Προς το περιεχόμενο

Συλλογη υπογραφων για την αναβολη τοποθετησης ανεμογεννητριων


Giorgos9004

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως εχετε παρατηρησει (φανταζομαι) τα τελευταια χρονια εχουν γεμισει ολα τα βουνα της χωρας με ανεμογεννητριες. Ηρθε λοιπον και η σειρα μας εδω στη Φθιωτιδα. Εχει ξεκινησει η δημιουργια αιολικου παρκου στη Μαλεσινα, ο δημος ομως θελει να δημιουργησει αλλο ενα αιολικο παρκο στο Μαζι, ενα χωριο 2 χιλιομετρα περιπου απο τη Μαλεσινα. Οι κατοικοι φυσικα αντιδρουν γνωριζοντας τι καταστροφη θα επιφερει ολο αυτο για το φυσικο περιβαλλον του χωριου. Θελουμε λοιπον να μαζεψουμε υπογραφες ωστε να μη δημιουργηθει το 2ο αιολικο και θελω να ρωτησω πως μπορει να γινει αυτο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ στυλό χρησιμοποιώ συνήθως.

Σόρρυ, δεν κρατήθηκα.
Φίλε για σοβαρά θέματα (γιατί είναι σοβαρό πέρα από την πλάκα, αν και είναι μεγάλη συζήτηση), απευθυνόμαστε σε σχετικές κοινότητες και όχι στο Μπλα Μπλα του insomnia πιστεύω, αν θέλουμε να λάβουμε σοβαρές απαντήσεις.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντί να ζητήσετε να μην γίνει καθόλου, ζητήστε να σας δώσουν κάτι, πχ δωρεάν νερό , φθηνότερο ρεύμα, υπόσχεση για αναβάθμιση οδικού δικτύου κλπ 

Αν στον τόπο μας δεν γίνουν επενδύσεις, θα μείνουν οι νέοι να μοιράζονται επιδόματα και συντάξεις των γονιών τους.

 

Επεξ/σία από DimosthenisG
  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Εγώ στυλό χρησιμοποιώ συνήθως.

Σόρρυ, δεν κρατήθηκα.
Φίλε για σοβαρά θέματα (γιατί είναι σοβαρό πέρα από την πλάκα, αν και είναι μεγάλη συζήτηση), απευθυνόμαστε σε σχετικές κοινότητες και όχι στο Μπλα Μπλα του insomnia πιστεύω, αν θέλουμε να λάβουμε σοβαρές απαντήσεις.

Αρχικα φιλε μου να σε ευχαριστησω για την απαντηση σου, δεν ηξερα απο που αλλου να ενημερωθω σχετικα με το θεμα, μιας και ειμαι 16 και το συνολο του χωριου αποτελειται απο κατοικους 60+ οι οποιοι δεν προκειται να κανουν τιποτα, παρα μονο να αναθεματιζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα αν ημουν εγω κρατος, σε οσους δεν θέλουν κατι τέτοιο θα τους έκοβα απο το δικτυο και θα έχωνα στην πόλη τους 5-6 ντιζελομηχανές για να εχουν ρεύμα.

Να δεις μετά θα έπαιρναν τις ανεμογεννήτριες στον ώμο και θα τις εγκαθιστούσαν μόνοι τους

  • Like 21
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχε γινει και στο χωριο μου συναξη στην πλατεια, Βοιωτια.Ο λογος η αποτροπη τοποθετησης ανεμογεννητριων.Τωρα 10 χρονια μετα τα βουνα εχουν γεμισει.Φυσικα χαιρομαι γι αυτο.Χαρακτηρηστικο ολων οσων εναντιωνονται ειναι η απουσια αντιλογου.Σκεφτηκα τοτε ως ακροατης και θεατης γιατι δεν προσκληθηκε η εταιρεια που θιγεται και επιθυμει να καταστρεψει την ζωη μας,γιατι οχι εκπροσωποι του ΕΜΠ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ τον κινδυνο ή οχι του ολου εγχειρηματος.Το σιγουρο ειναι οτι στους χαλεπους καιρους που διανυουμε οι σκοταδιστες υποστηριχτες της ασφαλους διελευσης των αποδημητικων στο παρελθον η πρακτικη τους θα ηταν η καυση μαγισσων.Κριμα , αλλα η εμμονη  δεν ταιριαζει σε μορφωμενους ανθρωπους.Η συμβουλη μου ειναι να ψαξετε για επιχειρηματα και των δυο πλευρων πριν καταδικασετε.Η γνψση και η αληθεια ,οχι των μεν,ουτε των δε, ειναι δυναμη και προοδος.Το αντιθετο ειναι οπισθοδρομηση.Τελικα οι ανεμογεννητριες αισθητικα δεν με ενοχλουν προσωπικα...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πάει να γίνει κάτι καλό και αμέσως αντίδραση. Ότι τι πρόβλημα θα προκαλέσουν; Καρκίνο;

