Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση από Pentium d


Klausx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα γίνει στο υπάρχουν κουτί, budget είναι στα 300 ευρώ, χρήση browsing.

Τι θα παραμείνει:
PSU: 500w έχει 4 - pin στο cpu ενώ η motherboard 8, να πάρω αντάπτορα ή δεν θα έχει θέμα;
GPU: https://www.e-shop.gr/asus-eah5450-silent-di-1gd2-1gb-pci-e-retail-p-PER.513481
OS: Windows 7 θα ξανά μπει.

Αναβάθμιση:
Motherboard: https://www.skroutz.gr/s/25774161/Gigabyte-B450M-DS3H-V2-rev-1-0-Motherboard-Micro-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html
Επεξεργαστής: https://www.skroutz.gr/s/25636207/AMD-Ryzen-5-3500X-Box.html
Ram: https://www.skroutz.gr/s/12294971/Kingston-ValueRAM-8GB-DDR4-2666MHz-KVR26N19S8-8.html
SSD: https://www.skroutz.gr/s/11825339/Kingston-A400-SSD-240GB-2-5-SA400S37-240G.html
 

Σύνολο περίπου 300-320 ευρώ.

Πως το βλέπετε; Προσπάθησα να κρατήσω το όριο των 300 ευρώ αφού η χρήση που κάνει ο αδερφός μου είναι χαλαρή, με κάποια δυνατότητα αναβάθμισης στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω έχεις κάνει φοβερά κακές επιλογές, τουλάχιστον όσο αφορά το vfm του θέματος.

Gigabyte έχω την εντύπωση οτι δεν παίζει πολύ καλά μπάλα σε amd μας ας μιλήσουν κι άλλοι γι'αυτό

windows 7, καθαρά απο περιέργεια, γιατί;

gpu νομίζω ήρθε η ώρα να την αποχωριστείς.

Τροφοδοτικό με το 4pin μόνο δουλεύουν οι μητρικές δεν θα έχεις θέμα, μα αν είναι πανάρχαιο καλό θα ήταν να το αποχωριστείς κι αυτό ώστε να μη σου δημιουργήσει πρόβλημα στο άμεσο μέλλον

Μνήμη σκέτο chip (χωρίς heatsink) τόσο ακριβό, στα 2666; 

Από μένα πρόταση, βάλε έναν ι5-10400, τιμή - επιδόσεις εφάμιλλες, με ενσωματωμένα γραφικά, πολλαπλάσια καλύτερα από την κάρτα που διαθέτεις. Αν θες να μείνεις οικονομικά πας και για μια vfm Η410 μητρική. Ssd θα έλεγα οχι σε Kinsgton, συνήθως για vfm προτείνω τον crucial bx500 ή patriot burst.

 

Υγ για χρήση μόνο browsing μπορείς να δεις και πιο οικονομικό cpu ώστε να βάλεις και κανά καινούργιο τροφοδοτικό

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Klausx είπε

PSU: 500w έχει 4 - pin στο cpu ενώ η motherboard 8, να πάρω αντάπτορα ή δεν θα έχει θέμα;

Από το μακρινό 2005 μας έρχεται;

45 λεπτά πριν, Klausx είπε

Με το ζόρι παίζει σε 1080p βίντεο.

45 λεπτά πριν, Klausx είπε

Θα γίνει στο υπάρχουν κουτί,

Το οποίο είναι;... Έχει καλό airflow;

*Η μητρική του Pentium D ποια είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω έχεις κάνει φοβερά κακές επιλογές, τουλάχιστον όσο αφορά το vfm του θέματος.

Gigabyte έχω την εντύπωση οτι δεν παίζει πολύ καλά μπάλα σε amd μας ας μιλήσουν κι άλλοι γι'αυτό

windows 7, καθαρά απο περιέργεια, γιατί;

gpu νομίζω ήρθε η ώρα να την αποχωριστείς.

Τροφοδοτικό με το 4pin μόνο δουλεύουν οι μητρικές δεν θα έχεις θέμα, μα αν είναι πανάρχαιο καλό θα ήταν να το αποχωριστείς κι αυτό ώστε να μη σου δημιουργήσει πρόβλημα στο άμεσο μέλλον

Μνήμη σκέτο chip (χωρίς heatsink) τόσο ακριβό, στα 2666; 

Από μένα πρόταση, βάλε έναν ι5-10400, τιμή - επιδόσεις εφάμιλλες, με ενσωματωμένα γραφικά, πολλαπλάσια καλύτερα από την κάρτα που διαθέτεις. Αν θες να μείνεις οικονομικά πας και για μια vfm Η410 μητρική. Ssd θα έλεγα οχι σε Kinsgton, συνήθως για vfm προτείνω τον crucial bx500 ή patriot burst.

