Προς το περιεχόμενο

Τα windows χαλάνε μετά από λίγο καιρό καθαρής εγκαταστασής τους!


babaliaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά μου είχε φέρει ένας ξαδερφός μου το λάπτοπ του επειδή όταν το άνοιγε τα [B]Windows[/B] έμπαιναν σε κατάσταση [B]"επιδιόρθωσης"[/B] η οποία δεν τελείωνε ποτέ
(Κυριολεκτικά το είχαμε αφήσει μέρες και ακόμα φόρτωνε). Τελικά το έκανα ένα format και clean install τα Windows και έφτιαξε. Τώρα μετά από κάνα μήνα μου το ξανά έφερε και
πάλι κάνει κάτι παρόμοιο, αλλά δεν φορτώνει για πάντα, μου βγάζει την παρακάτω επιλογή (Αυτην που φαίνεται στην φώτο στα συνημμένα αρχεία)


Δεν νομίζω να κάνει κάτι λάθος αυτός και να χαλάει τα Windows. Υπάρχει περίπτωση να είναι στο [B]Hardware[/B] το πρόβλημα; Υπάρχουν κάποια [B]test[/B] που μπορώ να κάνω;
Θα δοκιμάσω να κάνω επαναφορά τώρα (αυτό που επαναφέρει τα windows στην αρχική τους κατάσταση σαν να είχες κάνει clean install) μιας και με αφήνει να το 
επιλέξω.

Τι μπορώ να δοκιμάσω για να βρω τι φταίει; Να τρέξω mem test? Τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω;

Ευχαριστώ.

1619171968991.jpg

Τελικά δεν με αφήνει να κάνω επαναφορά, μου λέει "Παρουσιάστηκε πρόβλημα στην επαναφορά του υπολογιστή σας. Δεν έγιναν αλλαγές."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό μπορεί να συμβαίνει όταν δεν κλείνει σωστά ο υπολογιστής, δηλαδή να μην ολοκληρώνει τον τερματισμό και ο χρήστης να το κλείνει από το power ή όταν δεν ολοκληρώνεται πάνω από δύο φορές η εκκίνηση.

Ρώτα τον φίλο μήπως συμβαίνει κάτι τέτοιο και όταν καταφέρεις και μπεις απενεργοποίησε το fast boot μήπως και βοηθήσει.

 

 

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος πάντων, θα κάνω format πάλι, θα απενεργοποιήσω και το fast boot μπας και όντως δεν τερματίζει σωστά το λάπτοπ και δεν μπορεί μετά να boot-άρει σωστά. Θα ψάξω και εργαλεία για να κάνω κάποια tests.

Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι mem test και HDD/SSD test. Τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω;

Επεξ/σία από babaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να προκαλείται από κάποιο update των Windows. Ενεργοποίησε το rollback ή όπως το λένε σήμερα. Πάρτε και image τον δίσκο μετά απο καθαρή εγκατάσταση, γιατί ο φίλος κατά πάσα πιθανότητα θα σου τον ξαναφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα clean install, έκανα mem test και disk test (δεν έδειξαν κάποιο πρόβλημα). Απενεργοποίησα το fast boot και τα windows update (έκανα disable το Windows Update service) γιατί μπορεί όντως κάποιο update να το χαλάει, είναι και λίγο παλιό το λάπτοπ (EliteBook 2540p της hp). Και θα δω στην πορεία, αν μου το ξανά φέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις ένα λειτουργικό λειτουργικό και όχι ένα wanna-be λειτουργικό. 
Οτιδηποτε δηλαδή εκτός από Windows 10 και Millennium. 
Θα αλλάξει η ζωή σου για πάντα...

Επεξ/σία από IAmARobot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, IAmARobot είπε

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις ένα λειτουργικό λειτουργικό και όχι ένα wanna-be λειτουργικό. 
Οτιδηποτε δηλαδή εκτός από Windows 10 και Millennium. 
Θα αλλάξει η ζωή σου για πάντα...

Πρώτη ανάρτηση στο insomnia και ξεκινάς με τέτοιες δηλώσεις.

Καλή αρχή. 😕

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, micos000 είπε

Πρώτη ανάρτηση στο insomnia και ξεκινάς με τέτοιες δηλώσεις.

