Προς το περιεχόμενο

Τα windows χαλάνε μετά από λίγο καιρό καθαρής εγκαταστασής τους!


babaliaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kόψε του τις αναβαθμίσεις σε όλα, κόψε τα superfetch, prefetch και windows search (indexing) που είναι πρακτικά άχρηστα και τραβάνε πόρους.
Kαι μετέφερε όλα τα έγγραφα σε partition εκτός του λειτουργικού.
Και αφού τα κάνεις αυτά βάλτου το deep freeze.
Ρίξε κι έναν κωδικό να μην μπορεί να το βγάλει.

Tέλος.
Δεν θα ξαναχαλάσει εις τον αιώνα τον άπαντα...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν το notebook χρησιμοποιειται μονο για ταινεις, office και σερφαρισμα στο web ->

Windows 8.1

Windows 7 με ESU updates (με το γνωστο bypass tool που ειναι και αξιοπιστο)

εισαι καλλυμενος απο θεμα support μεχρι το 23 και πανω απο ολα ,σταθερο και αξιοπιστο OS χωρις να αγχωνεσαι για καθε update οπως στα 10

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, IAmARobot είπε

Αγαπητοί συνφορουμίτες, αναγνωρίζω πως έκανα μια τολμηρή, απότομη και απόλυτη πρώτη ανάρτηση. Αλλά εννοώ κάθε λέξη που έγραψα. 
 

1. Ταχύτητα. Χρησιμοποιείτε PC τέρατα, με εκατοντάδες GFLOPS απόδοσης, δεκάδες GB RAM, αποθηκευτικές μονάδες ασύλληπτης διαμεταγωγής και χρόνου απόκρισης. Μαγκιά σας που τα χώνετε στα PC. Αλλά... Έχετε αναλογιστεί ότι ένας τέτοιο τέρας PC υπό φυσιολογικές συνθήκες δύναται να προσφέρει υπηρεσίες σε Χιλιάδες ικανοποιημενους χρήστες-πελάτες; Ενώ εσείς το χρησιμοποιείται για να τρέξετε ικανοποιητικά τα Windows 10;

Αλήθεια πόσοι από εσάς έχουν συγκρίνει την απόδοση των Windows 10 με τα Windows 7, XP, MacOS, *NIX σε ισοδύναμους υπολογιστές; Έχω σαφέστατη ιδία άποψη, αλλά παρακαλώ αναφέρετε τις εντυπώσεις σας. 
 

2. Σταθερότητα - αξιοπιστία. Μου αναφέρετε uptime με μερικές δεκάδες μέρες. Γνωρίζετε πως εδώ και πολλές δεκαετίες χρησιμοποιούνται λειτουργικά που δίνουν εύκολα διψήφιο αριθμό ετών uptime; Ας μην τεντώσω το σχοινί με ακραία παραδείγματα (UNIX). Ας αναφερθώ σε προηγούμενα λειτουργικά της Microsoft. Τα XP και τα 7 δίνουν εύκολα uptimes που μετρώνται σε χρόνια. Βέβαια τέτοια uptimes δεν συνηθίζονται σε καθημερινούς χρήστες (οι οποίοι με τα συγκεκριμένα OS βγάζουν μήνες) αλλά σε πληθώρα εφαρμογών βιομηχανικού, ιατρικού, στρατιωτικού κτλ. περιεχομένου. Συνηθίζεται τα συγκεκριμένα μηχανήματα να κάνουν επανεκκίνηση ανά χρόνο - Προληπτικά και για λόγους ελέγχου του υλικού. 
Αλήθεια πόσοι πιστεύετε ότι είναι εφικτά τέτοια uptimes με Windows 10; Μην αρχίσετε ανέκδοτα περί υποχρεωτικής εγκατάστασης ενημερώσεων... Βλέπετε και συνημμένες εικόνες. 
Αλήθεια, θα δεχόσασταν εισαγωγή σε αξονικό/μαγνητικό τομογράφο του ο οποίου ο ελεγκτής τρέχει Windows 10;* Θα κατοικούσατε σε τόπο δίπλα σε πυρηνικό εργοστάσιο του οποίου οι ελεγκτές τρέχουν 10; Εδώ σας θέλω. Δεν είναι όλη η ζωή σερφάρισμα στο fb, yt με τον τελευταίο περιηγητή του μεγάλου αδερφού...