 

Υγ για χρήση μόνο browsing μπορείς να δεις και πιο οικονομικό cpu ώστε να βάλεις και κανά καινούργιο τροφοδοτικό

 

Σίγουρα με 300 ευρώ δεν μπορεί να βγει το τέλειο, windows 7 θέλει εφόσον δεν τον ενδιαφέρει το gaming και τα έχει συνηθίσει.

Στην αρχή του είπα για τα παρακάτω αλλά φτάσαμε τα 400+ ευρώ
MSI B450M Mortar Max Motherboard Micro ATX με AMD AM4 Socket
G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GVKB)
 

9 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Από το μακρινό 2005 μας έρχεται;

Με το ζόρι παίζει σε 1080p βίντεο.

Το οποίο είναι;... Έχει καλό airflow;

*Η μητρική του Pentium D ποια είναι;

Το τροφοδοτικό είναι σχετικά καινούριο.
720p δεν έχει πρόβλημα, επίσης μπορεί να πάρει κάρτα αργότερα μαζί με τροφοδοτικό.
Το κουτί είναι του 2006 δεν έχει θέμα με το airflow έχω το ίδιο με AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE

https://www.asrock.com/mb/Intel/ConRoe945G-DVI/

Όπως είπα η χρήση που κάνει είναι απλά browsing και με 19" οθόνη, δεν έχει τρελές απαιτήσεις απλά να μπορεί αργότερα να βάλει καλύτερα πράγματα αν χρειαστεί.

Προτιμώ AMD cpu.
 

Επεξ/σία από Klausx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταφέρει να περάσει Windows 7 χωρίς παραμετροποιήσεις, κάντε ένα post να το γιορτάσουμε!

5 λεπτά πριν, Klausx είπε

Όπως είπα η χρήση που κάνει είναι απλά browsing και με 19" οθόνη,

Ο.Κ. τότε!

5 λεπτά πριν, Klausx είπε

Το τροφοδοτικό είναι σχετικά καινούριο.

Μάρκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Klausx είπε

windows 7 θέλει εφόσον δεν τον ενδιαφέρει το gaming και τα έχει συνηθίσει.

έχει σταματήσει εδώ και αρκετό καιρό η υποστήριξη, ακόμη και με το σκεπτικό οτι θέλει pc για browsing ας έχει τουλάχιστον κάποιες ενημερώσεις ασφαλείας

720p δεν έχει πρόβλημα, επίσης μπορεί να πάρει κάρτα αργότερα μαζί με τροφοδοτικό.

Αφού μπορεί να πάρει μέχρι 4k με τα ενσωματωμένα γραφικά στην ίδια τιμή που κοιτάς γιατί να το αρνηθείς;

 

Όπως είπα η χρήση που κάνει είναι απλά browsing και με 19" οθόνη, δεν έχει τρελές απαιτήσεις απλά να μπορεί αργότερα να βάλει καλύτερα πράγματα αν χρειαστεί.
Προτιμώ AMD cpu.

Τέλος του χρόνου έρχονται ddr5, intel 12th gen και αρχές του έτους νέα γενιά amd. Όποια αναβάθμιση σκέφτεσαι πιθανόν να μην αξίζει εως τότε. Προσπάθησε να παρεις το καλύτερο value σημερα που θα τον βγάλει άνετα 4-5 χρόνια (αν κρίνω από τον d μπορεί και παραπάνω)

Amd δεν είναι vfm αυτό τον καιρό και μπορείς εύκολα να το δεις ελέγχοντας τιμές - συγκριτικά, από την άλλη είναι και θέμα γούστου.

Νομίζω είπα οτι είχα να σου πω, ελπίζω κάποιο άλλο μέλος να μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο. Καλές επιλογές να έχεις.
 

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Μάρκα;

Approx. Δεν θα έχει θέμα με τα 100w max που θα καταναλώνει το νέο build, φαντάσου είναι 2 χρόνια με αυτό, μόνο youtube/firefox είναι 100% το cpu συνέχεια.

Επεξ/σία από Klausx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

340 ευρω απο priveshop και τροφοδοτικο,και 16 ram,και ενσωματωμενα γραφικα,και μητρικης της προκοπης.

Eννοειται οτι θα του βαλεις 10αρια,εγω σε τεσσερα pc αλλαξα απο 7αρια,εχουνε ηδη αρχισει τα κουλα τους.

Νομιμα,δωρεαν και χωρις την αναγκη extra anti-virus.

1381392373_Screenshot_2021-04-23PriveShopgr.png.2dcee0280dc9cf7da268daf4b3a3dba9.png

Ξεχασα σκληρο.........😁

1811124653_Screenshot_2021-04-23PriveShopgr-.png.b9d4873a9dfdb7165f23c4b676a7bcc4.png

Επεξ/σία από JDROGAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

340 ευρω απο priveshop και τροφοδοτικο,και 16 ram,και ενσωματωμενα γραφικα,και μητρικης της προκοπης.