Καλή αρχή. 😕

Περιμένω πως και πως όταν θα μας λένε να βάλουμε windows 11 γιατί τα win10 δεν είναι πια ασφαλή.

Και με ποιον γλυκό τρόπο θα τα σκοτώσουν όπως τα xp και τα 7.

Αλλά ξέχασα τα σκοτώνουν κάθε εξάμηνο με τις μαματες αναβαθμίσεις. Κατά τα λοιπά υπάρχει "συνέχεια" στο λειτουργικό, προγράμματα που δούλευαν το 2015 δεν δουλεύουν, υπάρχουν δύο control panel , δίπλα settings : metro kai win7, τα registry hacks δίνουν και παίρνουν.

 

και όλη την ώρα κατεβάζουμε αναβαθμίσεις και ο φάκελος των windows μέτρα 10αδες γκιγκαμπαιτ που δεν ξέρει κανείς τί κάνουν !

ακόμα και να πάρεις imagefile , όταν όλα δουλεύουν κάπως σωστά , δεν συμφέρει.

ξοδεύουμε πιο πολύ χρόνο στη συντήρηση παρά στην χρήση του λειτουργικού,

 

οπότε ναι ο φιλος έχει δίκιο είναι wannabe λειτουργικό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2021 στις 10:36 ΜΜ, babaliaris είπε

Έκανα clean install, έκανα mem test και disk test (δεν έδειξαν κάποιο πρόβλημα). Απενεργοποίησα το fast boot και τα windows update (έκανα disable το Windows Update service) γιατί μπορεί όντως κάποιο update να το χαλάει, είναι και λίγο παλιό το λάπτοπ (EliteBook 2540p της hp). Και θα δω στην πορεία, αν μου το ξανά φέρει.

90% είναι πρόβλημα του δίσκου, ειδικά αν είναι κάνας παλιός κλασσικός hdd, δεν το λες και καινούργιο το λάπτοπ, πρέπει να κλείνει τα 7-8 χρόνια.

Δοκίμασε να τον ελέγξεις με το HD Sentinel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stelrp είπε

Περιμένω πως και πως όταν θα μας λένε να βάλουμε windows 11 γιατί τα win10 δεν είναι πια ασφαλή.

Και με ποιον γλυκό τρόπο θα τα σκοτώσουν όπως τα xp και τα 7.

Αλλά ξέχασα τα σκοτώνουν κάθε εξάμηνο με τις μαματες αναβαθμίσεις. Κατά τα λοιπά υπάρχει "συνέχεια" στο λειτουργικό, προγράμματα που δούλευαν το 2015 δεν δουλεύουν, υπάρχουν δύο control panel , δίπλα settings : metro kai win7, τα registry hacks δίνουν και παίρνουν.

 

και όλη την ώρα κατεβάζουμε αναβαθμίσεις και ο φάκελος των windows μέτρα 10αδες γκιγκαμπαιτ που δεν ξέρει κανείς τί κάνουν !

ακόμα και να πάρεις imagefile , όταν όλα δουλεύουν κάπως σωστά , δεν συμφέρει.

ξοδεύουμε πιο πολύ χρόνο στη συντήρηση παρά στην χρήση του λειτουργικού,

 

οπότε ναι ο φιλος έχει δίκιο είναι wannabe λειτουργικό.

 

Εν μέρει, και εκ πρώτης όψεως, έχεις δίκιο.
ΑΛΛΑ !
Και οι αναβαθμίσεις κόβονται, και η τηλεμετρία κόβεται, και η ασφάλεια μπορεί εύκολα να γίνει αδιαπέραστη.
Στα Windows 10. 
Το ότι εσύ δεν ξέρεις ή δεν θέλεις να το κάνεις δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται.

Και επί προσωπικού, αυτή τη στιγμή δουλεύω σε ένα laptop που έχω να του κάνω restart σχεδόν 15 μέρες.
Ακριβώς επειδή δουλεύει τέλεια και δεν χρειάζεται - ούτε καν restart.
Αν κάνεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις, η απαιτούμενη συντήρηση είναι ελάχιστη,
και ο χρόνος ενασχόλησης με το λειτουργικό είναι σχεδόν μηδέν...

-

Untitled.png

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, stelrp είπε

Περιμένω πως και πως όταν θα μας λένε να βάλουμε windows 11 γιατί τα win10 δεν είναι πια ασφαλή.