Με κάθε ενημέρωση βελτιώνουν 10 σημεία, χαλούν άλλα 10. Γίνονται τώρα ή στο παρελθόν αυτά τα καραγκιοζιλίκια; Σε τέτοιο βαθμό;

Είναι δυνατόν εν έτη 2021 να σταματά η δυνατότητα εκτύπωσης ή εξόδου ήχου με μια ενημέρωση; Ένα λειτουργικό OS τα έχει λυμένα αυτά τα βασικά σημεία από τις πρώτες του εκδόσεις! Ένα wanna-be OS προσπαθεί επ’ άπειρον. 

* Αυτή τη στιγμή το πλείστον των τομογράφων τρέχουν XP και οι υπόλοιποι Linux  


3. Εμφάνιση. Πιστεύετε πραγματικά ότι το interface των 10 είναι όμορφο; Προσωπικά θεωρώ πως το interface των 7, των MacOS και κάποιων desktop environments του Linux ασύγκριτα ομορφότερα. Υποκειμενικό μεν αλλά έχει και δόση αντικειμενικότητας η σύγκριση αυτή. 


4. Συμβατότητα. Προσωπικά θεωρώ τα 10 ως ένα από τα πιο ασύμβατα Windows OS (με εξαίρεση τη μετάβαση από 9x σε NT) ως προς παλιότερα προγράμματα. Δεν αναφέρομαι σε προγράμματα που διατηρούνται ενεργά αλλά σε παλαιότερα τύπου abandonware. Όσοι χρησιμοποιούν τον υπολογιστή ως εργαλείο δουλειάς καταλαβαίνουν τι εννοώ. Βέβαια αναγνωρίζω ότι σε μερικά χρόνια θα βρεθούν στην ίδια θέση τα 7. 

 

5. Ευκολία. Σαφώς τα άκρως αξιόπιστα *nix δεν είναι για τον καθένα. Όταν απαιτούνται γνώσεις πολλών εκατοντάδων σελίδων μόνο για τη χρήση ενός OS, όλοι καταλαβαίνουμε πως ελαχιστότατοι θα ακολουθήσουν το μονοπάτι. 
πχ. http://bitsavers.informatik.uni-stuttgart.de/pdf/att/unix/System_V_Release_4/0-13-947037-9_Unix_System_V_Rel4_Users_Reference_Manual_1990.pdf
Φυσικά το αν ανωτέρω pdf αφορά την γενική χρήση - υπάρχουν αλλά 16(!) pdfs για εμβάθυνση. (σελίδα 4). 
http://bitsavers.informatik.uni-stuttgart.de/pdf/att/unix/System_V_Release_4/
Τα Windows είναι εύκολα για καθημερινή και μόνο χρήση. Το αναγνωρίζω. Όμως: είναι αλήθεια τα 10 ευκολότερα από τα 7;

 

Οι μόνοι χρήστες που αναγνωρίζω πως είναι λογικό να χρησιμοποιούν τα 10 είναι οι gamers. Οι υπόλοιποι κατά την άποψη μου απέτυχαν να ζυγίσουν τα οφέλη και τις ζημιές. Ή μήπως όχι;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. 
 

Υ.Γ. 1. Θεωρώ όλη τη σχετική συζήτηση εντελώς on-topic. 

2. Την τηλεμετρία την κλείσατε; Εγγυημένα; :P

 

 

 

1. Εγω τηρωντας την δικη σου λογικη, χρησιμοποιω ακομη τον πρωτο μου 286 στα 16hz. Για να ειμαι και οικολογικα συνεπης. Τι, οχι;

2. Σε αντιθεση με το παραπανω πνευμα, αυτο με το παραδειγμα του τομογραφου ειδικα, οταν θελω να κανω τη διαδρομη Ομονοια- Συνταγμα, χρησιμοποιω το τριαξονικο μου Volvo intercooler. Στο κατω της γραφης, ολοι οι χρηστες εχουν τις ιδιες ακριβως αναγκες και ολες οι αναγκες, ειναι ανθρωπινη παραδοση και εθιμο αυτο, καλυπτονται απο ενα και μοναδικο εργαλειο.

3. Περι ορεξεως καμια συζητηση. Εκτος κι αν υπαρχει καποια αστυνομευση του προσωπικου γουστου, ετσι θεσπισμενη και αρα και ποινες. Εστω κοινωνικης κατακραυγης. Και δεν εξεταζω καθολου το οικονομικο αντικινητρο αποκτησης ενος περιβαλλοντος macos

4. Εντελως ακυρη θεωρηση. Χρηστης απο την πρωτη ημερα κυκλοφοριας των 10, οπως και των 7 αν και οχι των 8, τα προγραμματα που δουλευα απο την πρωτη ημερα κυκλοφοριας των 7, εκει καπου στο μακρινο 2009, ειτε αυτα αφορουν παιχνιδια ειτε εργαλεια δουλειας, συνεχιζουν να παιζουν απροσκοπτα. Σε καποιες περιπτωσεις μαλιστα χωρις καν το παραμικρο update.

