμα να τρέχει και να μην αφήνει να μπει σε προφύλαξη οθόνης;

Αν δεν φταίει κάτι από τα παραπάνω τότε μάλλον το panel αρχίζει να παραδίδει το πνεύμα του.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η οθόνη είναι πολλές ώρες ανοικτή λόγω εργασίας, κυρίως σχεδιαστικά προγράμματα (Photoshop, Illustrator, InDesign). Το παρατήρησα μετά από κάποιες ώρες δουλειάς, όταν και εμφανίστηκε. Σήμερα το πρωί όταν την άνοιξα δεν φαινόταν. Μετά από 10 λεπτά εμφανίστηκε αχνά μέχρι που έγινε πιο έντονη η γραμμή, προφανώς όταν ζεστάθηκε το πάνελ.

Θα προσπαθήσω να την εξετάσω και με άλλον υπολογιστή ή λάπτοπ και θα γράψω περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spooker είπε

Έχει πάνω από 20000 ώρες λειτουργίας? Μπορείς να το δείς μέσα από το menu της οθόνης

Έχει 28.300 ώρες. Παίζει κάποιο συγκεκριμένο ρόλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cliff4on είπε

Έχει 28.300 ώρες. Παίζει κάποιο συγκεκριμένο ρόλο;

Ναι παίζει. Εμένα η Eizo Foris FX2431 που ήταν πρωτοκλασάτο modelο είναι rated το panel για 20000ώρες (το γράφουν τα specifications). Την έχεις λιώσει πάντως. Εγώ την έχω 11+ χρόνια και είμαι στις 14500 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spooker είπε

Ναι παίζει. Εμένα η Eizo Foris FX2431 που ήταν πρωτοκλασάτο modelο είναι rated το panel για 20000ώρες (το γράφουν τα specifications). Την έχεις λιώσει πάντως. Εγώ την έχω 11+ χρόνια και είμαι στις 14500 ώρες.

Ναι, έχω ρίξει άπειρη δουλειά πάνω της... Τη Foris την έχω στο ατελιέ και εκεί να δεις λιώσιμο. Σκυλί όμως. Την Flexscan την έχω σπίτι και μέχρι πριν 3 μέρες δεν είχε παρουσιάσει τίποτα. Στην εγγύησή της πάντως αναφέρεται και το χρονικό όριο των 5 ετών πέρα από τις 30.000 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, cliff4on είπε

Ναι, έχω ρίξει άπειρη δουλειά πάνω της... Τη Foris την έχω στο ατελιέ και εκεί να δεις λιώσιμο. Σκυλί όμως. Την Flexscan την έχω σπίτι και μέχρι πριν 3 μέρες δεν είχε παρουσιάσει τίποτα. Στην εγγύησή της πάντως αναφέρεται και το χρονικό όριο των 5 ετών πέρα από τις 30.000 ώρες.

δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις το επίσημο service. Μπορεί να είναι κάτι απλό που φτιάχνεται. Αυτές οι οθόνες δεν παίζονται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όλα καλά. Το θέμα τελικά ήταν ένα afterimage που δημιουργήθηκε επειδή η οθόνη έμεινε κάποιες ώρες ανοικτή να δείχνει internet browser. Το σημείο που εμφανίστηκε η γραμμή είναι ακριβώς στο τέλος της bookmark bar του browser. Με τον χρόνο σιγά σιγά εξαφανίστηκε. Ενεργοποίησα και screen saver για να μην ξανασυμβεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...