Και με ποιον γλυκό τρόπο θα τα σκοτώσουν όπως τα xp και τα 7.

Αλλά ξέχασα τα σκοτώνουν κάθε εξάμηνο με τις μαματες αναβαθμίσεις. Κατά τα λοιπά υπάρχει "συνέχεια" στο λειτουργικό, προγράμματα που δούλευαν το 2015 δεν δουλεύουν, υπάρχουν δύο control panel , δίπλα settings : metro kai win7, τα registry hacks δίνουν και παίρνουν.

Τώρα τα xp τι τα αναφέρεις; Μιλάμε για λειτουργικό 20ετίας. Αν κάποιος τα χρειάζεται μπορεί να τα βάλει και δουλεύουν μια χαρά, απλά θα πρέπει να προστατευτεί μόνος του. Τα 7άρια επιτέλεσαν και αυτά τον σκοπό τους και όποιος θέλει μπορεί να τα χρησιμοποιήσει αλλά έχουν κλείσει 12 χρόνια πια Πόσο ακόμα; Όλοι γκρινιάζουν γιατί η ms σταμάτησε την υποστήριξη των 7 αλλά δεν ακούω κανέναν να λέει για τις διανομές λίνουξ που έχουν μικρότερο life span. Επίσης τα διπλά που αναφέρεις είναι ακόμα για λόγους συμβατότητας και σιγά-σιγά αρχίζουν να κλείνουν τα παλιά, ήδη το κλασσικό contol panel πρέπει να ψάξεις για να το βρεις. Τα registry hacks τα κάνει όποιος θέλει και καλά που υπάρχουν και απευθύνονται σε αυτούς που γουστάρουν να πάνε λίγο παραπέρα. Δεν είναι απαραίτητα και υπήρχαν και στα 7άρια οπότε αυτή η τοποθέτηση είναι άτοπη.

Αναφορά σε κείμενο

και όλη την ώρα κατεβάζουμε αναβαθμίσεις και ο φάκελος των windows μέτρα 10αδες γκιγκαμπαιτ που δεν ξέρει κανείς τί κάνουν !

Τι σε νοιάζει τι κάνουν; Στο λάπτοπ μου πάντως ο windows είναι 20gb περίπου ενώ σε μηχάνημα με 7άρια που είχα δει πριν λίγες μέρες ήταν 40gb. Άλλη μια άτοπη τοποθέτηση.

Αναφορά σε κείμενο

ακόμα και να πάρεις imagefile , όταν όλα δουλεύουν κάπως σωστά , δεν συμφέρει.

ξοδεύουμε πιο πολύ χρόνο στη συντήρηση παρά στην χρήση του λειτουργικού,

Αυτοί που ξοδεύουν χρόνο για την συντήρηση του λειτουργικού το έκαναν και στα 7άρια και στα xp. Εγώ τον μόνο χρόνο που μπορεί να ξοδέψω για την συντήρηση είναι ένα clean disk τρεις φορές τον χρόνο και τίποτε άλλο. Κάτι χαζομάρες τύπου registry optimizers και system boosters τις φτύνω κυριολεκτικά. Αν το pc σου δεν αντέχει δε σε σώζει κανένα booster.

Κι εγώ το λάπτοπ δεν το κλείνω. Η μικρή το έχει ξεπατώσει με το roblox κι εγώ στριμάρω συνεχώς στο listen2myradio και ταυτόχρονα κατεβάζω torrents και έχω σηκωμένο και sql server και ftp server. Μαζί με όλα αυτά δοκιμάζω λειτουργικά σε virtalbox και παίζω idle slayer σε android emulator. Επίσης όλα τα προγράμματα μου που δουλεύω τα τελευταία 15 χρόνια δουλεύουν ακόμα. Όσο για τις ενημερώσεις, τις κάνω όποτε με βολεύει εμένα.

Τώρα τι πρόβλημα μπορεί να έχει ο καθένας δεν ξέρω αλλά είμαστε εδώ και προσπαθούμε να το λύσουμε, αλλά μην είμαστε και haters. Μια χαρά είναι τα 10άρια απλά, σαν πιο μοντέρνο λειτουργικό έχει λίγο περισσότερες απαιτήσεις. Και μην ξεχνάμε ότι σαν λειτουργικό προσπαθεί να προσαρμοστεί σε χιλιάδες διαφορετικά setup και σίγουρα κάπου θα υπάρχουν και προβλήματα. Δεν είναι σαν το macos που είναι κομμένο και ραμμένο για συγκεκριμένο hardware.