5. Εμβαθυνση για την εμβαθυνση αραγε; Και γιατι; Οταν εντελως εμπειρικα, δεν υπηρξε καποιο λειτουργικο συστημα windows που να μην απαιτουσε μια περιοδο προσαρμογης ή και ενα χρονο για να το φερει στα μετρα του ο πιο απαιτητικος χρηστης. Και αυτο ισχυει ακομα κι απο την εκδοση 3.1, μετα στα 2000 και παει λεγοντας. Προσωπικα μαλιστα, μολις πριν 2 ημερες αλλαξα monitor, και χρειαστηκε να παιξω με τις ρυθμισεις των fonts, του zoom κτλ. Με μια "απλη" αλλαγη απο τις 20" στις 27". Αντιστοιχα ειχε χρειαστει να κανω οταν αλλαξα απο μια crt στην πρωτη μου tft. Δεν μου εφταιγε ομως το λειτουργικο. Ουτε τοτε ουτε και τωρα.

Εν ολιγοις, θεσφατα δεν υπαρχουν. Ειδικα σημερα που απο τον πλεον ανιδεο χρηστη εως και τον πιο προχωρημενο ή εξειδικευμενο ή κι ανεξαρτητως ηλικιας, απο τα 4-5 χρονια καποιου εως και τα ....90 χρονια ενος αλλου ( ναι εχω και τετοια περιπτωση υποψιν μου ). οι δυνατοτες σε software και hardware οπως και σε φιλοσοφιες χρησης, ειναι εξαιρετικα μεγαλες και καλες. Γενικευσεις λοιπον, καθως για αυτο προκειται, οπως αυτες που κανεις στο μηνυμα σου, ειναι απλα ατοπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιοι είναι ψαγμένοι χρήστες και power users μπορούν να φέρουν τα windows 10 στα μέτρα τους.
Χωρίς αναβαθμίσεις, χωρίς καθόλου τηλεμετρία, με CPU usage σε αδράνεια 0%, με κάτω από 100 processes....
Πόσοι το κάνουν, και αν αξίζει να ασχοληθούν, είναι άλλη ιστορία - αλλά πάντως γίνεται. 


Δεν θα απαντήσω σε όλα, να, διαλέγω ένα στην τύχη, τη συμβατότητα προγραμμάτων.
Π.χ., χρησιμοποιώ σε Win 10 το Acrobat 9 Pro που χρονολογείται από το 2008.
Και το MS Office 2007...
Tρέχουν τέλεια, χωρίς κανένα update εδώ και πολλά χρόνια.
Και κάποια άλλα παλιά προγράμματα που χρησιμοποιώ επίσης τρέχουν.
Η συμβατότητα για μένα λοιπόν δεν είναι πρόβλημα.


To linux είναι τεχνολογικά ανώτερο από τα win.
Αλλά για διάφορους λόγους είναι λιγότερο κατάλληλο για το ευρύ κοινό - τουλάχιστον ακόμη.
Ακόμη κι αν κάποιοι λόγοι απόρριψής του δεν έχουν ουσιαστική βάση.
Εσείς οι φανατικοί linuxάδες χωνέψτε το, γιατί θα πάθετε κατάθλιψη απ' τη σκασίλα σας....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@IAmARobot

Εγώ έχω συγκρίνει πολλές φορές τις επιδόσεις των server μου που τρέχουν linux με τo desktop που τρέχει windows 10. Στα περισσότερα wordloads που τρέχω στο desktop τα windows είναι πιο γρήγορα (π.χ. browsing), στα workloads που τρέχω στους server το linux είναι σε κάποια πολύ πιο γρήγορο (π.χ. web servers) αλλά η αιτία συνήθως βρίσκεται στην διαφορά των file systems και στα port των software.