Μάστορα* σκληρό δεν έβαλες!

*Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

340 ευρω απο priveshop και τροφοδοτικο,και 16 ram,και ενσωματωμενα γραφικα,και μητρικης της προκοπης.

Eννοειται οτι θα του βαλεις 10αρια,εγω σε τεσσερα pc αλλαξα απο 7αρια,εχουνε ηδη αρχισει τα κουλα τους.

Νομιμα,δωρεαν και χωρις την αναγκη extra anti-virus.

1381392373_Screenshot_2021-04-23PriveShopgr.png.2dcee0280dc9cf7da268daf4b3a3dba9.png

Ξεχασα σκληρο.........😁

1811124653_Screenshot_2021-04-23PriveShopgr-.png.b9d4873a9dfdb7165f23c4b676a7bcc4.png

Τι πρόβλημα είχες με τα 7αρια; Έχω εγκατάσταση στο δικό μου από το 2016 με windows defender χωρίς θέματα.

Screenshot_446.png.4bfd95856a451eed3218dc7cc0dcfc2a.png


Νομίζω τα intel δεν παίρνουν εύκολα αναβάθμιση σε σχέση με τα amd στα ίδια χρήματα αγοράς.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Klausx είπε

Τι πρόβλημα είχες με τα 7αρια; Έχω εγκατάσταση στο δικό μου από το 2016 με windows defender χωρίς θέματα.

Στο δικο μου στο σπιτι ειχα απο το 2013 χωρις φορματ.Τον περασμενο Γεναρη αλλαξα σε 10αρια.

Αρχισαν κατι χαζα και δεν ασχοληθηκα.Σε καποιο αλλο μου εβγαλε μηνυμα οτι δεν ειναι γνησιο......δεν ηθελα και πολυ.......αναβαθμισα εν τω μεταξυ και σε hardware οποτε και εβαλα 10αρια.Αρχικα ειχανε θεματα τα 10αρια πολλα,τωρα εστρωσαν.

6 λεπτά πριν, Klausx είπε

Νομίζω τα intel δεν παίρνουν εύκολα αναβάθμιση σε σχέση με τα amd στα ίδια χρήματα αγοράς.

Κοιτα με τους ryzen το ειχα χασει λιγακι με chipset και cpu support.Νομιζω 2 γενιες ειναι ολα πια.

Το ιδιο και στην ιντελ,απλα τωρα απο 10η σε 11 γενια αφησαν απ'εξω το Η410-Β460 chipset.To H470-Z490 παιρνει και την 11η.

Ο 10100 που σου εβαλα θα βγαλει μια πενταετια.Στην πενταετια (με κανα 100ρικο) θα του δωσεις μια αναβαθμιση σε εναν i5 - i7 και θα κρατησει αλλο τοσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Klausx είπε

Τι πρόβλημα είχες με τα 7αρια;

Αλλού πηγαίνει η ερώτηση, αλλά απαντώ κι εγώ:

Ελπίζω να σας κάλυψα (έστω και μερικώς)!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θελεις να το παμε απλα οικονομικα υπαρχουν λυσεις και αλλες.

Εχεις βαλει επεξεργαστη των 150 ευρω (που για μενα δεν τα αξιζει με τιποτα) χωρις ενσωματωμενα γραφικα σε μια μητρικη των 50 ευρω που δεν θα την αγοραζα ουτε στον εχθρο μου.Δισκο γιατι sata ssd 3-4 φορες πιο αργος απο ssd nvme; Τα ιδια χρηματα εχουν και οι nvme.

Ο 10100-10105 τουλαχιστον σε single core ειναι 15-20% δυνατοτερος.Θα μου πεις δεν μας ενδιαφερει μονο για browsing το θελουμε το pc.

Mε την λογικη του απολυτα οικονομικου πας σε ιντελ G6405 με 57 ευρω και ενσωματωμενα γραφικα και μια μητρικη παλι των 75 ευρω.

Mνημες 16gb στα 75 ευρω,ssd nvme W/D στα 35 ευρω.Συνολο 242 ευρω το τονιζω με 16gb ram.

Εδω εαν θελεις βαζεις τον 10100-10105 κιολας με αλλα 65 ευρω.

Μιας και μιλησες για αναβαθμιση η συγκεκριμενη μητρικη παιρνει και την 10η γενια και την 11η γενια της intel.

Δες τον πινακα.

649686087_Screenshot_2021-04-24B460MDS3HV2(rev10)SupportMotherboard-GIGABYTEGlobal.png.156b1bc394dc93c9622c4dd0e5ea9791.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...