Χρόνος λειτουργίας 15 μέρες και προχωράμε.

spacer.png

Επεξ/σία από micos000
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητοί συνφορουμίτες, αναγνωρίζω πως έκανα μια τολμηρή, απότομη και απόλυτη πρώτη ανάρτηση. Αλλά εννοώ κάθε λέξη που έγραψα. 
 

1. Ταχύτητα. Χρησιμοποιείτε PC τέρατα, με εκατοντάδες GFLOPS απόδοσης, δεκάδες GB RAM, αποθηκευτικές μονάδες ασύλληπτης διαμεταγωγής και χρόνου απόκρισης. Μαγκιά σας που τα χώνετε στα PC. Αλλά... Έχετε αναλογιστεί ότι ένας τέτοιο τέρας PC υπό φυσιολογικές συνθήκες δύναται να προσφέρει υπηρεσίες σε Χιλιάδες ικανοποιημενους χρήστες-πελάτες; Ενώ εσείς το χρησιμοποιείται για να τρέξετε ικανοποιητικά τα Windows 10;

Αλήθεια πόσοι από εσάς έχουν συγκρίνει την απόδοση των Windows 10 με τα Windows 7, XP, MacOS, *NIX σε ισοδύναμους υπολογιστές; Έχω σαφέστατη ιδία άποψη, αλλά παρακαλώ αναφέρετε τις εντυπώσεις σας. 
 

2. Σταθερότητα - αξιοπιστία. Μου αναφέρετε uptime με μερικές δεκάδες μέρες. Γνωρίζετε πως εδώ και πολλές δεκαετίες χρησιμοποιούνται λειτουργικά που δίνουν εύκολα διψήφιο αριθμό ετών uptime; Ας μην τεντώσω το σχοινί με ακραία παραδείγματα (UNIX). Ας αναφερθώ σε προηγούμενα λειτουργικά της Microsoft. Τα XP και τα 7 δίνουν εύκολα uptimes που μετρώνται σε χρόνια. Βέβαια τέτοια uptimes δεν συνηθίζονται σε καθημερινούς χρήστες (οι οποίοι με τα συγκεκριμένα OS βγάζουν μήνες) αλλά σε πληθώρα εφαρμογών βιομηχανικού, ιατρικού, στρατιωτικού κτλ. περιεχομένου. Συνηθίζεται τα συγκεκριμένα μηχανήματα να κάνουν επανεκκίνηση ανά χρόνο - Προληπτικά και για λόγους ελέγχου του υλικού. 
Αλήθεια πόσοι πιστεύετε ότι είναι εφικτά τέτοια uptimes με Windows 10; Μην αρχίσετε ανέκδοτα περί υποχρεωτικής εγκατάστασης ενημερώσεων... Βλέπετε και συνημμένες εικόνες. 
Αλήθεια, θα δεχόσασταν εισαγωγή σε αξονικό/μαγνητικό τομογράφο του ο οποίου ο ελεγκτής τρέχει Windows 10;* Θα κατοικούσατε σε τόπο δίπλα σε πυρηνικό εργοστάσιο του οποίου οι ελεγκτές τρέχουν 10; Εδώ σας θέλω. Δεν είναι όλη η ζωή σερφάρισμα στο fb, yt με τον τελευταίο περιηγητή του μεγάλου αδερφού...

Με κάθε ενημέρωση βελτιώνουν 10 σημεία, χαλούν άλλα 10. Γίνονται τώρα ή στο παρελθόν αυτά τα καραγκιοζιλίκια; Σε τέτοιο βαθμό;

Είναι δυνατόν εν έτη 2021 να σταματά η δυνατότητα εκτύπωσης ή εξόδου ήχου με μια ενημέρωση; Ένα λειτουργικό OS τα έχει λυμένα αυτά τα βασικά σημεία από τις πρώτες του εκδόσεις! Ένα wanna-be OS προσπαθεί επ’ άπειρον. 