Όσο αφορά σε αυτό που γράφεις το ότι τα χώνουμε στα PC δεν βγάζει καν νόημα. Εσύ δηλαδή προτείνεις να χρησιμοποιούμε ένα σύστημα 15ετίας που για να ολοκληρώσει μία εργασία καίει ένα κάρο ρεύμα ή εννοείς μαζί με PC CASE/PSU/RAM/NVME/HDD/GPU/Monitor/Keyboard/Mouse/Camera/Speakers/CPU Cooler που κοστίζουν ένα κάρο χρήματα να πάρουμε ένα επεξεργαστή των 35 ευρώ; Σήμερα οι επεξεργαστές έχουν φανταστικό power efficiency και είναι γρήγοροι... αυτοί είναι δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Τα Win10 είναι το μόνο λειτουργικό που έχει σωστούς drivers για όλες συσκευές και εγώ προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα μαζί τους. Εναλλακτική δεν υπάρχει αφού δεν υπάρχουν drivers για άλλα λειτουργικά. Επίσης κάποια από τα προγράμματα που χρησιμοποιώ για τη δουλειά μου υποστηρίζουν Windows ( κάποια και Mac OS X, π.χ. photoshop, office365). Αναρωτιέμαι πόσο εύκολο είναι να δει κάποιος μία ταινία HDR με surround ήχο χωρίς Win10 (ή ένα πανάκριβο καινούργιο Mac).

Σχετικά με αυτά που αναφέρεις για το στρατό κλπ δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχουν... δηλαδή επειδή οι server μου τρέχουν καλύτερα με linux εγώ δεν πρέπει να χρησιμοποιώ windows στο desktop μου;

 

 

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Σχετικά με αυτά που αναφέρεις για το στρατό κλπ δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχουν... δηλαδή επειδή οι server μου τρέχουν καλύτερα με linux εγώ δεν πρέπει να χρησιμοποιώ windows στο desktop μου;

Να πάρεις κι εσύ έναν τομογράφο για να τρέχεις xp embedded.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βλέπουμε και τα χάλια του LINUX με τις συνεχείς αναβαθμίσεις-προβλήματα.

Προσωπικά μετά από 15 χρόνια σταμάτησα να δουλεύω linux για "desktop" εφαρμογές και το χρησιμοποιώ μόνο σε συγκεκριμένες σερβερο-εργασίες που είναι πράγματι καλύτερο από τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημέρωση:

Μου έστειλε μύνημα "Το λάπτοπ φτάνει μέχρι την φόρτωση των Windows και μετά κάνει επανεκκίνηση". 

Όταν είχα πάρει το λάπτοπ για να το κάνω format, ανέβαζε πολύ θερμοκρασία, στην κυριολεξία αν το έπιανες από κάτω μπορεί και να καιγόσουν. Άρα τώρα (έχει καμιά 4 μέρες) που ξεκίνησαν και οι φουλ ζέστες εδώ στην Χαλκιδική, λογικά μέχρι να ανοίξουν τα Windows παίρνει φωτιά και για αυτό κάνει reboot.

Τελικά μου είπε να το παρατήσουμε, πήρε macbook.

Στις 1/5/2021 στις 9:48 ΠΜ, jgeorgiou είπε

Τα βλέπουμε και τα χάλια του LINUX με τις συνεχείς αναβαθμίσεις-προβλήματα.

Προσωπικά μετά από 15 χρόνια σταμάτησα να δουλεύω linux για "desktop" εφαρμογές και το χρησιμοποιώ μόνο σε συγκεκριμένες σερβερο-εργασίες που είναι πράγματι καλύτερο από τα windows.

Η αλήθεια είναι ότι για Linux πρέπει να ξέρεις αρκετά καλά τι κάνεις για να μην brea-κάρει το σύστημα, εκτός και αν έχεις Debian τα οποία είναι φουλ stable αλλά λίγο δύσκολα στην χρήση με μόνο αρνητικό ότι μένεις "παγωμένος" με πολύ παλιά versions όποιου application και να κάνεις εγκατάσταση. Αλλά λύση υπάρχει.

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ Debian Stable (buster version) + Snap. Έτσι έχω φουλ stable Linux environment με τις τελευταίες ενημερωμένες εφαρμογές σε snap apps. 

Επεξ/σία από babaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ εύκολα τα παρατάει 

μπορεί να παει σε τεχνικό η διάγνωση δωρεάν συμφωνεί την τιμη και του το φτιάχνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνει επανεκκίνηση πριν μπει στα windows δεν είναι θέμα θερμοκρασίας γιατί αν ζεσταινόταν τόσο πολύ ώστε να δημιουργήσει πρόβλημα θα έκανε shutdown και όχι restart.

Αυτό εμένα μου μοιάζει με πρόβλημα ή μνήμης ή κάρτας γραφικών. Μπορεί και να είναι drivers conflict.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...