Δε λέω οπτικά για κάποιους μπορεί να μην είναι ωραίο, αλλά μπορείτε να ζητήσετε κάποια έκπτωση στο ρεύμα ώστε να είστε ευχαριστημένοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ζωή τα ίδια προβλήματα,μια οι ανεμογεννήτριες ενοχλούν τα πουλιά και τα αγριοκάτσικα,την άλλη οι κορμοράνοι και το γήπεδο του Παναθηναϊκού,τώρα πρόσφατα δεν θέλουν τη νέα  προβλήτα της κρουαζιέρας στον Πειραιά γιατί θα υπάρχει ρύπανση στα κρυστάλλινα νερά του Πειραιά.

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, actorgr είπε

.Η συμβουλη μου ειναι να ψαξετε για επιχειρηματα και των δυο πλευρων πριν καταδικασετε

Τα εχουμε ψαξει φιλε μου πολυ καλα και γνωριζουμε οτι για να μεταφερθουν και να τοποθετηθουν 30 ανεμογεννητριες, η καταστροφη του περιβαλλοντος θα ειναι τεραστια μπροστα στο κερδος (?) που θα εχουμε 

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Giorgos9004 είπε

Τα εχουμε ψαξει φιλε μου πολυ καλα και γνωριζουμε οτι για να μεταφερθουν και να τοποθετηθουν 30 ανεμογεννητριες, η καταστροφη του περιβαλλοντος θα ειναι τεραστια μπροστα στο κερδος (?) που θα εχουμε 

Στην Πτολεμαΐδα και στις άλλες πόλεις που λειτουργούν εργοστάσια λιγνίτη, ποιά είναι η καταστροφή του περιβάλλοντος;  Εκεί φαντάζομαι δεν σας ενδιαφέρει ε; Μπορείτε πολύ απλά να μη χρησιμοποιείται ρεύμα, να μετακομίσετε στο βουνό κοντά στη φύση και δεν θα υπάρχει η ανάγκη ουτε για ανεμογεννήτριες ούτε για τίποτα. Problem solved. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Αντί να ζητήσετε να μην γίνει καθόλου, ζητήστε να σας δώσουν κάτι, πχ δωρεάν νερό , φθηνότερο ρεύμα, υπόσχεση για αναβάθμιση οδικού δικτύου κλπ 

Αν στον τόπο μας δεν γίνουν επενδύσεις, θα μείνουν οι νέοι να μοιράζονται επιδόματα και συντάξεις των γονιών τους.

 

Απο υποσχεσεις εχουμε χορτασει... Απο τις τελευταιες εκλογες, το μονο που εχει κανει ο δημος ειναι μια ασφαλτοστρωση προσφατα, μονο και μονο για να κλεισουν τα στοματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Giorgos9004 είπε

Τα εχουμε ψαξει φιλε μου πολυ καλα και γνωριζουμε οτι για να μεταφερθουν και να τοποθετηθουν 30 ανεμογεννητριες, η καταστροφη του περιβαλλοντος θα ειναι τεραστια μπροστα στο κερδος (?) που θα εχουμε 

Αφού το ψάξατε τόσο τι καταστροφή θα προκαλέσει; Και 30 ανεμογεννήτριες απλώνονται σε μήκος δεκάδων χιλιομετρων και όχι ενός χωριού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...