* Αυτή τη στιγμή το πλείστον των τομογράφων τρέχουν XP και οι υπόλοιποι Linux  


3. Εμφάνιση. Πιστεύετε πραγματικά ότι το interface των 10 είναι όμορφο; Προσωπικά θεωρώ πως το interface των 7, των MacOS και κάποιων desktop environments του Linux ασύγκριτα ομορφότερα. Υποκειμενικό μεν αλλά έχει και δόση αντικειμενικότητας η σύγκριση αυτή. 


4. Συμβατότητα. Προσωπικά θεωρώ τα 10 ως ένα από τα πιο ασύμβατα Windows OS (με εξαίρεση τη μετάβαση από 9x σε NT) ως προς παλιότερα προγράμματα. Δεν αναφέρομαι σε προγράμματα που διατηρούνται ενεργά αλλά σε παλαιότερα τύπου abandonware. Όσοι χρησιμοποιούν τον υπολογιστή ως εργαλείο δουλειάς καταλαβαίνουν τι εννοώ. Βέβαια αναγνωρίζω ότι σε μερικά χρόνια θα βρεθούν στην ίδια θέση τα 7. 

 

5. Ευκολία. Σαφώς τα άκρως αξιόπιστα *nix δεν είναι για τον καθένα. Όταν απαιτούνται γνώσεις πολλών εκατοντάδων σελίδων μόνο για τη χρήση ενός OS, όλοι καταλαβαίνουμε πως ελαχιστότατοι θα ακολουθήσουν το μονοπάτι. 
πχ. http://bitsavers.informatik.uni-stuttgart.de/pdf/att/unix/System_V_Release_4/0-13-947037-9_Unix_System_V_Rel4_Users_Reference_Manual_1990.pdf
Φυσικά το αν ανωτέρω pdf αφορά την γενική χρήση - υπάρχουν αλλά 16(!) pdfs για εμβάθυνση. (σελίδα 4). 
http://bitsavers.informatik.uni-stuttgart.de/pdf/att/unix/System_V_Release_4/
Τα Windows είναι εύκολα για καθημερινή και μόνο χρήση. Το αναγνωρίζω. Όμως: είναι αλήθεια τα 10 ευκολότερα από τα 7;

 

Οι μόνοι χρήστες που αναγνωρίζω πως είναι λογικό να χρησιμοποιούν τα 10 είναι οι gamers. Οι υπόλοιποι κατά την άποψη μου απέτυχαν να ζυγίσουν τα οφέλη και τις ζημιές. Ή μήπως όχι;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. 
 

Υ.Γ. 1. Θεωρώ όλη τη σχετική συζήτηση εντελώς on-topic. 

2. Την τηλεμετρία την κλείσατε; Εγγυημένα; :P

 

107C9F71-3C26-4357-BD43-899EC75AC30F.jpeg

2E6972DD-0781-4CC5-9E07-0705C892ECF7.webp 2B1E9906-EB50-4633-B917-4BA3DDDE22EC.webp B0BD3F7E-05CE-4C1F-9387-738F510D14C0.webp 64FAA64E-AA2D-4B0E-B72C-9B2F7E6FA1C9.webp F53C3E5B-DD32-4022-A62D-ECF83A56B7B2.webp

 

Επεξ/σία από IAmARobot
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Και οι αναβαθμίσεις κόβονται, και η τηλεμετρία κόβεται, και η ασφάλεια μπορεί εύκολα να γίνει αδιαπέραστη.
Στα Windows 10. 
Το ότι εσύ δεν ξέρεις ή δεν θέλεις να το κάνεις δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται.

Μήπως έχεις κάτι να μου προτείνεις για να σταματήσω να έρχονται τα updates ; Για τηλεμετρία είχα βάλει ένα σκριπτάκι από το privacy.sexy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, tarantules είπε

Μήπως έχεις κάτι να μου προτείνεις για να σταματήσω να έρχονται τα updates ; Για τηλεμετρία είχα βάλει ένα σκριπτάκι από το privacy.sexy.

Έστειλα pm...

-

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να του βάλω Linux δεν θα μπορεί να τα χρησιμοποιεί ξέρω τι σας λέω. Αν μπαίνει μόνο στον browser τότε ίσως να μην έχει θέμα, αλλά σε όσα άτομα έχω δοκιμάσει να βάλω Linux, που το μόνο που ξέρουν από υπολογιστές είναι απλή χρήση, όλοι θέλαν να γυρίσουν στα Windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...